Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marfa depreciata - deductibilitate la impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


marfa depreciata - deductibilitate la impozit profit


21 replies to this topic

#21 delia_popilianu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 November 2010 - 09:15 PM

Am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva ,am o factura cu valoare zero de la un furnizor care de fapt este inlocuirea unor iaurturi expirate ,mi-a luat iaurturile expirate si mi-a adus altele si mi-a emis o factura cu zero pe cele inlocuite si nu stiu cum sa o inregistrez in contabilitate daca poate cineva sa ma lumizeze
va multumesc .



#22 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 01 December 2010 - 04:42 PM

Practic, d.p.d.v.contabil ...nu aveți ce înregistra. În gestiunea dvs. marfa cu termen expirat este înlocuit cu produse ce se află în termen de valabilitate pentru a fi vândute.
Dacă dvs.ar trebui să vă descărcați din gestiune marfa degradată, cu termen de valabilitate depășit, ați avea de a face cu o nedeductibilitate fiscală.
Pentru că fiscul nu-și asumă nici un risc comercial alături...cot la cot ...cu dvs.
Nu ați vândut. e doar ... treaba dvs.
Dar dvs.aveți un furnizor ... înțelegător, care înlocuiește marfa ... cu termen de valabilitate ... depășit, înlocuindu-le cu altele ...bune de vândut..deci ...
d.p.d.v.contabil stornați intrările ...restituite, și încărcați ...în negru ... întrările ... bune de vânzare!
Prin actele respective ... care după mine ar trebui să se rezume doar la avize de însoțire a mărfii, dar probabil ... prin facturare ... totul ...este blindat ... termenul de valabilitate ... stabilit în funcție de data fabricației, se poate deduce ... concordă și cu data facturării-livrării.
Deci este incontestabilă.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 01 December 2010 - 04:45 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL