Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA FACT DIN SUA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA FACT DIN SUA


8 replies to this topic

#1 vali enache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:1234
  • Interests:contabilitate

Postat 22 April 2008 - 05:28 PM

DRAGI COLEGI,
AM SI EU URMATOAREA SITUATIE: AM CUMPARAT DREPTUL DE A FOLOSI IN CADRUL UNOR MATERIALE PUBLICITARE ANUMITE POZE DE PE UN SITE DIN SUA SI FACTURA PE CARE AM PRIMIT-O ESTE FARA TVA , DOAR VAL IN $. CE TREBUIE FACUT IN ACEASTA SITUATIE CU TVA. ESTE CORECT DACA CONSIDER CA FIIND O PRESTARE DE SERVICII SI FAC ASA: 628= 401 SI TVA-UL?
VA MULTUMESC SI VA DORESC LA TOTI SPOR LA MUNCA PANA PE 25 SI PASTE FERICIT!
%%%%%%



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2008 - 08:40 PM

ce treaba ai cu tva?

Madalina



#3 vali enache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:1234
  • Interests:contabilitate

Postat 23 April 2008 - 12:40 AM

Vezi postareamadalinab, la Apr 22 2008, 08:40 PM, a spus:

ce treaba ai cu tva?

Ma gandeam daca tb sa platesc tva-ul sau sa faca nota ca la tva de la taxare inversa . Nu am mai avut o astfel de situatie.
%%%%%%



#4 crysco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 April 2008 - 09:43 AM

Daca am inteles bine serviciul tau achizitionat se incadreaza la art.133 g) din CF, prin urmare locul prestarii este "locul unde clientul caruia ii sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix..." adica Romania. In concluzie locul prestarii serviciului fiind Romania, furnizorul emite o factura fara TVA iar clientul face taxare inversa (4426=4427).



#5 vali enache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:1234
  • Interests:contabilitate

Postat 23 April 2008 - 10:19 AM

Vezi postareacrysco, la Apr 23 2008, 09:43 AM, a spus:

Daca am inteles bine serviciul tau achizitionat se incadreaza la art.133 g) din CF, prin urmare locul prestarii este "locul unde clientul caruia ii sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix..." adica Romania. In concluzie locul prestarii serviciului fiind Romania, furnizorul emite o factura fara TVA iar clientul face taxare inversa (4426=4427).


Multumesc asa ma gandeam si eu, dar credeam ca fiind din afara comunitatii nu ma incadrez. PASTE FERICIT!
%%%%%%



#6 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 05:45 PM

stiam ca pentru o factura primita din strainatate se autofactureaza si se face 4426=4427.

dar, tocmai am constatat ca paragraful respectiv din norme s-a abrogat. tot ceea ce mai este reglementat este pentru achizitii intracomunitare.
dar ce fac eu care am factura din SUA deci extracomunitara.....
retin impozitul pe nerezidenti de 10% conform conventiei de dubla impunere cu sua. dar ce fac cu tva-ul tinand cont ca factura primita este fara tva (locul prestarii se considera romania pt.ca se inscrie la art 133g fiind drepturi de autor) ?

multumesc daca cineva are amabilitatea (si cunostintele) sa raspunda la aceasta intrebare....



#7 alialina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 February 2009 - 10:14 AM

Si eu am avut o situatie asemanatoare si asa este locul prestarii serviciilor este in Romania prin urmare persoana obligata la plata TVA este firma din Romania si am facut nota contabila 635=4427 cu tva 19%.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 10:56 AM
citare mesaj anterior




#8 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2009 - 06:42 PM

Nu este corect 635=4427. Vezi art. 157 alin (2) referitor la serviciile prevazute la art 133 (2) lit g) pt care persoana obligata la plata este beneficiarul conf art. 150 alin (1) lit b), deci 4426=4427.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:13 PM
citare mesaj anterior




#9 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 05 March 2009 - 08:36 PM

Doar daca are drept de deducere.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:13 PM
citare mesaj anterior

steluta






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL