Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SPALARE BANI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


SPALARE BANI


57 replies to this topic

#21 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 02 May 2008 - 04:56 PM

:thumbup: Eu ma gandeam la o gogoserie!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:27 AM




#22 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 May 2008 - 05:53 PM

vedeti ca s-a marit "plafonul" e 15.000 mai nou :thumbup:




#23 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 03 May 2008 - 11:11 AM

Septimiu, stii in ce lege a aparut?



#24 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2008 - 08:19 AM

Unde a aparut?

Multumim.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:27 AM




#25 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 05 May 2008 - 10:27 AM

OGU 53/2008 publicat in MO 333/30.04.2008

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:27 AM




#26 MIU ANISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 May 2008 - 10:39 PM

Vezi postareamirela 0702, la Apr 25 2008, 11:32 AM, a spus:

Buna ziua...stiu ca au fost zeci, daca nu sute de discutii pe tema asta...dar am si eu o intrebare (nu am timp sa caut...imi cer mii de scuze): a facut cineva vreo raportare pentru plati numerar mai mari de 10.000 euro? Eu nu reusesc sa ma descurc cu formularul acela de pe site-ul lor. Este un formular care face referire doar la date privind clientii, insa eu nu am client, am furnizor, pentru ca am achizitionat o masina de la o persoana fizica...poate cineva sa ma ajute? Plsssss....
Eu am facut rost de formular de la sediul lor.Ecam greu de completat dar nu au facut comentarii la depunere....



#27 ileanaiordache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti - Romania

Postat 08 May 2008 - 02:35 PM

CUM ARATA FORMULARUL?
IL POTI TRIMITE PE MAIL?
EVENTUAL SCANAT.
TI-AS FI RECUNOSCATOARE.
MAIL: ileanaiordache03@yahoo.com
MULTUMESC

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:27 AM




#28 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 14 May 2008 - 10:44 AM

Trebuie depusa la comisia de spalare a banilor o declaratie (decizie) cu persoana din firma imputernicita sa declare toate tranzactiile mai mari de 10.000 euro chiar daca nu ai tranzactii mai mari de 10.000 euro. Noi ne-am "ars" deja pe chestia asta 15.000 ron amenda am luat. :thumbup:
ramy



#29 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 03 June 2008 - 10:52 AM

http://www.onpcsb.ro/pdf/INFORMARE.pdf


O informare utila
www.traveluniqueplace.webs.com



#30 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2008 - 05:49 PM

deci numai trebuie raportat nimic, multumim de info

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:27 AM




#31 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 10 June 2008 - 08:34 AM

Nu mai trebuie persoana desemnata, dupa cum am inteles eu. Sau nu mai trebuie sa raportam deloc?
irina



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2008 - 05:02 PM

judecand dupa ce intra in art.8, referirea la pct. K) asa denota, ca am cam scapat de decl. asta ... cel putin eu asa inteleg .. (mai putin agentii imobiliari , firmele de imobiliare)

ART. 8
Intra sub incidenta prezentei legi:
a) băncile, sucursalele băncilor străine, instituțiile de credit și sucursalele din România ale instituțiilor de credit străine;
b) instituțiile financiare, cum sunt: fonduri de investiții, societăți de investiții, societăți de administrare a investițiilor, societăți de depozitare, de custodie, societăți de servicii de investiții financiare, fonduri de pensii și alte asemenea fonduri, care îndeplinesc următoarele operațiuni: creditarea, incluzând creditul de consum, creditul ipotecar, factoringul, finanțarea tranzacțiilor comerciale, inclusiv forfetarea, leasingul financiar, operațiuni de plati, emiterea și administrarea unor mijloace de plata, cărți de credit, cecuri de călătorie și altele asemenea, acordarea sau asumarea de garanții și subscrierea de angajamente, tranzacții pe cont propriu sau în contul clienților prin intermediul instrumentelor pieței monetare, cecuri, ordine de plata, certificate de depozite, schimb valutar, produse financiare derivate, instrumente financiare legate de cursul valutar ori de rata dobânzilor, valori mobiliare, participarea la emiterea de acțiuni și oferirea de servicii legate de aceste emisiuni, consultanța acordată întreprinderilor în probleme de structura a capitalului, strategia industriala, consultanța și servicii în domeniul fuziunilor și al achizițiilor de întreprinderi, intermedierea pe piețele interbancare, administrarea de portofolii și consultanța în acest domeniu, custodia și administrarea valorilor mobiliare, precum și sucursalele din România ale instituțiilor financiare străine;
c) societățile de asigurări și reasigurari, precum și sucursalele din România ale societăților de asigurări și reasigurari străine;
d) agenții economici care desfășoară activități de jocuri de noroc, amanet, vânzări-cumpărări de obiecte de arta, metale și pietre prețioase, dealeri, turism, prestări de servicii și orice alte activități similare care implica punerea în circulație a valorilor;
e) auditorii, persoanele fizice și juridice care acorda consultanța fiscală, contabila ori financiar-bancară;
e^1) notarii publici, avocații și alte persoane care exercita profesii juridice liberale, în cazul în care acorda asistenta în întocmirea sau perfectarea de operațiuni pentru clienții lor privind cumpărarea ori vânzarea de bunuri imobile, acțiuni sau părți sociale ori elemente ale fondului de comerț, administrarea instrumentelor financiare sau a altor bunuri ale clienților, constituirea sau administrarea de conturi bancare, de economii ori de instrumente financiare, organizarea procesului de subscriere a aporturilor necesare constituirii, functionarii sau administrării unei societăți comerciale, constituirea, administrarea ori conducerea societăților comerciale, organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare sau a altor structuri similare, precum și în cazul în care își reprezintă clienții în orice operațiune cu caracter financiar ori vizând bunuri imobile;
f) persoanele cu atribuții în procesul de privatizare;
g) oficiile poștale și persoanele juridice care prestează servicii de transmitere de bani, în lei sau în valuta;
h) agenții imobiliari;
i) trezoreria Statului și autoritățile vamale;
j) casele de schimb valutar;
j^1) asociațiile și fundațiile.
k) orice alta persoana fizica sau juridică, pentru acte și fapte săvârșite în afară sistemului financiar-bancar.
(2) Abrogat.
-------------

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 June 2008 - 05:09 PM




#33 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2008 - 09:20 PM

cineva imi spunea ca a luat amenda zilele trecute pt ca nu a depus asa ceva .......... :thumbup: nu cunosc detalii


de fapt, citind cu atentie informarea rezulta ca doar cei de la litera k numai depun si poate se refera doar la operatiunile derulate prin casa ??????

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 25 June 2008 - 09:22 PM




#34 seer_manta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 July 2008 - 07:01 PM

seful meu a cumparat un cap tractor si o semiremorca de la o persoana fizica cu banii cash si mi-a adus doua contracte. Pe unul (cap tractor ) figureaza suma de 53.000 Lei si pe celalalt (semiremorca) figureaza suma de 15.000 Lei. Total = 68.000 Lei. Conform legii pentru combaterea si prevenirea spalarii banilor, cu modificarile si completarile ulterioare, eu trebuie sa declar aceasta tranzactie? Mentionez ca suma provine din creditarea societatii de catre administrator. Cred ca trebuie sa raportez atat creditarea societatii de catre administrator dar si ridicarea banilor din societate pentru achitarea acestor 2 contracte. Dvs ce parere aveti?
Aceste operatiuni le considerati legate intre ele ? (sunt doua contracte diferite dar au un singur scop: achizitionarea unui tir)
merci pt sfaturi!



#35 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2008 - 06:27 AM

Se raportau numai operatiunile ce i se pareau suspecte persoanei desemnata pentru raportare.
Dar se pare ca am scapat de aceasta obligatie. (Abia acum a aparut Decizia Nr. 674/29 mai 2008 , in care se reglementeaza forma si continutul Raportului de tranzactii suspecte...)



#36 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 21 August 2008 - 09:59 PM

Se poate sa posteze cineva, cine o are, Decizia Nr. 674/29 mai 2008 (referitoare la spalare bani) ?
Va multumesc frumos



#37 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 22 August 2008 - 02:50 PM

La pag 8 aveti model Declaratie Imputernicit la Ofic Splarea Banilor

Fisiere atasate





#38 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 August 2008 - 05:51 PM

Vezi postareaAnaB, la Aug 21 2008, 10:59 PM, a spus:

Se poate sa posteze cineva, cine o are, Decizia Nr. 674/29 mai 2008 (referitoare la spalare bani) ?
Va multumesc frumos




#39 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 September 2008 - 03:22 PM

eu am urmatoarea situatie...pe 1 sept s-au platiti dividende catre actionarul pers juridica din Germania in valoarea de 1000.000 lei, ceea ce depaseste cu mult plafonul de 15.000 euro. Nu am facut declaratia pentru ca eu inteleg din Lege ca sos comerciale face aceasta decl doar pentru platile efectuate prin casa si pentru ca mie chiar nu mi s-a parut suspecta aceasta plata, cunoscand f bine provenienta banilor si cel pe caruia i-am dat acesti bani. Este ok asa sau ar fi bine sa o fac si sa o depun chiar daca e cu intarziere de vreo 15 zile??

chiar nu ma jauta nimeni cu un raspuns?

Please...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 September 2008 - 11:07 AM




#40 Ioana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 September 2008 - 09:56 AM

Buna ,

Si eu am o intrebare referitor la raportare la oficiu : firma a cumparat un teren de la o persoana fizica , banii au fost scosi din banca ( 80000 roni ) si achitati prin casa .Eu trebuie sa raportez la oficiu sau nu ? Poate cineva dintre voi a mai avut situatia asta si-mi spune si mie cum a procedat ! Multumesc...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL