Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SPALARE BANI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


SPALARE BANI


57 replies to this topic

#41 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 September 2008 - 10:14 AM

Vezi postareabiancuta, la Sep 12 2007, 09:50 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire in legatura cu aceasta raportare.Pe scurt :sunt administrator la o societate si am imprumutat firma pt. achizitionarea unei masini cu suma de 106000 ron si ulterior am retras si apoi iar am depus in functie de necesitati.Trebuie sa raportez ceva la acest oficiu?
Raportarea se refera doar la tranzactii in numerar a caror valoare depaseste 10.000euro sau echivalentul in lei.



#42 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 24 September 2008 - 10:15 AM

Da, eu am avut o achizitie de autoturism de valoare 100.000 ron si am depus raportare dupa ce am intrebat la ei la oficiu .




#43 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 24 September 2008 - 10:45 AM

Valoarea tranzactiilor nu e de 15000 e?



#44 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 September 2008 - 12:49 PM

Vezi postareaIoana2004, la Sep 24 2008, 10:56 AM, a spus:

Buna ,

Si eu am o intrebare referitor la raportare la oficiu : firma a cumparat un teren de la o persoana fizica , banii au fost scosi din banca ( 80000 roni ) si achitati prin casa .Eu trebuie sa raportez la oficiu sau nu ? Poate cineva dintre voi a mai avut situatia asta si-mi spune si mie cum a procedat ! Multumesc...


Ioana, azi am dat telefon la biroul juridic de la Oficiu si mi-au spus ca toate operatiunile ce se deruleaza prin casa si care depasesc 15.000 euro trebuie raportati.



#45 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 November 2008 - 09:53 PM

REGULI SPALAREA BANILOR

Fisiere atasate





#46 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 24 November 2008 - 04:13 PM

doiny, spune-mi te rog sa inteleg si eu...ca administrator firma conta, expert contabil ma desemnez pe mine ca persoana de raportare si daca da, in ce termen, iar raportarile am inteles ca doar cele suspecte la cine trebuie sa le declar? la CECCAR? sau la ONCSPB? Multumesc.



#47 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 24 November 2008 - 04:18 PM

doiny, spune-mi te rog sa inteleg si eu...ca administrator firma conta, expert contabil ma desemnez pe mine ca persoana de raportare si daca da, in ce termen, iar raportarile am inteles ca doar cele suspecte la cine trebuie sa le declar? la CECCAR? sau la ONCSPB? Multumesc.



#48 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 November 2008 - 05:14 PM

Vezi postareaioanavoda, la Nov 24 2008, 04:18 PM, a spus:

doiny, spune-mi te rog sa inteleg si eu...ca administrator firma conta, expert contabil ma desemnez pe mine ca persoana de raportare si daca da, in ce termen, iar raportarile am inteles ca doar cele suspecte la cine trebuie sa le declar? la CECCAR? sau la ONCSPB? Multumesc.

1. Nu se mai desemneaza o persoana anume pt raportare
2. operatiunile suspecte se declara la ONCSPB



#49 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 27 November 2008 - 04:08 PM

Vezi postareaa.d.n., la Nov 24 2008, 06:14 PM, a spus:

1. Nu se mai desemneaza o persoana anume pt raportare
2. operatiunile suspecte se declara la ONCSPB
Totusi , eu din postarile anterioare inteleg ca trebuie raportate tranzactiile suspecte la organul profesional superior, deci la mine ar fi CECCAR si tranzactiile proprii ale firmei >15.000 eur la ONPCSB.AI tu ceva mai clar in afara de cele discutate aici? Scris?



#50 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2008 - 04:20 PM

Nu am altceva. Asa am inteles eu. :thumbup:



#51 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 28 November 2008 - 06:17 PM

iata raspunsul primit de mine.

Fisiere atasate





#52 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 November 2008 - 07:25 PM

Deci dupa cum suna raspunsul de mai sus reiese ca nu am scapat de desemnarea persoanei care trebuie "sa toarne" tranzactiile suspecte si mai mari de 15.000 euro cash. :thumbup:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#53 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 31 March 2009 - 09:49 PM

Am vazut o gramada de discutii pe acesta tema in forum dar tot n-am gasti raspuns pentru intrebarea mea .... exista vre-un termen legal pentru depunerea deciziei prin care este desemnata pers.responsabila cu aplicarea legii.??????? :sad: .. eu nu astel de tranzzactii dar stiu ca se depune o astfel de decizie ... si nu am gasit pe nicaieri ....
It's All About Attitude!



#54 doinamarieta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 April 2010 - 09:42 AM

Buna ziua ,
am urmatoarea situatie : o firma nou infiintata (feb.2010) , activitate transport marfuri , achizitioneaza astfel un camion din UE : -se crediteaza firma 13.02. cu 10 000 eur
-se crediteaza firma in 18.02.cu 10 000 eur

In 16.02.se acorda avans furnizorului din UE 1 000 eur , iar in 19.02. se achita dif. de 19 000 eur prin depunere numerar la banca furnizorului .

Va rog sa-mi spuneti o parere : trebuie sa trimit raport sau nu ?
Va multumesc.



#55 Gabriel1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 June 2010 - 04:14 PM

ce trebuie sa fac pentru o asociatie studenteasca, prin care se invart 551 lei pe an, mai mult prin banca decat prin casa, ca sa rezolv cu Oficiul national de prevenire si combatere a spalarii banilor? Care sunt pasi si actele? Daca puteti sa atasati e mai bine



#56 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 07:02 PM

Ce problema aveti ?



#57 Gabriel1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 June 2010 - 11:25 PM

student fiind am incheiat situatile financiare anuale dar nu am stiut ca trebuie sa pastrez legatura si cu oficiul de prevenire si combatere a spalarii banilor. am aflat ca amenzile sunt mari si vreau sa rezolv cu asta cat mai urgent. Am aflat de legea 656 din 2002 actualizata, dar nu stiu concret, ce trebuie facut in aceast sens, ce acte se depun la acest oficiu? este nevoie de o persoana care sa pastreze legatura cu acest oficiu, chiar daca este o asociatie mica?- ma refer ca venituri din donatii sau venituri din alte surse, care nu depasesc 600 ron pe an?

Daca stiti despre ce este vorba va rog sa ma ajutati, si daca exista acte tipizate va rog sa le postati.



#58 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2010 - 12:01 AM

Raportarile la oficiul impotriva spalari banilor se fac la sume de la 15 000 de euro in sus.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL