Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
storno factura emisa in 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


storno factura emisa in 2005

6 replies to this topic

#1 dana_bacioi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 May 2008 - 11:27 AM

Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Am o factura emisa in dec 2005 care include vanz marfa si prestari servicii, factura in original neajungand la client. Clientul..... se pare ca e o firma micutza, apare la onrc ca fiind in functiune, dar nu apare pe nicaieri in Pagini aurii, posta romana. Toate nr de telefon au acelasi raspuns: nu mai exista firma respectiva.
Si vreau sa fac storno la factura si sa atasez efectiv formularul albastru care este la mine. Totul este ok pana aici...doar ca ...marfa facturata...trebuie scoasa din gestiune...prin...bon de consum??

are cineva vreo idee? :thumbup:



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 12:57 AM

ori nu am inteles eu speta, ori...
deci, daca ai emis factura inseamna ca: ai vandut marfa - a iesit din gestiunea ta, ai prestat serviciul(cf. unui contract prest.serv). daca vii acum cu stornare a facturii inseamna ca marfa trebuie sa intre in gestiune(deci - ce vrei sa faci cu bonul de consum?!?!) si mai inseamna ca serviciul nu s-a prestat, nu?!?!
si...factura nu este achitata?!

Madalina



#3 dana_bacioi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 May 2008 - 11:08 AM

Marfa a fost montata si prestarea de serviciu efectuata. Dar banii nu i-am incasat, factura in original nu a ajuns la client (care nu este de gasit), iar marfa mi-a iesit din gestiune. As face factura storno ca sa ma scad la clientul respectiv, in sensul ca banii oricum nu mi-i recuperez. Dar marfa deja iesita din gestiune...fac bon de consum?...nu prea e ok...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:13 PM




#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2008 - 04:07 PM

daca faci factura de storno inseamna ca denaturezi cu buna stiinta realitatea. daca alegi, totusi, varianta propusa de tine te vei incarca cu cheltuieli nedeductibile - cel putin cheltuiala aferenta marfurilor lipsa in gestiune.
Madalina



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 12 May 2008 - 04:12 PM

Vezi postareadana_bacioi, la May 6 2008, 09:27 AM, a spus:

[...] Am o factura emisa in dec 2005 care include vanz marfa si prestari servicii, factura in original neajungand la client[...]

pai pana in dec 2008 cand se prescrie nu mai e mult :)
faceti un provizion ptr suma resp si in dec 2008 treceti provizionul la venituri si factura emisa catre client se trece pe ch neded, la fel si TVA. ma uit eu acasa sa vad exact conturile (am avut un caz asemanator si rasp mi l-a dat o doamna de la Min Fin care a predat cursuri la experti contanili, la stagiul de pregatire CECCAR Bucuresti).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:14 PM




#6 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 May 2008 - 01:53 PM

654=4111 - pierderi din creante (nedeductibil) :thumbup:



#7 dana_bacioi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 May 2008 - 09:14 PM

multumesc frumos! am scapat de un sold cu probleme. o zi buna!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:15 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL