Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA platitor de TVA, RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA platitor de TVA, RJIP


9 replies to this topic

#1 Sorina_Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 May 2008 - 05:00 PM

Va rog sa ma ajutati, pentru ca este prima oara cand va trebui sa dau declaratia de venit pe 2007 de cand sunt PFA platitor de TVA (sunt din ianuarie 2007) .

In Norma metodologica din 08/07/2004 privind organizarea si conducerea evidentei contabile în partida simpla scrie:

"În cazul contribuabililor plătitori de taxă pe valoarea adăugată, veniturile, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, se preiau pentru determinarea impozitului din coloanele corespunzătoare ale Jurnalului pentru vânzări (cod 14-6-12/a)"

"În Registrul-jurnal de încasări și plăți ... contribuabilii plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adăugată. "

Sunt nedumerita pt ca :
- pentru deducerea TVA am trecut in Jurnalul de cumparari doar BONURI FISCALE pentru benzina (am inteles ca doar pentru acestea se poate deduce TVA, nu si pentru restul bonurilor fiscale), restul cheltuielilor fiind justificate de facturi, nu BF.
- insa in RJIP ar urma sa trec ca cheltuieli deductibile si alte bonuri fiscale de cheltuieli ce includ TVA (reclama si publicitate, comisioane, etc).


Intrebarea ar fi:

Daca pt incasari trec in RJIP "coloanele corespunzătoare ale Jurnalului pentru vânzări", deci baza de calcul fara TVA, oare pentru CHELTUIELI am de facut acelasi lucru legat de Jurnalul de cumparari? Nu stiu cum ramane cu BF netrecute in jurnalul de cumparari atunci...

Oare ar trebui sa ma uit pe TOATE bonurile fiscale si trec in registru doar valoarea fara TVA? imi scapa ceva aici, parca nu suna bine...


Multumesc mult.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 May 2008 - 05:48 PM

Vezi postareaSorina_Mihaela, la May 7 2008, 05:00 PM, a spus:

Daca pt incasari trec in RJIP "coloanele corespunzătoare ale Jurnalului pentru vânzări", deci baza de calcul fara TVA, oare pentru CHELTUIELI am de facut acelasi lucru legat de Jurnalul de cumparari? Nu stiu cum ramane cu BF netrecute in jurnalul de cumparari atunci...
Oare ar trebui sa ma uit pe TOATE bonurile fiscale si trec in registru doar valoarea fara TVA? imi scapa ceva aici, parca nu suna bine...
Atentie ca pentru PFA se aplica de curand o noua OUG 44 din 16.04.2008 privind activitatea PFA, II si IF.
In jurnalele de cumparari si de vanzari exista coloane distincte pt. BAZA TVA si pt. VAL.TVA. Trebuie completate ambele coloane. Unde exista documente fara TVA sau cu TVA nedeductibil legal, se trece suma respectiva in coloana de SCUTIT DE TVA. In Jurnalul de cumparari se trec toate cheltuielile deductibile fiscal: facturi, bonuri de combustibil, bonuri fiscale. Bonurile fiscale sunt acceptate doar pana la 100 lei dar nu se deduce TVA, adica toata suma se trece pe coloana de scutit. La ambele jurnale se completeaza si coloana de valoare totala = scutit+baza tva 9%+val.TVA 9%+ baza TVA 19%+val.TVA 19%. Pentru valori mai mari de 100 lei trebuie sa ceri factura. Cheltuielile care nu au legatura cu activitatea autorizata nu se trec.
Pentru alte neclaritati mai intreaba. S-o mai gasi careva prin preajma care sa raspunda.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Sorina_Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 May 2008 - 09:52 AM

Multumesc nopris pentru precizarile legate de completarea Jurnalelor, o sa consult si noua OUG! Am ignorat coloana cu SCUTIT :thumbup:. In nestiinta mea credeam ca Jurnalele sunt doar pentru documentele cu TVA deductibil ...

Imi pare mai clar acum referitor la RJIP, dar as vrea sa fiu mai sigura, asa ca intrebarea mea ramane valabila pentru cei care stiu ce trebuie sa completeze un PFA platitor de TVA in RJIP:

Completez toate cheltuielile
1. fara TVA (indiferent daca l-am dedus sau nu)? sau
2. pt ce am dedus completez valoarea fara TVA iar pentru celelalte valoarea inclusiv TVA?



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 10:01 AM

Vezi postareaSorina_Mihaela, la May 8 2008, 09:52 AM, a spus:

Imi pare mai clar acum referitor la RJIP, dar as vrea sa fiu mai sigura, asa ca intrebarea mea ramane valabila pentru cei care stiu ce trebuie sa completeze un PFA platitor de TVA in RJIP:

Completez toate cheltuielile
1. fara TVA (indiferent daca l-am dedus sau nu)? sau
2. pt ce am dedus completez valoarea fara TVA iar pentru celelalte valoarea inclusiv TVA?
Ca sa nu ai batai de cap si sa-ti fie mai usor... eu zic sa treci doar baza, indiferent daca ai dedus TVA sau nu.
Cu toate astea, ptr. ceea ce nu ai dedus TVA, corect este sa treci in RJIP intreaga valoare a bonului fiscal...
Dan



#5 Sorina_Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 May 2008 - 12:36 PM

Vezi postareaDan I., la May 9 2008, 10:01 AM, a spus:

Ca sa nu ai batai de cap si sa-ti fie mai usor... eu zic sa treci doar baza, indiferent daca ai dedus TVA sau nu.
Cu toate astea, ptr. ceea ce nu ai dedus TVA, corect este sa treci in RJIP intreaga valoare a bonului fiscal...

Multumesc Dan I, una din cele 2 variante o sa adopt, sper ca nu e ceva ilegal (daca trec doar baza pt toate cheltuielile chiar nu au de ce sa se supere la control, ca de fapt deduc mai putin, iar a 2-a optiune mi se pare si ea corecta, de bun simt).

Asta este, se dovedeste ceva mai complicat cand esti si platitor de TVA, am fost avertizata si acum ma mai lovesc si de probleme daca ma incapatanez sa tin evidenta tot singura ...



#6 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2008 - 03:42 PM

Am o mare rugaminte si eu sunt PFA platitor de tva... Poti sa-mi spui ce declaratii si la ce interval de timp trebuie depuse, relativ la tva?
Inteleg ca ar trebui trimestrial (asa cum am optat la infiintare) formularul 300 dar nu imi este clar daca mai trebuie si altceva sau nu.
Cu multumiri,
Cristian



#7 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2008 - 12:12 AM

Vezi postareakristen69, la Aug 13 2008, 04:42 PM, a spus:

Am o mare rugaminte si eu sunt PFA platitor de tva... Poti sa-mi spui ce declaratii si la ce interval de timp trebuie depuse, relativ la tva?
Inteleg ca ar trebui trimestrial (asa cum am optat la infiintare) formularul 300 dar nu imi este clar daca mai trebuie si altceva sau nu.
In cazul tau se mai depune si decl. 394, semestrial.
Vezi site-ul mfinante.ro
Dan



#8 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 04:05 PM

Bonurile de combustibil se pot deduce fara factura chiar daca au o valoare mai mare de 100 LEI .
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#9 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 04:18 PM

Vezi postareakristen69, la Aug 13 2008, 04:42 PM, a spus:

Am o mare rugaminte si eu sunt PFA platitor de tva... Poti sa-mi spui ce declaratii si la ce interval de timp trebuie depuse, relativ la tva?
Inteleg ca ar trebui trimestrial (asa cum am optat la infiintare) formularul 300 dar nu imi este clar daca mai trebuie si altceva sau nu.
Cu multumiri,
Cristian


Si Declaratia 392 trebuie depusa anual.
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#10 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 May 2009 - 01:37 AM

eu folosesc calendarul fiscal de aici pentru lamuriri si date: Calendar Fiscal






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL