Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bILANT IUNIE 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


bILANT IUNIE 2008

225 replies to this topic

#181 marlin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 04 August 2008 - 12:11 AM

Vezi postareaDoina P, la Aug 2 2008, 12:57 PM, a spus:

Dir. ec.este perfect legal. Nu e nevoie de alta certificare

Dar daca dir.ec. (expert contabil activ) este sotia dir.gen. al SC, este legal sa semneze raportarea, sit.fin. ?
Multumesc.



#182 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 10:13 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Jul 30 2008, 08:19 PM, a spus:

cum dovedesc ei ca nu era economist la data incheierii contractului... parca se aplica prezumtia de nevinovatie, nu?
eeii, asta e greseala pe care o fac multi colegi : cred ca cei ce vin in control trebuie sa dovedeasca primii sau numai ei ...
dragilor, "controlul" nu trebuie sa dovedeasca nimic, ei iti cer sa dovedesti tu ca esti in litera legii !! nu resusesti sa dovedesti asta, te-ai ars ! asadar : NU EI TREBUIE SA DOVEDEASCA, CI TU !!

Vezi postareaSeptimiu, la Jul 30 2008, 08:19 PM, a spus:

cine a zis ca trebuie sa fie membru ceccar si pfa?
legea contabilitatii a zis, ca fiind una din var. admise pt. a avea drept de semnatura pe bilant. indiferent ce var. am alege, ramane obligatoriu ca acea pers. sa fie economist, ne place sau nu !

cat despre ctr. de locatiune, eu cred ca nu se poate aplica in aceasta cauza, din motivele pe care vi le-am expus deja !

fratilor, eu am cam obosit sa va tot explic ... cine vrea sa inteleaga - bine, ci nu - iarasi bine ! fiecare face cum il taie capul, v-am mai zis !




#183 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 10:18 AM

Vezi postareaSaluti2008, la Aug 2 2008, 06:58 PM, a spus:

Ha, ha, ha...ce tare-i....treaba cu “f. corect in contextul extrem de general”....oooo....cat de delicat ai minimalizat “f. corect”...sigur, de ce sa fie in “contextul general”.....trebuie sa fie in “contextul excrement de general”..........ha, ha, ha
Vai, si cand ma uita-i mai jos, ce-mi vazu ochisorii, un petit shotii......, ce pot sa spun: aplauze puternice in paranteza. :frusty:
nu e prima oara cand iti permiti mesaje ofensatoare la adresa mea (si nu numai a mea), dar e ultima oara cand o vei mai putea face aici, pt. mult timp de acum inainte, fiindca iti suspend dreptul de a posta pe per. nedefinita :thumbup:



#184 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 August 2008 - 06:52 PM

Am infiintat o firma de conta in may, la bilantul din iunie, pot semna ca si administrator-expert contabil, sau trebuie sa fac un contract cu o alta firma de conta ?



#185 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 06 August 2008 - 09:17 AM

Vreau sa va prezint situatia mea, si rapunsul primit de la finante.

O microintreprindere, infiintata in martie a.c., angajeaza la 01 Apr. a.c. un contabil, cu contr. munca cu timp partial, 2 ore/zi.

Pana la 30.06.2008, nu desfasoara nici o activitate, nu mai are nici un alt angajat in afara de acest ctr. de munca, capitalul social l-a retras din banca ptr. plata salariu si contributii aferente, firma nu cumpara si nu vinde nimic, doar asociatul unic imprumuta lunar firma cu suma necesara pentru plata salariului si contributiilor aferente.

Am dat telefon la finante si prezentandu-le situatia, am intrebat daca trebuie sa intocmesc raportarea la 30.06.2008.

Mi s-a raspuns ca nu trebuie, se intocmeste doar o declaratie de inactivitate !

Am vazut aici alta parere, acum chiar nu stiu ce sa fac, unii zic ca e mai sigur sa depui totusi raportarea ca e mai sigur.

Probabil ca mai dau un telefon si maine, sa vad daca nu s-au razgandit sau primesc acelasi raspuns.



#186 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2008 - 09:59 AM

Parerea mea: Firma are activitate...faptul ca nu obtine venituri este alta poveste, legata eventual de faptul ca ar fi la inceput si se ''zbate'' sa intre in circuitul economic. Dar exista rulaje lunare, exista un contract de munca si mai mult decat atat...nu inteleg de ce nu s-ar dori intocmirea unui bilant (raportare) in conditiile in care angajatul este chiar contabil...banuiesc ca are si studii superioare, deci s-ar indeplini si conditia pentru cele 2 semnaturi.

Inca ceva: Dragi colegi, cum va puteti baza pe niste vorbe primite la telefon, sau nu neaparat la telefon...in general, pe vorbe?! Sorina, sfatul meu este sa le ceri in scris treaba asta (desi e posibil sa nu o faca).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 August 2008 - 10:07 AM

Madalina



#187 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 06 August 2008 - 10:14 AM

Discutia se reduce la definitia expresiei "firma fara activitate" - ce anume inseamna "activitate" (rulaje zero sau venituri totale obtinute zero sau se accepta venit din dobanda de la banca pt capitalul social de ex).

A gasit cineva in legislatie definita aceasta formula magica?



#188 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2008 - 10:47 AM

Vezi postareaIrina007, la Aug 6 2008, 11:14 AM, a spus:

A gasit cineva in legislatie definita aceasta formula magica?
Intre timp, va aduc in atentie alta speta(nu am eu, dar exista): O societate cu activitatea suspendata la onrc, cu regim derogatoriu de la finante este totusi obligata sa depuna raportarile la semestru si bilantul la an. Dar va trebui sa indeplineasca conditiile pentru cele 2 semnaturi, adica fie sa angajeze fie sa incheie un contract urmat automat de factura pt servicii ctb. Bun...dar firma are activitatea suspendata si nu are voie sa inregistreze nimic in ctb, nu? - ma refer fie la chelt cu salarii fie la chelt cu serviciul si eventual tva. De asemenea, in virtutea regimului derogatoriu, firma nu mai depune 300, 394...
Iata ca legiuitorul nu a prevazut si situatia aceasta...ar fi interesant de aflat care ar fi opinia Ministerului de Finante in acest caz.
Madalina



#189 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 August 2008 - 02:05 PM

Codul fiscal
Art. 7. - (1) In intelesul prezentului cod, cu excepţia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
1. activitate - orice activitate desfasurata de catre o persoana in scopul obtinerii de venit;
20. persoana - orice persoana fizica sau juridica;
Pentru o persoana juridica se spune ca o activitate are loc atunci cand prin combinatia de resurse-echipamente, forta de munca, tehnici de productie, fluxuri de informatii sau produse - se realizeaza bunuri sau servicii. Orice activitate se caracterizeaza prin intrarile de produse (bunuri sau servicii), procesul de productie si iesirile de produse (bunuri sau servicii) ? conform Ordinului INS 337/2007 publicat in MO 293 din 03/05/2007 privind actualizarea Clasificarii activitatilor din economia natională ? CAEN. Contabilitatea este considerata activitate auxiliara, care contribuie la costurile curente ale unitatii, iar serviciul nu face obiectul tranzactiilor pe piata ci asigura servicii pentru uzul acelei unitati.
fara activitate-nu desfasoara nici o activitate in scopul obtinerii de venituri.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 06 August 2008 - 02:08 PM




#190 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 06 August 2008 - 02:13 PM

Excelent, Lexiroxi, multumesc!

"fara activitate-nu desfasoara nici o activitate in scopul obtinerii de venituri"

Faptul ca se castiga o dobanda pentru capitalul social care ramane in cont, deci se obtin venituri, inseamna "fara activitate".
Daca acest capital social se constituie in depozit la care se obtine dobanda, inseamna "cu activitate".

Corect?



#191 sit33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 August 2008 - 03:30 PM

Vezi postareaSorina T., la Aug 6 2008, 10:17 AM, a spus:

Am vazut aici alta parere, acum chiar nu stiu ce sa fac, unii zic ca e mai sigur sa depui totusi raportarea ca e mai sigur.

se depune raportarea la 30.06.2008

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 August 2008 - 12:57 PM




#192 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2008 - 05:46 PM

Si eu zic tot asa... Se depune bilant...Am avut o firma infiintata pe 24.12 intr-un an. Pentru depunerea capitalului si pentru comisionul de sfarsit de an, a trebuit sa fac bilant...

Si haideti sa va mai spun ceva: am depus astazi bilanturi la sector 1 si 4. Nu s-au uitat mai departe de prima pagina a formularului 10, unde au pus stampila (iar in primavara, la sectorul 4, se uitau sa vada daca sunt doua samnaturi diferite. Si daca nu erau nu primeau bilantul...). Prin ce v-am spus aici, nu indemn la nimic, insa ... v-am spus... :frusty:



#193 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 August 2008 - 06:34 PM

La sect 5 nu s-a uitat la nimic.. m-a intrebat, aveti balanta stampilata? Bine..Pac... Stampila Depus



#194 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 07 August 2008 - 05:30 AM

Vezi postareaSorina T., la Aug 6 2008, 10:17 AM, a spus:

Am vazut aici alta parere, acum chiar nu stiu ce sa fac, unii zic ca e mai sigur sa depui totusi raportarea ca e mai sigur.

Am avut si eu o firma la fel si am depus bilantul cu semnatura admin in ambele locuri.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 August 2008 - 12:59 PM




#195 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2008 - 09:54 AM

cred ca, depide de cine ti-l primeste !.....si eu am depus la 5, saptamana trecuta si mi-a verificat tot dosarul : balanta, raport administrator, CUI , etc ...
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#196 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 August 2008 - 10:20 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 29 2008, 01:23 PM, a spus:

am primit raspunsul de care va ziceam ieri si am 2 vesti : una proasta si una buna.

incep cu cea proasta : e ca mine, nu poate semna la "intocmit" patronul (admin.) cu nici o imputernicire, delegatie, etc ... alte solutii similare ! singurele posibilitati de semnare a bilantului sunt cele din legea conta ! restul "ingineriilor" sunt in afara legii !
si vestea buna : daca o "comiteti" totusi si nu va descopera / va intoarce la depunerea bilantului la A.F., sansele sa fiti prinsi ulterior cu mata-n sac sunt destul de reduse, se pare ca nu prea se verifica acest aspect pe la controale, sa nu ma spuneti la nimeni ca v-am spus :frusty: :thumbup:

dragilor, asta-i raspunsul neoficial ! asa cum l-am primit - asa vi-l dau, doar v-am promis ca vi-l spun oricare ar fi el.

numai bine.
am si eu o veste in acest sens (pentru inceput, neplacuta, apoi vedeti si voi).
Sunt intr-un control de rambursare tva iar inspectorul (care are destula vechime in domeniu si cunoaste multe din culise) mi-a spus ca va veni si vremea (dar nu mai tarziu de 01.01.2010) cand vor primi instructiuni clare ca vor incepe sa verifice si calitatea de "semnatar" al situatiilor depuse pe la organe.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#197 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 August 2008 - 11:07 AM

Vezi postareaIrina007, la Aug 6 2008, 03:13 PM, a spus:

"fara activitate-nu desfasoara nici o activitate in scopul obtinerii de venituri"
Faptul ca se castiga o dobanda pentru capitalul social care ramane in cont, deci se obtin venituri, inseamna "fara activitate".
Daca acest capital social se constituie in depozit la care se obtine dobanda, inseamna "cu activitate".
Corect?
Nu este corect, in sensul ca existenta conturilor de venituri si cheltuieli presupune implicit „o activitate” desfasurata de firma respectiva, chiar daca nu are venituri aferente activitatii de baza sau activitatilor secundare. Daca ar avea numai cheltuieli de constituire atunci s-ar putea spune cu certitudine ca nu a desfasurat nici-un fel de activitate de la constituire pana in prezent. Existenta veniturilor financiare presupune un venit optinut de societate dintr-o relatie contractuala, care reprezinta din pct. de vedere al Codului fiscal un venit impozabil.



#198 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 07 August 2008 - 04:47 PM

Vezi postareaclaudia_s, la Jul 10 2008, 06:43 PM, a spus:

Sunt director economic, cu studii superioare si contract de munca la o societate comerciala cu C.A. maricica (adica platesc impozit pe profit). Am voie sa semnez bilantul la 30.06.2008 sau nu? La bilantul din 31.12.2007 a trebuit sa platesc o firma de conta pentru acea stampila.
Sunt din Bucuresti, sector 6.

o prostie; lg spune f clar ca ai drept de semnatura pe bilant; nu inteleg de ce ai platit firma aceea???/



#199 dedytel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 August 2008 - 05:01 PM

Buna ziua!
Am o microintreprindere din octombrie 2007 si la sf anului am depus doar o declaratie de non activitate.
Acum am inteles ca treb sa depun bilantul semestrial. Nu stiu cum treb sa arate acest bilant? Daca cineva poate sa ma ajute... va rog mult. Am luat aplicatia de pe acest post dar sincer nu stiu sa o folosesc in afara de introducerea datelor firmei.
Va multumesc mult!



#200 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2008 - 05:20 PM

dedytel, chiar ai nevoie de contabil...atat pt intocmirea bilantului cat si pt semnatura.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL