Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bILANT IUNIE 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


bILANT IUNIE 2008

225 replies to this topic

#201 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 August 2008 - 08:11 PM

Eu am depus la Sect 5 fara nici un Raport al Administr , am sunat si la Asist Contrib la Sect 2 si a zis ca nu trebuie...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 August 2008 - 01:01 PM




#202 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2008 - 11:58 PM

Vezi postareadedytel, la Aug 7 2008, 06:01 PM, a spus:

Buna ziua!
Am o microintreprindere din octombrie 2007 si la sf anului am depus doar o declaratie de non activitate.
Acum am inteles ca treb sa depun bilantul semestrial. Nu stiu cum treb sa arate acest bilant? Daca cineva poate sa ma ajute... va rog mult. Am luat aplicatia de pe acest post dar sincer nu stiu sa o folosesc in afara de introducerea datelor firmei.
Va multumesc mult!

Pai daca nu stii sa folosesti programul de bilant, inseamna ca nu stii sa folosesti nici conturile din contabilitate, ceea ce inseamna ori ca nu ai avut nici un fel de activitate, ori ca ai avut si ca nu ai inregistrari in contabilitate.
In primul caz (nu ai avut activitate), este OK, depui tot declaratie ca in decembrie.
In al doilea caz lucrurile stau foarte rau. Iti trebuie contabil.
Dar oricum, si in primul caz si in al doilea, trebuia sa depui cateva declaratii, unele la trimestru. Atentie mare daca n-ai facut-o.




#203 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2008 - 01:02 PM

Vezi postareadoiny, la Aug 7 2008, 09:11 PM, a spus:

Eu am depus la Sect 5 fara nici un Raport al Administr , am sunat si la Asist Contrib la Sect 2 si a zis ca nu trebuie...
si eu m-am interesat... am primit acelasi raspuns : "nu scrie in norme, nu se depune" :frusty:



#204 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 08 August 2008 - 05:03 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Aug 8 2008, 02:02 PM, a spus:

Vezi postareadoiny, la Aug 7 2008, 09:11 PM, a spus:

Eu am depus la Sect 5 fara nici un Raport al Administr , am sunat si la Asist Contrib la Sect 2 si a zis ca nu trebuie...
si eu m-am interesat... am primit acelasi raspuns : "nu scrie in norme, nu se depune" :frusty:

si eu am depus fara Raportul Admin.Mai mult, am depus si cu semnatura si pe raspunderea admin.Doamnele de la Finante l-au primt, n-au comentat nimic.



#205 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 August 2008 - 07:55 PM

Vezi postareaela d, la Aug 8 2008, 06:03 PM, a spus:

......
Mai mult, am depus si cu semnatura si pe raspunderea admin.Doamnele de la Finante l-au primt, n-au comentat nimic.
Ce inseamna „pe raspunderea administratorului”, care a fost calitatea persoanei care a semnat raportarile contabile?

Conform Normelor metodologice de intocmirea si verificarea raportarilor contabile din OMEF nr.1958 publicat in MOF nr. 499 / 03.07.2008 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2008 a operatorilor economici:
Raportarile contabile la 30 iunie 2008 sunt semnate de persoanele in drept, cuprinzand si numele in clar al acestora.
Randul corespunzator calitatii persoanei care a intocmit raportarile contabile se completeaza astfel:
- directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie, potrivit legii;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

Operatorii economici vor depune la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor discheta cu raportarile contabile la 30 iunie 2008, insotita de raportarile contabile listate cu ajutorul programului de asistenta, semnate si stampilate, conform legii. Aceste raportari se depun impreuna cu o copie de pe codul unic de inregistrare, precum si o copie a balantei de verificare a conturilor sintetice.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 August 2008 - 01:41 PM




#206 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 11 August 2008 - 07:27 PM

Ce trebuie sa contina dosarul cu raportarile la 30 iunie si cum se aseaza in dosar? Sper sa nu va deranjeze intrebarea mea ca nu am mai depus bilant pana acum.



#207 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2008 - 08:18 PM

La S 3 nu trebuie dosar :discheta+formularele listate+balanta(un exemplar al ad. fin il capsezi cu balanta) Discheta se returneaza.
Maine va informez de S 1+2



#208 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 11 August 2008 - 08:23 PM

Raspuns de la CECCAR Oradea: se poate depune bilant de catre orice persoana autorizata CECCAR, cu sau fara studii superioare. Doar comisionul lor conteaza



#209 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 August 2008 - 08:25 PM

La sect 4 depinde pe cine nimeresti, pe un domn l-a intors ca era semnat bilantul si la intocmit si la administrator, iar cateva persoane nu aveau certif de inregistrare. La mine in schimb s-a uitat.



#210 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2008 - 09:09 AM

Pt. S1: nu trebuie dosar nici CIF. se opreste folia +dischete+1 formular



#211 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 12 August 2008 - 08:51 PM

Multumesc mult pt. raspunsuri.Fara raport de gestiune?



#212 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2008 - 09:27 AM

fara :frusty:

ps : ieri am depus bilanturile la sect. 1, 2 si 6, nu se uita nici dracu' in dosare la depunere, formularele si discheta sa fie ...
pac-pac stampilele si sayonara :cool:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 13 August 2008 - 09:38 AM




#213 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2008 - 10:41 AM

aaa.... si nu uitati ca azi (miercuri) adm. fin din Bucuresti au program prelungit pana la 18:30 :frusty:



#214 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 13 August 2008 - 01:50 PM

Multumim Otilia, esti o draguta. Poate ajung la 6 pana diseara. Si eu am la sect. 1 si 6 de depus, si aveam emotii, in privinta componentei. Am depus si eu la 5 ieri, si, s-a uitat doar daca este balanta atasata, :frusty: .



#215 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2008 - 03:07 PM

miercuri seara e mult mai leger, eu am depus de vreo 2 ori decl. miercuri spre ora 18 si nu eram decat vreo 2-3 rasfirati pe la ghisee, m-am direct la un ghiseu liber si in 2-3 min am terminat, o placere ... :biggrin:
de aceea m-am gandit sa va reamintesc de programul prelungit din fiecare miercuri :frusty: , poate totusi ajungeti cei ce puteti si va luati de-o grija o zi mai devreme, ce bine ar fi ...

spor la lucru.



#216 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 14 August 2008 - 03:25 PM

Si daca nu depun bilantul la 06/2008 ce se poate intimpla?

M-am saturat sa tot alerg pe la finante cu declaratii pentru un SRL care nu are decit o activitate mica. Si nici bani sa platesc un contabil nu am



#217 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2008 - 04:33 PM

Vezi postareafurgim, la Aug 14 2008, 04:25 PM, a spus:

Si daca nu depun bilantul la 06/2008 ce se poate intimpla?
iei amenda de plangi cu vorbe ...
daca stai prost cu banii, asta-ti mai lipseste !



#218 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 14 August 2008 - 04:52 PM

Da poate ai dreptate.

Da ca veni vorba de amenda Otilia, cind se da amenda - atuci cind vine controlul sau se sesezeaza ei automat ca firma X SRL nu are depus bilantul la 06/2008?

Vezi postareafurgim, la Aug 14 2008, 05:51 PM, a spus:

Da poate ai dreptate.

Da ca veni vorba de amenda Otilia, cind se da amenda - atuci cind vine controlul sau se sesezeaza ei automat ca firma X SRL nu are depus bilantul la 06/2008?


Sesizeaza am vrut sa scriu



#219 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 August 2008 - 06:45 PM

PENTRU AN S-AU SESIZAT EI direct cu amenda max de 4000 LEI



#220 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 14 August 2008 - 06:48 PM

UFF

Si daca nu depun bilantul si primesc amenda si nu mai am nici o activitate cu srl-ul si nu mai depun nici o situatie de acum incolo ce se va intimpla?
care e procedura de lichidare/insolventa/faliment?

Ca eu unul nu mai am chef sa mai fac nimic. Ma retrag si las pe altii sa alerge pe la finante. E prea complicat

Si nu mai platesc nici amenda nici nimic

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 15 August 2008 - 11:40 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL