Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


221 replies to this topic

#101 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2009 - 11:25 AM

Nu, nu are importanta cat mai ai in cont.
Dragos



#102 seb_ani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 November 2009 - 11:39 AM

multumesc mult




#103 delia m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 November 2009 - 10:52 AM

"corpus", contuinui sa ma uimesti cu rabdarea si bunavointa ta, zau!

am citit ce se scrie mai sus cu aportul de numerar "din buzunar", totusi nu m-am lamurit pe deplin: nu e nevoie sa fac, ca la SRL, dispozitie de incasare? pur si simplu raman pe minus in luna respectiva (cu ajutorul tau am descarcat un soft "pcont" si am luat-o de la capat cu inregistrarile de anul acesta, ca sa fiu sigura ca nu gresesc la calcule manual).
Tanti de la Administratie, pe care am intrebat-o daca e ok sa trec doar sumele lunare preluate din soft si sa le scriu in RIJP cel snuruit, a zis ca DA, scriu "rulaje luna sept. 2009" sui pun doar totalurile.
Deci fac asta chiar daca sunt cu minus?

multumesc a 5-a oara.
delia



#104 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 27 November 2009 - 12:27 PM

poate va mai lamuriti putin, daca aspectului semnalat de dvs, ii aplicati o dubla abordare astfel:
1. procedura
2. efectele
In primul caz, (presupus un aport in numerar) sunteti obligata sa procedati conf art 48. e. /1040 la inscrierea acestor sume, fie in fise pt op diverse fie intr-un doc cumulativ.
Pentru aceasta, asa cum bine ati intuit, faceti o dispoz de plata/incasare catre casierie din care rezulta aportul in numerar de la pf la PFA. Aceasta dispozitie de incasare reprezinta documentul pe baza caruia inregistrati suma fie in fisa, fie in doc cumulativ
In al 2-lea caz, se poate lesne intelege ca PFA_ul nu "se incarca" cu aceasta suma ca in cazul soc com. deoarece potrivit aceluiasi articol aceste sume nu constituie venit brut si nu se inregistreaza in RJIP
Efectul acestei neinregistrari in RJIP in raport cu cheltuielile deductibile efectuate de PFA duce de f multe ori la acel "minus" de care vorbeati si care se numeste pierdere fiscala. Aceasta pierdere fiscala chiar daca " nu este pe placul" inspectorilor fiscali, este tratata de codul fiscal in mod distinct. (adica se preia in anul urmator, pana la recuperarea ei prin cresterea profitului desigur)

Aceasta postare a fost editata de corpus: 27 November 2009 - 12:36 PM




#105 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 27 November 2009 - 05:59 PM

PS: o alta situatie des intalnita care duce la "minus" se intalneste in primul an de activitate cand cheltuielile legate de start, de volumul investitiilor...etc pot fi mai mari decat veniturile realizate in anul fiscal repectiv.
Revenind strict la ceea ce a spus "tanti" de la finante, cand preluati totalurile lunare din RJIP_ul printat in cel snuriut, nu aveti cum sa treceti nimic cu minus, fiindca veti trece doar total venituri si total plati, care sunt valori pozitive.Rezultatul operatiei matematice de scadere V minus P ar putea da negativ, dar aceasta se intampla dupa depunerea decl 200, iar aceasta operatiune este facuta de catre organul financiar care va aplica 16% acestei diferente
In exemplul meu m-am referit la o situatie cumva standard in care platile efectuate au si caracter de cheltuieli deductibile in totalitate( atunci este valabila formula V-P altfel am fi avut de a face cu V-Chelt. deductibile sau V-P+Chelt.nedeductibile)



#106 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 28 November 2009 - 05:42 PM

Referitor la completarea RJIP eu am inteles ca trebuie trecute toate incasari le si platile integral ( f tva daca esti platitor) in momentul efectuarii lor. Daca acele cheltuieli nu sunt integral deductibile completezi fisa de operatiuni diverse pentru cheltuiala respectiva, dupa natura ei si stabilesti cat din plata respectiva e deductibil si cat e nedeductibil. Faci un centralizator cu total ch. neded. E corect asa?
Acum sa luam un exemplu practic: pfa platitor de tva achizitioneaza in leasing un autoturism. Documente de inregistrat: depunere numerar firma leasing avans ( cvf avans cu tva). Factura o inregistrez la data emiterii in jurnalul de cumparari. Plata, adica chitanta cu contravaloarea avansului potrivit normelor eu am inteles ca trebuie sa o inregistrez in RJIp ( mai putin tva). Datorita og34 tva la avans leasing este nedeductibil asa ca inregistrez valoarea integrala. Mai departe merg la registrul inventar. Pe baza contractului de leasing care imi da valoarea bunului in euro si a curs bnr din ziua respectiva aflu care e valoarea de achizitie in lei. La aceasta valoare trebuie sa adaug tva aferent avans care e nedeductibil si intra in valoarea bunului pentru a fi amortizat. Pana aici e bine?
Lunar primesc factura cu rata de capital si comisioane si alte cheltuieli. Acum tva este deductibil asa ca in RJIP trec doar baza din ce achit. Cheltuiala cu rata de capital nu este deductibila ci amortizarea lunara calculata. Cum inregistrez acest lucru? Trec cheltuiala cu rata de capital in fisa de operatiuni diverse ca fiind nedeductibila integral si inregistrez acest lucru in RJIP la finalul anului cand calculez impozitul datorat? si atunci va fi venituri minus cheltuieli plus cheltuieli nedeductibile baza pentru impozitare? Va rog daca aveti rabdarea necesara sa-mi cititi postarea si aveti vreo parere... astept opinia dumneavoastra ca sa ma hotarasc cum procedez.



#107 seb_ani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 November 2009 - 02:06 PM

in cazul unui PFA NEPLATITOR de TVA, in RJIP se trec sumele platite cu TVA? In OMFP 1040 este facuta urmatoarea precizare:

"Contribuabilii platitori de taxa pe valoarea adaugata vor înregistra sumele încasate sau platite,
exclusiv taxa pe valoarea adaugata."
Deci, ar tb sa inteleg ca neplatitorii de tva inregistreaza suma cu tva in RJIP?



#108 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 30 November 2009 - 02:24 PM

da, neplatitorii de tva inregistreaza in RJIP sumele cu tot cu tva incasate sau platite.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 04:31 PM




#109 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 November 2009 - 03:39 PM

Da, ati inteles corect. Neplatitorii de tva vor inregistra in RJIP sumele incasate/platite cu tva-ul inclus



#110 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 November 2009 - 05:04 PM

Da pentru o cheltuiala care nu este deductibila integral se intocmeste fisa op div. dar in RJIP se trece val integrala, cea din chit. op, extras...
La fel si cu rata lunara leasing, treceti in RJIP valoarea pe care o achitati lunar (conf chitantei, op, extras...etc) pentru a respecta art 51 din 1040. Apoi rata propriu zisa, fiindca este nedeductibila se inscrie in centralizatorul chelt nedeductibile; comisioane servicii bancare in fisa op div; dobanda, in fisa op. div, amortismentul in fis op div;
Faceti o simulare de calcul al venitului net conf art 52 si o sa vedeti ca toate acestea isi gasesc locul, Nu uitati de platile facute pentru cumpararea bunurilor amortizabile
Ma nelamureste totusi afirmatia dvs " Acum tva este deductibil" ! ...in limita timpului o sa mai revad postul dvs



#111 seb_ani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 November 2009 - 05:22 PM

spuneti-mi, va rog, ce se intampla cu TVA-UL platit (in RJIP se inregistreaza suma platita cu TVA cu tot) de catre PFA-UL neplatitor de TVA?
va multumesc,



#112 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 30 November 2009 - 06:34 PM

Da, se trece suma cu tot cu TVA.



#113 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 30 November 2009 - 07:13 PM

Citeaza

Ma nelamureste totusi afirmatia dvs " Acum tva este deductibil" ! ...in limita timpului o sa mai revad postul dvs

In acea fraza era vorba despre primirea facturii lunare cu rata de leasing care conform og 34, ghid de aplicare, are tva deductibil considerandu-se a fi o prestare de servicii, de folosinta a bunului respectiv si nu de achizitie. Pe scurt: achizitie autoturism in prezent= tva nedeductibil. Achizitie in regim de leasing financiar are tva nedeductibil la avans si la rata reziduala, ratele lunare avand tva deductibil Eu asa am inteles din ghidul de aplicare. Daca aveti alta parere va rog sa ma contraziceti.
Multumesc pentru raspunsul de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 04:32 PM




#114 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 November 2009 - 08:13 PM

Ok. nu va contarzic pentru ca sunteti pe drumul cel bun. Succes !



#115 domnica_sb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 22 December 2009 - 09:46 AM

Servus!
As avea nevoie de o lamurire, legata de formula de calcul a bilantului, in conditiile in care in RJIP am inscris si cheltuieli nedeductibile, mai exact mi-am platit in luna iulie contributia restanta la CAS plus penalizarile pentru ultimii 2 ani jumatate, adica pentru 2007 - 2009 si am primit o singura factura pe care am inregistrat-o in RJIP. In conditiile in care se deduce doar contributia CAS si nu si penalizarile, am inteles ca exista o formula de calcul, astfel incat bilantul sa reflecte situatia financiara, fara cheltuieli nedeductibile. Daca ati putea sa imi spuneti care este acea formula de calcul sau in ce lege/norma sa o gasesc.
Multumesc anticipat pentru raspuns!!



#116 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 22 December 2009 - 04:12 PM

aceasta formula de calcul o gasiti exact in OMFP 1040/2004 art 52



#117 Retro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 December 2009 - 01:10 PM

Slutare tuturor!

De curand am devenit PFA - intermedieri in comert (neplatitor de TVA). Mi-am luat toate tipizatele, iar intre timp am obtinut si primul venit si acum as vrea sa completez RJIP-ul, insa inainte as avea nevoie de cateva lamuriri:

1- cum trec in RJIP cheltuielile cu utilitatile (am contract de comodat cu proprietarul imobilului, autentificat la notar si pot folosi 1 camera din 4, deci am dreptul de a deduce 25% din cheltuieli - apa, gaze, energie, telefon etc.). Cum trec facturile in RJIP sau cum in fisa de op. diverse/jurnalul de op. diverse?

2- Cheltuielile cu combustibilul se pot deduce? (am contract de comodat cu auto propriu, autentificat la notar)

3- Cum trec in RJIP facturile de bilet de avion (pe care le-am achizitionat pe net, prin cardul de PFA) - avand in vadere ca am inteles ca se trec toar chitantele si bonurile fiscale ?

4- Cum includ in RJIP sau cum calculez contributiile la pensie/CASS pt. a le putea deduce din venit?

5- Cum se gestioneaza contul de PFA? Am obtinut veniturile prin transfer bancar, pe baza unui contract. Nedumeririle mele din acest punct de vedere sunt urmatoarele:
- daca vreau sa efectuez plati in interes personal (bere, tigari etc.) pot folosi cardul de PFA fara justificari? (aceste cheltuieli nu intentionez sa le deduc)
- pot retrage cati bani vreau din contul de PFA?
- pot sa fac transfer bancar din contul de PFA in orice cont personal?
- cheltuielile deductibile efectuate prin cardul PFA (ex. bilet avion/tren, imprimanta, piese auto etc.) cum trebuie sa le cuprind in RJIP astfel incat sa le pot deduce din venit? (cum procedez cu extrasul de cont)

In noiembrie 2009 am devenit PFA, singurul venit pe 2009 l-am obtinut in decembrie - sa zicem 1.000 ron - iar eu am declarat estimativ 100 ron venit, platind 16 lei deja impozit. Inteleg ca pana in mai 2009 trebuie sa depun declaratia de venit obtinut pe 2009, cu toate cheltuielile deductibile incluse la care mi se va aplica 16%. Intrebarea se pune daca respectivele cheltuieli trebuie sa fie exclusiv in anul 2009 sau pot avea in continuare venituri si cheltuieli deductibile in 2010 pe care trebuie sa le cuprind in declaratia de venit obtinut pe 2009, din mai 2010?

Multumesc anticipat pentru ajutor!



#118 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 December 2009 - 08:25 PM

Exista topic deschis pe aceasta tema, conform Regulamentului nu ai voie sa deschizi un topic nou, roaga un moderator sa iti mute intrebarea aici: http://conta.money.ro/forum/index.php?showtopic=36850 Oricum daca vei studia problemele dezbatute referitor la RJIP, cred ca vei gasi multe raspunsuri la intrebarile tale.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 December 2009 - 08:26 PM

Dana




#119 domnica_sb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 December 2009 - 12:55 PM

Vezi postareacorpus, la Dec 22 2009, 06:12 PM, a spus:

aceasta formula de calcul o gasiti exact in OMFP 1040/2004 art 52

Multumesc mult pentru raspuns!



#120 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 12:21 PM

Cum se procedeaza in cazul unui CMI daca in luna ianuarie 2010 platile sunt mai mari decat incasarile? trebuie o creditare a medicului pentru a justifica platile mai mari decat incasarile, sau nu este nici o problema, neexistand sold la casa la 31.01.?
Ex: la 31.12.2009 ar fi sold la casa 100 lei, in ian 2010, incasari 200 si plati 500, trebuie creditare din partea medicului inregistrata in jurnalul de incasari si plati?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL