Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


221 replies to this topic

#121 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 23 February 2010 - 02:32 PM

Nu trebuie o creditare in acest sens. Trebuie doar sa inregistrati operatiunile in ordine croologica, de la 01 ian la 31 dec. indiferent daca la o anumita data cheltuielile sunt mai mari decat veniturile. Notiunea slod de casa nu opereaza in cazul contabilitatii in partida simpla, este sfecific doar sc



#122 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 03:00 PM

Vezi postareacorpus, la Feb 23 2010, 12:32 PM, a spus:

Nu trebuie o creditare in acest sens. Trebuie doar sa inregistrati operatiunile in ordine croologica, de la 01 ian la 31 dec. indiferent daca la o anumita data cheltuielile sunt mai mari decat veniturile. Notiunea slod de casa nu opereaza in cazul contabilitatii in partida simpla, este sfecific doar sc


Va multumesc mult pentru raspuns.




#123 okram

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 February 2010 - 07:52 PM

Buna tuturor.Am o mare problema.La inceputul activitatii am preluat unele uutilaje de val mare(de la 500 pana la 1750) de la socrul meu care acuma cativa ani avea un punct de lucru al unei SRL.Aceasta preluare am facut pe baza unui proces verbal de vanz cump intre PFA si socru, si am platit prin disp de plata.A mai luat si sotul meu niste utilaje pe care tot pe baza de proces verbal de vanz cup. am vandut la PFA si tot cu disp de plata.E ok asa???Cum o inreg in Reg de Inch si Plati????Multumesc



#124 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2010 - 10:35 PM

F.bine ,le treci pe baza PV. Ai grija sa le treci si in J. inventar ,pt. ca au valoare pana in 1800 lei.



#125 okram

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 March 2010 - 08:49 PM

Multumesc.M-am linistit si sper sa fie ok.



#126 miry44

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 04 March 2010 - 11:33 PM

buna seara,
puteti sa imi spuneti daca acum se mai inregistreaza la fisc RJIP :smile: ?
Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de miry44: 04 March 2010 - 11:35 PM




#127 cfb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 March 2010 - 05:09 PM

Vezi postareamiry44, la Mar 5 2010, 12:33 AM, a spus:

buna seara,
puteti sa imi spuneti daca acum se mai inregistreaza la fisc RJIP :frusty: ?
Multumesc anticipat

Da, este obligatorie inregistrarea RJIP si a Registrului Inventar la Administratia Financiara.



#128 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 07 April 2010 - 12:48 PM

Buna ziua tuturor, am o intrebare , la un pfa cum sa procedez in cazul in care anumite plati s-au facut din contul personal si nu din contul pfa-lui. multumesc



#129 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 07 April 2010 - 05:26 PM

Dar exista si cont de PFA din care ati mai facut plati ?
Numai "anumite plati" s-au facut dintr-un cont de pf sau toate, neexistand cont de PFA ?



#130 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 08 April 2010 - 07:12 AM

Vezi postareacorpus, la Apr 7 2010, 06:26 PM, a spus:

Dar exista si cont de PFA din care ati mai facut plati ?
Numai "anumite plati" s-au facut dintr-un cont de pf sau toate, neexistand cont de PFA ?
de fapt e vorba de un cabinet de avocatura si cand nu erau bani in contul cabinetului de avocatura se faceau platile din contul personal al avocatului. Cu acesti bani ( din contul personal) nu stiu unde s-o pun , ca si aport ???



#131 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 08 April 2010 - 08:46 AM

Intocmiti o dispozitie de plata catre casierie (de la PFA la pf) la care anexati documente ( OP sau extr c. factura furnizor) prin care pf a achitat suma respectiva. Important este, sa rezulte din aceste documente ca plata reprezinta o cheltuiala ce are legatura cu activitatea pentru care sunteti autorizat si ca s-a facut in beneficiul furnizorului dvs asa cum rezulta din factura.
Daca tot lucrati cu conturi separate, de ce nu alimentati contul de PFA din contul pf, pentru ca si banii din contul PFA sunt tot ai dvs si puteti dispune de ei fara nici o restrictie. Avand OP_uri sau extr. c pe numele PFA, este mult mai simplu.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 08 April 2010 - 08:47 AM




#132 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 08 April 2010 - 10:41 AM

Vezi postareacorpus, la Apr 8 2010, 09:46 AM, a spus:

Intocmiti o dispozitie de plata catre casierie (de la PFA la pf) la care anexati documente ( OP sau extr c. factura furnizor) prin care pf a achitat suma respectiva. Important este, sa rezulte din aceste documente ca plata reprezinta o cheltuiala ce are legatura cu activitatea pentru care sunteti autorizat si ca s-a facut in beneficiul furnizorului dvs asa cum rezulta din factura.
Daca tot lucrati cu conturi separate, de ce nu alimentati contul de PFA din contul pf, pentru ca si banii din contul PFA sunt tot ai dvs si puteti dispune de ei fara nici o restrictie. Avand OP_uri sau extr. c pe numele PFA, este mult mai simplu.
foarte buna intrebare mi-ai pus Corpus, fiindca eu tin contabilitatea acestui cabinet si avocata nu vrea sa plateasca acel comision de transfer :frusty:

Vezi postareaikki, la Apr 8 2010, 11:37 AM, a spus:

Vezi postareacorpus, la Apr 8 2010, 09:46 AM, a spus:

Intocmiti o dispozitie de plata catre casierie (de la PFA la pf) la care anexati documente ( OP sau extr c. factura furnizor) prin care pf a achitat suma respectiva. Important este, sa rezulte din aceste documente ca plata reprezinta o cheltuiala ce are legatura cu activitatea pentru care sunteti autorizat si ca s-a facut in beneficiul furnizorului dvs asa cum rezulta din factura.
Daca tot lucrati cu conturi separate, de ce nu alimentati contul de PFA din contul pf, pentru ca si banii din contul PFA sunt tot ai dvs si puteti dispune de ei fara nici o restrictie. Avand OP_uri sau extr. c pe numele PFA, este mult mai simplu.
foarte buna intrebare mi-ai pus Corpus, fiindca eu tin contabilitatea acestui cabinet si avocata nu vrea sa plateasca acel comision de transfer :laugh:
am si uitat sa multumesc ptr ajutor....... mii de multumiri



#133 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 08 April 2010 - 03:00 PM

PS @ikki: sau altfel spus, contul PFA poate sa creasca sau sa scada prin alimentare/retragere numerar bani personali, fara ca aceasta sa fie consecinta activitatilor de incasari sau plati ale PFA. Doar la societati, intalnim aceasta, in cazul PFA dispuneti in totalitate si fara restrictii de banii aflati in cont.
Oricum, costurile legate de administarea contului PFA si a operatiunilor efectuate prin acesta sunt cheltuieli deductibile.
Toate cele bune !



#134 andaandy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 April 2010 - 09:36 PM

O intrebare as avea si eu daca ma poate ajuta cineva. m=am deschis un pfa si nu ma descurc daca m-ati putea ajuta.am laut printr-un contract comodat de la prietenul meu casa lui si am cazari in regim hotelier.as dori sa stiu daca la cheltuieli pot baga si chelt cu utilita(GAZ, CURENT,ETC_) DAR NU SUNT PE NUMELE MEU SUNT PE NUMELE TIPULUI CARE MI-A DAT CASA IN COMODAT.MULTUMESC



#135 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 April 2010 - 09:05 AM

Faptul ca primiti chitante ce nu sunt in numele PFA nu este o problema. Esential este ca in contractul de comodat sa fie prevazut aceasta si bine evidentiat modul de calcul ( defalcare, cota, repartizare...etc) daca este cazul, a acetor cheltuieli. Recomandabil ca acest contract sa fie facut sub asistenta juridica



#136 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 13 May 2010 - 06:27 PM

sunt platitor de tva
am luat amenda azi deoarece in rjip am trecut platile si incasarile fara tva
de asemenea mi s-a spus ca trebuie sa trec soldul de fiecare data cand am vreo operatiune
soldul rezultat trebuie sa se regaseasca oricand in casa
practic de banii mei ma pot folosi doar anul urmator dupa ce platesc imp de 16%

ah si inca ceva
in registrul inventar la sf anului trebuie sa se regaseasca soldul(banii din rjip)

este vreo alta lege???? :frusty:



#137 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 May 2010 - 08:37 PM

glumiti... ?!!! :frusty: daca nu, postati din procesul verbal constatarile celor care l-au intocmit si mai ales la ce articol v-a facut incadrarea, poate a aparul o alta lge, asa cum spuneti ! sper ca nu sunteti srl !

Aceasta postare a fost editata de corpus: 13 May 2010 - 08:38 PM




#138 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 14 May 2010 - 07:35 AM

Vezi postareacorpus, la May 13 2010, 08:37 PM, a spus:

glumiti... ?!!! :frusty: daca nu, postati din procesul verbal constatarile celor care l-au intocmit si mai ales la ce articol v-a facut incadrarea, poate a aparul o alta lge, asa cum spuneti ! sper ca nu sunteti srl !


nu glumesc deloc si sunt if

mi-a zis ca amenda e prea mare pentru "contabilitatea intortocheata" care o tin si ca-mi va scrie in pv ca nu am completat rjip la 01.01.2010 pt a-mi da o amenda mai mica



#139 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 May 2010 - 11:18 AM

Ce talhari si nesimtiti :frusty: !

Dana




#140 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 14 May 2010 - 03:09 PM

Sper sa nu spun vreo prostie, dar stiam ca un platitor de TVA trece in RJIP sumele fara TVA?

Eu cred ca v-au confundat cu un SRL. Apropo, ce fel de control ati avut? De la Fisc sau de la Garda?






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL