Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


221 replies to this topic

#1 Sorinhg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 May 2008 - 01:42 AM

As avea nevoie de niste lamuriri cu privire la completarea Registrului jurnal de incasari si plati si de confirmarea ca ceea e am inteles, studiind forumul, este corect.

Registrul jurnal de incasari si plati

coloana 1 (nr.crt.) - se trece numarul operatiunii, in ordine crescatoare si se reincepe de la 1 in fiecare an fiscal.
coloana 2 (data) - data emiterii documentului inregistrat.
coloana 3 (Document, felul, nr.) - felul si numarul documentului. Am inteles ca aici se trec facturile si nu chitantele sau ordinele de plata. Deci ar trebui sa trec ceva de genul "Factura SERIA NR" sau e suficienta doar seria si numarul? In plus, daca trebuie trecuta factura si nu documentul de plata, ce fac in cazul in care am o factura neincasata? O trec in registru si mai fac o factura de stornare cu aceeasi suma negativa?(1)
coloana 4 (Felul operatiunii) - aici chiar nu stiu ce trebuie trecut. Sa trec "Plata" sau "Incasare" mi se pare inutil, avand in vedere ca exista coloane speciale pentru plati si incasari, dar nu am idee la ce altceva s-ar putea referi "felul operatiunii".(2)
coloana 5 (Incasari numerar) - suma incasata, daca s-a incasat numerar.
coloana 6 (Incasari banca) - suma incasata, daca s-a incasat prin banca. Aici sunt cam nelamurit, dupa ce am citit un articol care spune "Coloana 6 se completeaza numai de notarii publici".(3)
coloana 7 (Plati numerar) - suma platita, daca s-a platit numerar.
colaona 8 (Plati banca) - suma platita, daca s-a platit prin banca. Si aici sunt nelamurit din cauza aceluiasi articol, care spune "Coloana 8 se completeaza numai de liber-profesionisti.".(4)

La sfarsitul fiecarui an fiscal se trage linie, se calculeaza totalul sumelor si se incepe noul an fiscal de la 0, pe o pagina noua?
Nu sunt sigur ca se incepe pe o pagina noua, pentru ca parca legea zice ca se completeaza "fără a se lăsa rânduri libere".(5)

As avea nevoie de raspunsuri la intrebarile marcate cu rosu si, de asemenea, va rog sa ma corectati in cazul in care celelalte informatii sunt gresite.

Multumesc anticipat pentru ajutor.



#2 cheloo emil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 09 September 2008 - 10:35 AM

salutare,
tocmai am aflat azi ca pana acum am completat gresit registrul de incasari si plati . Mai exact la incasari in loc sa trec chitantele cu nr respetiv , am trecut facturile corespunzatoare chitantelor respective . La mine pana acum a coincis data eliberarii facturii cu cea a eliberarii chitantei, adica am fost platit decat cash - dadeam factura si chitanta in acceasi zi. Din lipsa de experienta am trecut in registru facturile.

Mi-am dat seama ca totul e gresit atunci cand am scris o factura , dar am fost platit prin intermediul bancii dupa 2 luni, deci nu se putea trece in registru nr facturii cu data emiterii ei pt. ca banii de fapt i-am incasat dupa 2 luni.

Cum trebuie sa procedez sa remediez problema? Risc sa fiu amendat de administratia financiara?

multumesc mult eventualul ajutor




#3 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2008 - 12:21 PM

Nu e o greseala grava si nu risti nici o amenda.
Dpdv fiscal statul e avantajat de metoda ta de inregistrare a facturilor, dat fiind ca iti platesti impozitul chiar daca incasezi factura sau nu.
Lasa totul asa, si pe viitor inregistreaza Chitantele sau OP-urile.

Have fun!
Dan



#4 cheloo emil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 09 September 2008 - 12:32 PM

multumesc pentru raspunsul rapid



#5 turtle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2009 - 05:29 PM

Am şi eu o nelămurire legată de evidenţierea în RJIP a încasărilor prin bancă. Neavând întotdeauna acces la OP-ul completat de client pentru a efectua plata mai ales că plata se poate face şi prin e-banking caz în care nu există fizic niciun OP, am înţeles se poate folosi ca document justificativ pentru banii încasaţi şi extrasul de cont. Marea problemă este că extrasul de cont nu îl primesc la data efectuării plăţii ci mai târziu. Pe de altă parte OMF nr. 1040/2004 spune că plata trebuie operată în RJIP la data efectuării ei.

Cum se rezolvă în mod normal această dilemă?



#6 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2009 - 08:24 PM

Trebuie trecute operatiunilein ordinea datei, daca faceti operatiuni dese prin banca nu trebuie sa cereti neaparat op-ul clientului (nu da bine in fata lui), in acest caz aveti 2 variante: fie va luati extrasele de la banca mai des: adica la 2-3 zile, fie va faceti un online-banking si i le scoateti dvs. extrasele cand doriti. Oricum ati face, nu veti lasa registrul mult prea in urma...



#7 turtle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 January 2009 - 10:30 AM

Mulţumesc pentru răspuns. Înţeleg că în coloana cu documentul care justifică încasarea trec numărul OP-ului aşa cum apare el în extrasul de cont chiar dacă nu am la dosar o copie a OP-ului.

Referitor la tipărirea extraselor de acasă prin online banking nu constituie o problemă faptul că ele nu sunt semnate şi ştampilate de bancă? Sau s-a scos între timp restricţia respectivă?

Mulţumesc.



#8 Alice76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 14 January 2009 - 11:39 AM

Buna ziua tututor,

As avea si eu cateva intrebari in legatura cu aplicarea de penalizari unui client care a intarziat cu plata.
Factura am trimis-o insa de la data scadenta si pana acum a trecut cam o luna. Cum se procedeaza cu mentionarea si a penalizarilor dat fiind ca factura e deja la ei? O anulez si le trimit alta care contine si penalizari? Ciudat este ca nu stii cand o sa plateasca si daca ei intre timp platesc suma din factura fizica pe care o au dar care nu contine si penalizarile presupun ca nu pot sa le emit alta factura care sa contina doar penalizarile, nu? Are cineva idee de cum se procedeaza in cazul asta?
In cazul in care factura initiala trebuie anulata, cum se procedeaza? Scriu pe exemplarul meu "anulat" si creez alta, cu numarul urmator? Presupune asta ceva in contabilitate?
A doua mea intrebare este in legatura cu implicatiile legale in cazul in care ma straduiesc ca in jurnalul de incasari si plati sa nu trec factura ci extrasul de cont, incercand sa evit astfel sa platesc statului roman impozit pe niste bani pe care eu nu i-am primit. In cazul in care nu-mi recuperez banii de la client pana sa-mi platesc impozitele si nu vreau sa trec factura neachitata, se pune ca infractiune a mea si hotie a lor?
Multumesc.



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2009 - 12:54 PM

Desi nu sunt PFA, sper sa raspund corect la cele 2 grupe de intrebari:
1. a) O factura deja ajunsa la client nu poti sa o anulezi deoarece trebuie sa scrii mare "ANULAT" pe toate exemplarele facturii, inclusiv pe cea a clientului.
b) O factura deja trimisa se poate storna, in principiu, adica sa se faca alta cu semnul minus la cantitate. Dar trebuie sa fie de acord si clientul cu aceasta.
c) Se poate face o factura doar de penalitati, dar trebuie sa fie recunoscuta de client, altfel degeaba o faci.
d) Trebuie sa ai o dovada ca ai livrat produsele sau ai executat serviciul pe care-l facturezi.
e) Trebuie sa ai dovada ca factura trimisa a ajuns la client (confirmare de primire, semnatura si stampila etc.).
f) Daca e vorba de un serviciu prestat, trebuie sa existe un contract intre parti. Este util, dar nu si obligatoriu, si in cazul livrarii de produse.
f) Penalitatile trebuie sa fie calculate dupa clauzele din contract. In caz ca nu exista contract trebuie vazute articolele de lege care stabilesc marimea penalitatilor si termenul dupa care se aplica (de obicei dupa 30 de zile de la data scadentei platii).
Vezi OUG 119 din 2007 privind combaterea intarzierii executarii contractelor economice (act.5.06.2008), art.3,4 etc. Citez:
"(2) In cazul in care rata dobanzii nu este stabilita prin contract, se va aplica rata dobanzii de referinta stabilita de Banca Nationala a Romaniei. Rata de referinta stabilita pentru prima luna a semestrului se aplica in urmatoarele 6 luni."

2. In Registrul de incasari si plati se introduc doar incasari si plati (cum ii spune si numele), nu facturi (care se introduc in Jurnalul vanzarilor). Deci se trece suma din extras, la data intrarii in banca (nu suma din factura si nu la data facturii).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 teomelste

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 01:19 PM

Buna ziua!

Am si eu o intrebare....trebuie sa inregistrez in RJIP schimbul valutar din contul de euro in contul de ron? Din contul de euro ies 15000 eur, in contul de ron intra (sa zicem) 50000 (la cursul bancii), iar eu ar tb sa inregistrez la cursul bnr si ar aparea dif de curs valutar...

De asemenea, inreg in RJIP cand scot bani din banca si pun in casierie? sau invers?

Multumesc frumos!



#11 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 14 January 2009 - 02:57 PM

Buna ziua si La multi ani tuturor !
As dori sa aflu daca pentru intocmirea RJIP pot apela la propriul calculator pentru editarea lunara a tuturor operatiunilor inregistrate asa cum sunt ele definite de ord 1040 (cap IV norme si modele de intocmire a formularelor.../ RJIP ). Mai exact vreau sa stiu daca cu propriul calculator si pachetul Office pot sa o fac sau trebuie sa utilizez un program "oficial" adica agreat de Admin. Financiara. Am RJIP snuruit, numerotat si inregistrat la Admin Financiara, si as dori ca pentru acuratete si evitarea greselilor sa pot lista lunar, apoi totalurile sa le preiau in RJIP_ul snuruit si inregistrat asa cum prvade Ord 1040. Nu stiu insa ce se intelege prin "...in condiţiile conducerii evidenţei contabile în partidă simplă cu ajutorul tehnicii de calcul..."?!! Practic voi lista doar formular RJIP completate in ordine cronologica. Nu emit facturi, chitante, nir_uri. Este vorba despre o intreprindere individuala, inceputa in 2009/doar activitate de taximetrie/...relativ simplu: incasari si plati. Ce ma sfatuiti, sa recurg la calculator sau sa trec la scrisul de mana ?
Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de corpus: 14 January 2009 - 03:01 PM




#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2009 - 04:00 PM

Exista urmatoarele mentiuni generale in lege:
"Registrele de contabilitate se pot prezenta sub forma de registru, foi volante sau listari informatice, dupa caz.
Numerotarea paginilor registrelor se va face în ordine crescatoare, iar volumele se vor numerota în ordinea completarii lor.[...] Persoanele fizice care utilizeaza tehnica de calcul trebuie sa asigure listarea acestora în orice moment pe parcursul celor 10 ani de pastrare."
In ce priveste Registrul jurnal de încasari şi plaţi (cod 14-1-1/b) inca nu mie clar daca se poate tine pe calculator. Sa asteptam aparitia Monitorului Oficial 870 bis pentru detalii (care ar trebui sa apara). Daca se poate tine pe calculator, evident ca se poate folosi orice program de calcul tabelar sau orice soft adecvat.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 14 January 2009 - 04:02 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 04:01 PM

luati un program de contabilitate in partida simpla-in felul asta nu mai trebuie sa aranjati in ordine documentele, sa stergeti daca ati gresit etc...dupa ce este perfect -adica cu corectura cu tot-treceti rulajul lunar in RJIP fizic-cel inregistrat la administratie. Asta e bineinteles un sfat!



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 January 2009 - 05:29 PM

Vezi postareanopris, la Jan 14 2009, 04:00 PM, a spus:

Sa asteptam aparitia Monitorului Oficial 870 bis pentru detalii (care ar trebui sa apara). Daca
baga un ochi pe la noutati legislative ca au aparut de ceva vreme :wink:



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2009 - 06:40 PM

Vezi postareacorpus, la Jan 14 2009, 02:57 PM, a spus:

As dori sa aflu daca pentru intocmirea RJIP pot apela la propriul calculator pentru editarea lunara a tuturor operatiunilor inregistrate asa cum sunt ele definite de ord 1040 (cap IV norme si modele de intocmire a formularelor.../ RJIP ).
Ordin 3512/2008 privind documentele financiar-contabile
Norma din 27/11/2008, publicata in MO nr. 870bis din 23/12/2008

Conform Normelor specifice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile, referitoare la REGISTRUL-JURNAL DE INCASARI SI PLATI (cod 14-1-1/b):
In conditiile conducerii evidentei contabile in partida simpla cu ajutorul tehnicii de calcul, fiecare operatiune economico-financiara se va inregistra in ordine cronologica, in functie de data de intocmire sau de intrare a documentelor. In aceasta situatie Registrul-jurnal de incasari si plati se editeaza lunar, iar paginile vor fi numerotate pe masura editarii lor.
Registrul-jurnal de incasari si plati parafat si inregistrat la organul fiscal teritorial va fi completat lunar, prin preluarea totalului sumelor din Registrul-jurnal de incasari si plati obtinut cu ajutorul tehnicii de calcul.



#16 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 14 January 2009 - 08:17 PM

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru promptitudinea raspunsurilor. Incep sa le mai deslusesc ...!



#17 Alice76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 15 January 2009 - 10:50 AM

Vezi postareanopris, la Jan 14 2009, 12:54 PM, a spus:

Desi nu sunt PFA, sper sa raspund corect la cele 2 grupe de intrebari:.......

Merci mult pentru raspunsuri.
Am contract cu clientul respectiv si penalizarile sunt prevazute in contract, inclusiv procentul respectiv pe zi. Cat despre dovada prestarii serviciului, presupun ca e-mailul in care puneam ca document atasat lucrarea respectiva ar trebui sa fie de ajuns, nu?



#18 gcip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 02 February 2009 - 11:01 PM

Buna seara,

am o nelamurire legat de completarea RIJP pe baza unui extras de cont bancar.
Am un cont bancar destinat activitatii de PFA la banca X. Si un cont persona fizica la banca Y. Dupa incasarea banilor de la client transfer suma Z, din contul aflat la banca X in contul aflat la banca Y.
Atasat am adaugat completarea registrului pe 2008. Ce este subliniat cu rosu sunt sumele transferate din contul de la banca X la banca Y. (mai putin prima pereche cu valoare 19).

Pentru ca sunt la inceput si nu am prea multa experienta am apelat la o doamna contabil. As dori si o a doua parere in cazul in care cineva de pe forum ma poate ajuta.
Nelamurirea vine de la faptul ca suma Z transferata din conutul bancii X in contul de persoana fizica (de la banca Y) apare de 2 ori in registru. Prima data este trecuta la ridicat numerar prin banca, ceea ce mi se pare corect. Iar a doua oara este trecuta la incasare numerar, iar aici nu mai stiu daca e corect.
Faptul ca suma este trecuta odata la plati si odata la incasari se compenseaza. Dar prin aceasta abordare aproape se dubleaza sumele incasata desi in realitate nu este asa. Iar la completarea declaratiei 200 nu stiu cum sa trec aceasta suma care apare de 2 ori.
Se poate trece la cheltuieli deductibile?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Fisiere atasate





#19 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2009 - 09:18 AM

1. Suma se trece o singura data la data cand a fost incasata de la client; dupa cum a trecut doamna la incasare si la plata a anulat impozitul-trebuia sa vedem pe ce acte se baza ca asa daca o luam cu Z si Y..

2. In registru nu se lasa spatiu liber in interiorul paginii, decat la sf. anului, cand se bareaza, restul trebuia scris continuu, singurele sume care se fac sunt sus, jos si la sf. anului..

Aceasta postare a fost editata de MARIA-CARMEN: 03 February 2009 - 09:20 AM




#20 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 03 February 2009 - 10:33 AM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Feb 3 2009, 09:18 AM, a spus:

1. Suma se trece o singura data la data cand a fost incasata de la client;

Nu se reflecta miscarile de numerar ca in registru de casa si jurnalul de banca la societati comerciale. Daca doresti sa urmaresti aceste sume intocmesti aceste registre auxiliare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL