Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stat de plata dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

stat de plata dividende

12 replies to this topic

#1 ozinel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 May 2008 - 08:44 AM

:thumbup: Va rog,daca stie cineva unde gasesc un model de stat de plata dividende !! am nevoie urgent

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 July 2008 - 10:38 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2008 - 01:08 PM

e asa de simplu incat parca mi-e si jena sa dau curs acestei cereri ...
e vb doar de un fisier excel, mic si amarat ... :frusty:
uuffff....

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 15 July 2008 - 03:58 PM




#3 ozinel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 July 2008 - 01:37 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 3 2008, 02:08 PM, a spus:

e asa de simplu incat parca mi-e si jena sa dau curs acestei cereri ...
e vb doar de un fisier excel, mic si amarat ... :thumbup:
uuffff....

Multumesc pt.efort,otilia, :frusty: ..
am lansat cererea deoarece credeam ca este un model tip..,
puteai sa-l postezi "si fara sa-ti fie jena" ;
se pare ca ,dupa cati au mai descarcat modelul nu sunt singura persoana
semidocta intr-ale documentelor-tip.
:wink:




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2008 - 07:42 PM

LECTIE ELEMENTARA DE FACUT DIVERSE DOCUMENTE :frusty:

am de facut un document (formular) pe care nu l-am mai facut pana acum si nici nu l-am mai vazut "la ochisori", ce ma fac ?? cum sa-l intocmesc ??
ia sa ma gandesc un pic, ca doar n-o fi marea cu sarea si nici eu nu sunt vreo tuta, ce D-zeu :biggrin:

pai :
1. daca e un document oficial, atunci ii musai antetul (cred ca nu e necesar sa va definesc ce e aia un antet)
2. trebuie sa aiba si un titlu cat mai sugestiv, nu-i asa ?? nu se poate fara titlu ...
3. apoi trebuie sa trec data documentului. de ce ?? pai, ca sa stiu cand il inreg. in contabilitate - de ex., dar nu numai ...
4. urmatorul pas ar fi sa stiu cat mai clar posibil ce reprezinta tema/obiectul/articolul pe care il tratez in documentul meu
5. urmeaza partile componente ale obiectului pe care il tratez in document, asta ca stiu ce aspecte trebuie sa evidentiez obligatoriu
6. iata ca am ajuns la oficializarea documentului ... adica la raspunderea pt. intocmirea acestuia si la cea pt. intrarea lui in circuitul documentelor oficiale. eeei, oare cum se face asta ?? pai, prin semnatura, desigur ! cine semneaza sau ar trebui sa semneze, logic vb ?? in primul rand cine l-a intocmit, nu ? apoi, in fct. de importanta lui si organigrama firmei, mai trebuie cel putin un sef.

CAZ PRACTIC : sa zicem ca am de facut un stat de plata dividende.

in primul rand trebuie sa stiu f. clar ce sunt alea dividende. daca nu stiu deja, atunci caut pe conta.ro la "dictionar contabil" sau pe google sau in dictionar economic si gasesc definitia.
asadar, am de platit niste venituri.
ops... daca sunt venituri, oare se impoziteaza (ca la salarii, de ex.) ?? daca nu stiu, caut pe forum si aflu ca DA, se impoziteaza (am pers. fizice, deci cu 16%). sigur ca acest impozit trebuie scazut din suma bruta ca sa-mi ramana cea pe care o platesc efectiv actionarului, adica cea neta.
asaaa... :thumbup: mai departe : daca platesc prin caserie o suma de bani, ce imi mai trebuie sa fie pe stat ?? imi mai trebuie ceva care sa ateste ca a luat efectiv acei bani, ca sa ma pot scade cu ei din caserie si sa se stinga obligatia noastra catre actionar. ce imi poate certifica faptul ca omul si-a luat acei bani ?? pai, semnatura lui, ce altceva ?? stiu sigur asta fiindca si eu semnez cand imi iau bursa/salariul/bani din cont ... adica atunci cand incasez oficial niste bani.

pana acum, f. bine : am determinat obiectul documetului si componentele lui = cele mai importante parti. treaba e ca si facuta daca stiu sa fac un tabel simplu in excel. desigur ca stiu fiindca in ziua de azi e strict necesar sa am cunostinte minime de lucru cu calc., asa ca am invatat la scoala/cursuri/prieteni/colegi ...

gata, sunt pregatita sa incep :
1. pun antetul, sus in stanga docum. SC .... adresa, cif, etc...
2. sub antet, aranjat frumos in pagina, pun titlu documentului, adica ce reprezinta el : STAT DE PLATA DIVIDENDE
3. pun data documentului, de obicei imediat sub titlu : sa zicem 03.07.2008
4. acum vine tabelul !! el va avea urmatoarele rubrici :
- nr. crt (nu e obligatoriu, dar e bine sa fie daca sunt mai multe persoane in tabel)
- numele si prenumele persoanei careia i se cuvine suma (Ionescu Vlad)
- daca vreau sa fie mai complet, mai fac o rubrica si cu cnp-ul persoanei resp. (2730211400478)
- urmatoarea e suma bruta, adica aia din care se calc. si se scade impozitul (1.000)
- apoi impoz. in sine (16% din suma bruta), calculata cu formula rotunjita la zero zecimale (160)
- automat excelul imi calc. suma neta (840) fiindca i-am dat si la aceasta rubrica formula necesara, adica brut - imp. (1000-160)
- si iata cum am ajuns la ultima rubrica a tabelului : semnatura de primire, e doar o casuta unde va semna cel care va primi banii efectiv, DACA banii sunt platiti numerar. daca sunt platiti prin banca, nu mai am nevoie de aceasta semnatura fiindca voi avea extrasul de cont ca dovada a platii.
- daca am mai multi beneficiari de sume, o sa vreau si totalurile sumelor de pe statul de plata (brute, impoz. si nete), ca sa stiu cu ce suma ma scad in total din dividende prin acest doc., ce imp. am de virat la bugetul de stat si cu ce bani ma scad din caserie daca am platit numerar, sau ce sume am de platit cu ordin(e) de plata prin banca.

uff ... sunt aproape gata !! ce mai trebuie ?? pai, semnaturile de la sfarsit, adica a celui care a intocmit documentul (adica eu) si a sefului meu.

na, ca l-am facut !!!! :thumbup:
si nici n-a fost mare lucru, nu-i asa ?? :frusty: au fost necesare doar un pic de gandire si nitica bunavointa :ok: ce sa mai vb, a fost floare la ureche, nu-i asa ?? :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 13 July 2008 - 11:06 AM




#5 GEA2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 14 July 2008 - 01:27 PM

Apropos de dividende,cu noua OUG93/2008 mai nou se opreste si fd sanatate 6.5% la dividende,ba chiar si la pensii am citit.Intra in vigoare cu 30.06.2008 deci mai adaugam o rubrica noua la statul de dividende de acum in colo.



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 02:35 PM

Se plateste sanatate de mult timp nu mai stiu exact de cand; nu se retine 6.5% numai daca cel care incaseaza are si calitatea de angajat si plateste sanatate pentru veniturile din salarii.
Dragos



#7 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2008 - 12:36 PM

Salarii si alte drepturi de personal

STAT DE SALARII (Cod 14-5-1/a, Cod 14-5-1/b, Cod 14-5-1/c si Cod 14-5-1/k)
1. Serveste ca:
- document pentru calculul drepturilor banesti cuvenite salariatilor, precum si al contributiilor si al altor sume datorate;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate.
2. Se intocmeste in doua exemplare, lunar, pe sectii, ateliere, servicii etc., pe baza documentelor de evidenta a muncii si a timpului lucrat efectiv, a documentelor de centralizare a salariilor individuale pentru muncitorii salarizati in acord etc., a evidentei si a documentelor privind retinerile legale, a listelor de avans chenzinal, concediilor de odihna, certificatelor medicale (in cazul statului de salarii cod 14-5-1/b si cod 14-5-1/c) si se semneaza, pentru confirmarea exactitatii calculelor, de catre persoana care determina salariul cuvenit si intocmeste statul de salarii.
Coloanele libere din partea de retineri a statelor de salarii urmeaza a fi completate cu alte feluri de retineri legale decat cele nominalizate in formular.
Pentru centralizarea la nivelul unitatii a salariilor si a elementelor componente ale acestora, inclusiv a retinerilor, se utilizeaza aceleasi formulare de state de salarii.
Platile facute in cursul lunii, cum sunt: avansul chenzinal, lichidarile, indemnizatiile de concediu etc. se includ in statele de salarii, pentru a cuprinde astfel intreaga suma a salariilor calculate si toate retinerile legale din perioada de decontare respectiva.
3. Circula:
- la persoanele autorizate sa exercite controlul financiar preventiv si sa aprobe plata (exemplarul 1);
- la casieria unitatii pentru efectuarea platii sumelor cuvenite (exemplarul 1), dupa caz;
- la compartimentul financiar-contabil, pentru inregistrarea in contabilitate (exemplarul 1);
- la compartimentul care a intocmit statele de salarii (exemplarul 2), care va servi la acordarea vizei atunci cand se solicita plata salariilor neridicate.
4. Se arhiveaza:
- la compartimentul financiar-contabil, separat de celelalte acte justificative de plati (exemplarul 1);
- la compartimentul care a intocmit statele de salarii (exemplarul 2).
5. Continutul minimal obligatoriu de informatii al formularului este urmatorul:
- denumirea unitatii, sectiei, serviciului etc.;
- denumirea formularului; intocmit pentru luna, anul;
- numele si prenumele; venitul brut; contributia individuala de asigurari sociale; contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj; contributia pentru asigurari sociale de sanatate; cheltuieli profesionale; venitul net; deducere personala de baza; deduceri suplimentare; venitul baza de calcul; impozitul calculat si retinut; salariul net;
- semnaturi: conducatorul unitatii, conducatorul compartimentului financiar-contabil, persoana care il intocmeste.

Aproape ca nu-mi vine sa cred ca stiu ce este un stat de salarii si la ce foloseste, dar te rog sa nu te enervezi pentru ca stiu.(trebuie ca sa mi se coboare si mie sangele de unde s-a urcat)

Dar sa stii ca mai am o intrebare, desi la cea cu dividendele nu am inca un raspuns satisfacator(obligativitate?baza legala!),(am cautat cu fct de cautare, dar n-a iesit).

Intrebare: se intocmeste si STAT DE PLATA DOBANZI?

Precizez faptul ca tot ce am postat a fost cat se poate de serios, desi sugerezi ca e "la misto", sa nu amintesc si de cuvintele grele cu care vrei sa ne minimalizezi.

Poate ca asta va fi ultimul raspuns din partea mea, si nu vreau sa scap ocazia de a-ti spune ca eu chiar urmaresc solutiile tale, am certitudinea ca sunt profesionale, si de ce nu, chiar le voi aplica cand va fi cazul. Probabil cealalta latura (cu nervii..) tine de caracter, dar sa stii ca in postura in care esti pe acest forum nu strica mai multa toleranta. Sper ca nu te-am jignit, chiar nu-mi place sa jignesc oamenii.



#8 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 15 July 2008 - 12:45 PM

Vezi postareaSaluti2008, la Jul 15 2008, 01:36 PM, a spus:

Salarii si alte drepturi de personal

STAT DE SALARII (Cod 14-5-1/a, Cod 14-5-1/b, Cod 14-5-1/c si Cod 14-5-1/k)
Asta-i bun

Citeaza

Intrebare: se intocmeste si STAT DE PLATA DOBANZI?

Dobanzile sunt prevazute intr-un contract. Deci se calculeaza pe baza contractului.

Dar Stat de plata pt. diviende tot se face, pentru ca tine tot de venituri si de impozite ale persoanelor fizice, chiar daca nu sunt salarii si alte drepturi de personal.

O zi buna!
irina



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2008 - 08:52 PM

Vezi postareaSaluti2008, la Jul 15 2008, 09:07 PM, a spus:

Nu-mi vine sa cred cat de pueril ganditi, va mai bateti si cu pumnul in piept cati ani de experienta aveti in spate, dar nu ma pot abtine sa nu va dau lectii. Credeti ca am postat STATUL DE SALARII (document justificativ) si prezentarea lui ca sa-l aprobi dumneata “Asta-i bun”.

NU, “Asta-i bun” pentru ca e legiferat printr-un act normativ si anume Ordinul 1850/2004, am vrut sa scot in evidenta, ce nu a inteles Otilia, ca vreau sa-mi zica si mie actul normativ care reglementeaza intocmirea statului de plata dividende, dar ea saraca nu are nicio vina ca nu mi-l spune, pentru ca el NU EXISTA.

“Dobanzile sunt prevazute intr-un contract. Deci se calculeaza pe baza contractului.”
Cureti pusca si vb prostii. In raspunsul dumitale la intrebarea “se intocmeste STAT DE PLATA DOBANZI”, lipseste cuvantul esential “PLATA”. Stii ceva, dar nu are legatura cu plata. Banuiesc ca s-a inteles ca este vb despre dobanzi la un imprumut de la asociati, si corect!, in baza unui contract incheiat intre societate si asociat (iar aici sunt mai multe de spus, daca exista mai multi asociati, imprumutul si dobanda, practic contractul, se aproba in adunarea generala, etc). Revenind la dobanzi, in ctb se fac doua inreg:1.- Obligatia de plata a dobanzii, care se inreg dupa ce o CALCULEZI, si iata ce usor se darama explicatia dumitale pentru NEINTOCMIREA STATULUI DE PLATA DOBANZI, si anume ca dobanda se plateste pentru ca se calculeaza in baza contractului; 2.Plata efectiva. Am cam obosit, ca atare scriu direct ce ar fi trebuit sa stiti si ma-ti tot aburit, ca pentru dividende se face ca asa vor muschii vostrii,iar pentru dobanzi nu se face ca.....ce am spus mai sus.

Contractul de imprumut cu dobanda aferenta=este document justificativ de inregistrare in ctb a incasarii imprumutului, dar atentie! mai ales pentru plata imprumutului si plata dobanzii stipulate in contract(tratamentul fiscal al dobanzii si a dif. Nete De curs valutar, daca este in devize, este alta poveste), iar plata se face dupa ce creezi obligatia, deci se justifica si ea sub umbrela contractului. Alegerea instrumentului de plata, “e o formalitate”, numerar se plateste cu dispozitie de plata de caserie(vezi Ordinul 1850), iar prin banca cu ordin bancar. Bine! mai sunt si alte posibilitati, cum ar fi sa majorezi capitalul, dar nu va mai expun procedura ca va plesneste capul.

Dragelor, va dau o veste buna, CORECT! NU se intocmeste stat de plata dobanzi, dar nici stat de plata dividende. Exemplul cu dobanzile l-am dat intentionat. Si dividendul si dobanda sunt venituri impozabile, cu impozit retinut la sursa si final, iar logica ce concluzie va impune?...........sa nu-mi spuneti ca dividendul este mai smecher ca dobanda ca nu va cred.

Pentru plata dividendelor doc justificativ este PROCESUL VERBAL intocmit de AGA, intrunita in adunare ordinara cf. Legii 31/1990, republicata, cu modif si completarile ulterioare, care are pe ordinea de zi: REPARTIZAREA PROFITULUI REPORTAT pentru distribuirea de dividende, asociatilor persoane fizice(sau juridice), proportional cu aportul la cap.................intelgeti voi. Ca sa fie treaba treaba, amintesc procedura juridica, cu convocari nominale, gasiti in legea 31/1990, rep.............., care stau la baza intrunirii, deci, sper ca s-a inteles, convocarile se fac inainte de intocmirea pv.. Plata se face ca orice plata, si sa inchei pompos, cu ajutorul instrumentelor de plata reglementate de legislatia in vigoare, si nu in ultimul rand cu respectarea disciplinei financiar-valutare. Poanta cu plata numerar intr-o singura zi, de minim 15000euro o singura plata sau plati legate intre ele care insumeaza minim 15000, se raporteaza la onpcsb, parca in maxim 10zile??se poate verifica, O SITI.

Recunosc ca este prima oara, in viata mea, cand ma confrunt cu o situatie de genul asta, sa ma porcaiasca cineva, NEFONDAT. Probabil ca alte persoane in locul meu nu ar fi ripostat la prostiile pe care le debitati cu atata SIGURANTA, ca aproape ca era sa ma convingeti si pe mine de veridigitatea afirmatiilor voastre.

DAR stiu un lucru, orice document justificativ trebuie sa aiba o baza legala.
Pana in prezent nu s-a dovedit ca intocmirea statului in cauza are baza legala, ci doar ca asa vreti voi sa-l intocmiti, sau pur si simplu e o hartie interna pe care vreti voi sa o intocmiti, dar asta nu justifica parerea voastra despre cei care nu fac sau nu gandesc ca voi(incompetent, prost sau mai stiu eu cum).

Eu nu am sa fiu atat de dura si de drastica in afirmatii, dar dupa rahaturile care au fost postate vis-a-vis de acest stat de plata dividende, cu mana pe inima va spun, ca sunteti SUPERFICIALE si nu sunteti in stare sa dati explicatii la nivelul profesionalismului cu care va mandriti.

Cer scuze tuturor celor care au fost si vor fi nevoiti sa citeasca aceste postari, dar sincer, acest mesaj se adrezeaza doamnelor Irina si Otilia, cea din urma sunt convinsa ca aprecieaza sinceritatea mea, ca din tot ce a varsat am retinut ca nu-i place minciuna, dar numai atat.

Cam atat am avut de spus pe ziua de azi, iar de maine voi sterge din memorie aceasta experinta urata si cu siguranta nu voi mai raspunde niciodata provocarilor de genul asta. Asta inseamna ca eu ma opresc aici, indiferent de raspunsurile care vor urma. Daca in continuare se va strecura si o baza legala, cu toata sinceritatea va spun ca voi accepta statul de plata dividende.

O seara buna

pe baza pv al AGA se face NUMAI repartizarea dividendelor din profitul net, adica sumele brute (117=457)
pt. inreg. distribuirii efective si a platii divid. se intocmeste stat de plata al lor, document justificativ pe baza caruia, asa cum am mai explicat, se inreg. in contabilitate suma bruta din dividende ce urmeaza a fi decontata la un moment dat, impoz. aferent acesteia si suma neta. ASTA E DOCUMENTUL JUSTIFICATIV IN BAZA CARUIA SE FAC ACESTE INREG. CONTABILE.
457=446
457=5311
adica se implica toate cele 3 conturi : 457(d), 446 ( c ) si 5311 ( c ), se evid. brut/retineri/plata net
folosirea dpc nu este necesara decat daca plata numerar are loc in alta zi decat cea in care s-a intocmit si inreg. statul de plata dividende.

MAI CLAR, CA SA INTELEGI SI TU : principiul de lucru e acelasi ca la statul de salarii (si acolo inreg. vizeaza brut, retineri/deduceri, net), acelasi ca la cel de plata a drepturilor de autor, ca la cel de plata a altor colaboratori (de genul celor cu contracte pe codul civil) ale caror venituri nu sunt asimilate salariilor fiindca, dupa cum bine vezi, statul de plata salarii nu este singurul stat de plata ce se intocmeste cu ocazia platii diverselor drepturi banesti.

am sa-ti dau si mult dorita baza legala pt. statele de plata care nu se regasesc explicit in catalogul formularelor comune pe economie :
Normă metodologică
din 14/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 23bis din 07/01/2005
de întocmire și utilizare a registrelor și formularelor comune pe economie privind activitatea financiară și contabilă

A. Normele generale privind documentele justificative și financiar-contabile

"1. Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, consemnează operațiunile economico-financiare, în momentul efectuării lor, în documente justificative, pe baza cărora se fac înregistrări în jurnale, fișe și alte documente contabile, după caz.
deci, iti trebuie un document justificativ !!! de aia se fac state de plata (diverse drepturi banesti), fiindca ne trebuie un docum. justificativ pt. calculul si plata lor.
e analog ca la salarii, unde legea zice ca :
1. Serveste ca:
- document pentru calculul drepturilor banesti cuvenite salariatilor, precum si al contributiilor si al altor sume datorate;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate.
in cazul statului de dividende :
Serveste ca:
- document pentru calculul dividendelor cuvenite actionarilor, precum si al contributiilor si al altor sume datorate;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate.

e f. simplu !!

apoi :
Documentele care stau la baza înregistrărilor în contabilitate pot dobândi calitatea de document justificativ numai în condițiile în care furnizează toate informațiile prevăzute de normele legale în vigoare.
.........
Registrele de contabilitate și formularele comune pe economie, care nu au regim special de înseriere și numerotare, privind activitatea financiară și contabilă pot fi adaptate în funcție de specificul și necesitățile persoanelor prevăzute la art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, cu condiția respectării conținutului minimal de informații și a normelor de întocmire și utilizare a acestora. Acestea pot fi pretipărite sau editate cu ajutorul sistemelor informatice de prelucrare automată a datelor.

concluzie : statul de plata dividende este un document justificativ de inreg. in contabilitate a operatiunilor economico-financiare legate de calculul si plata dividendelor fiindca el :
1. nu contine repartizarea lor din profit (ca hot aga) ci distribuirea lor efectiva catre fiecare actionar vizat,
2. nu ne arata doar plata lor numerar (ca dpc), ci si calculul contrib./impoz. si a sumelor nete de plata.
ca fapt divers, imi amintesc ca acum cativa ani nici nu-ti elibera banca banii de dividende daca nu prezentai statul de plata, adica era cerut si de alte institutii.

pt. plata colaboratorilor nu faci state de plata ?? dar pt. cele ale drepturilor de autor ?? ca nici astea nu sunt date expres in catalogul formularelor comune pe economie, ca sa le vezi tu acolo ...

inca un ex : centralizatorul.
"Înregistrările în contabilitatea sintetică și analitică se fac pe bază de documente justificative, fie document cu document, fie pe baza unui centralizator în care sunt înscrise mai multe documente justificative al căror conținut se referă la operațiuni de aceeași natură și perioadă. "
in catalog exista un singur formular de document cumulativ. daca nu se potriveste situatiei tale, ce faci ?? nu-l mai folosesti nicicum sau il adaptezi asa cum te lasa legea s-o faci, intocmind un document care sa intruneasca toate informatiile necesare spre a deveni "justificativ", ca sa-ti poti inreg. in conta operatiunile economico-financiare ??

si inca ceva : sa zicem ca se mai introduce o contrib. pe statul de salarii. iti pot garanta ca MF nu se va grabi sa modifice formularul de stat de salarii, atunci ce faci ?? nu introduci rubrica noua numai pt. ca ea nu exista explicit in formularul din catalog ?? nu adaptezi formularul ca sa raspunda cerintelor tale pastrandu-i, in acelasi timp, calitatea de document justificativ ??

dupa parerea ta, daca nu exista in mod clar in acel catalog, un document nu poate fi adaptat/creat/folosit ca document justificativ ?? eu zic ca da si legea zice tot ca da, numai sa respectam regulile de intocmire si utilizare specificate f. clar. acolo.

nici nu cred ca legiutorul si-a propus sa dea absotut toate modelele/formularele de state de plata atat timp cat statul de plata salarii se poate adapta atat de usor. mai mult ca sigur ne-a creditat cu inteligenta necesara acestei operatiuni de adaptare.

una peste alta, fii convinsa ca eu nu te oblig sa intocmesti statul de plata pt. dividende, esti libera sa faci cum te taie capul ca doar tu raspunzi, insa acum sper ca ai toate datele pt. a intelege ce e cu docum. asta (si nu numai), ca vei avea minima decenta sa-ti ceri scuze cu capul in pamant pt. mizeria pe care ai dat-o din tine cu atata inversunare crezand ca m-ai prins la inghesuiala. esti prea mica sa ma prinzi la colt asa usor, fetito !! :frusty: prin tot ceea ce ai scris la acest topic ai dat dovada pe deplin ca, vb mamei mele, " mai trebuie sa stai pe strat, esti cam crudutza ! " :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 July 2008 - 01:52 PM




#10 SKINNY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 July 2008 - 09:39 AM

:frusty: Mie nu mi-a cerut niciodata banca stat de plata dividende... nici macar acum cativa ani.....
Mi se cerea procesul verbal al AGA si dovada platii impozitului....



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 09:52 AM

mie da, la bcr floreasca (2003-2004). mai vroiau si balanta, odata mi-au cerut si hot. aga de repartizare a divid. , nu mi-a cerut nimeni plata impozitului, daca nu ma insel.
ma rog, nu cred ca e important acest aspect cu banca, eu l-am mentionat ca fapt divers si am aratat ca e vb de o per. trecuta, deci nu am vb de o practica actuala.

later : ba da, parca imi cereau si op-ul cu plata impoz., cred ai dreptate SKINNY :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 July 2008 - 09:58 AM




#12 iana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 July 2008 - 05:52 PM

Saluti2008,

Merci mult... ma gindeam ieri, in prostia mea... cum stat de plata dividende??? what for? fiindca actionari intr-o companie pot si alte companii nu numai persoane fizice... Daca la actionarii persoane fizice faci stat de plata dividende la persoanele juridice ce le faci??? eu nu facusem stat de plata dividende la pers. fizice dar mai stii ce se schimba in Romania??? Logic este exact asa cum ai spus si ma bucur ca m-am luminat si eu.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 06:22 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 16 2008, 06:56 PM, a spus:

va rog sa nu mai discutati despre statul de dividende la acest topic ci la cel pe care vi l-am format la "modele..."
orice mesaje ce incalca aceasta regula (de pastrare a temei topicului) vor fi sterse fara preaviz !!


iana, ti-am mutat ultimul mesaj acolo ! daca citesti si raspunsul meu, s-ar putea sa-ti schimbi parerea despre cat trebuie facut sau nu acel stat divid. pt. pers. fizice ...

Vezi postareaiana, la Jul 16 2008, 07:13 PM, a spus:

Saru-mina am citit... tot nu-mi vine sa cred ca trebuie... nu mai vorbesc aici ca nu e confrom cu subiectul lunii... dar la cit s-a vorbit despre asta ce-ar fi sa il facem subiectul lunii? :)







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL