Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comert cu ridicata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Comert cu ridicata

16 replies to this topic

#1 laurentiul_20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 May 2008 - 08:42 AM

Buna ziua, in primul rand vreau sa stiti k e prima data cand intru pe acest site si de aceea o sa va rog sa-mi iertati eventualele erori pe care le pot face.
As avea nevoie de cateva informatii referitoare la inregistrarea profitului din vanzarea de marfuri obtinut in decursul unei luni, la un operator economic care vinde marfuri in regim engros. Evidenta marfurilor se tine la cost de achizitie.Stiu ca la comerul cu amanuntul se utilizeaza contul 378, dar nu stiu cum se procedeaza la comertul cu ridicata.

Asadar, ma puteti ajuta va rog cu inregistrarile contabile aferente evidentierii profitului obtinut din vanzarea de marfuri la o unitate care vinde marfuri engros?

Va multumesc



#2 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 May 2008 - 01:45 PM

achizitie marfuri: 371, 4426 = 401 - la pret de achizitie
vanzare marfuri: 411 = 707,4427 - la pretul de vanzare stabilit de voi, in baza facturii emise la vanzare
si concomitent
descarcare gestiune: 607=371 - la pretul de achizitie

Profitul iti va rezulta cand inchizi 121. Pentru operatiunile de mai sus inregistrezi la sfarsit de luna:
707=121
121=607

Diferenta dintre 707 si 607 va fi de fapt profitul ce ramane pe 121 pe credit. Desigur, in cursul lunii iti intervin si celellate cheltuieli (salarii, utilitati ...), insa schematic asa operezi achizitia si vanzare in sine.

Fiind vanzare cu ridicata trebuie sa ai gestiune cantitativ valorica pentru marfuri, deci pentru marfurile intrate se genereaza stoc de la data achizitiei si pana la vanzare, respectiv va trebui sa tii fise de magazie si rapoarte de gestiune zilnice . De regula se pot scoate direct din programele de contabilitate




#3 white.eagle

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Zalau
  • Interests:economie si caritate

Postat 14 January 2009 - 08:48 PM

:biggrin:

toata stima

doresc mult suportul celor care au experienta in contabilitatea firmelor en-gros? am nevoie de o monografie contabila corecta si completa privind intrarile si iesirile de marfuri, descarcarile de gestiune si mai ales cand si cum se trec pe cheltuiala pierderile din deteriorari de marfuri, pierderi sau chiar furturi, daca e cazul.

inca ceva de la ce cifra de afaceri o firma privata [ simplificata ] care are doar un angajat este obligata sa treaca la firmele macro? [ deocamdata plateste doar 16% pentru impozit] Am inteles ca peste 150.000 euro cifra de afaceri anuala e obligata sa treaca la firmele macro si sa plateasca un procent anume din venituri.

va multumesc

Aceasta postare a fost editata de white.eagle: 14 January 2009 - 08:55 PM

fundatii umanitare, ecologie, cultura, turism montan, plasamente, arta decorativa.



#4 danianca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:hunedoara

Postat 23 January 2009 - 02:16 PM

buna ziua, cer si eu din nou ajutorul dumneavoastra, caci am o mare probleme, nu stiu cum ies de aici. Am o firma en gros; am avut intrari de sobe de diferite modele, dar eu le-am inregistrat pe toate ca intrari de sobe, nespecificand modelul. Am introdus cantitatea(le-am adunat) si am facut pretul mediu. La vanzare, am facturat tot sobe, caci asa le introdusesem la intrari. Este oare corect ce am facut eu sau trebuia sa tin evidenta pe sortimente. Va rog ajutati-ma, sunt la inceput si numai la asta ma gandesc, daca nu este bine ce am facut. Va multumesc pentru intelegere.



#5 mihacris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 January 2009 - 06:43 PM

Buna seara,
va rog dati-mi un sfat:
Gestionara a facut receptie dubla la o factura, valoarea facturii cu tot cu tva fiind de 20000 ron.Ce sa fac sa reglez furnizorul? Gestiunea a fost scazuta .Daca fac storno sa zicem 628-401 ,trebuie stornat si Tva . Stiu ca a fost dedus dublu, la momentul receptiei, dar totusi stiti cumva alte artificii contabile.
Momentul receptiei a fost in iulie 2008.Abia acum ian 2009 , am gasit greseala la un punctaj cu furnizorul pe sold.

Ce sa fac?


Multumesc.



#6 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 27 January 2009 - 07:32 PM

stornezi inregistrarea initiala si o repui corect



#7 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 04 February 2009 - 11:38 AM

Achizitionam marfa dar noi le oferim ca pe niste servicii. Mai exact se achizitioneaza sapun lichid si dispenser pentru acesta, dar acesta conform contractului se factureaza precum un serviciu la client. Nu facturam produse ci servicii. In contract se prevede ca noi verificam si alimentam aparatul si alte servicii.

Noi ne-am gandit asa:
sosire marfa
371=401
livrare servici conform contractului
302=371
602=302
conform consumabilelor livrate. In contract se specifica cat se va livra.
factura de servicii:
411=704

pana aici este ok?

Mai intervine o problema. Echipamentele care deservesc consumabilele nu se factureaza ci se ofera in serviciu. Acestea au o durata de functionare mai mare de un an dar nu toate depsesc valoare de 1400 ron. Acestea trebuie incluse cumva in cheltuieli. Ne-am gandit ca din momentul in care se instaleaza la client sa le amortizam.
un cont 212=371 (pentru echipamente)
si dupa acea amortizare pe durata de 2 ani.

As dori sa stiu daca e corect?



#8 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 05 February 2009 - 09:40 AM

parerea mea este ca,daca nu cumperi marfa si nu ii pui adaos,sa folosesti direct 301sau 302,4426=401 la achizitie;601=301 sau 602=302 la descarcare de gestiune si 4111=704,4426 la vanzare servicii,cum spui tu.N-am inteles bine ,echipamentele le facturezi la client si ii oferi serviciu de intretinere,reparatii sau raman in gestiunea ta si le oferi in custodie,sa se foloseasca de ele?



#9 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 05 February 2009 - 10:04 AM

poate te ajuta acest model...adaptezi dupa nevoi:

Proces Verbal de Custodie
Încheiat între:
S. C. XYZ, cu sediul în ............., înregistrată la Registrul Comerțului sub nr. J ..........., Cod unic de înregistrare: ........., reprezentat prin Dl. ........... - [calitatea],
Și
S.C. ............cu sediul în ............. Str...........nr........bl.......sc.......ap......sector......înmatriculată la Oficiul Reg Com sub .............cod unic............... reprezentată prin .............. în calitate de PRIMITOR
Sau
Se procedează la predarea respectiv primirea în custodie a următoarelor echipamente proprietatea SC.XYZ,
Nr.
crt Denumire echipament Serie/număr Buc. Număr de inventar Valoare de inventar Starea tehnică
1.
2.
3.
1. Împreună cu echipamentele se predau următoarele documente/software
................................................................................
2. Primitorul are următoarele obligații :
- să asigure păstrarea și paza echipamentelor încredințate ca un bun proprietar
- să suporte cheltuielile de folosință
- să se îngrijească de conservarea bunului ca un bun proprietar
- să nu folosească bunurile în alte scopuri decât cele prevăzute în contract
- să nu înstrăineze echipamentele
3. Restituirea echipamentelor se va face la desființarea serviciului pentru care a fost instalat echipamentul
Încheiat astăzi ............................................în două exemplare, câte un exemplar pentru fiecare parte.
PRIMITOR
S.C. ............. SC............................................................
DIRECTOR COMERCIAL Funcția................................................... Semnătura..............................................


la vanzare e normal,4427,am gresit,din graba.



#10 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 February 2009 - 03:55 PM

Vezi postareaGianinutza, la Feb 5 2009, 09:40 AM, a spus:

parerea mea este ca,daca nu cumperi marfa si nu ii pui adaos,sa folosesti direct 301sau 302,4426=401 la achizitie;601=301 sau 602=302 la descarcare de gestiune si 4111=704,4426 la vanzare servicii,cum spui tu.N-am inteles bine ,echipamentele le facturezi la client si ii oferi serviciu de intretinere,reparatii sau raman in gestiunea ta si le oferi in custodie,sa se foloseasca de ele?

aparatul, consumabilele, intretinerea si alimentarea aparatelor face parte din serviciul oferit acelui client.
Doar ca nu imi convine sa pun pe cheltuieli toata valoarea aparatelor in momentul in care sunt instalate. Aparatele raman proprietatea noastra si dupa finalizarea contractului. Daca i se strica, il schimbam. Daca instalez 300 de aparate, si le pun pe cheltuieli eu voi acoperi cu venituri din serviciile facturate doar dupa 11 luni. De aceea m-am gandit sa folosesc amortizarea.



#11 uly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2009 - 07:44 PM

Buna! E pt. prima oara cand postez pe forum si va rog sa fiti intelegatori cu mine, deoarece probabil o sa pun intrebari elementare pt. un contabil care a avut de inregistrat operatiuni contabile de o diversitate mai mare.
Am lucrat ani de zile la o companie si am facut doar o "bucatica" de contabilitate. Acum imi caut de lucru, dar peste tot dau de teste in ale contabilitatii despre care n-am habar, am incercat sa caut raspunsuri dar imi dau seama ca un exemplu concret m-ar lamuri mai mult decat Codul Fiscal (cel putin in privinta TVA-ului).
EX.1
Se aprov. din Germania marfa. Valoarea facturii externe este de 8000 EURO. Marf. au fost transportate pe cheltuiala cumparatorului, valoarea transportului fiind 300Euro. Paritatea BNR 4.236 ron/euro.

EX.2
Se aprov. mf. din SUA in val. de 25000 USD, conditia de livrare inscrisa pe factura - EXW. Val. Transportului facturata 5000 EURO. Paritatea in vama;7.2 ron/euro, 3.15 ron/usd. Mentionam faptul ca mf. importate au o taxa vamala de 12%. TVA-ul se achita direct in contul vamii, prin OP.
Acestea sunt o parte din teste , daca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat!


Multumesc.

Ma ajuta si pe mine cineva? Sper ca nu m-am chinuit sa intru pe forum, doar asa ....ca sa am ce face!....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 10:57 AM




#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 February 2009 - 08:56 PM

In primul rand NU cumparati marfa, marfurile sunt bunuri achizitionate in scopul revanzarii in aceeasi stare, fara o alta prelucrare. Deci, asa cum v-a spus Gianinutza, cumparati materiale consumabile 302,4426%,401; le consumati pe baza de BC: 602=302 si facturati prestarea de servicii : 4111%704,4427. In ceea ce priveste aparatele, acestea sunt fie mijloace fixe, fie mat.de natura ob.de inventar.
Mijloacele fixe trebuie sa indeplineasca urm.conditii cnf.CF.art.24, alin.2:
"Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este deținut și utilizat în producția, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau în scopuri administrative;
b) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului;
c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an."
In prezent val.de intrare stabilita prin HG 103/2007 este de 1800 lei, nu 1400. Daca sunt indeplinite conditiile, achizitionarea mijl.fixe se inregistreaza astfel : 213,4426%404 dupa care se face incadrarea si amortizeaza lor intr-o per.de timp stabilita cnf. Hot.2139/2004.
Daca aparatele sunt mat.de nat.ob.de inv. se face achizitionarea : 303,4426%401 iar in momentul in care se dau in custodia firmelor pe baza PV (Gianinutza v-a dat un model) se face inreg 351=303, unde 351 reprezinta "Materii si materiale aflate la terti" iar utilizatorii sunt obligati sa le evid.intr-un ct.in afara bilantului.
In sit.in care aparatele intrunesc conditia de incadrare la mijl.fixe aveti obligatia sa le evidentiati separati.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 February 2009 - 08:57 PM

Dana




#13 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 07 February 2009 - 01:30 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 5 2009, 08:56 PM, a spus:

Daca aparatele sunt mat.de nat.ob.de inv. se face achizitionarea : 303,4426%401 iar in momentul in care se dau in custodia firmelor pe baza PV (Gianinutza v-a dat un model) se face inreg 351=303, unde 351 reprezinta "Materii si materiale aflate la terti" iar utilizatorii sunt obligati sa le evid.intr-un ct.in afara bilantului.
In sit.in care aparatele intrunesc conditia de incadrare la mijl.fixe aveti obligatia sa le evidentiati separati.

Multumesc pentru raspunsul complet. Adevarul este ca majoritatea aparatelor nu intrunesc cumulativ conditiile, mai exact in privinta pretului de achizitie.
In cazul in care le inregistram pe obiecte de inventar, cand este inregistrata cheltuiala aferenta acestor produse. La casare? Intru-un fel nu ar fi "cinstit" deoarece eu voi factura inclusiv acel cost al dispenserului ca si pret lunar. Astfel profitul declarat va fi cam mare, cheltuielile constand in mare parte atunci din pretul de achizitie a consumabilelor.



#14 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2009 - 02:02 PM

Buna.

Incearca sa dai o "cautare" prin forum. Cu siguranta o sa gasesti subiecte interesante care te-ar putea ajuta in problemele tale.
Mult succes!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 11:00 AM
citare mesaj anterior




#15 uly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2009 - 02:18 PM

Multumesc pt. sfat, dar pana sa scriu pe forum, am luat multe topice la rand, le-am citit,am cautat , am conspectat uneori, dar ce ma intereseaza in acest moment, nu am descoperit.
Asta fac in fiecare zi, daca tot n-am servici....incerc sa vad si sa invat!



#16 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2009 - 04:33 PM

EX.1
Se aprov. din Germania marfa. Valoarea facturii externe este de 8000 EURO. Marf. au fost transportate pe cheltuiala cumparatorului, valoarea transportului fiind 300Euro. Paritatea BNR 4.236 ron/euro.

EX.2
Se aprov. mf. din SUA in val. de 25000 USD, conditia de livrare inscrisa pe factura - EXW. Val. Transportului facturata 5000 EURO. Paritatea in vama;7.2 ron/euro, 3.15 ron/usd. Mentionam faptul ca mf. importate au o taxa vamala de 12%. TVA-ul se achita direct in contul vamii, prin OP.
Acestea sunt o parte din teste , daca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat!





Exemplul 1

Marfa din Germania, inseamna UE, inseamna taxare inversa.

8000 EUR*4.236=33888 (baza)*19%=6438.72(TVA)

Inregistrare marfa:

371=40102(analitic fz.extern) 33888
taxare inversa:
4426=4427 6438.72

Inregistrare transport:

300 EUR*4.236=1270.8
371=40101 1270.8

Platesti furnizorul extern prin 512401. Vei avea si diferenta de curs valutar, cel mai sigur, va fi nefavorabila, deci 66501.
De exemplu, la cursul de 4.300.
4.300 (cursul la data platii)-4.236(cursul facturii, istoric)=0.064*8000 EUR=512 (cheltuiala cu diferenta de curs nefavorabila)

Inregistrare plata:

%=512401 34400 8000 EUR*4.300
40102 33888 8000 EUR*4.236
66501 512

Documente in spatele facturii: CMR, contract, anexe, factura tradusa.


Exemplul 2

Daca marfa este din SUA, are DVI (declaratie vamala de import).
Se inregistreaza factura la cursul USD din DVI (3.15 ron/usd)

TVA-ul se plateste in vama, nu se face taxare inversa.
4426=512101 (daca s-a platit prin banca)

Deci, inregistrezi factura la cursul USD din DVI, iar transportul, la cursul EUR (trebuie sa fie trecut si pe factura, daca este transportator roman). Face factura in Eur, dar specifica valoarea cursului. Cred ca transportul este pe teritoriul european.
Taxe vamale: 44601=512101.

Sper sa nu fie prea tarziu.



#17 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2009 - 09:56 AM

Tot pentru Uly

Am uitat sa precizez pentru exemplul 2

Conditia EXW: Ex Works - pret la poarta fabricii
Valoarea facturata ExW+cheltuieli de transport si asigurare externa pana la frontiera externa a Romaniei.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL