Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
curs valutar facturare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


curs valutar facturare

39 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 12:02 PM

dragilor, am o mica problema si nu as vrea sa gresesc asa ca va rog sa ma ajutati ... e cam urgent.

am furnizori cu ctr. in euro si facturare in lei la cursul zilei de facturare. am observat ca unul din ei imi factureaza folosind cursul din ziua precedenta pe motiv ca pana la ora 14 nu apare pe site-ul BNR cursul valutar al zilei in curs, prin urmare foloseste c.v. din 20 mai pt o fact. emisa in 21 mai.

lucrez si eu de ani de zile cu operatiuni valutare, insa mereu am asteptat sa apara pe site cursul din ziua resp. sau am sunat la banca si am intrebat cursul cand nu am avut acces la internet, respectand acea clauza contractuala, astfel incat oricand s-ar fi uitat oricine sa vada la ce curs am facturat ar fi vazut ca e cursul bnr din ziua facturarii, in acest mod nu am avut niciodata discutii cu nimeni.

acum, furnizorul meu spune sus si tare ca eu am gresit facand astfel (neluand cursul din ziua precedenta) si ca exista in IAS-uri, in legea contabilitatii si in codul fiscal asemenea reglementari. dragilor, eu nu lucrez cu IAS-uri, deci nu zic nimic de ele, insa in legea contabilitatii si in codul fiscal sa dea naiba daca am vazut vreo reglementare care sa ma oblige sa folosesc cursul din ziua precedenta la o factura cu data curenta. i-am propus furnizorului sa astepte pana la ora 14 cu facturarea, astfel incat sa nu mai fie nici un fel de problema, dar nici nu vrea sa auda, zice ca nu-i legal. mai mult, s-a oferit sa-mi trimita baza legala, insa eu nu cred c-o va face, de accea va rog pe voi sa-mi spuneti ce parere aveti despre o asemenea situatie. repet, poate omu' are dreptate, n-as vrea sa fiu incorecta fata de el.

asadar, dragilor, voi stiti de asemenea reglementari ?? daca ele exista si le stiti sigur, dati-mi-le si mie, va rog mult de tot !

cu multumiri anticipate.



#2 simonavlad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 May 2008 - 12:16 PM

Cursul BNR este stabilit de catre Banca Nationala a Romaniei in fiecare zi bancara, in jurul orei 14. Acest curs este valabil pentru ziua urmatoare, implicit pentru toate tranzactiile ce urmeaza a fi facute in ziua urmatoare.

De exemplu, cursul BNR valabil la data de 22 aprilie 2008 este 1 EUR = 3.5640 RON, stabilit la data de 21 aprilie 2008.
Cursul valutar BNR valabil pe 19 si 20 aprilie 2008 (sambata si duminica) a fost stabilit in data de 18 aprilie 2008 (vineri).




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 12:17 PM

m-a ajutat o scumpete de doamna de la adm. fin. sect. 1 si mi-a indicat EXACT acest art. din codul fiscal, pt. platitorii de tva (cazul nostru):
Art. 1391. -
(1)..........
(2) Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.
__________

iar exigibilitatea intervine la data facturarii, in cazul expus de mine !!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 May 2008 - 12:25 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 12:24 PM

simona, ai dreptate, cursul se stabileste pt. ziua urmatoare, dar in cadrul tranzactiilor comerciale regula pe care am practicat-o si eu si toti ceilalti cu care am colaborat/lucrat vreodata e sa consideram cursul din ziua facturarii ca fiind cel afisat pe site-ul bnr la ziua resp., toata lumea astepta sa apara cursul dupa pranz pt. a factura, ce mare lucru ?? astfel, nu am discutii niciodata in cei 16 ani de fac conta, totul a fost simplu si corect, fara sa ne mai complicam inutil.

asta e primul caz in care mi se spune ca este ilegal cum am procedat pana acum !! ei, cel putin eu am un art. de lege care zice ca e bine ca mine ... astept cu mare interes sa vad daca gaseste cineva prin codul fiscal/ legea conta ... ca sunt in afara legii.



#5 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 21 May 2008 - 12:50 PM

Vezi postareasimonavlad, la May 21 2008, 01:16 PM, a spus:

Cursul BNR este stabilit de catre Banca Nationala a Romaniei in fiecare zi bancara, in jurul orei 14. Acest curs este valabil pentru ziua urmatoare, implicit pentru toate tranzactiile ce urmeaza a fi facute in ziua urmatoare.

De exemplu, cursul BNR valabil la data de 22 aprilie 2008 este 1 EUR = 3.5640 RON, stabilit la data de 21 aprilie 2008.
Cursul valutar BNR valabil pe 19 si 20 aprilie 2008 (sambata si duminica) a fost stabilit in data de 18 aprilie 2008 (vineri).

Asa este : cursul BNR afisat pe site-ul BNR - de ex cel din 20 mai - 3,6361 - ESTE VALABIL PT 21 MAI. Otilia, nu e nevoie sa astepti ora 14, PT ca acest curs de 3,6361 ESTE VALABIL AZI 21 MAI !!! :biggrin: Oricine emite o factura azi si vrea sa stie ce curs BNR sa foloseasca, pt 21 mai se foloseste intotdeauna cursul de 3,6361 publicat ieri pe site-ul BNR cu data de 20 mai. De fapt, ar fi si complet ilogic sa fie altfel, (ce s-ar intampla daca cursul de 3,6361 ar fi valabil pt 20 mai - el fiind afisat de-abia pe la ora 14 - daca cineva ar trebui sa emita o factura la ora 9 dimineata in 20 mai ? - AR FI IN IMPOSIBILITATE DE A EMITE FACTURA PANA LA ORA 14 ? Evident ca nu este posibil acest lucru). E prima data cand aud asa ceva si pot spune ca in practica am intalnit foarte multe cazuri de facturi care utilizau cursul BNR si toti au facut cum am zis mai sus - cursul BNR afisat azi la ora 14 pe site-ul BNR e valabil pt ziua urmatoare.

Aceasta postare a fost editata de Ronaldo: 21 May 2008 - 12:59 PM

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 12:55 PM

revin ... haideti, ca pana la urma, ma clarific mai mult singurica ...

dragilor, ce-mi zice furnizorul si aici are dreptate e ca activitatea de facturare nu se poate opri pana la pranz cand apare cursul nou... perfect corect si neavand alt curs la dispozitie evident ca il iau pe cel afisat la ziua precedenta. se pare ca asa fac si fz. de servicii telefonica care fact. in fct. decursul unei valute, gen Vodafone, Oranje, etc.... mi-a dat si ex. distribuitorilor de marfa din import...
si eu am lucrat la astfel de firme, insa ei stabileau pretul in lei la un curs acoperitor si negociau/facturau apoi la preturile in lei stabilite cu clientul, nimeni nu statea sa factureze in fct. de cursul valutar al zilei, ar fi fost mult mai greu asa... doar cand aveau loc fluctuatii mari, se mai recalculau preturile in lei. iata cum, eu nu m-am lovit niciodata de tema stringenta a cursului valutar si va marturisesc ca nu am verificat nici macar o data cursul la care imi factureaza Vodafone.

dragilor, pana la urma e chestie de acceptiune a ce inteleg ei prin "cursul bnr din ziua facturarii", vor trebui sa stabileasca daca asteapta cursul sa apara pe bnr in dreptul zilei curente ca sa factureze, sau ramane ca pana acum. e o simpla chestie de decizie, de acceptare a unui procedeu de lucru. daca se stabileste folos. cursului de dupa ora 14 a zilei curente, f bine, daca nu-nu, dar sa-mi spuna fz. ca e ilegal (incorect)sa fol cursul de dupa ora 14- asta e mult prea mult.
mai vine si art. 1391 (2) cu data la care intervine exigibilitatea tva ... ei, si uite tot asa ..

va multumesc mult pt. mesaje, simona si ronaldo :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 May 2008 - 01:08 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 03:03 PM

ia uitati-va la asta :

BANCA NATIONALA A ROMANIEI
NORMA
privind functionarea pietei valutare interbancare

III. Principii de functionare a pietei
Art.4. Piata valutara interbancara functioneaza in fiecare zi bancara intre orele 9,00 si 16,00....................................
Art.10. Calcularea si publicarea cursurilor de schimb ale pietei valutare din Romania de catre Banca Nationala a Romaniei se face in fiecare zi bancara, la ora 13.00 pe baza cotatiilor afisate de intermediarii pe piata valutara interbancara.

voi ce intelegeti din asta ?? eu as intelege ca acel curs valutar emis la ora 13 e cel din respectiva zi banca...



#8 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 21 May 2008 - 03:42 PM

Vezi postareasimonavlad, la May 21 2008, 01:16 PM, a spus:

Cursul BNR este stabilit de catre Banca Nationala a Romaniei in fiecare zi bancara, in jurul orei 14. Acest curs este valabil pentru ziua urmatoare, implicit pentru toate tranzactiile ce urmeaza a fi facute in ziua urmatoare.

De exemplu, cursul BNR valabil la data de 22 aprilie 2008 este 1 EUR = 3.5640 RON, stabilit la data de 21 aprilie 2008.
Cursul valutar BNR valabil pe 19 si 20 aprilie 2008 (sambata si duminica) a fost stabilit in data de 18 aprilie 2008 (vineri).

Buna ziua...nu am baza legala de oferit , dar si noi facem exact la fel: la facturile de azi folosim cursul afisat ieri pe BNR...e adevarat ca lucrez la o firma de telecomuncatii, dar avem relatii cu clienti din multe domenii de activitate si nimeni nu a zis nimic. In plus am fost la un curs in decembrie unde o doamna a intrebat acest lucru, si jumatate de ora am petrecut-o ascultandu-i si pe ceilalti participanti la curs, si pe doamna de la Ministerul Finantelor care il sustinea cum incercau sa ii explice ca , cursul afisat pe siteul BNR intr-o zi, dupa ora 2, este valabil a doua zi, toata ziua.
De asemenea, nu as vrea sa par "Gica-contra", dar pentru mine articoul acela din Codul fiscal nu e prea bun ca justificare: daca e sa-l interpretez ad-literam, ar insemna ca pana la ora 2 e bun un curs, dupa ora 2, altul ("ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României ... din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.").
In fine, ma recunosc invatacel in domeniu si cu un morman de lucruri de invatat, asa ca poate ma insel in interpretari. :thumbup:



#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 04:07 PM

In inregistrarile contabile in valuta eu unul am luat cursul afisat pe BNR la data respectiva, nu "valabil la data" (nu scrie nicaieri asta).
141. - (1 ) Operațiunile privind încasările și plățile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul zilei, comunicat de Banca Națională a României.
Ordin 1752
Dar ordinul 1752 nu reglementeaza activitatea comerciala din Romania...
Dragos



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 04:22 PM

am vb la banca nationala cu o doamna f draguta care mi-a zis ca DA, intr-o zi sunt 2 cotatii, una pana la ora 13 si una dupa ora 13, aceste cotatii sunt valabile cate 1/2 din cele 2 zile succesive. asa se si explica faptul ca acea cotatie stabilita la ora 13 se afiseaza la ziua curenta fiindca e valabila si in ziua curenta, altfel, in mod logic, ar trebui afisata la ziua urmatoare chiar daca a fost stabilita azi.
eu nu cred ca pt. bnr ar fi fost extrem de greu sa afisesze azi la ora 13 cursul cu ziua de maine direct, astfel incat sa avem IN AVANS si cursul de maine pt. toata ziua, daca asa ar fi valabila cotatia.

si eu am procedat mereu ca tine, negocont, ce-i drept nici nu am avut urgente de facturare ca sa nu pot astepta pana la pranz sa apara cursul nou.

mi-am sunat si o prietena care a lucrat pe la banci (ca economist nu ca menajera, deci e pe felie) si initial mi-a zis ca e tot juma-juma, insa apoi a revenit si mi-a spus ca intr-un site intern al lor la care publicul nu are acces se specifica faptul ca e pt. maine cursul comunicat de bnr azi. nici ea nu a stiut alt act normativ, public.

ca la nebuni ... dar chiar nu am vazut sa scrie undeva OFICIAL despre cursul bnr de azi ca e pt. maine, sa se defineasca clar notiunea de "cursul zilei" .

mai mult, cf. art.4, ziua bancara e de la 9 la 16, iar calcularea si publicarea cursurilor de schimb ale pietei valutare din Romania de catre Banca Nationala a Romaniei se face in fiecare zi bancara, la ora 13.00.

daca sunati la bnr, dupa ora 13, si cereti cursul de azi, ce curs vi se da ? ala publicat ieri sau asta publicat azi ?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 22 May 2008 - 10:49 AM




#11 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 22 May 2008 - 11:28 AM

Dupa ora 13 pe site se publica cursul valabil ziua (zilele )urmatoare!!!
ocoleanui



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2008 - 12:39 PM

ia incercati sa sunati la bnr dupa cursul valutar de azi, dar faceti-o dupa ce apare cursul pe ziua de azi. vedeti ce curs va spune : ala publicat ieri sau asta publicat azi ??

cereti cursul valutar valabil azi ... sa vedem cu trateaza ei problema ...
Centrala telefonică:
(021) 313.04.10, 315.27.50.

Serviciul de Informare Publică:
BNR asigură accesul persoanelor fizice și juridice la informațiile publice
al căror conținut se referă la activitatea sa, conform prevederilor legale.
Rapoarte de activitate: 2006 » » » 2005 » » » 2004 » » »
Interior: 2455
Fax: (021) 312.38.31.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2008 - 01:10 PM

am sunat, am intrebat si pt. ziua de azi am primit cursul de dupa ora 13, pt. data de 13 mai am primit cursul afisat pe 13 mai ... si explicatia pe care o supusesem atentiei voastre, adica :

BANCA NATIONALA A ROMANIEI
NORMA
privind functionarea pietei valutare interbancare

III. Principii de functionare a pietei
Art.4. Piata valutara interbancara functioneaza in fiecare zi bancara intre orele 9,00 si 16,00....................................
Art.10. Calcularea si publicarea cursurilor de schimb ale pietei valutare din Romania de catre Banca Nationala a Romaniei se face in fiecare zi bancara, la ora 13.00 pe baza cotatiilor afisate de intermediarii pe piata valutara interbancara.
in traducere libera : ziua bancara e de la 9 la 16, iar calcularea si publicarea cursurilor de schimb ale pietei valutare din Romania de catre Banca Nationala a Romaniei se face in fiecare zi bancara, la ora 13.00.
asta e motivul pt. care cursul se afiseaza cu data zilei in care s-a calculat si reflecta piata interbancara din ziua resp., nu e vb de valabilitatea cursului pt. a 2-a zi.
d.p.v. al bnr lucrurile sunt clare, cursul zilei e cel publicat in ziua curenta la ora 13, nu cel de ieri.

d-ra resp. (o dulceata de fata) mi-a zis ca, de ani si ani, zilnic inca mai suna lume sa ridice aceasta problema, zilnic ei dau aceeasi explicatie si sfatuiesc agentii economici sa nu foloseasca in contracte exprimari de genul "cursul bnr valabil in ziua de facturare / plata" ci "la cursul bnr al zilei de plata/facturare", deci sa se folosesca sintagma "cursul zilei" nu "cursul valabil in ziua de .." ca sa se evite confuziile fiindca multa lume se incurca. am intrebat-o de unde crede ca a aparut chestia cu cursul valabil pt. a 2-a zi de vreme ce multa lume crede asta si mi-a zis ca nu poate spune sigur, oricum singurele dati in care un curs e valabil si in zilele urmatoare sunt cele in care zilele urmatoare NU sunt zile bancare (gen week-end, sarbatori legale, sf. de an)

sigur ca daca vrem sa facturam dimineata nu avem decat cursul de ieri, dar asta ar trebui sa fie un element clar in clauzele fiecarui contract fiindca daca zicem "la cursul bnr al zilei de plata/facturare" e clar ca este cel de dupa ora 13 fiindca bnr nu comunica 2 cursuri valutare intr-o zi. impartirea juma-juma (adica 1/2 zi * 2 zile) a cursului invocata uneori se refera strict la posibilitatea de folosire ca perioada in timp (de azi de la pranz pana maine la pranz) fiindca in acest interval nu ai altul efectiv, insa nu se refera la "valabilitatea" cursului in sensul a ce reprezinta el in sine. asadar, putem avea in aceeasi zi 2 cursuri cu care sa lucram, nu 2 cursuri apartinand aceleasi zile.

calc. cursului la pranz are loc tocmai pt. ca acest curs al zilei reflecta piata valutara din ziua resp., nu din ziua urmatoare, asta reprezinta cursul = cotatiile valutelor rezultate in urma activitatii interbancare din ziua resp., nu de a 2-a zi, prin urmare cursul stabilit azi nu are cum sa fie cursul de maine, cu exceptiile aratate deja.

dragilor, eu cred ca pilonul principal al intelegerii "valabilitatii" cursului valutar este sa intelegem ce inseamna el, ce reflecta, pe ce se bazeaza calculul sau... odata intelese acestea, restul vine de la sine.
va marturisesc ca am fost bulversata de frecventa (si chiar vehementa, intr-un caz) cu care mi s-a spus ca nu procedez corect considerand cursul bnr valabil azi ca fiind cel comunicat tot azi si ca, de fapt ar fi cel comunicat ieri ... ma gandeam ca mi-a scapat ceva si m-am speriat. acum m-am linistit, voi face ca si pana acum = cum face si negocont. cine vrea factura pana la ora 14 trebuie sa stie f. clar ca nu va fi cursul de azi, ci cel de ieri, si cu asta basta.

v-am pupat.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 22 May 2008 - 03:00 PM




#14 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 23 May 2008 - 09:48 AM

buna

urmarind discutiile voastre de pe forum am constatat ca nu luati in calcul toate campurile pe care trebuie sa le completati si nu ati tinut cont de un camp banal " ora facturarii" iar cursul pe care ar trebuie sa-l scriieti pe factura ar trebui sa tina cont de ora facturarii asa cum imparte bnr ziua bancara in 2 zile calendaristice asa ca si noi contabilii vom avea completata pe factura ora si vom fi acoperiti in cazul unui "iminent proces din partea clientilor si a furnizorilor", glumeam.
concluzia si practica mea este urmatoarea: completati ora emiterii pe factura si ati scapat de orice grija.

cu respect si sper sa va ajute

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 May 2008 - 12:13 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 12:27 PM

nu e vb ca nu tinem cont de ora facturarii, sigur ca putem sa ne prelevam de ea, insa nu asta e problema fiindca NU bnr imparte ziua in 2 (ea comunica doar 1 curs, o singura data / zi) ci noi am putea lucra cu 2 cursuri intr-o zi daca nu putem astepta sa apara cursul pe ziua resp. si il aplicam pe cel de ieri - in cursul diminetii.
poti sa treci ora pe factura pana nu mai poti, insa daca in contract scrie "cursul bnr din ziua facturarii" si fz./cl. tine la acest lucru atunci trebuie sa astepti pana dupa ora 13, sa-l ai pe cel "din ziua facturarii". daca totusi emiti factura dimineata cu cursul de ieri, poti avea surpriza ca fz./cl. sa se supere, sa ia de la BNR o hartie cu ce v-am spus eu inainte si sa se prezinte cu ea la proces aratand ce inseamna "cursul zilei", caz in care v-ati ars.
dupa cum vezi, nu ne-a scapat aspectul aratat de tine, dar nu prea ne putem preleva de el cand e vorba de a respecta cu strictete o clauza contractuala clara, de aceea nici nu l-am luat in discutie.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 May 2008 - 12:31 PM




#16 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 25 September 2008 - 07:13 PM

Buna seara,


am si eu o nedumerire vis-a-vis de cursul valutar folosit pentru facturare.

Am factura initiala, emisa pe data de 30.05.2008, la cursul BNR din ziua respectiva. In Septembrie, mi-am dat seama ca trebuie sa fac o corectie - pret gresit pe prima. La ce curs fac noua factura?
Dar daca din varii motive trebuie sa stornez factura?

As avea nevoie daca ma puteti ajuta, sa-mi spuneti si unde m-as putea uita in CF.


Multumesc



#17 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2008 - 08:55 AM

Dragii mei,
Am urmatoarea situatie si nu stiu cum sa fac : o societate a facut un export de material care in contabilitate avea valoarea de 95.000 lei , a sunat administratorul la vama sa afle cursul la care sa ma raportez pentru a intocmi invoice-ul pt exportul care avea loc a doua zi....i s-a spus 2,3977 lei curs pt a doua zi ....fac invoice-ul ...se duce administratorul la vama si.....pe declaratia de export in loc sa-i calculeze valoarea in lei la cursul de 2,3977 i l-a calculat la 2,5459 ...modificand automat valoarea statica a materialului exportat ! cand a revenit in tara dupa doua zile si am primit declaratia de export am constatat diferenta , i-am spus , a sunat la vama dar, cei de acolo au spus ca nu pot face nimic deoarece, cursul care i l-au dat de 2,3977 era valabil doar dimineata pana la nu stiu ce ora ...el a ajuns in vama in jur de 14,00 si ei aveau alt curs deja !
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ....ce pot face in aceasta situatie ? .....Mentionez ca, materialul a fost trimis la prelucrat !
Multumesc anticipat !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#18 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 September 2009 - 07:41 AM

Cursul valutar folosit pentru stabilirea bazei de impozitare TVA a unei operatiuni alta decât importul de bunuri

Potrivit art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.

La pct. 22 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, cu modificările și completările ulterioare, se stipulează că în contractele încheiate între părți trebuie menționat dacă pentru decontări va fi utilizat cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb al unei bănci comerciale.

Dacă pentru decontări se va utiliza cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României și nu cel comunicat de o bancă comercială, atunci trebuie avut în vedere faptul că Banca Națională a României comunică în fiecare zi, la ora 13, cursul care este valabil pentru ziua următoare, informație afișată oficial pe site-ul acestei instituții, practic într-o zi lucrătoare nu sunt valabile două cursuri de schimb valutar.

În acest context, noțiunea œultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauzăœ, prevăzută la art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal, se referă la cursul de schimb care se aplică efectiv pentru ziua respectivă, respectiv la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României în ziua anterioară celei în care s-a emis factura.

De exemplu, pentru o factură emisă în data de 25 mai 2009, cursul de schimb care trebuie utilizat este cursul de schimb afișat de Banca Națională a României în data de 24 mai 2009.



#19 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 September 2009 - 08:25 AM

Vezi postareadoiny, la Sep 4 2009, 08:41 AM, a spus:

De exemplu, pentru o factură emisă în data de 25 mai 2009, cursul de schimb care trebuie utilizat este cursul de schimb afișat de Banca Națională a României în data de 24 mai 2009.
Da.... este corect. BNR anunta cursul in data de x pt data de x+1. Deci cursul pentru data de 25 mai este cursul BNR din 24 mai.
__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#20 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 September 2009 - 11:35 AM

Cursul de schimb se anunta de BNR la ora 13 si este valabil pentru urmatoarea zi .

Intr-o zi nu putem utiliza 2 cursuri , si cel valabil pentru astazi si cel anuntat la ora 13.

Cel anuntat astazi la ora 13 este valabil pentru maine in mod oficial.

Cu exceptia zilei de 31.12.xxxx curs care e publicat si in monitorul oficial, si se utilizeaza la inchiderea situatiilor financiare.

Aceasta postare a fost editata de doiny: 04 September 2009 - 11:36 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL