Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordinul 1187/2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ordinul 1187/2008

6 replies to this topic

#1 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 04 June 2008 - 11:28 AM

Aveti cumva anexa la ordinul 1187/2008?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 June 2008 - 01:28 PM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la Jun 4 2008, 11:28 AM, a spus:

Aveti cumva anexa la ordinul 1187/2008?
Nu am gasit nici un Ordin din 2008. Sau e prea proaspat aparut. Despre ce e vorba mai concret?

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 04 June 2008 - 01:37 PM

Despre asta e vorba:
Ordinul MEF nr. 1187/2008 - modificarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea contabilitatii institutiilor publice

Ordinul Ministerului Economiei si Finantelor nr. 1187/2008 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea contabilitatii institutiilor publice, Planul de conturi pentru institutiile publice si instructiunile de aplicare a acestuia, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.917/2005

In temeiul prevederilor art. 11 alin. (4) din Hotararea Guvernului nr. 386/2007 privind organizarea si functionarea Ministerului Economiei si Finantelor, cu modificarile si completarile ulterioare,
in baza prevederilor art. 4 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

ministrul economiei si finantelor emite urmatorul ordin:


Art. I. — Normele metodologice privind organizarea si conducerea contabilitatii institutiilor publice, Planul de conturi pentru institutiile publice si instructiunile de aplicare a acestuia, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.917/2005, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.186 si 1.186 bis din 29 decembrie 2005, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza conform anexei*) care face parte integranta din prezentul ordin.

Art. II. — Directia generala de metodologie contabila institutii publice va lua masuri pentru ducerea la indeplinire a prevederilor prezentului ordin.

Art. III. — Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Ministrul economiei si finantelor,
Varujan Vosganian
Bucuresti, 16 aprilie 2008.
Nr. 1.187.
____________

*) Anexa se publica ulterior in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 410 bis abonament, care se poate achizitiona de la Centrul de vanzari si informare al Regiei Autonome „Monitorul Oficial”, Bucuresti, sos. Panduri nr. 1.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 June 2008 - 01:50 PM

Deocamdata nu a aparut in sistemele informatizate de legislatie la care am acces. Sa mai asteptam cateva zile. Eu am doar versiunea din 2005 (act.2006).

Aceasta postare a fost editata de nopris: 04 June 2008 - 01:51 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 June 2008 - 01:55 PM

Asa e. ...nici in programul meu de legi nu a aparut.... :thumbup:



#6 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2008 - 02:25 PM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la Jun 4 2008, 12:28 PM, a spus:

Aveti cumva anexa la ordinul 1187/2008?

Inca nu a aparut. Dupa cum scrie chiar in Ordin, urmeaza se se publice:

*) Anexa se publica ulterior in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 410 bis abonament, care se poate achizitiona de la Centrul de vanzari si informare al Regiei Autonome „Monitorul Oficial”, Bucuresti, sos. Panduri nr. 1.



#7 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 09 June 2008 - 08:05 AM

Intre timp a aparut si anexa buclucasa. O atasez aici, poate mai sunt doritori.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL