Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vand produse cu pret diferit de cel din NIR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vand produse cu pret diferit de cel din NIR


13 replies to this topic

#1 aida1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 June 2008 - 01:41 PM

Primesc factura de marfa de la furnizor. Ii fac Nir-ul.
Atunci cand vand nu respect pretul de vanzare stabilit in Nir. Cu unii clienti negociez pretul in functie de cantitate, fidelitate.... etc.

Ex: daca am 3buc. din produsul A, 2buc. le vand cu pretul din Nir si 1buc. cu alt pret.

Cum trebuie sa procedez in acest caz? Fac alt Nir? Si pt. care produse? Pt. toate de pe factura?

Multumesc celor care au amabilitatea sa-mi raspunda,



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2008 - 04:21 PM

nu faci alt nir. Pretul inscris pe nir este oricum un pret estimat de tine, nu poate fi pretul real .... dupa cum ai zis si tu, poti negocia sau poti "lasa" la pret .....
Cel mai bine descarcarea de gestiune o faci la un adaos mediu .... iar la inventariere vii si corectezi sumele din soldul 371.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 11:53 PM




#3 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 June 2008 - 05:18 PM

nu sunt de acord. daca nu respecti pretul din nir nu o sa-ti bata rap de gestiune cu stocul real niciodata si daca ai un control cum o sa explici diferenta? parerea mea e ca faci factura fiscala cu pretul de pe receptie si scazi pe baza de discount acordat diferenta de pret pe care o scazi din pretul receptiei. poti sa nu respecti preturile doar daca esti in sistem en-gros



#4 hoha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2008 - 05:47 PM

faci pv reducere pret pt cantitatea cu pret mai mic decat cel din nir :good:



#5 alina 29 denisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 June 2008 - 03:05 PM

o alta varianta: comert cu ridicata, poti alege o gestiune a carei evidenta o ai cf rap de gestiune adica pretul produselor este identica cu NIR, iar pentru clientii en-gross vinzi direct din magazie carora le stabilesti pretul in functie de cantitate si temenele de plata.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 11:53 PM




#6 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 10:45 AM

Vezi postareatmary, la Jun 18 2008, 06:18 PM, a spus:

nu sunt de acord. daca nu respecti pretul din nir nu o sa-ti bata rap de gestiune cu stocul real niciodata si daca ai un control cum o sa explici diferenta? parerea mea e ca faci factura fiscala cu pretul de pe receptie si scazi pe baza de discount acordat diferenta de pret pe care o scazi din pretul receptiei. poti sa nu respecti preturile doar daca esti in sistem en-gros
pe asta de unde ai scos-o ? daca esti comertul cu amanuntul poti oricand sa vinzi cu alt pret decat cel din nir ..... acela este un pret etimativ. Pt ce se mai calculeaza k de 378 ? acela este un adaos mediu. Diferentele se constata la inventar cand ajustezi adaosul comercial si tva neexigibila



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 11:14 AM

In comertul cu amanuntul pretul care l-ai stabilit la intrarea in gestiune (in nir) este pret prestabilit si nu, estimativ ! in baza acestui pret prestabilit , stabilesti valoarea nir-ului si implicit, valoarea stocului de marfa existent in unitate, conform raportului de gestiune zilnic pe care esti obligat sa-l intocmesti ! La sfarsitul fiecarei luni sau dupa fiecare vanzare , esti obligat sa faci descarcarea de gestiune a marfurilor vandute (cu coeficentul K ) ! daca ai pret prestabilit si vinzi o marfa sub acest pret( sau mai mare decat pretul prestabilit) , esti obligat sa faci lista de inventar in care vei stabili care este dif. dintre cele doua preturi ( cel prestabilit si cel de vanzare) si pe baza listei de inventar si a unui proces verbal in care administratorii sau asociatii hotarasc majorarea sau micsorarea de pret, poti face inregistrarile in contabilitate in 378 si 4428 si, implicit in raportul de gestiune zilnic ! stocul rezultat la sfarsitul zilei , existent in raportul de gestiune zilnic , trebuie sa corespunda exact cu ce ai in unitate (cantitate x valoare/buc, kg, etc) ! pentru orice neconcordanta vei da explicatii organelor de control !
In comertul cu ridicata (en-gross) inregistrezi nir-ul doar la pretul de achizitie si poti vinde la preturi diferite , descarcarea de gestiune o faci la pretul de achizitie !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 11:53 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 04:19 PM

de acord ca este un pret prestabilit .... dar prestabilit de cine ? nu de catre tine ? in sensul asta m-am referit ca este estimativ ......... evident ca descarcarea se face cu K ..... si sumele se inregistreaza corespunzator.
Totusi, daca ai intrari in cursul aceleasi luni, de la acelasi produs, la preturi prestabilite diferite ...... descarcarea se va face cu K, care inseamna un adaos mediu .........
normal ca trebuie sa corespunda raportul de gestiune .............. si exact asta am spus si eu despre inventar ........

spuneam acelasi lucru ..... dar altfel .............

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 27 June 2008 - 04:20 PM




#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 07:12 PM

Vezi postareamihavesa, la Jun 27 2008, 11:45 AM, a spus:

Vezi postareatmary, la Jun 18 2008, 06:18 PM, a spus:

nu sunt de acord. daca nu respecti pretul din nir nu o sa-ti bata rap de gestiune cu stocul real niciodata si daca ai un control cum o sa explici diferenta? parerea mea e ca faci factura fiscala cu pretul de pe receptie si scazi pe baza de discount acordat diferenta de pret pe care o scazi din pretul receptiei. poti sa nu respecti preturile doar daca esti in sistem en-gros
pe asta de unde ai scos-o ? daca esti comertul cu amanuntul poti oricand sa vinzi cu alt pret decat cel din nir ..... acela este un pret etimativ. Pt ce se mai calculeaza k de 378 ? acela este un adaos mediu. Diferentele se constata la inventar cand ajustezi adaosul comercial si tva neexigibila

din ce ati scris eu am inteles ca , dvs. diferentele de pret le constatati la inventar si atunci ajustati 378 si 4428 !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#10 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 27 June 2008 - 08:27 PM

Vezi postareaaida1, la Jun 14 2008, 02:41 PM, a spus:

Primesc factura de marfa de la furnizor. Ii fac Nir-ul. Atunci cand vand nu respect pretul de vanzare stabilit in Nir. Cu unii clienti negociez pretul in functie de cantitate, fidelitate.... etc. Ex: daca am 3buc. din produsul A, 2buc. le vand cu pretul din Nir si 1buc. cu alt pret. Cum trebuie sa procedez in acest caz? Fac alt Nir? Si pt. care produse? Pt. toate de pe factura?
Daca lucrezi in sistem en-gross,poti sa tii stocul cantitativ,sa faci nirul doar cu pretul de intrare:adaosul il inregistrezi in momentul facturarii catre clienti.In situatia asta vinzi cu ce pret vrei,dar iti trebuie fise de magazie pe fiecare produs.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 11:54 PM




#11 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 11:48 PM

eu fac asa la cele cu amanuntul : am nir il inregistrez in contab. Gestiunea nu se tine in contabilitate pe produse, ci global. Se tine si pe produse, dar nu pt contabilitatea financiara. Descarcarea de gestiune o face programul automat pe baza unui coeficient mediu de adaos. In balanta contul 371 este la pretul din NIR, deci prestabilit. Facand lunar pe baza acestui adaos mediu (netinand pe produse), la data inventarului se constata fapticul cu fizicul.
Eu l-am numit impropriu "pret estimativ" ..... asta pt ca a venit la mine clientul si m-a intrebat cum trebuie "prestabilit" pretul ca el nu stie, dar acum imi dau seama ca nu este vorba de comert cu amanuntul ci .... comert, simplu. Pt ca nu stia sa isi stabileasca pretul sau, spunea el, este greu de calculat, i-am spus sa isi estimeze pretul de vanzare in ideea ca programul meu oricum face media si ajustam la inventar.
Acum imi dau seama ca situatia mea era diferita, aceasta cu "pretul estimat" deoarece nu este comertul cu amanuntul ......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 11:54 PM




#12 lazarh

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 February 2009 - 07:42 PM

Avem un magazin de haine second-hand.
Se vanda marfa la kg. Saptamanal se reinnoieste stocul. Pretul este prestabilit, se schimba zilnic descrescator de la inceputul saptamanii spre sfarsit (este afisat in magazin), la sfarsitul saptamanii ajungand la pretul de vanzara sub pretul de achizitie.In fiecare zi se face proces verbal de schimbare de pret.
In acest caz cum se stabileste pretul de vanzare din punct de vedere fiscal (deductibilitate) , pe fiecare zi sau in total pe saptamana ?



#13 madalinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 17 February 2009 - 06:07 PM

noi cand facem intrarea de marfa punem de obicei un ad de 20% la marfa adusa din tara dar mai facem si ACI unde ad este mult mai mare pt clientul final (medic) dar din ACI dam si la alte firme de distributie cu un AD mult mai mic pt ca ei la clientul final trebuie sa aiba cam aceleasi preturi cu noi
de fapt ca firmede distributie produse stomatologice nu sunt multe si una face un import/ ACI de diverse produse pe care le distribui intre noi si deasta avem cam aceleasi preturi
e normal ala uni sa dau cu un pret si la alti cu altu dar ntrarea o fac initial la ad mare ca oricum cand fac descarcarea de gestiune lunar ad apare



#14 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 March 2011 - 11:26 AM

Vezi postareacristina5859, la Jun 27 2008, 12:14 PM, a spus:

In comertul cu amanuntul pretul care l-ai stabilit la intrarea in gestiune (in nir) este pret prestabilit si nu, estimativ ! in baza acestui pret prestabilit , stabilesti valoarea nir-ului si implicit, valoarea stocului de marfa existent in unitate, conform raportului de gestiune zilnic pe care esti obligat sa-l intocmesti ! La sfarsitul fiecarei luni sau dupa fiecare vanzare , esti obligat sa faci descarcarea de gestiune a marfurilor vandute (cu coeficentul K ) ! daca ai pret prestabilit si vinzi o marfa sub acest pret( sau mai mare decat pretul prestabilit) , esti obligat sa faci lista de inventar in care vei stabili care este dif. dintre cele doua preturi ( cel prestabilit si cel de vanzare) si pe baza listei de inventar si a unui proces verbal in care administratorii sau asociatii hotarasc majorarea sau micsorarea de pret, poti face inregistrarile in contabilitate in 378 si 4428 si, implicit in raportul de gestiune zilnic ! stocul rezultat la sfarsitul zilei , existent in raportul de gestiune zilnic , trebuie sa corespunda exact cu ce ai in unitate (cantitate x valoare/buc, kg, etc) ! pentru orice neconcordanta vei da explicatii organelor de control !
In comertul cu ridicata (en-gross) inregistrezi nir-ul doar la pretul de achizitie si poti vinde la preturi diferite , descarcarea de gestiune o faci la pretul de achizitie !


In momentul in care se face un proces verbal de modificare de pret pe langa horararea AGA se anunta si la primarie?
O colega imi spune ca ar trebui anuntat. Pai la un magazin second se fac modificari d epret foarte des. Ce facem? Anuntam din 2 in 2 zile la primarie?

Multumesc mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL