Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

92 replies to this topic

#81 svaiter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:tulcea

Postat 24 March 2010 - 09:44 PM

CECCAR-ul se comporta in prezent ca o turma in jungla. La infiintare a avut un teritoriu in care sa traiasca.
Pe masura extinderii nu-i mai ajunge teritoriul initial si incepe sa ocupe alte teritorii.
Prin cai neortodoxe, normal.
E clar pentru toata lumea ca , prin modificarile preconizate la legea contabilitatii se urmareste excluderea de pe piata
a contabililor independenti si ocuparea teritoriului respectiv de catre autorizatii CECCAR.
I-as intreba totusi pe persoanele fizice autorizate si inscrise in CECCAR: la cite firme tin ei evidenta contabila ( ma refer pe cap de contabil), cam cite ore ii trebuie sa incheie evidenta contabila lunara a unei firme???
Asta asa ca sa comparam cu un contabil neangajat CECCAR, cu un contract de 2 ore pe zi si care totalizeaza in jur de 40 ore pe luna pentru o firma.
Daca se calculeaza acelasi raport la o persoana fizica angajata CECCAR o sa vedeti ca au cite 20-30 firme pe cap de persoana si lucreaza cam 4 ore pe luna pentru o firma.
Care mai e atunci motivatia privind modificarea legii contabilitatii????????????



#82 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 March 2010 - 10:25 PM

Vezi postareasvaiter, la Mar 24 2010, 11:44 PM, a spus:

I-as intreba totusi pe persoanele fizice autorizate si inscrise in CECCAR: la cite firme tin ei evidenta contabila ( ma refer pe cap de contabil), cam cite ore ii trebuie sa incheie evidenta contabila lunara a unei firme???
Asta asa ca sa comparam cu un contabil neangajat CECCAR, cu un contract de 2 ore pe zi si care totalizeaza in jur de 40 ore pe luna pentru o firma.
Daca se calculeaza acelasi raport la o persoana fizica angajata CECCAR o sa vedeti ca au cite 20-30 firme pe cap de persoana si lucreaza cam 4 ore pe luna pentru o firma.
Care mai e atunci motivatia privind modificarea legii contabilitatii????????????
Eu nu te inteleg. Asa faci tu?Sau ce vrei sa spui?
Hai sa facem invers: "contabil neangajat CECCAR, cu un contract de 2 ore pe zi ...20-30 firme...lucreaza cam 4 ore pe luna pentru o firma.": 2ore*21zile lucratoare luna(medie)*25firme=4ore*25firme, adica 1050ore=100ore ???
Am vazut destui economisti care fac de rusine breasla noastra, a contabililor, dar semneaza bilanturi cu un CIM de 2ore/zi pentru 20 zile, la circa 50-100firme, iar in restul anului nu declara nimic, firmele nu au contabili, raspunderea este a administratorului.




#83 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 24 March 2010 - 10:32 PM

Vezi postareasvaiter, la Mar 24 2010, 09:44 PM, a spus:

E clar pentru toata lumea ca , prin modificarile preconizate la legea contabilitatii se urmareste excluderea de pe piata
a contabililor independenti si ocuparea teritoriului respectiv de catre autorizatii CECCAR.

Dar ce sunt aceia ,,contabili independenti '' ?
vioreld



#84 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2010 - 12:43 AM

Ii multumesc dlui Mares pentru cuvenitele precizari, iar diferenta dintre ceea ce scria pe forumul CECCAR intre colegi si ceea ce scrie aici este o cale atat de lunga ca nu-mi cred ochilor ceea ce citesc.
Cum de un om poate fi in "gasca" atat de nesuferit iar de unul singur te uimeste?
Natura umana? Asa sa fim cu totii? Cand suntem in gloata sa uitam de respectul fata de aproapele nostru iar cand suntem singuri sa fim pilde de urmat? (sigur ca aici il includ si pe dl. Lexus ca sa nu cumva sa creada ca sunt xenofob)
Chiar daca o sa fiu "linsat" de colegii mei de pe forum MULTUMESC DOMNULE MARES.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#85 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2010 - 01:11 AM

Vezi postareaAligras, la Mar 25 2010, 12:54 AM, a spus:

Nu am sa accept in ruptul capului ca baiatul meu, asemeni multor altora, sa munceasca efectiv, sa se scoleasca suplimentar la mastere si apoi sa dea examene pentru a accede la doua profesii reglementate si sa aiba drepturi la fel cu unul care nu a facut toate astea.
Imi cer scuze la toata lumea ca spun asta: Dumnezeu da copii cui nu trebuie!
Un parinte nu poate sa gandeasca asa! Refuz sa cred ca un parinte a scris asa ceva. NU CRED!
Ca ati scris la organismele celorlalte profesii liberale (sa includeti si pe dl. Marin TOMA) nu era nevoie. Organismele celorlalte profesii liberale isi iau "seva" de la sursa, fara distorsiuni, adica in ziua de astazi turnatorii nu se mai platesc nici macar, onorific, cu medalii.
Cred ca fiul dumnevoastra o sa fie intre cei multi care o sa ceara peste ceva timp ca si salubrizarea strazilor sa fie sub umbrela CECCAR.

Aceasta postare a fost editata de Paturcai: 25 March 2010 - 01:13 AM

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#86 alina-virginia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 March 2010 - 01:08 PM

Citesc si ma ingrozesc de cata rautate exista ....
Nu inteleg de ce se fac atatea comentarii pe seama acestui subiect......
Va obliga cineva sa aderati la A/C ?....este vointa fiecaruia liber exprimata, daca nu deveniti membri ai acestei asociatii va puteti numi in continuare "contabili" daca va mai da voie CECAR-ul pentru ca din cate vad eu vor sa interzica practicarea acestei meseri pentru cei care nu nu sunt membri CECAR.
Incercati sa va abtineti de la rautati, nu va obliga nimeni sa aderati si nu patiti nimic daca nu veti adera....



#87 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 05:27 PM

Oamenii buni... Calmante... multe ne trebuie...
Care ar fi rautatile?

Fiecare isi sustine punctul sau de vedere. Atata.
Forumul din pacate are aceasta limitare strict "subiectiva".

Daca oamenii s-ar intalni si cunoaste o sa vedeti cum o sa va "nuantati" opiniile.

Fiecare scrie ce gandeste si ceea ce asteapta insa sa stiti ca de cele mai multe ori asteptarile se lasa cu greu venite.
Mai multa clementa va rog fata de cei care scriu si mai multa maturitate in interpretarea unor chestiuni scrise.
La nervi poti spune multe insa pe "linistite" o sa vedeti ca in fapt problemele oricaruia dintre noi (fie el expert contabil sau nu) sunt aceleasi.

:frusty: :laugh: :laugh:



#88 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2010 - 05:50 PM

Din respect pentru toti cei care citesc si scriu pe forumul CONTA.RO/SUBIECTUL LUNII/APEC se cuvin din partea mea a se face cateva precizari:
- eu cred ca s-a exagerat mai mult decat trebuie atunci cand a reiesit ca sunt exprimari ireverentioase sau un limbaj jignitor
- chiar am recitit toate post-urile din acest topic SI SPUN CU MANA PE INIMA CA NU EXISTA NICIUN POST JIGNITOR la adresa nimanui
- nimeni nu poate cenzura pe nimeni in exprimarile pe care le are si in dreptul fiecaruia de a spune ceea ce crede de cuvinta
- nimeni nu se poate face "iubit" sa "urat" la fel de mult sau la fel de putin pe forum
- parerile noastre sunt pentru noi, si pentru cei care ne citesc, fie ca ne convin sau nu ne convin, atata vreme cat raman in niste limite rezonabile
- chiar daca acum nu exista un tap ispasitor si prin luari de pozitii de forta se cauta unul, ma ofer voluntar asa cum m-am oferit sa intru in APEC de cum am aflat de infiintarea acestei organizatii, desi nu cred ca s-ar rezolva propriile noastre "intertii"
- in schimb cei care cred ca pot iesi sa scrie lucruri rele fara sa poata primi in schimb replica se inseala; replica se da! nu are importanta cine o da. Cutuma crestina potrivit careia la o palma primita sa intorc si celalalt obraz se poarta in filme.
- s-a exagerat pana la isterie ca exista un linsaj "virtual" la adresa membrilor CECCAR. Probabil ca membrii CECCAR sunt mai sensibili si interpreteaza exagerat niste luari de pozitii. Sunt doar luari de pozitii.
- daca pentru niste luari de pozitii mai "intepatoare" ne pierdem cu firea cum credeti ca vom rezolva problemele reale care se anunta?
AM inceput sa mergem pe un drum.
Ne-am impiedicat. Ne ridicam si mergem mai departe pentru ca o parte din noi isi pune mari sperante in ce va sa vina.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#89 Aligras

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 March 2010 - 08:36 PM

Da, D-le Paturcai, aparent eu mi-am indemnat copilul sa se mearga si sa practice profesii reglementate si pastorite de organism legal imputernicit. GRESIT !!!! El si-a dorit sa devina avocat si sa activeze in sfera dreptului afacerilor si a dreptului fiscal. Avand si calificare economica, adica este si economist, vrea sa activeze colateral si in domeniul economic pentru a intelege direct cum sta treaba cu impozitele si, pentru asta, a ales sa intre si intr-o alta profesie reglementata fara incompatibilitati cu profesia de avocat. Poate nu vrei sa crezi dar a fost alegerea sa. Eu, dupa toate necazurile vietii i-am zis sa intre la Garda sau la Fisc fiindca acolo scapi de orice polemici, scapi de examene, pregatire continua, taxe si alte nenorociri. Acolo esti respectat de contribuabil ( a se citi TEMUT), ai mai totdeauna dreptate si opinia ta, chiar desantata uneori, este litera de lege pentru contribuabilul care, tremurand, se ratoieste la boul de contabil – economist sau EC- ca nu a stiut sa-si faca treaba bine asa cum zice dom’ inspector. Si, mai la urma, dom’ inspector il sfatuie “confidential” sa-si schimbe contabilul si sa mearga la o persoana recomandata de el care nu numai ca-I face actele “bec” dar “are si grija de el”.
De ce zbucium si chinuiala cand poti trai linistit si daca nu curge pica! Va apara actuala sau viitoarea L.82 de chestiile astea. NU!!! caci nu prevede vreo sanctiune (asa mi-a zis mie unu de la fisc si, sa mor de nu avea dreptate).
Nu-mi place ce spun dar sa zica cineva ca nu-i asa! Dar intelege, el a ales asa si, in vreo jumatate de an a inteles fara sa-l influentez ci citind diferentele intre a profesa angajat si a fi liber profesionist intr-o profesie reglementata. Chiar el mi-a zis azi ca, legea referiotare la PFA, IF,II,etc nu are aplicabilitate la profesiile reglementate. Mai mult: Baroul a introdus notiunea de SPRL (societate profesionala cu raspundere limitata) forma pe care, sigur, o vor agreea si celelalte profesii reglementate.
Va ca forumul conta.ro are si un topic al celor de la ACCA. Sunt convins ca stiti ce implica sa ajungi si sa te mentii profesionist ACCA (taxe, examene, efort, timp, pregatire continua, rapoarte de misiune, etc.).
Va intreb: Daca ma excludeti pe mine si pe copilul meu dar si pe alti pupatori in ...... ai profesiilor reglementate, aveti curajul sa afirmati, aici pe forum, ca vreti sa practicati meseria de contabil in mod liber, independent bazandu-va doar pe pregatirea de economist iar unul care a parcurs tot ciclul ACCA sa fie egalul Dvs? Ca apreciati ca fiind corect ca atunci cand divortez de nevasta sa merg la tribunal reprezentat de un simplu absolvent de drept si nu de un avocat, ca, atunci cand vand casa, e corect sa fac un act de mana si sa pun doi vecini martori decat sa merg la notar si... multe altele. Hai, scrieti negru pe alb daca credeti cu tarie in ceva!
Sa nu zice-ti ca ala cu ACCA nu vrea sa tina contabiltate ca va dau telefoanele a cel putin 3 tineri economisti care urmeaza ciclul ACCA si nu vor sa renunte la a parctica aceasta meserie.
Cat despre gunoaie, nu putem cere nimic ca….s-a bagat Prigoana tocmai pentru ca nu trebuia sa desfasoare o profesie reglementata.
Dar e o idee la care ar fi bine sa reflectati daca tineti mortis sa nu intrati legal intr-o profesie reglementata!



#90 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 March 2010 - 10:11 AM

Dar aveti incredere intr-un arhitect care iese de pe bancile facultatii si care este inscris in Uniunea Arhitectilor?
Dar aveti incredere intr-un farmacist care de asemenea este inscris in colegiul farmacistilor?

Si exemplele pot continua...

Cat despre ACCA cred ca este singura forma de exprimare a unei profesii recunoscuta la nivel mondial si care acopera nu numai contabilitatea ci si alte domenii strict economice. despre ce vorbim... Salutam pe ce care fac ACCA insa pt "Romanica" noastra nu este necesara o asa specializare doar pt semnarea unor bilanturi. Ma rog... fiecare sta si judeca...



#91 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2010 - 10:34 AM

Vezi postareaAligras, la Mar 25 2010, 08:36 PM, a spus:

Sa nu zice-ti ca ala cu ACCA nu vrea sa tina contabiltate ca va dau telefoanele a cel putin 3 tineri economisti care urmeaza ciclul ACCA si nu vor sa renunte la a parctica aceasta meserie.
ai pus punctul pe i : NU VOR sa renunte !! asta nu inseamna ca fac munca de ACCA ci de economist simplu !

asta e problema si ea a mai fost aratata : expertii contabili si ceilalti economisti cu calificari superioare (tot respectul) nu fac lucrari corespunzatoare pregatirii lor mai inalte ci pe cele ale unui economist fara acele cicluri de invatamant in plus.
e ca si cum eu - economista, ma angajez ca secretara (deci, sub calificarea mea) si apoi tip la fata cu liceu sa se faca si ea economist desi pt. a fi secretara nu-i este necesara o asemenea pregatire !

aici e buba, oameni buni, iar daca asta s-ar intelege de catre toata lumea atunci lucrurile ar intra pe fagasul lor normal. :frusty:



#92 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 March 2010 - 01:59 PM

Doamna Otilia,
cred că ați pus degetul pe rană!
Chestiunea este exact aceasta. Experții contabili au fost și ar trebui să fie pregătiți
facă expertize deci să se pronunțe asupra unui lucru deja făcut .
Indiferent cum.
Dacă - i greșit să arate cine ,ce , unde și când a greșit, iar dacă-i corect, să CERTIFICE această stare de fapt.
Și uită că am ajuns la acel cuvânt care se folosește pentru a justifica semnarea bilanțului de către un expert: CERTIFICAREA!
Deci nicidecum întocmirea!
Dar de atâta deșteptăciune ne-amcam încurcat în propriile noastre vorbe!
Și ca încurcătura să fie și mai și am început să spunem că CERTIFICAREA nu înseamnă AUDITAREA Situațiilor Anuale financiare!
Dar auditorii ce fac?
CERTIFICĂ ! Cu sau fără rezerve! Sau chiar refuză certificasrea. Motivat!
Deci ...întradevăr la ierahizarea competențelor și abilităților ne-am cam încurcat ori ne-am încălecat!
Și știți de ce ?
Că-n 1999 onor MFP și niște AUDITORI scoțieni , consumând niște fonduri de loc neglijabile PHARE , au ajuns la concluzia că 99% din bilanțurile depuse la MFP nu prezintă situația reală a economiei românești! Nu conțineau evaluări la prețul just al pieții și nici niște provizioane constituite pe just temei!
Motivarea: Societățile cu profit ar fi trebuit să renunțe la o parte din profit chiar și din considerente prudențiale, de ajustare a valorilor patrimoniale ! Iar despre societățile cu pierderi ce să mai vorbim, nu?
Și uită așa ... a început să ni se complice existența!
Alții au venit cu ideea că experții contabili nu pot acoperi nevoile de consultanță fiscală ale societăților , sau corect spus ale fiscului!
Cum că sunt prea multe declarații rectificative!
Doar că dintrun enunț corect s-a ajuns la ... situația pe care o cunoasștem cu toții!
De ce ?
Pentru că CECCAR-ului îi lipsește exact ceea ce A/C și a propus și eu unul sper să și atingă! Să aibă inițiativă legislativă! Pentru că nici CAFR ,nici CCF nu are. Inițiativă legislativă nici ca atribut legal nici ca și încercare! Că la noi toate încercările MOR!
Și-n rest ne bălăcim cu toții în ceea ce alții ne prescriu!
Cu mai multa sau mai puțină competență!
Că de expertiză nici vorbă!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 26 March 2010 - 02:04 PM




#93 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2010 - 02:05 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Mar 26 2010, 01:59 PM, a spus:

Doamna Otilia,
cred că ați pus degetul pe rană!
Chestiunea este exact aceasta.
SI NU E PRIMA OARA CAND O SPUN, cine a citit topicul "Ceccar devine mai puternic" stie asta.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL