Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile concediu de odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


zile concediu de odihna

65 replies to this topic

#61 cristina_valy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 July 2009 - 07:57 PM

Buna seara!
As avea si eu o intrebare legata de concediul de crestere si ingrijire copil pana la varsta de 2 ani. In situatia in care mi-am schimbat locul de munca de 2 luni, si am semnat cu o alta firma un contract de munca pe perioada determinata, pana in decembrie 2010, in perioada aceasta daca raman insarcinata mai pot beneficia de concediu de crestere si ingrijire copil? Trebuie sa astept pana semnez contractul pe perioada nedeterminata? Adica pana in 2011???
Va multumesc anticipat pentru raspuns!



#62 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 July 2009 - 09:05 AM

Nu are relevanta (nu conteaza) tipul contractului !

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 21 July 2009 - 07:38 AM




#63 lumi6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 July 2009 - 12:24 PM

Buna ziua am si eu o intrebare. Am o vechime in munca de 10 ani ca bibliotecara, am stat acasa 2 ani cu baietelul meu, dupa care m am angajat la o o firma ca inginer unde lucrez doar de un an, la cate zile de concediu de odihna am dreptul, minimum de 21 de de zile? am dreptul si la alte zile in plus peste cele 21 tinand cont de vechimea care o am e adevarat ca intr un alt domeniu si la o alta firma fata de locul de munca actual?
Multumesc anticipat.



#64 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 30 July 2009 - 12:56 PM

21 zile minim scrie la lege.
Mai multe, in functie de vechime, se acorda doar daca este prevazut in CCM de la firma respectiva.



#65 Neia23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 August 2009 - 10:01 AM

Buna,
am si eu o nelamurire: am fost angajata in data de 16.03.2009 si dupa calculele mele ar trebui sa beneficiez de 16,7 zile de concediu (adica 17) iar colega mea de la resurse umane mi-a calculat numai 16 zile.
Algoritmul meu a fost urmatorul: 21/12=1,75 zile libere/luna. Daca raman in firma pana la sf anului am 9 luni intregi si 12 zile din martie. 1,75*9=15,75.
Pentru cele 12 zile am facut urmatorul calcul: 1,75/22(zile lucratoare din luna martie)*12=0,95. Rezulta ca in total as avea 16,7 zile de concediu.
Colega mea a calculat pt . cele 12 zile in felul urmator: 1,75/31*12=0,68. Asta inseamna 16,43 zile de concediu (adica numai 16...:().
Ma poate lamuri cineva care dintre modalitati este corecta sau cum se calculeaza de fapt concediul pentru o parte din luna si nu pentru o luna intreaga.

Mersi mult!



#66 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2009 - 11:28 AM

Poti face asa:

21.........12
x...........9,5 (in martie ai jumatate de luna lucrata)

x= (21*9,5)/12=16.625 => 17zile

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 20 August 2009 - 11:29 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL