Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FACTURA EXTERNA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FACTURA EXTERNA


25 replies to this topic

#1 ILEANA_DD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 June 2008 - 06:59 PM

Buna sunt sc platitoare de tva. am facut niste proiecte pt montare alarma la imobile din romania pentru o fima din austria. trebuie sa-i emit factura externa.spuneti-mi si mie daca este corect sa o fac dupa cum urmeaza: la denumire trec: proiect instalare sistem de alarma pentru locatiile din oradea si bucuresti cant 2 pret euro 200 valoare 400 tva aferent valorii de 400 trecut si in euro si in lei.mi-a dat cod de tva valid.astept un raspuns si va multumesc frumos.
Va rog sa-mi spuneti dc mai tb adaugat si altceva sau dc tb scris la denumire in engleza.



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 07:09 PM

Firma austriaca are cumva filiale in Romania, si dumneavoastra emiteti factura firmei mama ?




#3 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 August 2008 - 07:29 AM

Va rog poate ma ajuta cineva.
Am primit o factura pentru marfa. La furnizor este trecuta o pesoana fizica adresa Bulgaria. Factura este in euro fara tva. In partea de jos este trecuta stampila unei firme. Am verificat firma si este din Elvetia, cod valabil tva in Elvetia. Persoana trecuta in partea stanga a facturii este administratorul firmei. Plata facturii s-a facut in contul personal al administratorului in Bulgaria. Cum ar trebui sa procedez cu factura? Sa cer alta avand ca furnizor firma sau persoana fizica? Cum procedez cu tva-ul?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 October 2008 - 12:02 PM




#4 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 August 2008 - 12:43 PM

Cum a ajuns acea pf ca furnizor? Cu cine ai de fapt contract? Este cumva agent comercial(contract de reprezentare)?
%%%




***



#5 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 August 2008 - 01:29 PM

Nu stiu de ce mi-a trecut numele lui la furnizor si nu firma lui si de ce a pus totusi stampila firmei la sfarsitul facturii. Eu abia acum am primit factura si patronul a si platit-o in contul personal mentionat pe factura. Mai trebuie sa fac si 390? Chiar nu stiu ce sa fac cu factura. O pot lasa asa?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 06:19 PM

Lamuriti situatia acestei facturi si apoi revino cu detalii daca este cazul.
Parerea mea este ca furnizorul - persoana fizica - nu poate avea regimul fiscal al unei societati sau pfa - dpdv al TVA - deci nu este corect in primul rand sa emita factura, asa incat nu se mai pune problema TVA-ului. Daca a gresit completarea documentului acesta trebuie refacut - inteleg ca exista o stampila pe document, deci exista o firma - pers.juridica.
Madalina



#7 lorega

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 04 September 2008 - 04:20 PM

Am primit o factura de servicii in lei si in limba romana. Curios este ca la emitent in loc de CUI apare, ca la facturi externe, acel EIN. Explicatia a fost ca factura a fost emisa in SUA. Este posibil, corect si legal asa ceva? Din cate stiu eu, factura externa este in valuta si in limba de circulatie internationala, reprezentantele firmelor straine nu emit facturi, iar sucursalele au CUI propriu.
Deci ce nu e in ordine, ori nu stiu eu ceva? Sper ca ma poate lamuri cineva...



#8 sarbu robert

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 October 2008 - 02:40 PM

Buna ziua,

Am deschis acest topic pentru a lamuri odata cum se factureaza extern in UE si non-UE in diferite circumstante.

CAZUL 1:
Facturare (la export) intr-o tara membra UE:

Se face factura in Engleza/Romana dupa cum urmeaza(factura_externa1)Fisier atasat  factura_externa1.doc   27.5K   821 downloads: in 3(trei) exemplare) una la cel care emite factura una la vama(aeroport etc) una la cumparator.
La factura se adauga Package Slip ( nota de livrare), seamana cu factura noastra normala numai ca include urmatoarele: nr crt : Denumire completa a produsului : UM : pret unitar : pret total ( fara tva)

Atentie marfurilor trebuiesc alaturate certificatele de conformitate( in special celor din categoria food) la care se adauga viza autoritatilor vamale

acum exista 2 cazuri:
1. plata se face cash.

Se emite chitanta de plata in Engleza/Romana in euro

2. Plata se face prin transfer bancar . aici nu mai explic

!!!ATENTIE in cazul platii prin transfer bancar ( trebuie neaparat facut un contract de prestari servicii etc. prin care care se stipuleaza data platii, metoda de plata, penalizari, etc ) semnata si stampilata de ambele parti.

CAZUL 2:

urmeaza


Care stiti mai multe va rog sa scrieti aici sa lamurim problema asta



#9 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2008 - 12:12 PM

Robert, confunzi exportul - non-UE cu livrarea intracomunitara - UE.
Madalina



#10 sarbu robert

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 October 2008 - 03:37 PM

Vezi postareamadalinab, la Oct 15 2008, 01:12 PM, a spus:

Robert, confunzi exportul - non-UE cu livrarea intracomunitara - UE.


Inteleg ce vrei sa zici. Problema este alta. Nu vreau sa ma adresez celor care stiu, doar celor care nu au facut si au nevoie de asa ceva.
De exemplu pe google cineva care are nevoie mai mult ca sigur va scrie factura externa sau export decat livrare intracomunitara.
Apropo ce parere ai/aveti in alte state din UE se recupereaza TVA-ul asa cum e la noi ;)
PS. daca vezi vre-o problema in ceea ce am scris astept corecturi.

ThankU



#11 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2008 - 12:14 AM

ok, deci tu stii despe ce este vorba dar vrei ca aceia care nu stiu dar cauta pe google folosind termenul de export pt LIC sa gaseasca si conta.ro in indexarea facuta la cautare...faci cumva reclama? :thumbup:
parerea mea este ca termenii folositi au si ei un sens sau un nonsens, dupa caz. In cazul acesta chiar au sens pentru ca procedura pentru fiecare situatie este in mod cert diferita, schimbarea s-a facut de aproape 2 ani de zile si ceea ce propui tu inseamna un soi de incurajare la nepasare in intelegerea starii de fapt. Deci, daca cineva are nevoie sa inteleaga ce e ''livrare intracomunitara'' are la indemana codul fiscal si normele...si fara sa vrea le gaseste dand un search, de ceva vreme exista pe mfinante un material binisor elaborat...in fine, surse sunt destule, timp sa fie si mai ales bunavointa...
In concluzie, am fost cam mult offtopic asa ca voi incheia: cine are intrebari, o poate face aici sau in alte parti dar sa incerci sa faci un soi de tratat despre asa ceva deja mi se pare prea mult...
Si ca tot am amintit despre offtopic...recuperatul TVA-ului nu se pupa cu titlul topicului, asa ca te rog sa reiterezi intrebarea/discutia intr-unul potrivit. Asta este o incalcare a Regulamentului...a doua: ai citat mesajul anterior desi ceea ce ai scris s-a referit exact la mesajul respectiv. Ultima observatie: daca am inteles bine, te-ai legat de faptul ca dand un search pe google nu gasesti exact ceea ce doresti...coborand la un nivel inferior ca si baza de stocare a datelor, daca in forumul de conta, aici, utilizatorii folosesc cuvinte nepotrivite pentru a posta un mesaj, numesc topicul de exemplu: ''ce ma fac?'' sau ''ce ma sfatuiti?'' cand de fapt ar avea o intrebare legata de o livrare intracomunitara (de ex.) cum sa mai gasesti informatia cand dai o cautare?! Daca noi scriem ''export'' dar vorbim despre LIC (spun si asta pt ca referirea de mai devreme nu are legatura cu tine in mod direct), cum sa mai inteleaga omul ca de fapt nu se mai spune export, etc... Banuiesc ca s-a inteles mesajul...
Robert, nu mi-o lua in nume de rau, doar ca acum te-am prins pe tine :wink: ; insa ca nota finala: hai sa incurajam ce este corect si util pentru toti. Initiativa ta este buna ca idee nu si ca forma, dupa parerea mea.
Numai bine.
Madalina



#12 BRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 December 2008 - 05:04 PM

Am si eu o nelamurire si anume: lucrez la o firma de consultanta si trebuie sa emit o factura unei persoane fizice straine care a si efectuat plata in euro. CUM PROCEDEZ? Exista probleme daca emit factura asa cum emit si pentru alte firme straine sau trebuie sa urmez anumite proceduri? Va rog astept raspuns urgent.



#13 symonica07

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 January 2009 - 10:42 AM

buna
si eu sunt o SC platitoare de TVA, si urmeaza sa vand marfa (sticla) in Cehia
cum fac factura: in euro, cu tva? fara ? a
va rog ajutor



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 07:39 PM

Daca dati o cautare in forum gasiti raspunsuri la intrebarile puse mai sus.
Putina bunavointa, va rog.
Madalina



#15 liliana200811

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 March 2009 - 02:13 PM

Vezi postareasarbu robert, la Oct 14 2008, 02:40 PM, a spus:

Buna ziua,
Am deschis acest topic pentru a lamuri odata cum se factureaza extern in UE si non-UE in diferite circumstante.
CAZUL 1:
Facturare (la export) intr-o tara membra UE:
Se face factura in Engleza/Romana dupa cum urmeaza(factura_externa1)Atasament factura_externa1.doc: in 3(trei) exemplare) una la cel care emite factura una la vama(aeroport etc) una la cumparator.
La factura se adauga Package Slip ( nota de livrare), seamana cu factura noastra normala numai ca include urmatoarele: nr crt : Denumire completa a produsului : UM : pret unitar : pret total ( fara tva)
[...]

Vad ca stiti multe despre facturi externe.
Siti cumva daca se pot face compensari pentru facturi externe intre furnizori si clienti. Ce proceduri trebuie urmate?

cu stima,
Liliana

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 March 2009 - 06:01 PM




#16 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 12 March 2009 - 09:22 AM

se pot face compensari externe, dar trebuie raportate la BNR lunar. Nu este complicat, trebuie doar completata Anexa .nr6 Operatiuni nemonetare, vezi pe site-ul BNR la legislatie. Aceasta trebuie trimisa prin posta la BNR



#17 alina_fresh_accountant

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 April 2009 - 08:39 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine privind emiterea unei facturi de conultanta (in suma de 500 euro) de catre o firma din Romania catre o firma din Grecia.Din cate am inteles factura va fi fara TVA, chiar daca firma e inregistrata cu tva. Intrebarea mea e cum se inregistreaza in contabilitatea firmei din Romania? Va fi pur si simplu:

4111=704 500 euro

Iar legat de declaratii, in decontul 300 nu voi trece nicio suma? Mai trebuie facuta declaratia 301? Sau ce alte declaratii mai trebuie facute legat de aceasta factura?

Multumesc mult.
Astept raspunsul dumneavoastra.



#18 accserv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 06 April 2009 - 11:50 AM

AM SI EU O MARE RUGAMINTE EXISTA CUMVA O LISTA SAU IMI POATE SPUNE CINEVA CUM SE SCRIU CIFURILE IN CELELALTE TARI?
CIF SAU VAT SAU CUM? SAU ESXISTA PE EUROPA ACELASI SIMBOL? PENTRU CA MA UIT LA FACTURILE EXTERNE SI NU STIU SA CITESC CIFUL LOR
MULTUMESC MULT.



#19 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 April 2009 - 11:56 AM

[/quote]
Echivalentul "CIF"-ului romanesc este "VAT" - se scrie prescurtat codul tarii( ex RO) urmat de cifre :sad:



#20 alina_fresh_accountant

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 April 2009 - 01:22 PM

Va rog mult, daca ma poate ajuta si pe mine cineva legat de o factura de servicii pe care a emis-o o firma din Romania catre o firma din Grecia.
Legat de aceasta factura ce declaratie trebuie facuta, se face declaratia 301?
Daca stie cineva, va rog sa-mi spuneti si mie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL