Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FACTURA EXTERNA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


FACTURA EXTERNA


25 replies to this topic

#21 olicristea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 April 2009 - 09:07 AM

va rog frumos spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac firma mea din Romania trimite produse la o firma din Italia, scriu pe factura fara Tva ? care sunt pasi pentru a fii in regula ma poate ajuta cineva?



#22 ciculaie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 January 2012 - 06:11 PM

Buna ziua

Va rog frumos daca puteti sa mi spuneti si mie daca pe factura de export in ( UE) se trece tva ?

Cu respect Nicu




#23 raduckoman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 January 2012 - 10:05 PM

Buna ziua,
Am o societate de transport marfa, prestarea de servicii o fac in Spatiu Comunitar dar lucrez pentru o societate din Elvetia, combustibilul, si taxele de autostrazi mi-l factureaza o societate din Italia, facturi cu tva(eu imi rambursez acel tva in Italia) intrebarea mea este urmatoarea : Cum inregistrez facturile de combustibil si autostrazi in contabilitate si in decont(300) dar factura de prestari servicii transport care i-o emit societatii din Elvetia in contabilitate si in decont(300)?



#24 Silviunu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 April 2012 - 07:26 AM

Buna Ziua!
Sunt nou pe acest forum....deci va rog sa nu dati cu pietre.
Am o firma de distributie si vreau sa vand marfa unui client polonez care nu are reprezentanta in Romania (are doar angajati care fac prestari servicii aici la noi).
M-am inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari, iar acumnu stiu exact sa fac factura.
Mentionez ca marfa e luata din Romania pe lei si va fi vanduta tot in Romania in lei, insa la firma cu CUI de Polonia.
Factura de iesire si chitanta o fac in lei?
Factura si chitanta trebuie facuta in RO sau engleza?
Factura si chitanta o pot da reprezentantului din RO sau trebuie trimisa in Polonia?
Multumesc anticipat pt ajutor.



#25 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 22 April 2012 - 03:10 PM

Din moment ce marfa nu paraseste teritoriul Romaniei, te-ai inregistrat degeaba in ROI. Factura va fi emisa cu TVA, deoarece nu poti face dovada iesirii marfurilor din tara.

Cat despre factura, parerea mea este ca ar trebui facuta in Euro, iar banii incasati prin contul bancar. Asta, deoarece chiar daca vei incasa numerar in valuta, tot trebuie sa depui banii in banca pentru a-i transforma in lei si a putea face plati (nu poti face plati in valuta pe teritoriul Romaniei; nu poti converti valuta in lei la casa de schimb, in calitate de persoana juridica).
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#26 mona70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 March 2013 - 01:03 AM

Buna seara
Societatatea achizitioneaza marfa din Bulgaria si o vinde pe teritoriul Romaniei dar ,dorim sa vindem in non-ue mai precis in Iordania .Intrebarea mea este daca este un export sau o livrare intracomunitara ?Eu zic ca este un export deoarece Iordania este un stat care nu este membru UE .Si pentru export trebuie :
1.Conform art .143 alin.1 lit a vanzarea este scutita cu drept de deducere
2.Documente specifice exportului :- intocmirea facturii externe in valuta, in conformitate cu prevederile art. 155 din Codul fiscal :
- baza de impozitare (valoarea de vanzare ) este inscrisa in valuta:
- declaratia vamala de export certificata de biroul vamal de iesire din spatiul comunitar sau alte documente specifice operatiunilor vamale:
- documentul de transport, comanda de cumparare, de vanzare sau contractul, documentele de asigurare:
3. Obtinerea numarului EORI in conformitate cu reglementarile vamale, in cazul exporturilor catre state din afara UE:
4.Intocmirea unei packing list(nu este obligatoriu daca informatiile necesare se regasesc in factura sau in documentul de transport:
Multumesc pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de mona70: 09 March 2013 - 01:03 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL