Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intoarcerea din concediu ingrijire copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intoarcerea din concediu ingrijire copil


6 replies to this topic

#1 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 03 July 2008 - 11:40 AM

Am o angajata pentru care perioada de 2 ani pentru CIC a trecut.Fata nu doreste sa se reintoarca la servici.Trebuie sa fac ceva acte?Sau sa dea ea o declaratie?

Cum e mai rentabil pentru o salariata, tinand cont ca nu stie cum vor evolua lucrurile si cand va fi mai bine pentru ea sa se reintoarca la job?Sa ceara de la inceput 2 ani concediu de maternitate sau o perioada mai scurta iar apoi s-o prelungeasca?Daca a facut cerere pentru 2 ani se poate intoarce mai devreme ?



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 July 2008 - 01:58 PM

pentru angajata a carei concediu s-a incheiat si nu mai doreste sa se intoarca la serviciu: tu oricum trebuie sa-i faci o decizie de incetare a suspendarii si revenire in campul muncii. pentru ca, CIM-ul fiind suspendat nu o poti lichida. si apoi, cu aceeasi data, poti sa-i faci si decizia de lichidare. cel mai simplu prin acordul partilor.atunci ea face o cerere prin care cere incetarea contractului.

iar pentru cealalta problema, salariata intra in CIC pur si simplu, iar daca nu mai vrea sa stea toata perioada, face o cerere prin care solicita incetarea suspendarii si revenirea in campul muncii.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 July 2008 - 02:01 PM




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2008 - 02:03 PM

Daca perioada de concediu ingrijire copil a trecut, atunci angajata ar trebui sa se intoarca la serviciu. Daca vrea sa mai stea acasa poate solicita de la medic un concediu medical sau de la societate un concediu fara plata; sau poti considera ca a venit la munca si o platesti ca si cum ar lucra (as vrea sa vad si eu firma care face asta).
Chestia cu concediul de maternitate chiar nu o pricep. Concediul de maternitate inseamna concediu sarcina si lauzie si se acorda inainte si/sau imediat dupa nastere, dupa care se intra in CIC (concediu crestere si ingrijire copil, ala care tocmai s-a terminat). Nu are cum sa ceara concediu maternal acum decat daca nu este cumva din nou insarcinata.
Dragos



#4 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 03 July 2008 - 02:53 PM

Vezi postareanegocont, la Jul 3 2008, 03:03 PM, a spus:

Daca perioada de concediu ingrijire copil a trecut, atunci angajata ar trebui sa se intoarca la serviciu. .


multumesc michy, negocont!

negocont, deci sa inteleg ca e obligata sa se intorca la munca.Trebuie sa si lucreze o perioada ca sa-i pot incheia contractul de munca sau din prima zi in care se intoarce poate sa-si scrie demisia?Nu se poate intorce pentru ca nu are cu cine sa lase bebe mic si mai are un copil la scoala.Ce acte trebuie sa fac?



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2008 - 03:28 PM

Isi poate da demisia din prima zi de lucru fara probleme atata timp cat angajatorul nu are pretentii. Despre acte ti-a spus MIKY mai sus.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 02 September 2008 - 08:07 AM

Dragos



#6 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 03 July 2008 - 04:05 PM

multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 July 2008 - 04:14 PM




#7 sisic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 May 2009 - 02:25 PM

Buna,
eu trebuie sa termin CIC , insa mi-e teama ca o sa ma dea afara caci in urma mea au mai angajat doua persoane pe postuk meu, dintre care una a intrat si ea in CIC, ce sa fac?
Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL