Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
despagubire asigurare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


despagubire asigurare auto


6 replies to this topic

#1 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 04 July 2008 - 08:07 AM

Buna ziua,

Va rog cine ma poate ajuta in urmatoare problema:
am un auto pe firma luat in leasing, care are incheiat polita de asigurare cu societatea de asigurari Asiban.In cursul lunii mai masina a fost introdusa in service pt o reparatie, in urma constatarii efectuate de societatea de asigurari.Dar pt a putea scoate masina din service a trebuit sa platesc eu reparatie cf facturilor intocmite de service si apoi am primit in cont banii de la societatea de asiguarari.
Intrebarea mea era care sunt inregistrarile intervenite in acest caz, si daca trebuia ca eu sa introduc in contabilitate cheltuieli de reparatie cf fact intocmite de service?
Eu initial am introdus fact, am efectuat plata lor prin banca, dar cand am primit in cont banii de la asigurator mi-am dat seama ca nu am ce inregistrare sa efectuez.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 05 July 2008 - 01:57 PM




#2 vot1990

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 July 2008 - 08:42 AM

este un venit din despagubiri-cont 7581




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2008 - 01:21 AM

plata reparatiei o trimiteti pe cheltuiala , iar incasarea despagubiri pe venit ( cont 7581)



#4 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 05 July 2008 - 10:37 AM

Subscriu, asa este corect. :frusty:



#5 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 07 July 2008 - 08:19 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jul 4 2008, 11:21 PM, a spus:

plata reparatiei o trimiteti pe cheltuiala , iar incasarea despagubiri pe venit ( cont 7581)



Deci inregistrarile acestea sunt corecte:
611=401-factura de reparatie
4426=401, apoi eu achit suma la service 401=5121 si cand primesc suma de la asigurator 5121=7581



#6 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 07 July 2008 - 01:10 PM

Deci inregistrarile acestea sunt corecte:
611=401-factura de reparatie
4426=401, apoi eu achit suma la service 401=5121 si cand primesc suma de la asigurator 5121=7581
[/quote]

Nu uita de 4427, inregistrarea ar fi 5121=%
7581
4427
pentru ca tu ai dedus TVA cand ai inregistrat factura de reparatii.



#7 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 November 2008 - 01:01 PM

Circulara MF nr.50446/14.02.2008

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL