Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturi externe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturi externe


5 replies to this topic

#1 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 July 2008 - 08:16 AM

Buna.

As avea si eu o intrebare: este legal sa emiti o factura externa (invoice) catre un client, iar la beneficiarul sumei sa fie trecut administratorul cu contul sau personal?
Este o situatie pe care nu am mai intalnit-o..... Ma intreb cum se inregistreaza ulterior in contabilitate banii incasati de administrator sau cat de legala este operatiunea...

E destul de urgent, pentru ca trebuie sa fac o astfel de factura.... :frusty:

Va multumesc mult



#2 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 04 July 2008 - 08:24 AM

Daca pe factura nu apare numele societatii comerciale nu ai cum sa o inregistrezi in contabilitate,deci cum va apare factura,ad-torul vinde unui client extern sau presteaza serviciu?




#3 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2008 - 04:10 PM

Vezi postareaiuli73, la Jul 4 2008, 08:24 AM, a spus:

Daca pe factura nu apare numele societatii comerciale nu ai cum sa o inregistrezi in contabilitate,deci cum va apare factura,ad-torul vinde unui client extern sau presteaza serviciu?

Numele societatii emitente apare pe factura, dar nu apare si la beneficiarul sumei. Este vorba despre o factura externa



#4 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 08 July 2008 - 07:18 AM

Da,la beneficiar ma refeream ,nu are cum sa nu apara.Beneficiarul trebuie sa fie o persoana juridica sau fizica externa,restul sunt inginerii financiare,probabil nu stie patronul cum sa mai scoata bani prin firma:contul 455 sau dividende la anul,acum cu doar 10% impozit pe dividende este mai convenabil



#5 Gabriella_z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Deva

Postat 08 July 2008 - 07:46 AM

Vezi postareaTinamaria, la Jul 7 2008, 05:10 PM, a spus:

Vezi postareaiuli73, la Jul 4 2008, 08:24 AM, a spus:

Daca pe factura nu apare numele societatii comerciale nu ai cum sa o inregistrezi in contabilitate,deci cum va apare factura,ad-torul vinde unui client extern sau presteaza serviciu?

Numele societatii emitente apare pe factura, dar nu apare si la beneficiarul sumei. Este vorba despre o factura externa


1). Daca tu ai primit o factura din asta (de la un furnizor), o sa vezi ca banca nu o sa-ti opereze plata pentru ca in momentul in care o sa duci dispozitia de plata externa impreuna cu copia dupa invoice o sa vada diferente intre emitentul facturii si posesorul contului (ei vad diferentele in momentul in care introduc sau autorizeaza plata in sistem - asa mi s-a intamplat mie).
2). Daca tu emiti acest invoice atunci o sa ai probleme la incasare, pentru ca nu vei incasa niciodata aceasta factura pe contul societatii, si nu ai cum sa inregistrezi incasarea de pe contul administratorului (numai daca nu inregistrezi nici tu invoice-ul emis de tine)



#6 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 08 July 2008 - 06:44 PM

buna ziua,
ma puteti ajuta cu cateva sfaturi privind TVA-ul si inreg contabile pt. o livrare de produse in TAIWAN?
merci






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL