Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
servicii stomatologice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


servicii stomatologice


7 replies to this topic

#1 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 12 July 2008 - 07:33 PM

Salutare,
as putea considera o factura de servicii stomatologice ca si cheltuiala deductibila?



#2 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 12 July 2008 - 09:15 PM

as putea sa consider cheltuieli cu salriatii?
si atunci s-ar incadra 2 % din fondul de salarii?
eu firma am incheiat un ctr cu un cabinet stomatologic pentru a oferi servicii salriatilor.
pot considera cheltuiala deductibila?




#3 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2008 - 10:22 PM

Eu cred ca da . Mie mi se pare minunat sa ai fonduri de unde sa le platesti. In ce cont le inregistrezi
6453 ( ch. pt. asig de sanatate) ?



#4 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 14 July 2008 - 07:20 PM

am posibilitatea asta?
eu am incheiat un contract cu un cabinet stomatologic.problema este cat imi este deductibil din suma platita?
din punctul meu de vedere este o investitie in imaginea firmei.



#5 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 14 July 2008 - 07:57 PM

nu am intalnit, ceva similar, dar in opinia mea, ai putea sa le incadrezi la cheltuieli sociale in limita a 2% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.



#6 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 14 July 2008 - 08:28 PM

asta ar fi singura solutie?



#7 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 18 July 2008 - 11:51 AM

Revin cu aceeasi problema.
Vreau sa inchid situatiile la 30.06.2008 si nu stiu cum sa procedez cu factura si contractul de la un cabinet stomatologic.Daca ati avea o asemenea situatie voi cum ati proceda?



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 July 2008 - 01:14 PM

eu as proceda in felul urmator:
as considera ca si cheltuieli cu tratament(stomatologic) al salariatilor, incluzand in cei 2% ch.sociale.
ce trebuie sa analizezi, este:
1.CF Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

Norme metodologice:
22. Cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile sunt cheltuielile inregistrate cu realizarea si comercializarea bunurilor, prestarea serviciilor sau executarea lucrarilor, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.


2.la cheltuieli cu asigurarea salariatilor clar nu intra, cu toate ca apartine de sanatatea salariatilor, insa nu este asigurare:

Codul fiscal:
(2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si: [...]
c) cheltuielile cu primele de asigurare pentru asigurarea de accidente de munca, boli profesionale sau riscuri profesionale;

Norme metodologice:
26. Intra sub incidenta prevederilor art. 21 alin. (2) lit. c) din Codul fiscal cheltuielile reprezentand contributiile pentru asigurarea de accidente de munca si boli profesionale, efectuate potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare. Cheltuielile cu primele de asigurare pentru riscul profesional, efectuate potrivit legislatiei specifice, sunt deductibile la calculul profitului impozabil.

3. daca le consideri ca si costuri de tratament (stomatologic) si intra in plafonul de 2% ch.sociale, e ok dupa parerea mea,

c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare. Intră sub incidența acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile și protezele, precum și cheltuielile pentru funcționarea corespunzătoare a unor activități sau unități aflate în administrarea contribuabililor; grădinițe, creșe, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale și al accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamiliști, precum și pentru școlile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite, pot fi deduse și cheltuielile reprezentând: tichete de creșă acordate de angajator în conformitate cu legislația în vigoare, cadouri în bani sau în natură oferite copiilor minori și salariaților, cadouri în bani sau în natură acordate salariatelor, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul, pentru salariații proprii și pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariații care au suferit pierderi în gospodărie și contribuția la fondurile de intervenție ale asociației profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din școli și centre de plasament;

si nici nu se impoziteaza:

Art.55.
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.

ca si conturi, as deschide analitic la 6458- Cheltuieli cu tratament pentru salariati
Bea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL