Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diploma de licenta, doar o hartie ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


diploma de licenta, doar o hartie ?


84 replies to this topic

#41 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2008 - 06:18 PM

Citeaza

(post=178160:date=Jul 15 2008, 12:04 PM:name=eugen ursache)Dupa vreo doua zile, ce crezi ca ma intreaba?
"In ce cont pun eu diferenta dintre total debit si total credit din balanta, atunci cand nu ies egale, ca sa le egalizez?" Ca ea la scoala o punea in 421
Eu cred ca fata cerea o marire de salariu!



#42 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 24 October 2008 - 02:50 PM

Aveti perfecta dreptate d-na Otilia.
In meserie (a noastra sau oricare alta) conteaza cel mai mult seriozitatea, munca asidua, dorinta de a invata si a te perfectiona si mai putin "patalamaua". Din pacate multora dintre tinerii din ziua de azi le lipsesc aceste calitati. Si cum spunea colegul Eugen, de asta suntem vinovati noi parintii care i-am cocolosit prea mult, dar si scoala si nu in ultimul rand societatea actuala care promoveaza atatea nonvalori.
Daca niste manelisti tuciurii, fotbalisti semidocti si alti amarati sunt ridicati la rangul de “vedete” doar pentru ca detin vile si limuzine de lux si curge aurul de pe ei, ce sa mai asteptam ? Daca anumiti “smecheri”, putin deprinsi cu munca, au devenit domni peste noapte dand tunuri, devalizand banci sau facand fel de fel de afaceri dubioase, ce sa mai inteleaga tineretul ? De ce sa se mai chinuie sa invete si sa munceasca ?
Multi cred ca daca au o diploma (obtinuta mai mult sau mai putin cinstit) e suficient ca sa le confere un statut nemaipomenit, sa vrea din start salarii cu multe zero-uri in coada (si neaparat in euro !).
E trist, dar asta este realitatea. Si cand te gandesti ca ei sunt “viitorul tarii” !? ...Care viitor …care tara ?… :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 24 October 2008 - 02:53 PM




#43 simonazarie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 November 2008 - 12:16 AM

Buna seara!
Sunt noua in profesia aceasta si sincer nu imi permit sa imi dau cu parerea.Constat ca zilnic invat o multime de lucruri si am tot mai mult de invatat pe zi ce trece.
Tot respectul pentru profesionistii in domeniu.Ca in orice profesie, se vede de la o posta o persoana pregatita in domeniu.
Am indraznit totusi sa intru in discutie ,deoarece nu cred ca este nevoie sa ne certam sau sa ne facem observatii suparatoare.
Daca nu avem ceva folositor de spus,mai bine ne abtinem.
Nimic bun nu se naste dintr-un lucru rau!

Sunt o optimista incurabila- asa ca sper sa continuati, macar pentru suflul net superior pe care cel putin mie mi-l insuflati.
Pentru asta,va multumesc! :thumbup:



#44 romeo.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 24 April 2009 - 03:47 PM

Citeaza

(eugen ursache @ Jul 15 2008, 12:04 PM)...Asa ca incep sa o invat de la ABC... Dupa vreo doua zile, ce crezi ca ma intreaba?
"In ce cont pun eu diferenta dintre total debit si total credit din balanta, atunci cand nu ies egale, ca sa le egalizez?" Ca ea la scoala o punea in 421
Buna ziua!

Sunt Romeo Mosneagu, de profesie inginer electronist si student in anul III CIG, ceva mai mic in varsta decat doamna Otilia (cu 10 ani).
Vazand ce a postat colegul nostru de forum, dl. Eugen Ursache, despre respectiva licentiata in contabilitate, sincer, cred ca situatia prezentata e de-a dreptul de rasul-plansul pentru profesia contabila. E revoltator sa spui cum ca totalul sumelor debitului din balanta de verificare ar putea fi diferit de totalul sumelor creditului, cand stie toata lumea ca ele trebuie sa fie EGALE, si de-a dreptul stupid sa intrebi in ce post trebuie sa inregistrezi aceasta diferenta. Iar daca, prin absurd, cineva poate sa spuna asa ceva, inseamna ca si in bilant totalul activului este diferit de totalul pasivului, caci in balanta sumele se iau din registrul Cartea mare. Dar daca per ansamblu Total DEBIT e diferit de Total CREDIT in balanta de verificare, inseamna ca cel putin T-ul unui cont a fost intocmit aiurea in registrul Cartea mare. Cu consecinte si asupra bilantului, fie el semestrial sau anual (si vorbesc aici de contabilitatea agentilor economici cu capital privat, nu de bugetari).

Insa, o regula elementara pe care ar trebui sa o cunoasca toti licentiatii actuali si viitori in conta, licentiati care insa nu-si cunosc profesia, dar au tupeul sa ceara sume imense la interviurile pentru job, este: TOTAL ACTIV = TOTAL PASIV.

Aici, observ ca sunt prezentate situatii si situatii, unele mai amuzante decat altele - privite dintr-un anumit unghi de vedere - sau unele mai triste decat altele - privite din unghiul de vedere opus. Dar acesta e viitorul profesiei contabile romanesti - o constatare care are darul sa ne puna la modul cel mai serios pe ganduri...

O zi buna tuturor ... si celor dintre voi care se pot bucura de weekend, desi sunteti foarte putini - weekend placut!



#45 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 25 April 2009 - 04:36 AM

Daca tot s-a gasit cineva sa invie un topic mort, hai ca scriu si eu.

Nu inteleg de ce va mira ca sunt contabili incompetenti. Unii nici nu sunt. De exemplu studenta (nu licentiata) la CIG III a lui Eugen. Cam ce asteptai de la un student in anul 3? Sper ca nu acelasi lucru ca si de la cineva la nivelul tau. Asta este pur si simplu nivelul unui student de anul III. In facultate invata doar teorie. Nu mai intreb cu ce soft lucra de nu-i iesea balanta.

Problema este la reglementarea profesiei contabile in Romania. Proaspatul absolvent are acelasi regim cu un student experimentat. Altfel ar fi treaba daca accesul la profesie s-ar face pe baza unor studii si examene speciale. Adica dupa ce ai gatat CIG mai faci vreo 5-6 cursuri cu examene adevarate, organizate de CECCAR, mai faci si niste experienta profesionala, te mai tii si de un cod etic si de conduita profesionala si pe urma primesti tilul de expert sau asemanator. Si abia dupa aia faci mai mult decat data entry, casa, banca furnizori si clienti. In momentul ala vor mai ramane cam 20-25% din contabilii din Romania si sa vedeti atunci salarii.

Nu incercati sa spuneti ca ce am zis eu se face deja ca nu tine.



#46 romeo.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 25 April 2009 - 04:41 PM

Studenta in anul III sau licentiata, nu-i mare diferenta in ce priveste cunostintele pe care le detine, e vorba, simplu, numai de o diferenta de statut, licentiatul deosebindu-se de studentul in anul III doar prin faptul ca detine hartia de care se face caz in acest topic si care atesta ca respectivul detine calitatea de "economist-contabil".

Si ca sa iti raspund concis la intrebare, Radu: ma asteptam de la ea sa stie macar tot cat stiu si eu, macchiar de nu reprezint nici pe departe culmea perfectiunii in profesia contabila - recunosc ca mai am foarte multe de invatat in domeniu - insa de aici si pana la a folosi ct. 4427 pentru a inregistra TVA platita la cumpararea de stocuri de la furnizori [cum relata cineva tot de pe aici despre o alta duduie aflata la inceput de "cariera contabila"] e o cale mai ceva de lunga decat de la Pamant pana la Soare si inapoi.

Ceva in plus si despre CECCAR: dragii de ei, cat se zbat pentru profesia contabila, daca au ajuns in cele din urma sa echivaleze examenele de admitere in stagiatura la domniile lor cu examenele de la masterat, sectiunea C.A.F.E.C. [Contabilitate, Audit Financiar si Expertiza Contabila]!!!... Si pentru asta merita sa mai sacrifici doi ani din viata pentru masterat in domeniul mai sus-amintit. Cel putin asa se obisnuieste la CECCAR, filiala Suceava [orasul, nu filiala CECCAR..., unde urmez si facultatea], nu stiu prin alte judete ale tarii cum se intampla.

Asa stii, cel putin fara niciun stress - insa cu strangere de inima - ca vei ajunge in cele din urma si expert contabil, fara a mai trece si prin examenul de admitere in profesia contabila. E cumva culmea a nu stiu ce [ma abtin sa ma pronunt exact], cand observ cum dragul nostru CECCAR scoate pe banda rulanta in fiecare an mii de experti contabili pentru tara si pentru vistieria proprie [ca deh, toti acestia si restul expertilor contabili trebuie sa plateasca anual o cotizatie organismului national al profesiei].

Inainte trebuia sa faci un stagiu de trei ani in profesie, pana la a a avea dreptul de a candida la admiterea in CECCAR, din cate stiu, insa acum o asemenea prevedere ar incurca probabil anumite calcule financiare ale domnilor din fruntea organismului profesional al contabilitatii, nu sunt in masura sa ma pronunt exact ...

Iar mai multe restrictii la admiterea in CECCAR nu ar face bine decat realei competitii intre persoane avand cu adevarat un cuvant de spus in domeniu, nu tuturor neavenitilor de genul celor citati la inceputul acestui post.



#47 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 26 April 2009 - 01:04 AM

Pai asta ziceam si eu. Nu exista diferenta intre studenta din anul 3 si licentiat (proaspat). Si atunci stau si ma intreb eu cum a ajuns ea sa-si dea seama ca nu-i da balanta. Asta ar fi fost treaba cuiva cu experienta.

Nu stiu cat stii tu de zici ca te astepti sa stie cat tine, si nici cata experienta ai, dar te cam autojignesti cand zici asa ceva. Dupa 5 ani de lucru cu studentii pot sa zic ca 90% din absolventi nu stiu mare lucru. Si daca vrei sa-i angajezi, nu trebuie sa astepti mare lucru de la ei la inceput. Insa cu timpul invata si pot face treaba buna. Ideea este sa aiba de la cine.

Alta problema care o vad eu la conta din Romania este ca iti pune "ochelari de cal". Era sa ma cert urat cu maica-mea cand mi-a zis asta, dar se pare ca a avut dreptate. De ce trebuie sa numesti incompetent pe cineva care foloseste 4427 la cumparari de marfuri? Incearca sa gandesti un pic si ai sa vezi ca nu-i chiar nici o problema. In loc sa creasca tva de recuperat scade ala de plata si tot acolo ajungi. Nu mi-am dat seama de asta pana n-am iesit din Romania si lucrez intr-o tara unde fiecare firma are planul ei de conturi. Ca sa iti dau un exemplu eu folosesc pentru GST (TVA-ul din Romania) 3 conturi: 2135 pentru vanzari, 2140 pentru cumparari si 2145 pentru decontarea cu guvernul. Suna cam ciudat cand auzi prima data. Softurile pentru firmele mici folosesc doar un cont pentru GST. Ideea este sa iasa bine in final. Daca vreti sa ajungeti sa aplicati IFRS-urile alea trebuie sa depasiti niste modele de gandire impuse de stat si de practica contabila veche.

Ca tot vorbim de profesia contabila, atasez ceva despre cum ii prin alte parti. Ma gandesc ca poate o fi cineva curios.

Fisier atasat  CGA_07_08Syllabus.pdf   1.04MB   99 downloads

Fisierul contine cursurile cerute pentru acces in profesia contabila si structura cursurilor. Ca idee cursurile de la nivelele 1-3 se fac in facultate. Cele de la nivelul 4 si peste trebuie facute separat. Se poate lua doar unul o data daca lucrezi, si inveti la el 3 luni fara sa ai vreme de altceva.

Fisier atasat  CEPROC.pdf   188.33K   51 downloads

Al doilea fisier contine codul etic al profesiei contabile. Fiecare curs face referire la el si fiecare examen contine intrebari din el. Daca un contabil este prins ca il incalca grav, isi pierde calitatea de contabil si ii terminat profesional.

Nu-i usor sa ajungi contabil si nu toti ajung, insa orgaizatia asta (CGA - poate fi considerat un echivalent al CECCAR) nu are probleme de finantare. La 1000-1200 cad pe curs plus vreo 600 pe an taxa de inscriere nu prea are cum. Insa cand termini vin si banii cu varf si indesat. Daca CECCAR ar face la fel, profesia ar avea numai de castigat in Romania, si n-ar trebui sa va mai bateti capul cu cei care nu pot trece de cursuri. Ei ar face lucruri simple. Sa tina un registru de casa, sa introduca extrase ce cont, mai dau telefoane la clienti dupa bani, mai verfica niste solduri, este de lucru si pentru ei, In nici un caz nu verifica totaluri din balante, nu iau decizii in probleme majore, nu fac bilanturi sau mai stiu eu ce.



#48 romeo.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 26 April 2009 - 06:41 AM

Experienta mea in materie de contabilitate este aceeasi cu experienta acelei studente din anul III CIG la care se face referire aici inainte de a veni sa lucreze la firma d-lui Eugen Ursache.
Si...nu m-am "suparat" pe ea pentru ca nu i-a dat egalitatea Total DEBIT = Total CREDIT in balanta, asta se mai poate intampla introducand date aiurea in reg-jurnal la egalitatea contabila coresp. cine stie carei operatiuni economice, m-a "suparat" pentru ca nu s-a mai deranjat sa verifice unde a fost greseala de introducere a sumelor si a vrut sa introduca difeenta pe ct. "Salarii datorate" (421). Pe ce baza???

Revenind la "povestea" cu TVA-ul, zic ca daca ct. 4427 ar fi un cont bifunctional (ceea ce in RO nu se intampla), atunci ar putea fi folosit cum vrei tu sa spui si cum l-a folosit si acea domnisoara. Daca se inchide pe SFC atunci suma e TVA-ul datorat statului, iar daca s-ar inchide pe SFD atunci statul mi-ar fi dator mie cu acea suma si atunci am mai scapa si de contul 4426 din planul general de conturi. Insa acest fapt este cu totul si cu totul imposibil in RO unde esti supus ca firma unor controale inopinate din partea fiscului...si daca aceia observa asa ceva in contabilitate, te amendeaza cat ai spune "peste". De ce? Asta este logica lor, cu ochelari de cal.

Si egalitatea contabila de introducere a diferentei de sume (DEBIT - CREDIT) (desi absurda existenta acestei diferente...) in ct. 421, dupa capul acelei domnisoare care ar fi fost?
In partea de credit introduci 421, dar in partea de debit ce anume?!

..... = 421
Salarii datorate



#49 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 15 May 2009 - 06:36 PM

sunt si eu de parere ca nu neaparat faptul ca ai trecut printr o facultate conteaza, ci mai degraba modul in care ai trecut prin ea. Cu parere de rau, am observat ca in zilele noastre oricine termina cu usurinta o facultate....chiar am prieteni care au diplome de licenta, insa fara sa aiba cunostinte prea multe despre ce facultate au termint :sad: ...Asa ca...posibil ca multa lume sa ajunga sa lucreze la Metro ( in functii mai putin solicitante d p d v intelectual)...
Totusi eu cred ca relatiile, si coruptia exista in fiecare oras al tarii...pe care probabil cel care e asa suparat pe Tg Mures nu l a cunoscut:).
Eu raman increzatoare oricum, si constienta ca nimik nu se poate realiza pe forte propii , fara munca si constiinciozitate....si inteligenta suficienta, bineinteles.
Si....e destul de rusinos sistemul de absolvire a unei faculati acum, fatza de vremurile parintilor nostri, cand lumea se chinuia intr adevar sa faca o facultate, si erau destul de putini aceia.



#50 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2009 - 02:11 AM

Daca se mai indoieste cineva de FOARTE SLABA pregatire (per ansamblu) a facultatilor Private :

Acum 3 ani am terminat o facultate de conta (habar n-am cum se numeste , nici nu este importanta asta pt.ca respectiva fac. nu are valoare) in cadrul Universitatii "Nicolae Titulescu" din Bucuresti .

Cateva chestii care si astazi ma uimesc :

- te inscrii la facultate FARA examen. Iti trebuie numai diploma de bacalaureat si bani. Daca nu ai tu, poate te ajuta parintii,sotul/sotia, etc.

- DECANUL facultatii, fost bancher, este foarte 'grijuliu' si in timpul examenelor intra in sala si trecand pe la FIECARE student intreaba: "Pot sa te ajut cu ceva ?", "Pot sa te ajut cu ceva ?". Grija lui cea mare este, de fapt, sa nu-si piarda CLIENTII (nu studentii). Cine mai plateste taxa in urmatorii ani daca o parte nu trec examenele ?

- din 120 studenti inscrisi in anul I, doar 52 am terminat. Motivul : PROSTIA crasa, nu lipsa de timp sau dificultatea materiilor. Stiu ca suna urat dar asta este adevarul. Prin prostie inteleg lipsa de capacitate intelectuala. Nu vreau sa fiu inteles gresit. Nu ma consider desteptul lumii, ma bucur doar ca am multi prosti sub mine sau ca nu sunt chiar asa ca ei :sad: Doar pe 4-5 dintre noi ii puteam considera oameni de calitate cu scaun la cap (unii erau la a 2-a facultate). Imi este greu sa descriu acum 'jalea' ce se petrecea atunci si sunt convins ca si astazi este la fel. Aveam impresia ca ies dintr-o gradinita cand plecam de la "facultate" si cand stiam cu ce probleme urma sa ma confrunt in viata concreta chiar in ziua respectiva (interpretare legislatie, declaratii, diverse probleme de conta).

- licenta ? O mare figuratie, pacat ca am avut emotii. Eu am luat 10 dar nu ma consider de o astfel de nota. Cea mai buna gluma pentru mine este ceea ce scrie pe anexa la diploma (citez din memorie): "Titularul.... se situeaza pe pozitia 1 din 52".
Nu sunt mandru de loc de diploma mea. Sunt mandru de ceea ce am invatat (conta,programare), practic, singur.


Partea "frumoasa" , din toata facultatea, era ca imi clateam privirea cu gagici misto cu buricul gol cu care nu prea puteam comunica datorita diferentei de univers (acasa avand o gagica misto -sotia mea- dar fara buric gol :biggrin: (tot timpul)) .


Mai multe detalii despre mine :
- m-am inscris la facultatea privata cand deja aveam 10 ani de lucru in contabilitate
- inainte de conta renuntasem de buna voie si nesilit de nimeni la TCM(Politehnica)

Pana acum am intalnit prostie multa rau (nu e vorba de alte defecte de caracter). O situatie simpatica a fost cea in care o secretara, masteranda anul I la Jurnalism, ma intreba cum sa scrie pentru cineva o demisie. Nici nu stiti cat de plina de ea era ca terminase facultatea de Jurnalism si incepuse Master-ul.

O fosta patroana comercianta (care inainte de a fi patroana a vandut ziare-munca cinstita dealtfel-pentru ca altceva nu o ducea capul) s-a inscris la Drept, cred ca la terminat si acum lucreaza intr-un birou de notar/ avocat. Nu stiu prea multe detalii pentru ca nu mi-a spus tot, fiindui rusine (asa simt eu) de cata prostie mi-a dovedit in timp.

Alt exemplu: patroana care a terminat Dreptul invata acum pt. a intra in magistratura (nu vrea sa fie procuror, ci Judecator). SuperInteligenta, de aproape 2 ani isi tine gestiunea in Ciel dar nu stie prea bine ce face acolo si de ce. Nu intelege prea bine cum vine treaba cu fluxul de materii prime->proces tehnologic->produse finite, sau ce e aia TVA colectata, deductibila desi i-am explicat de mai multe ori. Stie, insa, ce e aia TVA de plata ca e mai concreta.Chestiile mai abstracte sunt pentru "fraieri" care nu castiga cat ea.

Imaginati-va cum ar fi sa incapeti pe mana unei notarite sau judecatoare de felul acesta !

Sunt sigur ca sunt persoane care considera ca ceea ce am scris este urat, cel putin ciudat si ca lumea nu e atat de proasta.

Nu pot decat sa fiu invidios : sunteti niste norocosi daca nu ati intalnit asemenea specimene.

Eu cred ca Otilia, cand a deschis acest topic, a fost deranjata, de fapt, de prostie (lipsa capacitate intelectuala) nicidecum de noua generatie sau de lipsa de pregatire. Pentru ca un om destept se descurca (tocmai pentru ca are cap).


Simona Sensual - mostra de fost student la o facultate privata :

http://www.youtube.c...h?v=uSgZNbnRk84



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2009 - 11:55 AM

Citeaza

(post=201877:date=May 16 2009, 03:11 AM:name=dannad001)Eu cred ca Otilia, cand a deschis acest topic, a fost deranjata, de fapt, de prostie (lipsa capacitate intelectuala) nicidecum de noua generatie sau de lipsa de pregatire. Pentru ca un om destept se descurca (tocmai pentru ca are cap).
Dan :sad: , de acord cu tine, insa trebuie sa fac unele mici precizari, ca sa nu fiu inteleasa gresit : prostia in sine (lipsa capacitatii intelectuale) poate fi chestie de structura mentala afectata (din nastere sau dobandita) si, in aceste cazuri, ea nu poate fi imputata posesorului. nici chiar prostia datorata lipsei accentuate a exercitiului mental nu poate fi mereu reprosata celui a carui minte se afla in bezna, ea poate tine de conditii sociale nefaste, independente de copil/tanar.

eu sunt deranjata de prostia autoimpusa si, mai ales, de PROSTIA PROMOVATA !!
apoi, de la simpla existenta a prostiei generata de incultura grava autoimpusa pana la promovarea desantata si constanta ce i se face, ar trebui sa fie cale lunga si iata ca nu e - iar eu cu asta nu ma impac nicicum.
exista un nivel al decentei esential (de baza) de la care nimeni nu ar trebui sa se indeparteze si cred ca proverbul cu "omul potrivit la locul potrivit" se bazeaza tocmai pe acest lucru.
a promova prostia, incultura, nesimtirea, lipsa crasa de educatie uzuala comportamentala (de maniere - daca vreti), este o greseala a societatii anilor de dupa 1989, mai ales a ultimului deceniu si aici sunt f. vinovati cei care au facut-o si inca o mai fac, fara sa se gandeasca la fata globala a problemei, ci numai si numai la interesul lor material imediat.

in ceea ce-i priveste pe cei (prea multi, dupa parerea mea) ce trec printr-o facultate ca gasca prin apa - eu cred (ca si tine, draga Dan) ca poate nici asta nu ar fi de nereparat daca ei nu ar aparea pe piata muncii cu mari pretentii si fite de licentiati si daca ar pune osul la munca serios pt. a recupera/compensa, prin instruire ulterioara, tot ce au ratat in anii studentiei atat din vina lor cat si a sistemului.
din pacate, asta se intampla prea putin, mentalitatea prea multora este desprinsa de conceptul valorii muncii si, sincer, eu cred ca aceasta este, mai cu seama, o mare carenta de educatie in primul rand familiala si apoi scolara.

din nefericire, viata de zi cu zi imi da dreptate si uitati-va pe forum ce intrebari cretine pun unii "contabili", cat de blocata le e mintea si cat de normal li se pare sa fie asa!
fratilor, pe vremea tineretii mele, daca scoteai "un porumbel" pe gurita, reactia celor din jur te facea sa intri in pamant de rusine, a vorbi prostii era inadmisibil pt. cineva cu o educatie (generala) cat de cat, puteai fi stigmatizat pt. multa vreme daca te dovedeai a fi lipsit de logica, de instruire, de gandire pur si simplu. asta se datora tocmai acelei decente esentiale pe care o aveam in noi si care nu ne permitea sa "poluam aerul" cu tampenii, mai bine iti tineai gura inchisa.
societatea era mai selectiva si, cu unele exceptii ale oamenilor de partid, selectia era adevarata intre noi, atat la serviciu cat si in afara lui, ne trageam in sus unii pe altii prin cultura si educatie - acum ne tragem in jos prin lipsa lor si cel mai grav lucru e tratarea acestei lipse ca fiind cat se poate de normala.
fratilor, pe vremuri multi aveam in sange dorinta de evolutie, faceam din asta o cinste personala si ne straduiam sa fim de o calitate morala si mentala cat mai bune posibil - macar cat sa nu ne facem de rusine, daca mai mult nu se putea. in zilele noastre, din pacate, rusinea a cam ramas la urma ...

in concluzie, asa cum am mai zis si cu alte ocazii, ma revolta ca multi (si ei sunt preponderent tineri) ies complet nepregatiti de prin facultati economice, dar si ca NICI NU VOR SA INVETE ULTERIOR la locul de munca, chiar sa fie autodidacti daca nu e alta solutie de studiu !! eu cred ca asta e marea problema cu absolventii de studii superioare - fiindca de la ei avem cele mai mari pretentii.

numai bine.



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2009 - 12:38 PM

Citeaza

(post=201945:date=May 18 2009, 12:55 PM:name=Otilia Alupei)ne trageam in sus unii pe altii prin cultura si educatie
imi aduc aminte cu mare drag cum ne imprumutam carti (mai ales beletristica), un roman bun facea inconjurul clasei in maxim o luna sau intr-o saptamana la birou - il citeam de dupa-amiaza pana noaptea, daca nu era prea mare sau prea greoi.
biblioteca scolara era un loc indragit, ne luam unii pe altii la film, la teatru, la concerte ... vizitele la librarie erau curente, consideram cartea un cadou f. frumos si ne-o daruiam cu predilectie pe la aniversari.
ce sa va mai spun, aveam o viata spirituala incomparabil mai bogata decat acum, insa noi cei care am prins asemenea vremuri avem deja un bagaj din care ne mai hranim si acum, bagaj pe care destui dintre cei tineri l-au cam ratat si, prin urmare, nu mai au din ce-si trage "seva". :sad:

sa nu credeti ca mai tin minte tot ce am citit / invatat la viata mea, nicidecum !!
marele bonus al activitatii intelectuale il constituie invataturile cu care am ramas (atatea cate sunt), insa cel mai important castig il reprezinta usurinta in gandire si exprimare datorate dezvoltarii conexiunilor din creier, conexiuni inmultite prin punerea la lucru a mintii, fiindca, dragilor, pana la urma cu astea ramanem. putem uita formule chimice, matematice, fizice, etc ... putem uita despre ce a fost vb intr-un roman sau o carte de calatorii, insa sprinteneala mintii poate ramane toata viata, daca ne-am pus mintea la treaba inca de copii si pt. o perioada suficient de mare. :lnr (51):



#53 ank_redog

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 June 2009 - 05:51 PM

Cred ca sunteti putin rautacioasa cu cei care doresc raspunsuri la niste intrebari care vi se par usoare. Cum am putea noi, 'bobocii' in aceasta meserie, sa invatam cele necesare daca in momentul in care intrebam ceva primim un raspuns de genul "mi-e jena sa iti raspund la aceasta intrebare asa usoara". Nu cred ca dumneavoatra stiti toate aceste lucruri dintotdeauna, ganditi-va ca si dumneavoastra a-ti fost invatacel.



#54 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 10:02 PM

Pai unele intrebari sunt chiar jenant de usoare fapt de demonstraza lipsa de studiu al celui care pune asemenea intrebari.
Deoarece la multe intrebari " banale " se gasesc raspunsuri in orice carte de contabilitate ( care ar trebui inteleasa nu doar citita ).



#55 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 June 2009 - 10:48 PM

Si inca o adaugare, fara a fi rautacioasa, ai scris: "a-ti fost invatacel"
Daca nu stii bine limba romana, sa scrii, cum vrei sa depasesti stadiul de 'invatacel' ca sa citesti o lege, sa scrii o contestatie, sa inveti si sa interpretezi contabilitate si fiscalitate...sa ajungi 'sus'?
Greseala pe care ai facut-o nu este din graba, inversare de litere, lipsa o litera, este o greseala de gramatica a limbii romane!
Eu in locul tau m-as intoarce la baze, la citit, scris, aritmetica eventual, abia apoi as incerca mai mult..fara sa fac observatii unor persoane care au peste cincisprezece clase fata de tine.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 26 June 2009 - 10:49 PM




#56 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 12:46 PM

Citeaza

(post=205541:date=Jun 26 2009, 06:51 PM:name=ank_redog)Cred ca sunteti putin rautacioasa cu cei care doresc raspunsuri la niste intrebari care vi se par usoare.
faci confuzie de termeni, am spus "intrebari cretine" nu "usoare" si accentuez asta fiindca nu-i deloc acelasi lucru, o intrebare cretina n-are nici o logica pe cand una usoara are logica - doar ca denota o lipsa crasa de studiu.

sigur ca am fost si eu invacel si inca unul studios + cam fara ajutorul cuiva fiindca n-am prea avut de unde sa capat acest ajutor pt. ca am invatat meseria asta de capul meu, citind f mult si gandind operatiunile economice + contabile si mai mult, v-am povestit la topicul "cum am ajuns sa fiu contabil", insa educatia / bunul simt m-au facut si inca ma fac sa-mi tin gura inchisa in loc sa scot la public "perlute" ...
v-am mai spus de cateva ori pana acum : aveti grija ce intrebari puneti fiindca ele va dau de gol modul de gandire, aratand interlocutorului cat va duce capul. o intrebare bine pusa este un "+", una cretina este ... fireste un "-" .

prea multi dintre "invatacei" s-au obisnuit sa ia cat mai mult de-a moaca = fara efort, prefera sa puna orice fel de intrebari - cu riscul de a se face de rahat, in loc sa isi puna un pic mintea la contributie si sa gaseasca singuri rezolvarile, macar pe cele mai simple. asta e o carenta f mare de abordare a vietii in general (para malaiata in gura lui natafleata) si internetul mai mult va deda la "furt" intelectual decat la studiu individual. daca te vei uita la sectiunea "studenti .." vei vedea ca abunda in cereri de referate si alte lucrari (oricat ne-am straduit sa stopam fenomenul macar pe acest forum si sa evidentiem importanta studiului - am vb la pereti, ba am mai si "luat-o peste ochi" ca sa zic asa, culmea tupeului !! ), vei vedea ce putina preocupare pt. invatat exista in comparatie cu luatul de-a gata de la altul.

eu-una sunt uimita de gradul ridicat de inconstienta de care prea multi dintre "invatacei" dau dovada cand isi imagineaza ca fara stiinta poti obtine un serviciu ca lumea (oricate diplome ai prezenta la angajare), poti sa-ti faci o cariera astfel incat sa castigi cat sa te poti intretine macar pe tine, daramite o familie sau o parte a ei. nu va ganditi deloc la faptul ca exista o selectie crunta pe piata muncii si ca veti fi lasati afara / marginalizati daca nu faceti fata profesional fiindca nimeni nu e dispus sa plateasca pe cineva care nu-i este de un real folos si ma refer in special la sectorul privat.

problema profesionalismului este una f serioasa, de ea depinde (daca nu suntem bogati din alte surse) intreaga viata a fiecaruia dintre noi. asta trebuie inteles f bine, mai ales ca vremurile sunt atat de grele si a obtine un serviciu decent e din ce in ce mai dificil fiindca locurile sunt limitate mult.

ti se pare rautate ce am spus in posturile anterioare, te inseli si e mare pacat ca doar atat ai inteles, insa viata iti va arata ca am avut dreptate fiindca stiu f. bine ce vorbesc. o stiu si toti ceilalti care au varsta si experienta de viata necesare.

numai bine.



#57 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 28 June 2009 - 02:12 PM

D-na Otilia, stiti cum se spune "daca vrei, poti", majoritatea am absolvit o facultate, care sincer nu te invata prea multe despre aplicarea teoriei in practica, dar cu bunavointa realizezi multe in viata.

De exemplu primul meu loc de munca a fost la un cabinet de conta, mi-a fost f. greu la inceput, tinand cont ca a trebuit sa fac pe autodidactul, deoarece nu avea nimeni timp sa se ocupe de mine, astfel dupa o perioada am ajuns sa tin conta la 25 de firme cu obiect de activitate diferit, apoi sa lucrez intr-o multinationala

Pentru cei "invatacei": chiar este nevoie sa primiti totul de-a gata, eu am avut cazuri in care am fost intrebata de ce mai trebuie pus si tva-ul ca inregistrare, numai sa complicam lucrul :sad:, deci chiar nu se poate sa ne batem joc de oamenii care chiar detin ceva cunostinte acumulate de-a lungul anilor prin studiu si efort, nu asteptand rezolvarea de la cineva si daca se poate urgent

Din pacate sunt oameni si oameni, unii care chiar isi doresc sa invete si unii care s-au inscris la facultate CIG numai pentru faptul ca au auzit ca aceasta meserie este banoasa, dar atentie banoasa doar pt. cei care si stiu sa o aplice

Imi pare rau ca ajung sa spun asa ceva, dar imi este rusine deja de profesia mea si mahnita de cei care o aplica :manga (5): , la cate greseli inadmisibile am vazut de-a lungul timpului la contabili si chiar experti contabili :angry:

Un exemplu recent ar fi ca vine un furnizor la mine sa ma intrebe cum sa factureze ultima rata din contract, deoarece contabila lui nu stie (tin sa mentionez ca nu este vorba de o firma mica, dimpotriva si activeaza de 10 ani), iar dupa ce ii explic omului, neputand sa ma abtin il intreb ce varsta are doamna contabila, raspunsul fiind 35 (mai "coapta" ca mine :lnr (51):)

Eu una sa fi fost in locul doamnei contabile as fi intrat in pamant de rusine sa-mi pun seful sa intrebe pe o alta contabila cum sa procedeze la firma lui la intocmirea unei facturi, are noroc acea doamna ca am fost diplomata, trebuia sa-i cer nr. de telefon sa-i spun ceva de la contabil la "asa zis" contabil

Cred ca nu mai are rost sa continui, as putea scrie un roman numai despre greselile intalnite si despre persoanele in cauza

Va doresc o zi buna in continuare,
Ana



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 03:32 PM

Citeaza

(post=205652:date=Jun 28 2009, 03:12 PM:name=anansc83)D-na Otilia, stiti cum se spune "daca vrei, poti", majoritatea am absolvit o facultate, care sincer nu te invata prea multe despre aplicarea teoriei in practica, dar cu bunavointa realizezi multe in viata.
adevarat, Ana :sad:

important e sa ramai cu o gandire economica, insa asta nu se intampla daca toti anii de facultate mergi pe "dati-mi si mie referatul ... " sau "cine are un caiet de practica anul II ", sau vreo licenta, sau mai stiu ce lucrari ...
ba mai mult, dupa ce ai terminat cum ai terminat, ai bafta chioara sa te angajeze cineva asa cum esti si in loc sa iti pui mintea la contributie in al 12-lea ceas, mult mai lejer este sa intri pe un forum de conta si pui intrebari indiferent cum sunt acestea si indiferent ca te faci de cacao - ce conteaza atat timp cat esti ascuns sub un ID ? ca doar nu te stie nimeni ... :lnr (51):

dragilor, adevarul e ca si cei care raspund unor intrebari stupide sau chiar celor extrem de simple sunt vinovati fiindca astfel ii incurajeaza pe cei ce le pun sa nu gandeasca, sa nu fie autodidacti, cu scuza "sa-i ajutam" fara sa realizeze ca, de fapt, le fac mai mult rau decat bine. de aceea tot am facut apel la voi toti cei care dati raspunsuri sa nu o mai faceti la posturi cu intrebari stupide, la mesaje postate aiurea fiindca astfel, pe langa faptul ca mentinem o mai buna organizare pe forum si o mai buna calitate a lui, poate ii determinam pe colegii nostri sa-si puna mintea la lucru mai mult si sa fie mai organizati - calitati indispensabile unui bun contabil.

asa cum spunea si Florin, intrebarile banale isi raspunsul in carti (f. subtiri) de conta de liceu economic (nu mai zic cursuri de facultate), insa daca nici pe acelea nu le stiti ce mai cautati sa tineti contabilitatea la firme ? sa faceti astfel e periculos pt. toata lumea : si pt. voi, si pt. patron si pt. cei ce vin dupa voi sa curete prostiile pe care le lasati in urma profesand la un nivel calitativ atat de scazut !! spun asta fiindca <u>nu putine </u>au fost cazurile in care colegi ce tineau conta completa la firme nu aveau cunostinte de baza ale acestei meserii si asta s-a vazut imediat din intrebarile pe care le puneau.

dragilor, meseria de contabil e f frumoasa in sine, este interactiva, f. logica, da satisfactii profesionale si, nu in ultimul rand, poate asigura un trai decent dpv material. din pacate, impletirea ei majora cu o fiscalitate mult prea dificila in Romania, ne obliga la seriozitate si responsabilitate crescute in practicarea contabilitatii fiindca efectele gresilor noastre pot fi mari dpv financiar. de aceea trebuie sa inteleaga toata suflarea contabila tanara ca munca noastra e una f grea si cu mari implicatii asupra activitatii unei firme, astfel incat suntem OBLIGATI sa ne facem meseria cu un profesionalism maxim posibil si sa nu ne bagam unde nu suntem in stare sa tinem pasul corect.

numai bine.



#59 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 24 September 2009 - 09:20 AM

Nu inteleg de ce sunteti asa porniti impotriva celor noi in ale contabilitatii. Ati uitat de unde ati plecat. Forumul asta a fost creat cu scopul de a invata unul de la altul, nu sa ne certam intre noi.
Poate exista formulare in carti de conta, dar cine mai citeste carti cand net-ul e la indemana oricui?

Cum sa iesi expert dintr-o facultate cand profesorul iti dicteaza materia dintr-o carte si urmareste randul cu degetul, iar la sfarsitul randului, in loc sa treaca la randul urmator, trece cu doua randuri mai jos sau mai sus. Alti profesori nu stiau sa faca o fractie, lucrarile le corectau fii lor mai "destepti", ca ei nu aveau timp pentru ca mergeau prina America sa tina conferinte, ca deh, erau conferentiari doctori in ale economiei. Si multe ale exemple pe care nu le mai enumar.

Si se trezeste absolventul ca are o diploma in mana, se angajeaza cu chiu, cu vai, pe un salariu de nimic, la o firma unde cei cu experienta vasta nu vor sa le explice nimic pentru ca le fura postul si rand in hohote de perlele noului angajat care, poate se straduieste sa invetet ceva ce n-au fost in stare sa-l invete profesorii. Asa ca, ce sa faca, saracul, intra pe net pe forum si intreaba expertii care au dat examene la CECCAR. Si ce sa vezi, dai peste doamna Otilia care se poarta exact cum se poarta si colegul de munca si te ia in bataie de joc si in 90% din mesajele postate se lauda ca e cea mai desteapta dintre toti de pe forum. Uite asa ni se taie pofta de contabilitate pe care o mai aveam si-ti vine sa pleci sa te angajezi orice altceva, numai contabil nu si sa lasi "expertii" sa munceasca pana la 80 de ani, ca si-asa tara e plina de pensionari care lucreaza si absolventi someri.



#60 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 24 September 2009 - 03:21 PM

Draga domnisoara (doamna) Georgiana,

Sa-ti explic de ce suntem "asa porniti impotriva celor noi in ale contabilitatii":
Pentru ca isi inchipuie ca se poate invata contabilitatea dandu-se pe net;
ca in ziua de astazi cand se gaseste "totul" pe net, fiind de ajuns sa stai cu gura deschisa sub el si sa ti se umple de cunostinte, cei noi in ale contabilitatii nu mai catadixesc sa puna mana pe o carte, pe o lege, sa mai citeasca de acolo - direct de la sursa - o "formulare", cum scrii dta, si apoi se supara cand scot cate o perla care nu denota necunoastere ci lipsa de logica si de un minim bunsimt. In definitiv vorbim aici de contabilitate la nivel basic, nu de rachete spatiale. Asta se leaga si de un alt sablon menit sa scuze lipsa de chemare - "Ati uitat de unde ati plecat". Tocmai, ca n-am uitat, stim cum ar trebui sa se invete meseria asta si cand vedem ce dragalasi sunt unii cateodata, ne vine asa, sa punem mana pe ceva!
Noroc ca mai sunt si unii care au invatat de acasa cum se invata, ca in scolile noastre, iti dau dreptate, nu se mai invata mai nimic, si care invata pe rupte, pe banii lor (de, cartile sunt scumpe...). De astia chiar mi-e frica, sunt mai buni ca noi, astia mai batrani, ca s-au nascut cu calculatorul in brate, au invatat si meseria si sunt si tineri... Mi-e teama ca de astia n-o sa ai loc in conta, nu de pensionari; apropo, ai fost vreodata la examenele de la CECCAR, sa vezi ca marea majoritate a noilor generatii de experti sunt tineri intre 30-40 ani? Ai trecut vreodata printr-o multinationala sa vezi ca media de varsta a armatei de acolo e de 30?

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 24 September 2009 - 03:25 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL