Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie 394 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


declaratie 394

204 replies to this topic

#141 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2009 - 05:19 PM

Omul a zis ca e platitor de tva...



#142 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 12 February 2009 - 03:00 PM

Vad ca se vorbeste de facturi aici...
Dar daca factura a fost emisa pe 20 mai si incasata in august, se inregistreaza in semestrul 1, cf facturii sau in semestrul 2, cf extrasului de cont care demonstreaza ca in august au intrat banii?????




#143 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2009 - 04:47 PM

CAND ESTE EMISA FACTURA...NU ARE LEGATURA INCASAREA, TREBUIE SA IASA IN CONCORDANTA CU DECONTUL! CE ATI REZOLVAT CU ADMINISTRATIA?



#144 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 12 February 2009 - 05:32 PM

UIte ca mai aflu lucruri noi...
Adica eu daca emit o factura pentru o prestare de serviciu si inca nu am incasat banii, o trec in decontul de tva? Si daca nu voi incasa banii niciodata ce fac, dau statului TVA pe degeaba?
Era un caz ipotetic ce am spus eu....
De la Finante mi-a venit zielle trecute in sfarsit prima notificare si m-au avertizat sa ma prezint in 15 zile de la primire! Acum am terminat declaratia si maine e depusa...
Multumesc pentru sfaturi tuturor si sper sa fie un topic util...



#145 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2009 - 06:12 PM

DA, ASA E CU TVA-UL! SA NE TINETI LA CURENT!



#146 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2009 - 09:26 AM

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu declaratia 394. Vreau sa redeschid o declaratie din semestrul 1 / 2008 pentru a adauga o factura in baza de date si nu reusesc. Declaratia initiala a fost lucrata direct pe aplicatia M.F.si fisierul este salvat.In momentul in care intru pe restaurare fisier aplicatia imi afiseaza ca nu am intrat pe o extensie " txt ", desi fisierul salvat este in "txt ". Imi permite sau nu programul M.F. sa intru pe declaratiile deja lucrate pentru modificari? Trebuie oare sa o refac integral ? Este vorba de o declaratie care cuprinde peste 300 de societati furnizoare si beneficiare.
Multumesc anticipat celor care pot sa ma ajute.



#147 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 February 2009 - 10:07 PM

S-ar putea fisierul sa nu corespunda Sem I 2008 , poate incarcati altceva, mi s-a intamplat , ere sem II



#148 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2009 - 10:40 PM

Maria-Carmen, cu parere de rau, te anunt ca primesti o avertizare publica pentru nerespectarea Regulamentului - mesaje intregi scrise cu litere mari. Mai ai o incalcare pe care ti-am sesizat-o in acest topic: http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry188432, dar stii, cu siguranta, despre ce este vorba.
La urmatoarea incalcare vei primi, probabil, sanctiune asa ca te sfatuiesc sa fii mai atenta si, eventual, sa mai citesti Regulamentul.

Multumesc pt. intelegere.
Numai bine
Madalina



#149 IanyG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 March 2009 - 09:35 PM

Buna seara,

Uitarea este o calitate a memoriei, dar se plateste sump. Am uitat sa depun delcaratia 394 :sad: si am primit notificare de la administratia finantelor publice printr-o recomandata tragandu-ma de maneca sa ma duc sa depun declaratia. Intrebarea mea : Sa ma astept la amenda? si daca da..cam cat de mare sa ma astept sa fie.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!



#150 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 21 March 2009 - 09:19 AM

pt nedepunerea declaratiei 394 amenda este intre 12.000 - 14.000 lei...poate reusesti sa scapi cu avertisment avand in vedere ca e pentru prima data :sad:



#151 cristianp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 April 2009 - 07:44 AM

Buna ziua,
Am o firma la care nu am depus 394, si sunt arondat in sectorul 4.
Am primit acasa o scrisorica in care ma anunta ca-mi vor dizolva firma daca nu depun respectiva declaratie. Am fost acolo si am aflat ca trebuie sa platesc amenda 6.000 ron. Am doar cateva facturi primite de la furnizori, gen telefon si maxim 5 facturi emise/ primite pe tot semestrul. Cum ma sfatuiti sa fac. Am 1342 ron valoarea facturilor emise si sa primesc amenda 6.000 ...Disproportia e mare. Aflandu-ma intr-o perioada financiara foarte grea pt mine, faceam singur 300 si 100 pe care le depuneam trimestrial...si de aici pana la greseala nu a fost distanta mare....
Halal economie am facut :sad:

Un sfat?
va multumesc



#152 eliza aftenie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 11 July 2009 - 10:00 AM

nu stie nimeni daca putem face decl.394 pe suportul celei din sem I? pe site-ul finantelor, inca nu a aparut varianta noua... :lnr (51): :sad:



#153 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 July 2009 - 10:13 AM

ba da, eu am facut si am depus folosind programul de la sem I.



#154 eliza aftenie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 11 July 2009 - 10:37 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 11 2009, 11:13 AM, a spus:

ba da, eu am facut si am depus folosind programul de la sem I.

mutumesc din suflet pentru raspuns. :sad:



#155 Eugenia2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 July 2009 - 03:59 PM

Buna ziua!

Am facut si eu D394 pentru semestrul I al anului 2009, numai ca nu o pot finaliza din cauza ca nu am codul fiscal al unui client catre care am emis factura cu TVA. Acesta nu apare pe siteul MF, am de la el doar adresa, NIF si cont IBAN.

Ma puteti ajuta? Ce e de facut in situatia asta?

Multumesc,



#156 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 July 2009 - 04:31 PM

Daca nu ai cod fiscal nu ai cum sa declari acea firma in D394. Daca aveai unul eronat tot era ceva.
Necompletarea facturii la toate rubricile este totusi penalizabil.
Ce este NIF? Daca ai numele firmei si adresa poate te ajutam sa gesesti firma dar nu stiu daca e voie sa o postam aici.
Mai bine caut-o pe Google, la Registrul Comertului (pe sait), la Min.de finante (pe sait), dupa denumire sau portiune de denumire. Poti cauta si in lista firmelor suspendate sau radiate.
Daca nu obtii un cod fiscal, nu declari facturile acelei firme.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#157 Eugenia2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 July 2009 - 05:04 PM

NIF = numar de identificare fiscala

Nu cred ca am voie sa dau numele companiei pe forum, cert este ca am cautat-o pe net pe Recom, pe Mfinante si peste tot, nu gasesc un cod fiscal.

A fost greseala mea ca am emis factura, am cuprins-o si in D300 la luna mai.

In caz ca nu fac rost de acest cod fiscal, ce pot face? Ca nu ma lasa sa printez declaratia.



#158 Eugenia2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 July 2009 - 05:39 PM

Este vorba despre o entitate internationala...banuiesc ca nu are CUI. Ar trebui sa aiba reprezentant fiscal?



#159 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 July 2009 - 07:25 PM

Trebuie sa fie persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania pentru a fi cuprinsa in D.394+ ce mai scrie la art.1. Livrarea a fost facuta pe teritoriul Romaniei ?

ORDIN nr. 702 din 14 mai 2007
privind declararea livrărilor/prestărilor și achizițiilor efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA și pentru aprobarea modelului și conținutului declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA
"ART. 1
Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, începând cu data de 1 ianuarie 2007.
ART. 2
În vederea îndeplinirii obligației prevăzute la art. 1, se aprobă modelul și conținutul formularului (394) "Declarație informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național", cod MEF 14.13.01.02/f, prevăzut în anexa nr. 1."

Dana




#160 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 July 2009 - 08:55 PM

Buna ziua,
Am o firma care nu e inregistrata in scopuri de Tva. Aceasta firma , cand i s-a cerut CUI -ul pentru a primi o factura,
ori aceasta a spus , ori automat i-au inscris pe facturile primite Ro in fata la cui.
Ma gandesc ca acesti furnizori vor raporta aceste facturi, iar eu nu o sa raportez deoarece nu sunt inscrisi in scopuri de Tva.
Ce se poate intampla oare? Sunt si nou infiintati. (deci habar nu aveau ce reprezinta Ro , ori cu ro ori fara ro... ce mai conteaza ...)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL