Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rezerva legala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rezerva legala


5 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2008 - 08:00 AM

Am urmatoarea situatie la 31.12.2007 :

-121 sold debitor 10.000 lei, adica pierdere
-117 creditor 12.000 lei, adica profit nerepartizat din ani precedenti

Nu s`a constituit rezerva legala la 31.12.2007, considerand ca firma are pierdere.
Dupa aprobarea si depunerea bilantului, s`a acoperit pierderea din 121 cu profitul nerepartizat, iar restul ramas din 117, s`a trecut in alte rezerve,1068.
SC este platitoare de impozit pe profit, are capital social 5000 lei si rezerva legala la 31.12.2007 de 200 lei, constituita in ani precedenti anului 2007.
Multumesc



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2008 - 05:39 PM

1. care este intrebarea?!
2. ai mai deschis un topic legat de rezerva legala la sectiunea ''Diverse probleme contabile''
Concluzie: aici povestesti, acolo intrebi...sau?!

Madalina



#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2008 - 08:55 AM

Intrebarea este: trebuia sa constitui rezerva legala la 31.12.2007 sau nu?



#4 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2008 - 01:22 PM

-Daca in anii precedenti (cand s-a obtinut profitul de 12000 lei) societatea a fost platitoare de impozit pe profit, atunci, pana la 31.12.2006 trebuia sa constitui cel putin 600lei(aprox) rezerve legale(5% din profitul brut(inainte de calculul imp pe profit), care era si suma deductibila la calculul imp pe profit, dar nu mai mult de 20% din capitalul social. Daca cap este 5000 cf legii esti obligat sa constitui pana atingi suma de 1000 lei.La 31.12.2007 PIERDERE, deci nu s-a constituit rez leg.
-Inca o precizare, rezultatul, respectiv pierderea de la 31.12.2007 se inchide pe data de 01.01.2008, nu are legatura cu aprobarea si dep bilantului.
-Dif din rezultatul reportat, de ce s-a trecut in alte rez?hotararea asociatilor este fara sens?nu aveau nevoie de dividende acum sau in viitor? Care-i rationamentul?
Astea sunt explicatii pe baza datelor postate de tine, dar, cum au spus si colegii, intrebarea care este?



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 08:18 AM

Vezi postareaSaluti2008, la Jul 20 2008, 11:22 AM, a spus:

-Daca in anii precedenti (cand s-a obtinut profitul de 12000 lei) societatea a fost platitoare de impozit pe profit, atunci, pana la 31.12.2006 trebuia sa constitui cel putin 600lei(aprox) rezerve legale(5% din profitul brut(inainte de calculul imp pe profit), care era si suma deductibila la calculul imp pe profit, dar nu mai mult de 20% din capitalul social. Daca cap este 5000 cf legii esti obligat sa constitui pana atingi suma de 1000 lei.La 31.12.2007 PIERDERE, deci nu s-a constituit rez leg.
-Inca o precizare, rezultatul, respectiv pierderea de la 31.12.2007 se inchide pe data de 01.01.2008, nu are legatura cu aprobarea si dep bilantului.
-Dif din rezultatul reportat, de ce s-a trecut in alte rez?hotararea asociatilor este fara sens?nu aveau nevoie de dividende acum sau in viitor? Care-i rationamentul?
Astea sunt explicatii pe baza datelor postate de tine, dar, cum au spus si colegii, intrebarea care este?


Ceea ce doream sa stiu este daca la 31.12.2007 trebuia constituita rezerva legala, nu s`a constituit, fiind pierdere, chiar daca exista profit nerepzartizat, deci s`a procedta corect.
Nu s`a dorit constituirea de dividende, s`au luat dividende in anii trecuti, acum s`a considerat ca e mai bine ca din profitul nerepartizat sa se acopere pierderea din 2007 , iar restul sa se repartizeze la alte rezerve, e vreo problema?



#6 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 10:26 AM

Nu este problema ca asociatii au hotarat din rezultatul reportat sa constituie alte rezerve, dar iti sugerez sa verifici de ce nu s-au constituit rezerve legale 20% din cap soc. Avand in vedere, dupa cum spui, ca asociatii au repartizat dividende in anii precedenti, rezervele legale trebuiau constituite inainte de repartizarea pentru ridicare dividende(eu stiu, trebuie sa verific!!,daca nu cumva repartizarea pentru dividende fara constituirea rezervelor legale se considera infractiune.Verifica chestia asta la fiecare sf de an, si fa o situatie, ca sa stii exact ce s-a facut cu fiecare profit.
Tine cont de faptul ca poti constitui anual rezerve legale, 5% din profit brut, dar nu mai mult de 20% din cap soc.
ex. la 31.12.2005-10000lei profit brutX5%=500 lei, 20% din cap.soc.=1000lei, deci nu constitui decat 500lei, in anul urmator 31.12.2006-50000 leiX5%=2500 lei, dar tu mai poti constitui doar 500lei(dif.intre1000 si 500 constituiti la 2005)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL