Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli de constituire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cheltuieli de constituire

14 replies to this topic

#1 nicoletta_alex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 22 July 2008 - 04:41 PM

va rog din suflet spuneti-mi daca sunt corecte inregistrarile pt. chelt. de constituire;
201 = 5311
6811 = 2801
2801 = 201
se pot face inregistrarile toate in prima luna?? sau care ar fi varianta de trecere pe cheltuieli curente ale lunii!!!! Va multumesc anticipat!!



#2 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 July 2008 - 04:57 PM

Inregistrarile sunt: 201= 5311 sau 201=401 si 401=5311; varianta de trecere pe cheltuieli este amortizarea cheltuielilor de constituire 6811=2801 pe perioada de un an.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 01:55 PM

“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#3 nicoletta_alex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 22 July 2008 - 05:34 PM

multumesc mult!!! dar 201 va ramane cu sold debitor, este corect? pana cand va ramane asa??

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 01:55 PM




#4 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 22 July 2008 - 08:00 PM

ramane cu sold debitor pana vor fi amortizate integral,durata de amortizare a cheltuielilor de constituire este de 5 ani, dupa care se scoate din evidenta: 2801=201

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 01:56 PM




#5 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 July 2008 - 08:12 PM

si pana nu sunt integral amortizate, nu se pot repartiza dividende.
maxim 5 ani este durata de amortizare, in sensul ca se pot amortiza si intr-un an.

pt.Simy: 404 in loc de 401.

Aceasta postare a fost editata de Bea: 22 July 2008 - 08:21 PM

Bea



#6 nicoletta_alex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 July 2008 - 11:14 AM

in indrumarul practic editat de Constanta la 201 pct.4 spune ca; in cazul in care sumele sunt mici si pot fi suportate de cheltuielile primei luni in care unitatea si-a inceput activitatea se fac inreg.
201 = 5311 apoi;
6811 = 2801
si
2801 = 201
practic exista posibilitatea de a face toate inregistrarile in aceeasi luna, dar cum se practica de fapt!! suma cheltuielilor de constituire este de 924 lei !!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 01:56 PM




#7 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2008 - 11:20 AM

se pot include in cheltuielile aferente primei perioade(primei luni de activitate).
insa in acest caz nu se mai foloseste 201,6811, pentru ca NU SE IMOBILIZEAZA.
628=5311 sau 628=461, 461=5311 si atat.

cazul care ai postat se refera la amortizarea intr-o singura luna, in aceeasi luna in care le-ai inregistrat.
Bea



#8 nicoletta_alex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 July 2008 - 02:36 PM

multumesc mult este varianta pe care am sa o operez!!! 628 = 5311
incep sa fiu din ce mai incantata de colegii pe care ii am in bransa!! ma simt onorata!! multumesc!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 04:28 PM
citare mesaj anterior




#9 catypelihaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 January 2009 - 09:37 AM

Buna dimineata,
Am preluat o firma nou infiintata (data infiintarii 04.11.2008) si am facturi de la ONRC (cu TVA) si extras de cont (capital social) cu data de octombrie. Este OK sa am operatiuni contabile (jurnal de cumparari si jurnal de banca) cu data anterioara datei de constituire?
Din ce am citit pe forum pot inregistra cheltuielile de constituire direct in conturile de cheltuiala ale lunii in care s-au efectuat, pot inregistra facturile de la ONRC -cele cu TVA- in contul 628, iar cele fara TVA in contul 635?
Multumesc pentru ajutor...



#10 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 04:32 PM

Toate inregistrarile contabile se pot face incepand cu data infiintarii, inscrisa in certificatul de inregistrare (deci: 04.11.2008). Anterior acestei date firma nu a existat d.p.d.v. juridic si fiscal. Cheltuielile de constituire se pot inregistra in baza unui decont (daca va uitati mai bine pe documente veti observa ca nu apar nici macar datele firmei ci, probabil, numele persoanei care s-a ocupat de infiintare).

De aceea consider ca nici TVA-ul nu se poate deduce pt ca lipsesc datele firmei (vezi cod fiscal - drept de deducere). In orice caz nu poate fi vorba de o suma mare in privinta TVA (probabil ca este documentul cu taxe de multiplicare, transmitere, etc iar sumele sunt infime.)
Madalina



#11 catypelihaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 January 2009 - 04:57 PM

In privinta cheltuielilor de constituire aveti dreptate, dar ce fac cu extrasul de la banca, am extras pe firma in data de 31.10 (capital social) in baza rezervarii denumirii firmei de la Registrul Comertului.
Multumesc mult,



#12 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 January 2009 - 06:37 PM

toate operatiunile care s-au facut in numele firmei anterior inregistrarii la RC se inregistreaza cu data inregistrarii in RC, eventual la explicatii se poate face mentiune la data documentului.
Bea



#13 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 07:13 PM

In completarea mesajelor anterioare, tocmai de aceea si capitalul social se va inregistra in ctb in data de 04.11.2008 - in cazul prezentat.
Madalina



#14 nico_stoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 April 2009 - 12:36 PM

Buna la toata lumea,

As avea si eu nevoie de ajutor in cateva probleme:
- cheltuielile cu firma de avocatura care a infiintat firma (in 2007) intra tot in contul 201(Ch de constituire) - eu am trecut pe cost direct insa am trecut taxele de la Reg Com pe contul 201 - presupun ca am gresit si ar fi trebuit sa includ si ch cu firma de avocatura tot in 201, nu?
- din tot ce am citit pe forum inteleg ca poti opta pentru amortizarea ch de contituire intre 1 luna - 5 ani; daca eu am inceput in oct 2007 amortizarea acestor ch de constituire pe 5 ani, pot acum, cand pregatesc bilantul pe 2008, sa schimb perioada de amortizare la 1 an (su macar la 3)?

Multumesc mult!



#15 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 April 2009 - 11:46 AM

La infiintarea firmei aveati doua posibilitati:
1. sa treceti pe cheltuieli in luna in care au fost efectuate toate cheltuielile legate de infiintarea firmei.
2. sa le imobilizati, adica sa le includeti la Active, in contul 201, caz in care le puteti amortiza pt.o perioada pana la 5 ani, asa cum ati procedat, dealtfel.
In aceasta situatie, dupa parerea mea, pe baza unei Decizii a administratorului societatii, in care sa se specifice ca nu se justifica obtinerea de beneficii pt.o per.de 5 ani, asa cum s-a hotarat initial, se poate schimba durata de amortizare la un an sau la 15 luni (oct.2007-dec.2008) si totodata sa se decida includerea pe chelt.in luna dec.2008 a diferentei ramase de amortizat si scoaterea din evidenta a ch.de constituire.
Corect ar fi sa recalculati amortizarea cu toate implicatiile, decl. rectificative, refacerea calc.imp.pe profit etc., dar ma gandesc ca nu este o greseala daca nu recalculati amortizarea lunara, de aceea am scris sa includeti pe chelt.dif.ramasa in dec.2008 (banuiesc ca nu poate fi o suma mare) deoarece: a) exista posib.introducerii pe chelt.a intregii valori intr-o singura luna si b) prin refacerea calcului va rezulta o scadere a profitului si implicit a imp.pe profit, neafectand oblig.de plata catre buget.
Ramane la latitudinea Dvs.cum veti proceda. O singura observatie mai am : in situatia in care chelt.de constituire nu au fost integral amortizate la sf.anului, nu se face nici o distribuire a profitului, cu exceptia cazului in care suma rezervelor disponibile pt.distribuire si a profitului reportat este cel putin egala cu cea a cheltuielilor neamortizate.

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL