Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vanzare active SC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vanzare active SC


2 replies to this topic

#1 censky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:iasi

Postat 31 July 2008 - 08:23 AM

Vreau sa vand o firma, insa persoana interesata vrea numai activele, nu si firma cu totul. Cum se procedeaza in cazul acesta: ii fac factura de vanzare-cumparare pentru fiecare bun din firma? In urma acestei tranzactii, trebuie sa platesc un impozit statului? Daca da, cat? Mentionez ca firma este in pierdere (aprox. 20.000 RON) iar valoarea tranzactiei este de 30.000 RON.



#2 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 31 July 2008 - 10:20 AM

Vezi postareacensky, la Jul 31 2008, 09:23 AM, a spus:

Vreau sa vand o firma, insa persoana interesata vrea numai activele, nu si firma cu totul. Cum se procedeaza in cazul acesta: ii fac factura de vanzare-cumparare pentru fiecare bun din firma? In urma acestei tranzactii, trebuie sa platesc un impozit statului? Daca da, cat? Mentionez ca firma este in pierdere (aprox. 20.000 RON) iar valoarea tranzactiei este de 30.000 RON.
Eu as proceda astfel:

-intocmesc o factura in care trec detaliat fiecare mujloc fix vandut
-o factura in care trec detaliat celelalte bunuri vandute

Impozitul se plateste pe diferenta care ramane dupa acoperirea pierderii...




#3 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2008 - 10:51 AM

Calculul privind impozitul nu e chiar asa de simplu...
Intervin si perioadele de amortizare ale mijloacelor fixe.
Vorbeste cu un contabil si roaga-l sa-ti faca o proiectie financiara.
In principiu insa asa e, suma incasata se va aduna la masa impozitara.

Have fun!
Dan






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL