Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
solutie pt sold mare in caserie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


solutie pt sold mare in caserie


66 replies to this topic

#21 raccone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 September 2008 - 04:07 PM

Va rog un raspuns la urmatoarea intrebare:
in cazul in care un control de la finante descopera in registrul de casa un sold de 20000ron, iar acesti bani nu mai exista in realitate, care sunt masurile ce se iau impotriva administratorului: amenda , inchisoare sau care?
Va multumesc!



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2008 - 11:52 PM

daca-mi permiti, doar o parere la repezeala :

1. amenda pt neconcordanta sold scriptic-sold faptic ... nu stiu sigur, dar cred ca poate depasi LEGER 2000 ron (as putea cauta mai exact, dar sunt tare aglomerata zilele astea, iarta-ma)
2. dif. care nu se mai gaseste in caserie :
* se imputa casierului (oricine e acela), cu pv de furaciune, ancheta politie... vai mama lui...
sau
* daca patronul isi asuma responsabilitatea lipsei de nr efectiv (recunoaste ca el a luat banii din firma, de ex ca avans spre decontare - ct. 542), i se va cere sa restituie in max 24 de ore acea suma - care apare incasata si necheltuita!! altfel se vor considera dividende ridicate de asociat si aici intervine o mare problema, aceea a dividendelor existente pe sold !! daca nu ai suficiente dividende repartizate SI inca de ridicat, atunci banii care nu mai exista in caserie = dividende in avans (adica repartizate si ridicate de unde nu erau, mai pe romaneste) = PENAL DIRECT, CF LEGII 31/1990.
daca nu are de unde sa-i dea inapoi, dar are de unde sa ridice dividende (are sold 457 suficient), tot e nasol fiindca va fi gasit fara dpc si/sau stat de plata dividende (aferenta sumei lipsa), asta inseamna doc. neintocmite cf legii contabilitatii = amenda consistenta, plus ca va trebui sa plateasca impoz pe ele (adica pe divid. ridicate)

ar mai fi si uncadrarea in Bancruta frauduloasa = Infractiune economica complexa, constand din acte si fapte voite, savarsite cu rea-creinta pentru a aduce prejudicii partenerului sau partenerilor de afaceri, creditorilor = a luat banii pe care ii avea de platit creditorilor (de ex., fz neachitati ) = infractiune reglementata in Lege privind societatile comerciale, (art.208), consta in una din urmatoarele fapte:falsificarea , sustragerea sau distrugerea evidentelor societatii sau ascunderea unei parti din activul societatii, infatisarea de datorii neexistente sau prezentarea in registrele societatii, in alt act ori in bilant, a unor sume nedatorate, precum si in caz de faliment al soccietatii, instrainarea in frauda creditorilor a unei parti insemnate din activ.

mai e si deturnare de fonduri : Conform art. 302^1 Cod Penal, schimbarea destinatiei fondurilor banesti sau a resurselor materiale, fara respectarea prevederilor legale, daca fapta a cauzat o perturbare a activitatii economico-financiare sau a produs o paguba unui organ ori unei institutii de stat sau unei alte unitati dintre cele la care se refera art. 145 (vezi Public), se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Daca aceasta fapta a avut consecinte deosebit de grave, pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.

asta, repet, la repezeala ... ca poate mai sunt si altele ... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 October 2008 - 12:35 AM




#23 laura_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 14 October 2008 - 08:58 AM

apropo de soldul mare de casa :tongue:
si eu am un caz similar cu 110.000 lei in casa, pt ca/mi tb o balanta pt banca , deci un sold de casa mai mic i/am dus in 461, temporar, pana imi rezolv prob cu banca, e corect?
sau ma leaga astia daca ma prind............ :thumbup:
multumesc anticipat pt orice sugestie........... :tongue:

am mai studiat probleme pe forum, dar nu am gasit nimic concret cu privire la mutarea unei parti din soldul casei in 461, daca a mai facut cineva asa ceva sa/mi zica si mie , multam fain pt tot.........

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 October 2008 - 10:28 AM




#24 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2008 - 10:35 AM

Eu am intalnit o situatie oarecum asemanatoare. Intr-o firma 542 ajunsese la valori enorme, ca si la tine (plusul din casa, este de fapt avans nedecontat) si la control s-a sugerat sa se soldeze 542 intr-un 461. Nu vad nimic ilegal in solutia asta, acele persoane care nu deconteaza avansurile la timp, chiar sunt debitoare firmei.
In orice caz, neconcordanta soldului scriptic - faptic la 5311 este inadmisibila.
Dragos



#25 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2008 - 11:09 PM

corect, dar nici in 461 nu pot sta o vesnicie (oricum suna mai bine 461 - ca de fapt asa e, decat 5311 cu numerarul inexistent). O problema ar fi daca se ridica ideea unei asa zise creditari...si iar revenim la o discutie mult polemizata.
Asa cum a povestit Otilia mai sus, ii sfatuiesc pe colegii cu astfel de situatii sa se acopere cu cat mai multe documente semnate de persoana/persoanele care vor raspunde pt sumele astea la o eventuala verificare.
Madalina



#26 laura_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 15 October 2008 - 01:07 PM

multumesc madalina, am sa las temporar aici suma si am sa incerc sa fac niste deconturi fictive,,,,,,adica rost de pe la cunostinte de facturi cat pot asta e.........si bineinteles sa ma rog sa nu vina nici un control.......... :thumbup:



#27 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 November 2008 - 02:31 PM

Am si eu o problema urgenta referitoare la creditari-restituiri.La inceputul anului patronul firmei a creditat firma cu 600 milioane.Noi facem restituiri fictive(trebuie sa avem la casa max 150mil.).Depuneri in banca se fac cam rar...suma max depusa fiind 300 milioane.Dar acum nu mai am nimic din suma creditata.Seful spune sa restitui fictiv de exempul "plata avans teren" sau "palta cumparare mij. fix". Nu a avut contract cand a imprumutat firma ....soldul reg de casa poate creste mult din cauza vanzarilor.Cum as putea sa procedez altfel?dar legal....va multumesc



#28 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 13 November 2008 - 02:44 PM

de ce trebuie sa ai doar 150mil in casa?

te poti folosi de contul 542-avansuri de trezorerie mai bine spus poti jongla cu el. dar ai grija ca nu poti sa-l lasi ridicat cat vrei tu. ca sa fie mai clar uite cum fac eu:
01.01 ridicare avans spre decontare 100000-dispozitie de plata
04.01 restituire avans spre decontare-chitanta
ridicare avans spre decontare-dispozitie de plata

si o ti tot asa!

e cusuta cu ata alba in sensul ca oricine isi da seama pentru ce se fac atatea tranzactii dar eu spun ca e legal.



#29 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 November 2008 - 02:49 PM

nu mi-a spus de ce doar doar 150milioane in casa...poate din cauza vanzarilor....pe zi se poate vine de 200 milioane...sunt utilaje alimentare profesionale...la celalalt registru(am doua), pe alta firma, am doar 200 mii la casa(lei vechi)....multumesc pt raspunsul prompt...

Aceasta postare a fost editata de alwana: 13 November 2008 - 02:54 PM




#30 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 13 November 2008 - 02:59 PM

bafta in continuare!



#31 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 13 November 2008 - 03:12 PM

Vezi postareabubuvict, la Nov 13 2008, 04:44 PM, a spus:

[...]
01.01 ridicare avans spre decontare 100000-dispozitie de plata
04.01 restituire avans spre decontare-chitanta
ridicare avans spre decontare-dispozitie de plata[...]
Mare atentie! Avansurile impreuna cu alte plati in numerar dintr-o zi nu trebuie sa depaseasca 10.000 ron.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 01:10 PM




#32 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 13 November 2008 - 03:21 PM

da, scuze, mea culpa am uitat sa specific acest lucru f important. scuze inca o data.



#33 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 November 2008 - 03:44 PM

m_am gandit la o alta modalitate.Patronul mai are o firma , tot utilaje alimentare;..in cazul acesta putem taia chitante pt aceea firma?(ar fi niste palti, am scapa de bani din registru de casa), dar ar trebui sa taiem in fiecare zi ...si nu stiu ce anume sa scriu pe chitanta(explicatia si cam ce suma....).Multumesc



#34 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 13 November 2008 - 03:55 PM

Puteti face plati catre acea firma doar in baza unor facturi si nu mai mult de 5.000 lei pe zi.



#35 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 November 2008 - 03:58 PM

Vezi postareagalboiu, la Nov 13 2008, 04:55 PM, a spus:

Puteti face plati catre acea firma doar in baza unor facturi si nu mai mult de 5.000 lei pe zi.
aveti dreptate dar suma poate fi prea mare...noi trebuie sa restituim mult sau putin ,depinde, dar fictiv....dar legal.aici este problema....multumesc frumos



#36 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2008 - 05:18 PM

trebuie facturi la baza si un contract dar intrebarea este ii convine sa s eincarce pe cealalta firma cu tva, profit si sild in casa? ca pana la urma e acelasi lucru



#37 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 November 2008 - 08:15 PM

Draga mea, seful tau, de cand s-a scos plafonul de casa, a ramas sentimental si dedicat vechiului sistem. Ce sens are sa faci o multime de ,,izmene'' du-te->vino, ca sa respecti plafonul impus de el?!!! Mai bine vorbeste cu el, intreba-l exact care este scopul si poate gasim o alta solutie, sau explica-i ca se expune la operatiuni ce ar putea da nastere la intrebari fara rost.
Acum ai primit mai multe informatii aici care nu sunt tocmai bune si anume: platile numerar catre persoane juridice sunt plafonate la max 10.000ron, dar nu mai mult de 5.000ron pe fiecare PJ. In conditiile acestea, asta inseamna ca daca tu ii faci dispozitie de plata respectiv, incasezi restituirea cu chit., asa cum spunea bubuvict, ce sens are plafonul??
La asociati, administratori etc, exista o limita de suma in legea aia cu spalarea, care acum cred ca e 15.000 intr-o zi.(nu stiu exact, dar cauta in forum sigur gasesti).
In primul mesaj ai facut o remarca pe care nu am inteles-o exact ,,Nu a avut contract cand a imprumutat firma ....soldul reg de casa poate creste mult din cauza vanzarilor''. Poate dai o explicatie.
Problema ramane deschisa...daca vrei.
Mult succes!
%%%




***



#38 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 November 2008 - 08:57 AM

dar ce spuneti de 462? oare poate fi folosit pentru ridicare asociat din casa?

problema cu plafonul nu este cumva din cauza ca la un control trebuie sa ai acei bani fizic in casa? oricum bafta cu patronul tau pentru ca dupa cum se vede vei avea de lucru cu el!



#39 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 14 November 2008 - 09:05 AM

Nu schimba cu nimic situatia. Comisarii de la Garda se uita in primul rand la aceste conturi (5311, 542, 461, 462).



#40 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 November 2008 - 09:16 AM

da de acord dar 462 nu este conditionat de perioada in care trebuie restituit sau justificat.
oricum practic aici discutam despre o situatie care nu ar mai trebui intalnita in zilele noastre! daca au incasari atat de mari, plati nu prea (dupa cum se intelege din situatia prezentata) deci este vorba de o afacere profitabila iar patronul ridica bani in interes personal pai sa plateasca impozit pe dividende si poate sa doarma linistiti si el si departamentul financiar-contabil!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL