Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
solutie pt sold mare in caserie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


solutie pt sold mare in caserie


66 replies to this topic

#41 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 14 November 2008 - 09:27 AM

Nu este chiar asa. Garda priveste operatiunea in sine si nu contabilizarea acesteia. Lor le este foarte usor sa considere ca banii sunt dati ca avans spre decontare, chair daca in contabilitate au fost prinsi in contul 462.

In ce priveste actiunea cu dividendele, aceasta este posibila doar daca in anul precedent au fost repartizate dividende asociatilor. Altfel, stim cu totii ca distribuirea de dividende necuvenite este de domeniul Codului penal.



#42 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 November 2008 - 09:53 AM

da. m-am lasat dus de val! este destul de frustrant sa fi nevoit sa dai solutii ''pe langa lege'' doar pentru ca patronii nu vor sa accepte ca trebuie sa plateasca la stat (poate de aceea am abordat aceasta tema cam subiectiv).
intradevar daca totusi judec la rece cred ca sunt doua variante:
1 patronul chiar ridica bani din casa in interes personal si poate cea mai buna solutie ar fi ca acest patron sa-si stabilieasca o indemnizatie sau salariu (in functie de situatia societatii) la un nivel care ar acoperii necesarul de numerar al lui dar ar avea de platit si obligatiile aferente
2 patronul are un fix cu plafonul de casa si atunci sa-i uram bafta colegei sa-l convinga de inutilitatea acestui plafon.




#43 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 14 November 2008 - 10:37 AM

,,dar ce spuneti de 462? oare poate fi folosit pentru ridicare asociat din casa? ''
Bubuvict, contul 462 este un cont de pasiv, mai bine zis creditori diversi, asa ca nu inteleg intrebarea ta. Explica!
%%%




***



#44 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 14 November 2008 - 10:45 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 14 2008, 12:37 PM, a spus:

,,dar ce spuneti de 462? oare poate fi folosit pentru ridicare asociat din casa? ''
Bubuvict, contul 462 este un cont de pasiv, mai bine zis creditori diversi, asa ca nu inteleg intrebarea ta. Explica!

A vrut sa zica 461. E ok?



#45 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 November 2008 - 11:02 AM

da 461.



#46 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 14 November 2008 - 11:28 AM

Aha! Pai astia sunt alti debitori, adica straini de societate, unii care nu sunt angajati sau implicati cu interese in societate, deci nu-l vad OK. Daca vorbim de asociat el este 455, sau avansul acordat in 542. In fine vorba lui Galboiu, oricum te scobesc cand vin in toate conturile ,,interesante''. Posibil ca domnul in cauza sa fi facut vreo operatiune gresita si acum nu gaseste butoniera sa se descheie pentru a-si putea scoate capul. De aceea i-am cerut detalii colegei cu problema, pentru ca faza cu soldul in casa era evidenta.
%%%




***



#47 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 November 2008 - 11:48 AM

da. se pot gasi ''alti'' straini de societate. pana la urma daca eludam macar sa o facem pana la capat, zic!



#48 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 November 2008 - 12:06 PM

O sa revin cu amanunte...nu a gasit o solutie pana acum.La inceput seful a virat in banca 600 milioane(bani cu care noi am jonglat:restituiri-creditari), dar acum nu mai avem banii acestia...am ajuns la fundul sacului.Nu a dat o explicatie cu palfonul....ne spunea sa avem max. 150 milioane sau mai putin ca pot aparea si cheltuieli si vanzari mai putine.Problema este ca utilajele sunt scumpe(si 100 milioane) si poate avea incasari pe zi si de 300 mil.In banca depune f rar cate 300 mil(cu toate ca pe noi ne punea sa restituim pana ajungeam la 150mil si sa nu raman pe minus creditam si cu cate 28 milioane)..Ieri am procedat asa:10.000 lei restituire credit(ultimii bani) si 7.900 lei avans trezorerie..(eu stiam de 5000 plafon la avans trez.). Acum astept sa vad ce decizie va adopta in continuare. Va multumesc



#49 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 November 2008 - 12:49 PM

Nu e bine cu 7900 de lei avans de trezorerie, maximul e 5.000 odata (din cate stiu eu) si daca nu ai cum sa-i decontezi e si mai rau.

Am avut control de la garda si bineinteles ca mi s-au cerut fisele de cont de la 542, 455, 461, 462. S-au uitat foarte atent peste ele, mi-au cerut si deconturile pentru 542, (verificate selectiv, dar verificate). La controlul de fond, la fel s-au uitat si peste sumele din conturile respective.

Foarte mare atentie la aceste sume din casierie, incearca sa-l faci pe seful tau sa inteleaga ca nu e bine, arata-i clar legea (Ordonanta 15/2006, cu modificarile ulterioare,o gasesti pe net) .

Foarte multi patroni nu vor sa inteleaga faptul ca ca banii firmei nu sunt banii lor de drept si asta pana pe la primul control mai serios de la Garda, cand, dupa ce se trezesc cu o amenda de nu se vad, pe cine iau in suturi? Bineinteles tot pe noi economistii...

Multa bafta!


Scuze, ord. 15/1996... : :biggrin:



#50 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 14 November 2008 - 10:03 PM

Nicoleta Corciova' daca ai voie sa faci plati numerar de 10.000ron, de ce doar 5.000 are voie avans?
%%%




***



#51 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 17 November 2008 - 10:51 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 14 2008, 10:03 PM, a spus:

Nicoleta Corciova' daca ai voie sa faci plati numerar de 10.000ron, de ce doar 5.000 are voie avans?

Scuze, greseala mea, :thumbup: multumesc denisa pentru atentionare.
Oricum, pentru ce e in 542 trebuie justificare sau, in momentul in care domnul va credita din nou societatea, suma din 542 trebuie inchisa prima.



#52 cristina_g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 December 2008 - 11:30 PM

Salutare.
Va retin atentia cu o intrebare.

Cum pot micsora soldul din casa? Acesta este undeva in jur de 45000 lei...s-a ajuns aici deoarece se fac retrageri numerar din banca,cheltuieli nu prea se fac...iar salariati nu sunt decat unul singur.

Exista vreo metoda de a diminua soldul din casa, alta decat de a acorda dividende in anul care vine?
Eu stiu,sa zicem, un contract de sponsorizare pt o persoana fizica?

Va multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de cristina_g: 04 December 2008 - 11:35 PM




#53 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 December 2008 - 10:03 AM

Ceva nu e logic in ce spui:
1) Daca nu aveti cheltuieli, de ce scoateti bani din banca?
2) Daca aveti numerar prea mare, de ce nu-l introduceti in banca, unde obtineti si dobanda?
3) Daca aveti numerar in casa, doar scriptic nu si faptic, ce ati facut cu banii fara sa aveti documente de iesire?
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#54 cristina_g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 December 2008 - 11:21 AM

Scuze,nu am prezentat situatia prea clar. Societatea are obiect de activitate constructiile.
Cheltuieli sunt cu salariile muncitorilor,insa nu sunt angajati cu CM.
Alte cheltuieli sunt cu diverse materiale de pus in opera...
Si da, numerarul din casa este doar scriptic...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 11:56 AM
citare mesaj anterior




#55 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 05 December 2008 - 11:49 AM

Sa intelegem ca muncitorii lucreaza la negru si nici pentru materiale nu exista documente...
Pun si eu o intrebare asa...Ce faceti in cazul unui control de la ITM daca angajatii nu lucreaza pe baza de CM? Daca doamne fereste se intampla vreun accident de munca?
Dar macar pentru materialele alea chiar nu se pot lua o factura si o chitanta sau bon?
Nu aveti autoturism pe firma(sau macar un contract de comodat cu un autoturism)? Sa se poata deconta niste bonuri de benzina sau o revizie ceva...
Nu exista contracte de creditare astfel incat sa puteti restitui in baza contractelor niste bani prin casierie?



#56 cristina_g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 December 2008 - 12:43 PM

Stiu ca e problema cu ITM-ul in cazul unui control...s-a hotarat ca muncitorii sa fie angajati,insa de la 01 ianuarie.
Pentru materiale exista facturi...exista si autoturism - deci si bonuri de benziona, facturi de revizii, piese de schimb...
Insa retragerile numerar sunt mai mari decat aceste cheltuieli.

Stiu ca nu mai exista acum plafon de casa,sper ca mai e in vigoare.

Patronul a facut o creditare a societatii acum 2 ani si treptat toate retragerile stingeau acea creditare. Insa de anul acesta s-a stins acea creditare, si a trebuit sa bag retragerile in 5311, nu in 4551.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 01:15 PM
citare mesaj anterior




#57 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 05 December 2008 - 12:49 PM

aveti si venituri la negru? asta v-ar mai putea salva (daca se poate spune asa!) dpdv al soldului de casa.



#58 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 10 December 2008 - 12:00 PM

Vezi postareacristina_g, la Dec 5 2008, 12:30 AM, a spus:

Salutare.
Va retin atentia cu o intrebare.

Cum pot micsora soldul din casa? Acesta este undeva in jur de 45000 lei...s-a ajuns aici deoarece se fac retrageri numerar din banca,cheltuieli nu prea se fac...iar salariati nu sunt decat unul singur.

Exista vreo metoda de a diminua soldul din casa, alta decat de a acorda dividende in anul care vine?
Eu stiu,sa zicem, un contract de sponsorizare pt o persoana fizica?

Va multumesc anticipat.



O solutie ar fi asta: hotarare AGA, in are se pecizeaza ca firma are cheltuieli fara documente justificative, si se aproba evidentierea lor in ctb ca fiind nedeductibile, cfm art 21, lit f. Le inregistrezi pe cheltuieli, si la calc impozitului pe profit, calculezi 16% ptr ele. E o rezolvare la limita legii si scapi tu de explicatii, avand aceasta hot AGA semnata de actionariatul firmei.



#59 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 11 January 2009 - 04:59 PM

am si eu o situatie din care nu stiu cum sa ies
la sfarsitul lui oct am avut sold in casa 100 mil....in octombrie a marit patronul incasarile ca sa poata sa obtina un credit,dar bieninteles ca in realit nu sunt banii.In cursul lunii a obtinut creditul cu care a platiti banca direct la unii furnizori,la impozite...si restul i-am bagat in casierie...ca altfel nu am stiut...
Termin luna nov cu aproape 55mil in casa...care de fapt nu sunt...
contul 455 e pe 0.
Ce sa fac?In luna dec...nu prevad sa aiba asa plati mari catre furnizori.E bine sa termin anul cu asa sold?
Ajutati-ma va rog!Sunt soc platitoare de imp pe profit...de dividente nu cred ca pot pune problema....si mai e ceva....e nou pentru mine! :cool:
va rog daca se poate ..urget!



#60 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 12:12 AM

De curand am preluat o firma si am constatat cu stupoare ca soldul ct 5311 la 31.12.2008 este de (tineti-va bine) 287.520 Ron. Explicatii prea multe nu am primit, cert fiind ca suma aceasta nu prea exista in casierie, din vina cui, nu prea stiu. Ce se poate face????? Patronul da vina pe fostul contabil (e mai usor asa). Este solutia cu dividendele doar ca suma fiind atat de mare nu prea stiu ce implicatii legale poate avea. Si colac peste pupaza mai vine si garda financiara peste ei!!! Cum se poate rezolva?
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL