Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incadrare profesionala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


incadrare profesionala


4 replies to this topic

#1 mirela29ian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 August 2008 - 05:50 PM

am si eu o mare nedumerire, lucrez ca si contabil in cadrul unei companii, am dat licenta anul acesta si mi-au eliberat o adeverinta ca am absolvit...pe care scrie ca tine locul diplomei pana la eliberarea acesteia
am dus adeverinta la departamentul nostru de HR si coana 'mita' de acolo imi spune ca nu poate sa imi faca modificare de incadrare in cartea de munca ca si economist pe baza acelei adeverinte, doar pe baza diplomei, cu toate ca alte persoane + cei de la facultate sustin ca adeverinta aceasta = DIPLOMA pana la anul cand se va elibera.

ma poate lamurii si pe mine cineva pana la urma cum este treaba, cum pot sa o fac sa inteleaga ca se poate sa modifice in baza adeverintei. :frusty:



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2008 - 08:29 AM

Adeverinta tine loc de diploma pana la eliberarea acesteia. Adeverinta este suficienta pentru a-ti schimba incadrarea. Ce nu inteleg eu este de ce vrei sa fi incadrata economist, incadrarea aceasta este mai generala. Pe mine unu toti ma incadrau economist (incadrare care din cate stiu eu nu mai exista in momentul de fata) si eu vroiam contabil... Am intalnit multe situatii in care pana si secretarele erau incadrate ca economisti.

Dragos



#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 August 2008 - 09:40 AM

Adeverinta tine loc de diploma cateva luni. In ce priveste profesia pot spune urmatoarele:
Contabil este o profesie de studii medii, de clasa 3 in COR (343302 contabil). Economist este profesie de studii superioare, platita mai bine (cel putin salariul minim pe economie), cu clasa 2 in COR. Absolventii facultatilor economice ies cu profesia de economist. Functia insa depinde de ce vor face la locul de munca.
Desigur ca la economist apar specializari in COR, cu ar fi:
241502 economist bancă
244104 economist în comerț și marketing
244103 economist în economia mediului
244102 economist în economie generală
244106 economist în gestiunea economică
244101 economist în management
244105 economist în relații economice internaționale
Din pacate nu-mi dau seama unde ar intra un ecomomist care face contabilitate. Probabil la economist in gestiune economica.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 mirela29ian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 August 2008 - 05:51 PM

am reusit in cele din urma, dupa lungi convoibiri fara reusita cu doamna, am apelat la superiorul ei si surpriza...si-a dat seama de ce vroiam sa spun si a fost deacord cu mine
initial cand a zis ca e deacord am crezut ca ma ia peste picior si are acelasi raspuns ca si coana 'mita'.
la noi in companie contabili sunt cei cu liceu economic si economisti cei cu facultate, care au un salariu mai buuuuun :biggrin:



#5 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 02 February 2009 - 08:24 PM

buna,
am si eu o intrebare:daca am terminat facultatea in formula de trei an cu salariu brut pot fi incadrata bineinteles daca sunt pe domeniu incadrata?
precizez ca nu am masteratul si totusi am auzit ca e vb de niste coeficienti si ca cei care au facut facultatea patru ani au salariu mai bun ca si cei cu trei
ce spuneti,sper sa nu mi bag unghia in gat?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL