Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Leasing PFA, norma de venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Leasing PFA, norma de venit

2 replies to this topic

#1 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 August 2008 - 10:16 AM

Salut,
Tocmai am platit avansul pentru leasingul la o masina noua. Am facut leasingul pe PFA pentru ca altfel nu imi acordau finantarea pentru leasing.

Intrebarea (defapt intrebarile) mea este urmatoarea:

Fiind la norma de venit si nefiind necesar sa tin contabilitate, trebuie sa fac ceva daca vreau sa o vand pe urma ?

Ce se intampla daca renunt la PFA intre timp ?
Ce trebuie sa fac daca vreau sa imi trec masina pe persoana fizica ?(chiar si dupa terminarea leasingului)

Va multumesc anticipat.



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2008 - 04:01 PM

Vezi postareapsycho.ro, la Aug 14 2008, 11:16 AM, a spus:

Salut,
Tocmai am platit avansul pentru leasingul la o masina noua. Am facut leasingul pe PFA pentru ca altfel nu imi acordau finantarea pentru leasing.

Fiind la norma de venit si nefiind necesar sa tin contabilitate, trebuie sa fac ceva daca vreau sa o vand pe urma ?

Ce se intampla daca renunt la PFA intre timp ?
Ce trebuie sa fac daca vreau sa imi trec masina pe persoana fizica ?(chiar si dupa terminarea leasingului)
Sunt doua aspecte:
1. dpdv al PFA, asa cum nu ai tinut cont de ea la cumparare, mi se pare logic sa nu se tina cont nici la vanzare. Dar in cazul lichidarii PFA, conf. legii, patrimoniul PFa care revine PF este impozabil. Daca este cu norma de venit si nu tii contabilitate, atunci chiar nu vad solutia. Intreaba la Admin. Fin.
2. dpdv al impozitului la DITL/ Certif de Inmatriculare la Politie: ptr. ei nu conteaza ca masina a fost achizitionata pe PFA. Esti tratat ca PF. Deci la vanzare nu vei avea nimic de facut. Ca sa fii sigur, te sfatuiesc totusi sa intrebi la politie (Inmatriculari). Cu ceva timp in urma ei nu faceau inmatriculari pe PFA. Se poate sa fie la fel si acum, ceea ce ar simplifica lucrurile si in cazul tau. Daca ai posibilitatea sa optezi, alege inmatricularea/inregistrarea la DITL pe PF. E mai ieftin.

Dan



#3 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 August 2008 - 06:25 PM

multumesc frumos pentru raspuns ! :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL