Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
semnatura bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


semnatura bilant


120 replies to this topic

#41 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 March 2009 - 04:49 PM

OK am vrut sa o ajut.
M-am gandit eu ca o sa supar pe cineva.
Scuze.



#42 maria.corina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 March 2009 - 03:01 PM

daca sunt angajata la o societate cu contract partial - 2 ore/zi- in functia de economist pot semna bilanutl contbil?
Multumesc!




#43 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2009 - 03:09 PM

DA, maria.corina, poti semna bilantul in baza unei decizii a conducatorului unitatii, prin care te imputerniceste sa indeplinesti atributiuni specifice functiei de disrector economic sau contabil sef. SAU, pentru ca mai este timp, poti sa faci un act aditional la contract de schimbare a functiei.succes



#44 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 24 April 2009 - 01:05 PM

Poate sa-mi spuna cineva ce inseamna in intelesul legii, "alta persoana imputernicita", asa apare in programul de bilant.



#45 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 April 2009 - 04:25 PM

L.82/1991:
" (2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale."
Alta pers.imputernicita este tot o persoana cu studii sup.economice, cu functia prevazuta la alin.2, dar careia poate sa i se spuna manager ec., director financiar, nu m-am uitat in COR, dar precis sunt mai multe titulaturi. Eu asa inteleg din textul Legii contabilitatii.

Dana




#46 AfreeZel12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 April 2009 - 06:48 PM

Buna seara ,

Suntem o firma nou infintata , in noiembrie 2008 , avand ca activitate comertul pe internet .
La inceput merge mai greu...cu internetul si nu imi permit sa dau bani si la contabil .
Din cate am auzit si am mai citit......pot depune singur bilantul pana la un anumit plafon ( 50.000 EUR parca era )
Se poate ?

Multumesc mult .



#47 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2009 - 07:05 PM

din august 2007 odata cu aparitia legii 257 , s-a eliminat acest plafon , nu se mai depune acum decit cu semnatura unui expert contabil .cititi legea contabilitatii actualizata .



#48 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 April 2009 - 08:14 PM

sau cu un contabil angajat cu CM (timp partial) - studii sup in domeniu .



#49 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2009 - 08:46 PM

cititi aici



#50 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 April 2009 - 08:53 PM

Doamne Fereste,.... cred ca numai in provincie se respecta asa ceva. Pai numai cate societati de expertiza sunt fara viza..



#51 AfreeZel12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 April 2009 - 08:59 PM

Multumesc mult tuturor care ati raspuns . M-am lamurit .



#52 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 April 2009 - 09:03 PM

Vezi postareadoiny, la Apr 27 2009, 08:53 PM, a spus:

Sper sa se "aplice" aceasta regula doar in Bacau, sa nu se generalizeze ...... nici macar in provincie. :sad:



#53 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 03 May 2009 - 06:42 PM

Buna seara! Economist angajat cu CM partial de 2 ore poate semna situatiile financiare ale anului 2008? ( sunt singura care tine contabilitatea firmei). Am vazut o gramada de pareri si tot nu sunt lamurita. Va multumesc!



#54 SUZIE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 May 2009 - 09:39 AM

Da, poti semna daca esti angajata pe firma chiar si numai cu 2 ore.



#55 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 May 2009 - 01:36 PM

Art.10 din L.82/1991 :
".......
(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
.........
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale."

Poti sa te incadrezi la "alta persoana imputernicita" pt.ca indeplinesti conditia de studii, dar cu conditia ca in fisa postului sa ai printre atributii si intocmirea situatiilor financiare anuale si normal, raspunderea aferenta.

Dana




#56 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 10 May 2009 - 09:32 AM

Chiar daca am intalnit cazuri in care societatile comerciale nu apelau la semnatura unui expert contabil , acestea avand un angajat - conabil, eu nu sut de acord cu aceste...."portite" legislative......adica de ce se mai chinuie un expert contabil cu atatea studii...plus costurile aferente profesiei, cand aceasta atributie ( de a viza bilanturile anuale) nu i este respectata?.....care este diferenta intre semnatura unui economist si cea a unui expert contabil in cazul acesta?..In legislatie apare stipulat ca un contabil autorizat are atributia de a pregati documentele de raportare anuala, iar expertul are atributia de a le viza.......dar ciar nu este o lege clara in care sa se stipuleze ca un simplu economist, sau director economic(care pana la urma este acelasi lucru..tot 4 ani de studii superiare)...nu are acest drept, de a semna bilatul?. :sad:

A intalnit cineva un caz in care autoritatile fiscale s-au legat de aceasta problema la un control? :smile:



#57 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2009 - 11:16 AM

Draga mea, mie nu-mi este foarte clar unde vrei sa bati...Eu cred ca in legea contabilitatii se specifica destul de clar cine are atributii in semnarea bilantului.
Madalina



#58 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 13 May 2009 - 02:33 PM

Nu ma mai mira nimic. De unde nota asta?
Ce inseamna persoana imputernicita potrivit legii? Poate aici intra economistul fara functie in societate, imputernicit de administrator sa intocmeasca situatiile financiare. Auzi, pe perioada nedeterminata. :sad:



#59 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 19 May 2009 - 07:06 AM

Vezi postareamadalinab, la May 10 2009, 12:16 PM, a spus:

Draga mea, mie nu-mi este foarte clar unde vrei sa bati...Eu cred ca in legea contabilitatii se specifica destul de clar cine are atributii in semnarea bilantului.
tocmai la "portitele " legii,,,,:),,,,in afara de faptul ca se numeste "expert" si are posibilitatea de a detine un cabinet, care este diferenta dpdv juridic a intre un expert si un contabil sef in cadrul unei societati?ca daca citim "legea", aceasta ne spune ca la semnarea bilantului au ambii dreptul.....chiar daca un cont sef a facut doar 4 ani de studii superioare..............



#60 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 26 May 2009 - 02:31 PM

Sunt economist , angajat cu contract de munca partial in sociatetea respectiva iar la bilant pentru semnatura am ales opiunea "Alta persoana imputernicita conform legii" .. Intrebarea mea este daca am procedat corect? .. Aici mi s-a parut cel mai bine a ma incadra nefiind nici director economic , nici contabil sef ...
It's All About Attitude!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL