Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare factura discount - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare factura discount


12 replies to this topic

#1 Mary-Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 August 2008 - 10:46 PM

In legatura cu facturile de discount primite de la furnizori stiu ca acestea se inregistreaza in 767, dar ma poate ajuta cineva concret pe un exemplu?Daca exista o factura de discount la baza cu valoarea 100 lei si tva 19 lei care sunt mai exact inregistrarile contabile?Va multumesc!



#2 ankciulei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 August 2008 - 07:40 AM

Vezi postareaMary-Constanta, la Aug 19 2008, 11:46 PM, a spus:

In legatura cu facturile de discount primite de la furnizori stiu ca acestea se inregistreaza in 767, dar ma poate ajuta cineva concret pe un exemplu?Daca exista o factura de discount la baza cu valoarea 100 lei si tva 19 lei care sunt mai exact inregistrarile contabile?Va multumesc!


Buna
Factura ta de la furnizor este - 119 lei. vei face inregistrile:
401 = 767 100 lei
4426 = 401 -19 lei
In cazul in care folosesti saga pentru contabilitate vei baga la intrari pe 767 cu minus iar el va face automat formula corecta 401 = 767 cu plus. ;)
O zi buna!




#3 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 20 August 2008 - 12:07 PM

in contul 767 se inregistreaza reducerile financiare; in cazul tau cred ca este vorba de reduceri comerciale care se inregistreaza ori in contul de stoc initial cu minus in cazul in care nu a iesit dingestiune sau daca a iesit din gestiune pe contul corespunzator de cheltuieli cu minus.



#4 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 August 2008 - 12:47 PM

Anisoara zi-mi te rog ce fel de reducere este in cazul unei facturi achizitie ziare. Tot comerciala? Pe factura scrie reducere. Ziarul il cumpar cu 1 leu si il vand tot cu 1 leu.Profitul meu este acea reducere acordata la primirea ziarelor.



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2008 - 10:23 PM

este reducere comerciala, iar val fact finale va fi val ei mai putin reducerea.
Adica daca iei cu un leu si ai reducere 10 bani , val fact. catre furnizor va fi de 90 bani.



#6 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 August 2008 - 08:20 AM

Dar daca eu nu vand ziarele imi face factura de retur si imi adauga reducerea acordata la achizitie. Eu am mers pe 667 cu minus la achizitie, respectiv cu plus la retur.Sper sa nu fie vreo problema.



#7 Mary-Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 August 2008 - 04:56 PM

Multumesc pentru raspuns.La problema cu inregistrarea in 667 nu mi se pare corect.Daca inregistrezi initial in 767 discountul, returul trebuie inregistrat tot in 767 pe minus deoarece ti se diminueaza venitul si nu se face o cheltuiala cu acordarea discountului.



#8 Mary-Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 August 2008 - 05:02 PM

Mai am o problema. in legatura cu risturnurile acordate de catre furnizor, acestea se evidentiaza in contabiliate tot ca o reducere financiara sau in alt mod.Daca se poate va rog sa-mi spuneti care este modalitatea de inregistrare a risturnurilor.Va multumesc anticipat!



#9 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 22 August 2008 - 05:31 PM

Risturnurile sunt cheltuieli financiare si se scad din costul de achizitie inainte de inregistrarea in contabilitate. Nu se contabilizeaza separat ci reduc costul de achizitie al stocurilor.



#10 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 22 August 2008 - 10:18 PM

Vezi postareabetsaida, la Aug 22 2008, 05:31 PM, a spus:

Risturnurile sunt cheltuieli financiare si se scad din costul de achizitie inainte de inregistrarea in contabilitate. Nu se contabilizeaza separat ci reduc costul de achizitie al stocurilor.
Risturnurile reprezinta intr-adevar cheltuieli financiare, dar se acorda de catre firma furnizoare pentru depasirea unui anumit volum de vanzari intr-o anumita perioada cu un client, de aceea nu au nici o legatura cu stocurile, neafectandu-le.
1)Daca face furnizorul factura de risturn se inregistreaza:
%=401 -119
767 -100
4426 -19 ,
apoi regularizezi ct.767 : 767=767 100. Daca nu te lasa programul sa pui un cont de venituri in Jurnalul de cumparari folosesti ct.667 in prima inregistrare si apoi faci regularizarea: 667=767 100
2)Daca faci tu factura de risturn:
4111=% 119
767 100
4427 19
apoi faci un proces de compensare: 401=4111 119 :frusty:



#11 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 23 August 2008 - 07:12 PM

Imi cer scuze ca te contrazic dar conform OMFP1752 art54 alin 2 singurele care nu afecteaza costul stocurilor sunt reducerile comerciale iar risturnul este o reducere financiara deci afecteaza costul stocurilor si nu se inregistreaza separat in contabilitatea. Contul 767 se foloseste numai pentru reducerile comerciale-sconturile. Daca gresesc cumva de rog sa ma ierti si sa ma corectezi cu o baza legala. (chiar te rog sa imi aduci la cunostinta pentru ca eu in practica asa procedez-introduc risturnurile in costul stocurilor). Multumesc. :biggrin:



#12 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 August 2008 - 10:37 PM

Vezi postareabetsaida, la Aug 23 2008, 07:12 PM, a spus:

conform OMFP1752 art54 alin 2 singurele care nu afecteaza costul stocurilor sunt reducerile comerciale iar risturnul este o reducere financiara deci afecteaza costul stocurilor si nu se inregistreaza separat in contabilitatea. Contul 767 se foloseste numai pentru reducerile comerciale-sconturile.
Reducerile de pret se impart in general in doua categorii: reduceri comerciale si reduceri financiare. Tratamentul acestora din punct de vedere fiscal este prevazut atat in Legea nr. 414/2002 privind impozitul pe profit, cat si in Legea nr. 345/2002 privind taxa pe valoarea adaugata.
Reducerile comerciale pot fi :
• Rabaturile, acordate pentru defecte de calitate sau intarzierea livrarii;
• Remizele, acordate pentru un volum mare al comenzii sau pentru importanta pe care cumparatorul o are in totalul clienteleli furnizorului;
• Risturnele, sunt reduceri acordate la sfarsitul unei perioade stabilite, in functie de volumul si importanta vanzarilor efectuate.
Reducerile comerciale se pot acorda in forma procentuala sau in suma fixa.

Reducerile financiare (sconturile) se acorda in general pentru plata inainte de termenul de scadenta.
Contul 767 se foloseste la modul general pentru toate discounturile (vezi cartea Contabilitatea financiara romaneasca conforma cu Directivele Europene - Pantea &Bodea , Ed. Intelcredo 2007).
Singurul moment cand reducerea iti afecteaza stocul e in cazul in care iti apare pe aceeasi factura cu marfa inregistrandu-se reducerea in ct.371; daca e pe o factura separata, reducerea se inregistreaza in 767.



#13 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2008 - 04:08 PM

Vezi postareastudenta IV, la Aug 23 2008, 11:37 PM, a spus:

Contul 767 se foloseste la modul general pentru toate discounturile (vezi cartea Contabilitatea financiara romaneasca conforma cu Directivele Europene - Pantea &Bodea , Ed. Intelcredo 2007).
Singurul moment cand reducerea iti afecteaza stocul e in cazul in care iti apare pe aceeasi factura cu marfa inregistrandu-se reducerea in ct.371; daca e pe o factura separata, reducerea se inregistreaza in 767.


NU. Conform Reglementarilor contabile conforme cu Directiva aIV-a , contul 767 se numeste "Venituri din sconturi obtinute".

Reducerile de natura comerciala evidentiate pe o factura ulterioara se contabilizeaza cu ajutorul conturilor 707, respectiv 607.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL