Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registrul inventar

19 replies to this topic

#1 phoenixx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Interests:informatii

Postat 04 August 2005 - 05:34 PM

Va rog sa ma ajutati!! Cine imi poate trimite un model din registrul inventar? Va mai rog , explicati-mi concret ce trebuie sa scriu in fiecare rubrica. Am auzit atatea pareri ca m-am zapacit de cap. Daca cineva ma poate ajuta, ii multumesc frumos!!!!!



#2 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 05 August 2005 - 09:08 AM

Registrul inventar se cumpara de la Mirton , Timlibris etc, ca nu stiu cum sa le zic. Se numeroteaza, NU se mai duce la Finante pt avizare,se completeaza la sfarsitul anului cu soldurile din balanta.




#3 phoenixx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Interests:informatii

Postat 05 August 2005 - 12:52 PM

L-am cumparat, dar are rubrica "denumirea bunului",data achizitionarii, felul si nr. documentului, valoarea de intrare, etc. Am luat deja o amenda usturatoare asa ca as vrea ca macar acum sa-l am in regula. Trebuie doar sa trec soldurile din balanta? fara explicatii? Registrul meu e avizat la finante. Oare nu e cel bun, pt. ca nu stiu unde sa trec soldurile. Multumesc oricum pt. interes si poate ma mai lamuriti un pic!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 May 2009 - 03:17 PM




#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 August 2005 - 12:57 PM

nu e ala :lol:



#5 phoenixx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Interests:informatii

Postat 05 August 2005 - 07:42 PM

Multumesc mult pentru ca m-ai "luminat" Septimiu!!! :P
Am crezut ca m-ai exista si prieteni "dezinteresati". O sa "platesc "informatia cuiva care are "pret".N-am cersit, doar am intrebat! Mult succes mai departe in intrajutorarea celor "nevoiasi"!! :D

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 08:17 PM




#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 August 2005 - 09:05 PM

phoenixx a spus:

N-am cersit, doar am intrebat! !! :D
si eu ti-am spus ca nu e ala registru inventar obligatoriu al contabilitatii...
unde e buba ?? :)



#7 phoenixx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Interests:informatii

Postat 06 August 2005 - 08:59 AM

Supararea mea e de vina! Dupa ce am platit o amenda, incerc sa ma invat minte.Contabila mea habar n-avea de el, aveam un registru avizat aiurea...Si apoi citesc ca "informatiile costa", de parca nu stiam. O sa caut sa cumpar un registru "valabil". Oricum multumesc pt. raspuns si scuze "tonul"!!
Intelepciunea e "a ta" doar cand o dai si altora, altfel ea este numai "in tine".

Sfaturi putem da, dar minte NU.



#8 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2005 - 05:19 PM

pe acest site informatiile sunt gratuite..nu exista taxe sau obligatii materiale !!!



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 August 2005 - 07:00 PM

saptamana asta :D



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2005 - 06:58 AM

DA !!!! :lol: :lol: :lol:



#11 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 September 2006 - 08:42 PM

In reg. inventar se trece si soldul contului 8035?

Multumesc



#12 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 September 2006 - 07:31 AM

8035 este un cont in afara bilantului. din ce stiu eu, nu se trece in reg. inventar.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#13 crengus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 05 October 2007 - 07:07 AM

Ia sa vedeti voi cum am luat eu amenda de la garda tocmai ca n-am trecut.....



#14 Monik822803

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 03 March 2008 - 11:29 AM

Daca are cineva un model de registru inventar in format excel (eventual cu cateva randuri completate de exemplu) va rog mult sa-l postati.



#15 AuraSc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 March 2008 - 01:47 AM

Incearca acest model.
Nu stiu prea bine sa atasez un *.xls, dar poate merge

Fisiere atasate





#16 *ivonne*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 10 March 2009 - 09:10 AM

buna ziua!
are cineva idee cum se poate repara o gresala facuta in reg. inventar? am refacut balanta pe dec. si registrul era deja completat in baza balantei anterioare. ce se poate face?
mentionez ca reg nu este numerotat si am inteles ca acesta nu se mai vizeaza....insa la un control poate da rau corectiile. m-am gandit sa rup foile si sa completez din nou. numara cineva pag. acestui registru?



#17 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 March 2009 - 10:35 AM

Nu rupe nici o foaie, in nici un caz... ai gresit, tragi cu o linie peste suma respectiva si o scrii deasupra pe cea corecta, semnezi si treci data, greseala este omeneasca si se poate ierta, dar daca incalci legile cu privire la corectarea erorilor...nu da prea bine. Si da, Registrul se numeroteaza, chiar daca nu mai este obligatoriu de ani buni sa treaca mai intai pe la Finante, pt. inregistrare.

Dana




#18 *ivonne*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 11 March 2009 - 03:21 PM

ok....insa vad ca tot mai multi cer pe forum model de reg. inventar.....ce sa inteleg ca acesta nu mai e obligatoriu sa fie ca cel vechi...si ca se poate totusi tipari un reg invent. pt. fiecare inventar care se realizeaza si se pune intr-un dosar(registru inventar)? nu inteleg.....de ce ar mai cere modele de reg inventar daca acesta ar trebui cumparat si vizat?



#19 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 March 2009 - 11:31 PM

Draga Ioana, am precizat ca registrul inventar nu trebuie vizat de Finante. Pt. mai multe lamuriri postez urm.:
ORDIN nr. 3.512 din 27 noiembrie 2008
privind documentele financiar-contabile-se aplica cu 01.01.2009
ANEXA 1
NORME METODOLOGICE
de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile
REGISTRUL-INVENTAR (Cod 14-1-2) 1. Servește ca document contabil obligatoriu de înregistrare a rezultatelor inventarierii elementelor de activ și de pasiv.
2. Se întocmește de către persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, într-un singur exemplar, după ce a fost numerotat, șnuruit, parafat și înregistrat în evidența unității.
Se completează la începutul activității, la sfârșitul exercițiului financiar sau cu ocazia încetării activității, fără ștersături și fără spații libere, pe baza datelor cuprinse în listele de inventariere și respectiv în procesele-verbale de inventariere a elementelor de activ și de pasiv, prin gruparea acestora pe conturi sau grupe de conturi, după caz.
Registrul-inventar se completează pe baza inventarierii faptice a elementelor de activ și de pasiv grupate după natura lor, conform posturilor din bilanț. În cazul în care inventarierea are loc pe parcursul anului, datele rezultate din operațiunea de inventariere se actualizează cu intrările și ieșirile din perioada cuprinsă între data inventarierii și data încheierii exercițiului financiar, datele actualizate fiind apoi cuprinse în registrul-inventar. Operațiunea de actualizare a datelor rezultate din inventariere se va efectua astfel încât la sfârșitul exercițiului financiar să fie reflectată situația reală a elementelor de activ și de pasiv.
Creanțele și obligațiile față de terți sunt supuse inventarierii pe baza confirmării extraselor soldurilor conturilor analitice debitoare și creditoare, sau a punctajelor reciproce, în funcție de necesități.
În cazul încetării activității, registrul-inventar se completează cu valoarea elementelor de activ și de pasiv inventariate faptic la acea dată.
În cazul în care o unitate are subunități dispersate teritorial care conduc contabilitatea până la nivel de balanță de verificare, registrul-inventar se poate conduce de către subunități, în condițiile înregistrării acestuia în evidența subunității.
În coloana 1 se înscrie numărul curent al fiecărei operațiuni înregistrate în ordine cronologică, de la deschiderea acestuia până la epuizarea filelor sau încetarea activității.
În coloana 2 vor fi recapitulate elementele inventariate, detaliat pe fiecare cont de activ și de pasiv, conturile de valori materiale putând fi defalcate pe gestiuni.
În coloana 3 se înscrie valoarea contabilă a elementelor inventariate.
În coloana 4 se înscrie valoarea de inventar a elementelor de activ și de pasiv, stabilită de membrii comisiei de inventariere (pe baza listelor de inventariere și a proceselor-verbale de inventariere).
În coloana 5 se trec diferențele din evaluare, calculate ca diferență între valoarea contabilă și valoarea de inventar.
În coloana 6 se menționează cauzele diferențelor (deprecieri, dezmembrări, dezasortări, calamități, terți neidentificați etc.).
3. Nu circulă, fiind document de înregistrare contabilă a rezultatelor inventarierii.
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil, împreună cu documentele justificative care au stat la baza întocmirii lui.

Dana




#20 mad_rus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 May 2009 - 12:28 PM

Vezi postareaAuraSc, la Mar 8 2008, 01:47 AM, a spus:

Incearca acest model.
Nu stiu prea bine sa atasez un *.xls, dar poate merge
Aura vreau sa te rog ceva in legatura cu registrul inventar. Ai putea sa-mi dai un semn pe adresa mea de mail dani71rus@yahoo.com
Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL