Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casa marcat


4 replies to this topic

#1 cristinuta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 September 2008 - 10:40 AM

Buna ziua!
Tin contabilitatea unui cabinet veterinar care dispune de o casa de marcat, pe care poate bate 3 tipuri de coduri: pentru pet shop, cu tva 19%, medicamente cu tva 9% consultatii cu tva 0%; poate primi amenda pentru ca nu apare pe bon fiecare produs vandut sau consumat, ci doar grupa din care face parte?
Multumesc!



#2 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 September 2008 - 01:37 PM

Da.Citeste in ordonanta 28/99 care sunt elementele obligatorii pe care trebuie sa le contina bonul fiscal.




#3 allday

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 May 2009 - 09:42 PM

Buna seara si bine v-am gasit!

Am deschis o societate cu profil magazin alimentar si diverse. Am cumparat casa de marcat, iar maine trebuie sa o ridic fiscalizata. Si tot maine vine baiatul de la service sa introduca // codurile produselor (paine, bere, lapte, grisine,...). Am o mare probleme referitor la aceste coduri: unii spun ca bonul trebuie sa contina, in afara elementelor obligatorii "de bun simt" (antet, CUI etc) denumirea fiecarui produs+nr.bucati+gramaj+... (ex. Fanta 1 buc x 0.500 g.). Altii - printre care si baiatul cu service-ul - spun ca nu e necesara si marca produsului (Fanta, Cola etc).

In OUG 28/1999 se spune:
Art. 4. - (1) "Bonul fiscal este documentul emis de aparatul de marcat electronic fiscal, care trebuie sa cuprinda cel putin: (...) denumirea si codul fiscal ale agentului economic emitent; adresa de la locul de instalare a aparatului de marcat electronic fiscal; logotipul si seria fiscala ale aparatului; numarul de ordine; data si ora emiterii; denumirea fiecarui bun livrat sau serviciu prestat; pretul sau tariful unitar; cantitatea; (...)"

De aici nu inteleg exact ce si cum. Mai exact, inteleg ca bonul va cuprinde "Salam de vara, 1kg" si nu "Salam de vara Marca, 1 kg...".
Va rog sa-mi explicati cum anume trebuie batut pe bon. In cazul in care e nevoie sa specific, in coduri, marca fiecarui produs, o voi lua razna, din moment ce pentru fiecare marca de bere din cele 24 cunoscute trebuie introduse cate 4-5 coduri (doza, 0.5, 1L, 1.5L, 2L) - cu alte cuvinte peste 100 de coduri numai pentru bere :smile:

Daca stie cineva cum trebuie trecute codurile (sau daca gasesc undeva o lista cu codurile pentru magazine alimentare, evident contra cost) va multumesc anticipat. :sad:



#4 simona munteanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 May 2009 - 11:26 PM

Buna, lucrez la o firma de case de marcat din Cluj de mai bine de 7 ani. Depinde de judetul in care functionezi si de cat de implicati sunt cei de la Garda care vin sa controleze. In Cluj se dau amenzi de 8000 lei pentru ca nu apare pe bon denumirea produsului. In alte judete nu-i intereseaza daca ai cumparata casa de marcat. Pentru magazin alimentar iti recomand sa lucrezi cu scanner si eventual program de gestiune. Casele de marcat au capacitate limitata la 2000, 3000, max.8000-10.000 coduri programabile in variante standard, coduri pe care nu ai cum sa la identifici manual.



#5 allday

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 May 2009 - 06:44 AM

Multumesc Simona. In Constanta Garda e pusa pe rele din cate am auzit. Inteleg din ce-mi spui ca scannerul ne salveaza de introdusul codurilor in casa? Programul de gestiune il are contabila si nu stau eu sa-l invat, pentru ca nu am timp.
Partea cea mai rea e ca, in varianta introducerii codurilor, o vom face initial in clasicul sistem romanesc 'dupa ureche', din moment ce nu cunosc zecile de marci din fiecare produs, gramajele pentru fiecare punga/pachet/doza/sticla.
Cu alte cuvinte, o problema neluata in calcul la demararea afacerii. Ca multe altele :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL