Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Evaluare economica si financiara a intreprinderii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Evaluare economica si financiara a intreprinderii


67 replies to this topic

#41 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 October 2008 - 11:26 AM

Vezi postarea$$ Bogdan $$, la Oct 25 2008, 09:58 AM, a spus:

Se realizeaza cheltuieli de cercetare dezvoltare pentru mentinerea potentialului exsitent atunci cand se modifica proprietatile unui bun deja existent. cum puteti spune ca cheltuielile destinate crearii unui nou produs nou, chiar si daca este folosit pentru inlocuirea altuia care va iesi de pe piata, sunt cheltuieli pentru mentinerea potentialului existent. e un produs nou cu care intreprinderea incearca piata, care poate imbunatati sau nu potentialul existent. asa ca raspunsul e 9.000.
te contrazic, eu sunt si inginer si am lucrat o vreme in productie, daca ai o piesa care pana la un moment dat o turnai si acum te-ai gandit sa o obti prin sudare inseamna ca ai inlocuit vechea piesa cu una noua dar asta nu inseamna ca ai imbunatatit performantele utilajului, ci ai folosit o retehnologizare. In problema nu se specifica motivele inlocuirii vechiului produs, asa ca poti sa o consideri cum vrei; oricum, cand se mentine potentialul existent nu se considera cheltuieli de cercetare de asta poti fi sigur.:thumbup:



#42 $$ Bogdan $$

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 October 2008 - 08:16 PM

la urma urmei fiecare face cum crede de cuviinta. eu nu am facut decat sa dau mai departe un raspuns pe care l-am primit de la o persoana abilitata in domeniu membra CECCAR si ANEVAR. Succes tuturor maine la examen si doamne-ajuta sa luam cu totii

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 04:57 PM
citare mesaj anterior




#43 catalina adina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 July 2009 - 02:41 PM

problemaVa rog, daca stie cineva sa rezolve pb62/evaluare, nu-mi sunt clare raspunsurile de pe site. Se cere activul net contabil corectat, dupa parerea mea ar fi :
ANC=(10000+3000+5000)-(2000+6000+1000)=9000
Are cineva alta parere ? Multumesc.



#44 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2009 - 03:13 PM

ANC = CAPITALURI PROPRII - TOTAL DATORII - ACTIVE FICTIVE
ANC = (10.000+3.000+5.000) - 0 - (2.000+6.000)=10.000



#45 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 06 July 2009 - 04:37 PM

ANC se calculeaza prin doua metode: 1. Plecand de la valoarea capitalurilor proprii, Capitaluri proprii - active fictive +/- valori latente si 2. Plecand de la valoarea activului, Active totale - active fictive - datorii totale., deci ori o metoda ori alta.
ANC corijat prin aceleasi metode dar in calcul se iau valorile reevaluate.



#46 biancalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 July 2009 - 02:49 AM

Vezi postarealiviap, la Jul 6 2009, 04:13 PM, a spus:

ANC = CAPITALURI PROPRII - TOTAL DATORII - ACTIVE FICTIVE
ANC = (10.000+3.000+5.000) - 0 - (2.000+6.000)=10.000

Este corecta rezolvarea care ai dat-o.
Pentru toti cei care sustin duminica examenul de acces, verificati raspunsurile care le aveti cu cele din cartea lui Marin Toma - "Initiere in evaluarea intreprinderilor". Eu am stat 3 nopti la rand pentru ca din diversele rezolvari care le aveam, s-a intamplat ca nici una sa nu corespunda cu ceea ce este in carte :sad: . Cine este interesat sa le aiba "ca la carte" sa-mi spuna si cu tot sufletul vi le dau.
Bafta la invatat.



#47 mada_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 July 2009 - 07:06 AM

Buna!
Te rog mult de tot imi poti trimite si mie rezolvarile pe: madaps_1986@yahoo.com
Multumesc anticipat!
O zi buna! :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:13 AM




#48 nico_stoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 July 2009 - 07:42 AM

Buna,
Te rog foarte mult sa mi le trimiti si mie la adresa nico_ceobanu@yahoo.com.

Mersi tare mult!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:13 AM




#49 emy96

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 July 2009 - 08:29 AM

te rog frumos si la adresa emiliaciupe@gmail.com
multumesc si tuturor bafta pe duminica

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:14 AM




#50 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 08:34 AM

parerea mea: mai bine sa fie postate pe forum daca si dra/dna Bianca este de acord sa le aiba toti. de ale mele nu-s 100% sigura ca sa le postez, insa stiu sa rezolv problemele. cu teoria ne mai descurcam :sad:



#51 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 10 July 2009 - 12:06 PM

Vreau si eu rezolvarile acelea daca se poate la veronicaconstanta@yahoo.com



#52 MonicaRusu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 July 2009 - 12:27 PM

Le-as dorii si eu , daca se poate , pe adresa monyk_7881@yahoo.com .Multumesc anticipat .



#53 mirela11

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 July 2009 - 01:26 PM

Te rog frumos,trimite-mi si mie pe adresa
sorin_voicu2003@yahoo.com
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:17 AM




#54 ficiuelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2009 - 02:24 PM

Buna ziua! Poti sa mi le dai si mie pe adresa de mail elena_ficiu@yahoo.com? Mii de multumiri!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:17 AM




#55 Felicia Fazlioglu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 July 2009 - 02:38 PM

Buna!
si eu am obs. ca nu corespund. Daca le-ai centralizat, le vreau si eu te rog, la adresa feliciafazlioglu@yahoo.com. Multumesc.



#56 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 03:20 PM

si pt mine : :sad: mihaela1903@yahoo.com



#57 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 05:16 PM

te rog trimite mi si mie raspunsuril la evaluare am confruntat si eu cu cartea dar nu in totalitate
cu multumiri teo - ttina30967@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:15 AM




#58 nico_stoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 July 2009 - 07:41 PM

A primit careva rezolvarile din cartea lui Toma Marin despre care spunea Bianca?



#59 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 08:27 PM

ce parere aveti despre raspunsul la intrebarea nr 65: Detaliati principiul general referitor la examinarea regularitatii documentelor financiar-contabile pe care expertul contabil trebuie sa il respecte in executarea expertizei contabile, adica:
Examinarea regularității documentelor financiar-contabile
a) Verificarea formală are în vedere:
- îndeplinirea condițiilor de formă exterioară;
- dacă se țin registrele obligatorii;
- dacă înregistrările sunt la zi;
- dacă operațiunile sunt înregistrate în ordine cronologică;
- dacă registrele sunt numerotate și paginate;
- dacă registrele sunt parafate și sigilate (semnate).
b) Principalele erori ce pot fi identificate:
- erori de calcul;
- erori de reportare;
- erori de înregistrare în conturi;
- erori de evaluare
c) Delicte contabile care reprezintă abateri de la legi și regulamente, sancționate de regulă penal:
- din punct de vedere al autorului:
= delicte ale intreprinzătorului sau conducerii;
= delicte ale asociaților;
= delicte ale personalului executiv.
- din punct de vedere al acțiunii:
= delicte de inducere în eroare;
= delicte privind ascunderea de fapte și situații;
= delicte de falsificare;
= delicte de deturnare.
- din punct de vedere al mijloacelor folosite:
= delicte produse prin acțiune (artificii);
= delicte produse prin omisiuni;
= delicte produse prin optimism (exces), față de care se impune adoptarea unei atitudini rezervate a experților contabili.
mie mi se pare ca doar prima parte are legatura cu intrebarea. eu am gasit un raspuns care suna cam asa si mi se pare cel mai aproape de adevar:

Verificarea documentelor se face sub trei aspecte: verificarea formala, a fondului si cifrica. Verificarea formala consta in controlul asupra intocmirii corecte a documentului. Astfel, se urmareste folosirea modelului de document corespunzator naturii operatiei consemnate, daca s-au completat toate datele, s-au specificat toate elementele necesare pentru redarea integrala a operatiei, documentul corespunde actelor justificative anexate, contine semnaturile necesare, nu au avut loc stersaturi sau corecturi fara a fi certificate. Verificarea cifrica consta in controlul exactitatii calculelor aritmetice. La verificarea de fond a documentelor se urmareste realitatea, necesitatea, oportunitatea si legalitatea operatiei economice inscrisa in documentul respectiv. Prin realitatea operatiei se intelege acea verificare prin care se constata ca intradevar operatia economica s-a facut la data, locul si in conditiile prevazute de document. De exemplu, se confrunta suma platita pentru cumpararea unor materiale cu cantitatea de materiale receptionata. Necesitatea consta in aprecierea daca operatia inscrisa in document este utila activitatii intreprinderii si este justificata economic.


p.s. scuze, asta era la expertiza. la ora asta n-am mai facut diferenta

Aceasta postare a fost editata de liviap: 10 July 2009 - 08:28 PM




#60 monik_v

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 July 2009 - 10:19 PM

trimte-mi si mie , te rog ..monicanecula@yahoo.com


merci frumos

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:15 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL