Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit venit din activitati independente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit venit din activitati independente

12 replies to this topic

#1 Lusiné

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 11 September 2008 - 09:24 AM

Este vorba despre o microintreprindere care desfasoara cursuri de specializare si perfectionare (limbi straine, management...).
Lectorii care tin aceste cursuri lucreaza pe baza unor contracte/conventii civile...li se opreste doar impozitul pe venit.
Pe langa acesti lectori, mai sunt si 2 angajati permanenti, cu contract individual de munca.

Intrebarea mea este: daca societatea este microintreprindere, ar trebui sa plateasca contributiile la buget trimestrial?
Iar in legatura cu impozitul pe venit din conventii/contracte civile la fel, tot trimestrial? Sau lunar?

Va multumesc anticipat, si astept un raspuns. :wink:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 September 2009 - 05:33 PM




#2 gabriz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 September 2008 - 09:46 AM

Mai noi am inteles ca trebuie sa platesti si sanatatea pentru ei.
si impozitul pe care il platesti il declari in decl 100, si cum microintreprinderea declara trimestrial, il treci in declaratia pe care o faci la finalul trimestrului, nu cred ca trebuie sa faci una separat.
Si poate ma ajuti si pe minela intrebarea mea cu plata freelacer-ilor, please!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 September 2008 - 11:44 AM




#3 Lusiné

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 11 September 2008 - 09:54 AM

Eu am citit tot pe acest forum, nu mai tin minte topicul, ca in cazul acestor contracte civile, se opreste numai impozitul pe venit...acum, daca se retine 16%, nu mai cade in grija persoanei cu care s-a incheiat contractul sa plateasca impozitul aferent declaratiei pe care o va depune la administratie referitoare la venitul realizat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 September 2008 - 11:44 AM




#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 September 2008 - 10:16 AM

Relatiile de munca sunt reglementate doar de Codul muncii, unde nu se pomeneste de "conventie civila". Daca credeti ca predarea unui curs nu este o munca va asumati riscul unor amenzi de la ITM.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 September 2008 - 02:29 PM

Impozitul pe venituri pe baza de conventii este 10% si in urma declaratiei 205 depusa pana in 28 februarie a anului urmator se face regularizarea (se plateste diferenta de 6%). Cu acordul persoanei in cauza se poate retine 16%.
Sumele astfel retinute se declara si se platesc lunar.



#6 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2008 - 04:02 PM

Vezi postareacontasoft, la Sep 12 2008, 03:29 PM, a spus:

Impozitul pe venituri pe baza de conventii este 10% si in urma declaratiei 205 depusa pana in 28 februarie a anului urmator se face regularizarea (se plateste diferenta de 6%). Cu acordul persoanei in cauza se poate retine 16%.
Sumele astfel retinute se declara si se platesc lunar.
Diferenta de 6% o plateste beneficiarul venitului, si cred ca nimanui nu-i convine varianta asta.Pentru 10% se face precizarea in contract.Daca nu se precizeaza niciun procent, aplici 16%.cred ca asa este corect.



#7 bass_anastasia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 September 2008 - 07:29 AM

in cazul contractelor de conventie civila poti sa optezi pentru retinere de 10 % din venitul brut obtinut sau 16%, contractul cu retinere de 16% se va inregistra la finante din momentul realizaii veniturilor, cel de 10 %,
Impozitul retinut se declara lunar in declaratia 100 la sursa impozit din conventii civile si se plateste lunar pana in data de 25 a lunii urmatoare, impozitul de 16% se declara lunar la sursa impozit pe alte venituri respectiv se plateste in cont unic ca apoi acestea sa fie distribuite.
respectiv ce tine de angajatii cu carte de munca pentru acestia vei intocmi declaratia 100 cu impozit pe salar si 102 cu aferente salariile la fiecare trimestru , astfel incat la martie iunie sept si dec vei avea in decl 100 atat impozit pe salar cat si impozit pe conventii.
pana in data de 29 feb a anului urmator se depune decl 205 cu centralizatorul persoanelor pentru care ai retinut impozitul, respectiv tot ce ai de declarat in cursul anului lunar tre sa coincida cu suma declarata totala in 205.
Optiunea pentru retinerea impozitului este a persoanei, daca dansul doreste impozit 10%, acesta va trebui sa isi regularizeze prin decl 200 care se depune pana in 15 mai (numai pers fizice depun), daca se doreste impozitare de 16% acesta este impozit final si nu va mai fi obligat la plata



#8 Maria Baziotis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Sighisoara

Postat 13 September 2008 - 11:24 AM

Sunt de acord cu parerea lui nopris ca, relatiile de munca sunt reglementate de Codul Muncii. Conventiile civile sunt contracte civile care impun din partea prestatorului o autorizatie pentru exercitarea serviciilor
Maria



#9 Lusiné

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 15 September 2008 - 09:26 PM

Vezi postareabass_anastasia, la Sep 13 2008, 08:29 AM, a spus:

in cazul contractelor de conventie civila poti sa optezi pentru retinere de 10 % din venitul brut obtinut sau 16%, contractul cu retinere de 16% se va inregistra la finante din momentul realizaii veniturilor, cel de 10 %,
Impozitul retinut se declara lunar in declaratia 100 la sursa impozit din conventii civile si se plateste lunar pana in data de 25 a lunii urmatoare, impozitul de 16% se declara lunar la sursa impozit pe alte venituri respectiv se plateste in cont unic ca apoi acestea sa fie distribuite.
respectiv ce tine de angajatii cu carte de munca pentru acestia vei intocmi declaratia 100 cu impozit pe salar si 102 cu aferente salariile la fiecare trimestru , astfel incat la martie iunie sept si dec vei avea in decl 100 atat impozit pe salar cat si impozit pe conventii.
pana in data de 29 feb a anului urmator se depune decl 205 cu centralizatorul persoanelor pentru care ai retinut impozitul, respectiv tot ce ai de declarat in cursul anului lunar tre sa coincida cu suma declarata totala in 205.
Optiunea pentru retinerea impozitului este a persoanei, daca dansul doreste impozit 10%, acesta va trebui sa isi regularizeze prin decl 200 care se depune pana in 15 mai (numai pers fizice depun), daca se doreste impozitare de 16% acesta este impozit final si nu va mai fi obligat la plata
Multumesc pentru raspuns, dar m-am cam pierdut...ce nu imi este clar sunt urmatoarele 2 lucruri : declaratia 100 cu impozitul din conventii civile il depun lunar (si platesc acest impozit tot lunar?) si declaratia 100 si 102 aferente imp.si contributiilor angajatilor permanenti le depun la 3 luni? Cred ca am inteles bine,nu?



#10 carmen2006visan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 September 2008 - 09:01 AM

da,ai inteles bine.



#11 monica_tatu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 September 2008 - 02:36 PM

Am inteles ca PFA-urile pot plati online impozitul pe venit de la 1 oct.Ce nu am inteles, este valabil si pt venitul din contracte civile?



#12 inelush

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 October 2008 - 10:02 PM

poate cineva sa ma ajute cu urmatoarea problema?
am lucrat anul trecut pe conventie din care mi s-a retinut impozit de 10% si acuma mi-a venit o instiintare ca mai am de plata cei 6% (pt tot anul!!!). intrebarea este: daca am fost studenta (la master) la zi, ma scuteste cumva de plata celor 6% ? (asa auzisem de undeva, dar nu stiu daca e adevarat).
multumesc anticipat



#13 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 25 April 2009 - 03:55 PM

Procentul de impozit pe venit cf. codului fiscal 16%. In contractele civile impozitul ce se retine la sursa poate fi si 10% dar finalul ce sa calculeaza la venit net este de 16%. (venit net = venituri-cheltuieli deductibile)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL