Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
administrator si salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

administrator si salariat


44 replies to this topic

#1 ducu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 February 2008 - 10:33 AM

Buna ziua...Va rog sa-mi spuneti daca in calitate de asociat unic a unui SRL pot fii angajat cu CM?
Va multumesc anticipat!!!!



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2008 - 11:11 AM

Se poate.

Articolul 196 indice 1 al Legii 31/1990 spune:

"(1) În cazul societăților cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuțiile adunării generale a asociaților societății.
(2) Asociatul unic va consemna de îndată, în scris, orice decizie adoptată în conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
(4) Dispozițiile privitoare la administrarea societăților pe acțiuni nu sunt aplicabile societăților cu răspundere limitată, indiferent dacă sunt sau nu supuse obligației de auditare."




#3 violeta enescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 March 2008 - 12:28 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Nov 1 2007, 06:06 PM, a spus:

1. Administratorul SRL care NU este asociat poate fi angajat cu contract de munca?
2. Care ar fi codul din COR daca vreau sa scrie pe el administrator?

Eu si sotul meu ne-am deschis de curand o mica firma (macrointreprindere) fara angajati pana in momentul de fata. Eu sunt trecuta ca si administrator in acte, iar sotul ca asociat. Eu vreau sa ma angajez ca si economis pt a-mi semna actele contabile dar nu stiu daca il pot angaja si pe sotul meu.(in alta functie).
Cineva mi-a spus ca dc sunt 2 asociati doar unul se poate angaja. Va rog ma puteti ajuta cu un raspuns ? Zilele astea ma duc la ITM si vrea sa stiu din-nainte dc ii pregatesc si lui dosarul.
Va multumesc!



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 March 2008 - 01:56 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Nov 1 2007, 04:06 PM, a spus:

1. Administratorul SRL care NU este asociat poate fi angajat cu contract de munca?
2. Care ar fi codul din COR daca vreau sa scrie pe el administrator?
Abia acum am observat intrebarile. Raspunsurile mele sunt:
1) Da, administratorul care nu e angajat, nici asociat, poate fi angajat cu contract de munca. Dar angajarea o face Asociatia generala a asociatilor/actionarilor (sau hotararea asociatuui unic, daca e doar un asociat) prin hotarare scrisa.
Daca Actul de constituire/statutul prevede ca administratorul nu este angajat, trebuie schimbat in prealabil acel act.
2) Pana acum nu am gasit un cod COR pentru administrator. Explicatia mea ar fi urmatoarea: Termenul "administrator" este un sinonim pentru expresia "conducatorul unitatii". Si cum nu exista functia "conducatorul unitatii", nu exista nici functia "administrator". Sunt niste denumiri generice. Administratorul va fi angajat pe una din functiile de conducere prevazute in COR: director general, director, manager etc., in functie de marimea firmei, de nivelul studiilor, de preferinte personale.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 March 2008 - 02:17 PM

Vezi postareavioleta enescu, la Mar 17 2008, 12:28 PM, a spus:

Eu si sotul meu ne-am deschis de curand o mica firma... fara angajati.... Eu sunt trecuta ca si administrator in acte, iar sotul ca asociat. Eu vreau sa ma angajez ca si economis pt a-mi semna actele contabile dar nu stiu daca il pot angaja si pe sotul meu.(in alta functie).
Cineva mi-a spus ca dc sunt 2 asociati doar unul se poate angaja. Va rog ma puteti ajuta cu un raspuns ? Zilele astea ma duc la ITM si vrea sa stiu din-nainte dc ii pregatesc si lui dosarul.
Exista pana anul trecut o restrictie privind angajarea actionarului unic, care acum nu mai e. Nu-mi aduc aminte sa fie vreo restrictie de angajare in cazul mai multor asociati in cazul SRL-urilor. Adunarea generala a asociatilor (AGA) va numi prin hotarare scrisa pe conducatorul unitatii (administratorul) in functia de director, iar apoi directorul poate sa-l angajeze si pe celalalt asociat pe alta functie. In registrul asociatilor trebuie sa fiti trecuti amandoi ca asociati, caci doar asta e realitatea.
Daca se poate si se doreste, sotul sa fie numit director iar sotia, daca are studii economice superioare, sa fie numita director economic sau contabil sef. In aceasta situatie sotia poate conduce contabilitatea si semna bilanturi. Nu e prea clara legea in ce priveste conducerea contabilitatii chiar de catre conducatorul firmei (presupunand ca are studii economice superioare).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 19 March 2008 - 09:40 AM

Multumesc, nopris! In sfarsit un raspuns competent.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 March 2008 - 09:01 AM

s-a introdus in codul COR si ocupatia de ADMINISTRATOR SOCIETATE COMERCIALA. codul cor 241939. noua completare va facilita inregistrarea contractelor individuale de munca ale administratorilor societatilor comerciale la ITM. aceasta se va aplica doar in cazul administratorilor de SRL. OUG nr.82/2007 a stabilit ca asociatul unic are dreptul de a fi si angajat al societatii comerciale, in cazul soc. cu raspundere limitata.



#8 patipatason

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 April 2008 - 08:34 PM

buna ziua,
am si o problema oarecum asemanatoare.

2 asociati la un SRL. Unul este salariat cu CIM, celalalt este administrator. Poate fi si administratorul salariat cu CIM? sau celalalt asociat ar trebui sa renunte la CIM.
Administratorul poate semna propria angajare?

multumesc



#9 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 20 April 2008 - 05:55 AM

Intrebare:cine semneaza la angajator contractul de munca?



#10 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2008 - 01:52 PM

Poate semna contractul aceeasi persoana si la angajat si la angajator ?

Dar daca asociatul unic este si administrator ? poate fi directorul societatii sale ?



#11 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 28 June 2008 - 07:06 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Mar 25 2008, 09:01 AM, a spus:

s-a introdus in codul COR si ocupatia de ADMINISTRATOR SOCIETATE COMERCIALA. codul cor 241939. noua completare va facilita inregistrarea contractelor individuale de munca ale administratorilor societatilor comerciale la ITM. aceasta se va aplica doar in cazul administratorilor de SRL. OUG nr.82/2007 a stabilit ca asociatul unic are dreptul de a fi si angajat al societatii comerciale, in cazul soc. cu raspundere limitata.
culmea este ca un S.A. are actionarul majoritar angajat din 2008 cu CIM; inspectorul ITM a inregistrat contractul dupa ce a fost intrebat in mod expres daca este in regula



#12 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 11 September 2008 - 09:02 PM

La un SRL cu 2 asociati, unul din asociati este si administrator.
Acesta se poate angaja ca si director?
Daca da, cine semneaza contractul lui de munca, o poate face celalalt asociat?



#13 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 11 September 2008 - 11:08 PM

da



#14 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 September 2008 - 03:03 AM

se poate angaja si daca este asociat unic si administrator; el semneaza in ambele parti (se "autoangajeaza") .Am mai vazut cazuri similare. :wink:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 September 2008 - 07:39 AM




#15 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 12 September 2008 - 09:16 AM

Articolul 196 indice 1 al Legii 31/1990 spune:

"(1) În cazul societăților cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuțiile adunării generale a asociaților societății.
(2) Asociatul unic va consemna de îndată, în scris, orice decizie adoptată în conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
(4) Dispozițiile privitoare la administrarea societăților pe acțiuni nu sunt aplicabile societăților cu răspundere limitată, indiferent dacă sunt sau nu supuse obligației de auditare."



#16 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 12 September 2008 - 10:00 AM

Vezi postareaAnaB, la Sep 12 2008, 07:16 PM, a spus:

Articolul 196 indice 1 al Legii 31/1990 spune:

"(1) În cazul societăților cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuțiile adunării generale a asociaților societății.
(2) Asociatul unic va consemna de îndată, în scris, orice decizie adoptată în conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
(4) Dispozițiile privitoare la administrarea societăților pe acțiuni nu sunt aplicabile societăților cu răspundere limitată, indiferent dacă sunt sau nu supuse obligației de auditare."


Atentie mare la ce scrie in lege. Nu se poate sa fii asociat unic, administrator si angajat la aceeasi firma. Poti sa fii doar combinatii de doua dintre cele 3. Mai exista astfel de topicuri. da o cautare.
kathy



#17 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 02 October 2008 - 10:18 PM

buna ziua
am o firma mica care se ocupa cu comercializarea hainelor second hand.
intrebarea mea este: la un eventual control de la itm sau finante voi primi amenda daca nu am nici un angajat dar vind marfa eu in calitate de administrator?
mi se pare cam aiurea sa am venituri din vinzari dar cheltuieli cu salariile sa fie zero :thumbup:



#18 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2008 - 11:29 PM

Daca esti asociat nu este nevoie sa fi si angajat, ptr ca muncesti in vederea obtinerii de profit, respectiv de dividende, iar statul sigur nu se supara(nu se diminueaza baza impozabila).
Daca esti doar administrator, poti fi intrebat care sunt foloasele tale ptr munca prestata?



#19 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 08:39 AM

Te poti angaja ca si administrator (acum cateva luni au fost introduse coduri COR si pentru meseria asta).
Dragos



#20 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 03 October 2008 - 10:31 AM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Oct 3 2008, 12:29 AM, a spus:

Daca esti asociat nu este nevoie sa fi si angajat, ptr ca muncesti in vederea obtinerii de profit, respectiv de dividende, iar statul sigur nu se supara(nu se diminueaza baza impozabila).
Daca esti doar administrator, poti fi intrebat care sunt foloasele tale ptr munca prestata?
ideea e ca administratorul e si asociat unic dar nu vrea sa se angajeze nici macar cu 2 ore....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL