Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de mandat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract de mandat

5 replies to this topic

#1 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 April 2005 - 11:05 AM

Am urmatoarea problema. In anul 2004 am incasat niste bani in baza unui contract de mandat ca intermediar de asigurari (consultant financiar). Banii mi-au fost virati in cont. Am avut surpriza sa constat ca din suma bruta mi-au retinut 16.5% (10%-impozit si 6.5% - sanatate). Mentionez ca sunt angajata cu CIM pe perioada nedeterminata in alta parte si ca am declarat acest lucru. Intrebarea mea este daca a fost corect sa mi se retina cei 6.5% pentru sanatate? O alta nelamurire este ca nu stiu cum trebuie sa dovedesc aceasta activitate ( ce acte trebuie sa-mi elibereze societatea respective ) pt. anul 2004 ca sa-mi pot completa corect declaratia de impozit pe venitul global. Cu multumiri.



#2 FlorinN

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 April 2005 - 11:28 AM

Da, sunt corecte retinerile. Orice venit impozabil este supus si contributiei de asigurari sociale de sanatate. Pentru completarea declaratiei de venit global anul pentru anul 2004 vei folosi veniturile din cele doua fise, pe care le vei anexa, FF1 de la unitatea unde esti incadrata cu CIM si FF2 solicita de la societatea de asigurari. :!:




#3 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 April 2005 - 07:51 PM

Veniturile din comis.incasate reprezinta venituri comerciale, categorie inclusa in cadrul veniturilor din activitati independente cf.Cod Fiscal (vezi art. 46 alin.(2) din CF si pct. 21 alin.2 lin.4 din Normele CF).
In virtutea acestui fapt, trebuia sa ceri inregistrarea fiscala, in urma careia dobandeai CIF si trebuia sa emiti facturi si sa conduci evidenta contabila in partida simpla (vezi CF art. 48.).
Soc. de asig.are oblig. retinerii la sursa a 10% din impozitul pe venit din activ.indep. cf. art.52 alin.(1) lit.c) din CF.
Regularizarea impozitului/venit se face in urma depunerii de catre tine a declaratiei speciale ref.la v.din activ.indep.- v.comerciale in 2005 pt.2004, a declaratiei IVG si a FF1 de la locul de munca unde ai fctia de baza + eventualele FF2 de la locurile de munca unde nu ai fctia de baza.
In baza ctr.de mandat/comision soc.de asig.nu poate intocmi FF2 pt.ca fisele fiscale se intocmesc numai pt.veniturile din salarii (venituri dependente).
In legatura cu cota de CASS de 6.5%, aceasta nu trebuia retinuta de soc.de asigurare din acelasi motiv (comis.nu reprezinta venit din salarii), ci trebuia sa o platesti tu (aplicata la venitul impozabil din activ.indep) in baza faptului ca realizezi astfel de venituri independente.



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2005 - 09:10 AM

Multumesc mult pentru raspunsuri, insa tot n-am inteles perfect. De fapt, m-am autorizat ca PFA din sept. 2004, mi-am cumparat facturier+chitantier, dar nu am emis nici o factura pt. n-am vrut sa mai am o grija in plus cu contabilitatea in partida simpla ca PFA. M-am gandit ca este mai simplu asa sa para ca nu am avut activitate. Lucrez in domeniul conta de 9 ani, dar nu am experienta in contabilitatea pt. PFA.
As vrea sa stiu totusi ce mai pot face acum ca sa rezolv problema. Am primit de la firma de asig. o hartie adresata Adm. Fin de sector in care sunt trecute veniturile brute realizate si retinerile totale - 16.5%. Este sau nu corect?



#5 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 April 2005 - 03:46 AM

Tinerea ctb.in partida simpla nu e optionala in cazul tau...
Era suficient sa citesti codul fiscal...
Acum... sa vedem:
emiti facturi din urma (daca n-ai folosit facturierul);
emiti o sg.factura pt.tot venitul brut - sumele deja facturate (daca ai folosit facturierul)
- in ambele cazuri de mai sus pe fact.treci cu minus totalul retinerilor facute de soc.de asig. a.i. total facturi = total sume incasate
intocmesti reg.jurnal de incas.si plati cf. sumelor brute din facturi si sumelor platite pt.div.cheltuieli, cronologic
pana la 15 mai 2005 depui declaratia speciala, FF1, FF2 si declaratia IVG, in care vei specifica (in baza adev.de la soc.de asig.) suma retinuta la sursa cu titlu de plati anticipate de impozit/venit din activ.indep.=10%
fiscul te va impune cu diferenta (in functie de plafonul unde te incadrezi)

Daca soc.de asig.nu are nevoie de fact.emise, le ascunzi bine sa nu le vada organul la un eventual control si sustii ca le-ai trimis prin posta dar nu ai confirmare de primire sau tichet de recomandata.

Ce mi se pare ciudat e cum a justificat soc.de asig.platile facute daca nu a primit facturi de la tine.
Ar trebui ca soc.de asig.sa-ti trimita si o copie a decl.205 depusa pana la 28.02.2005 din care sa rezulte ca ti-a platit cei 10% (cf.pct.04 din declaratie), baza de calcul si CNP-ul tau.
De asemenea, din adev.pe care ti-a trimis-o ar trebui sa rezulte si ca ti-a retinut 6,5% CASS, desi nu trebuia.



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 April 2005 - 02:44 PM

Lorenzo, din cele ce mi-ai spus inteleg ca nu trebuia sa-mi opreasca cei 6.5% sanatate.
Nu am emis nici o factura si nici nu am de gand s-o fac. Retroactiv este putin ilegal.
Eu am incasat diverse sume de la clienti utilizand chitante ale societatii de asig., iar banii i-am predat pe baza de borderou centralizator.
Pentru plata comisionului conform contractului banii mi-au fost virati in cont bancar. Mentionez ca nu am semnat vreun fel stat sau altfel de lista de plata.
De asemenea, cand am dat la Adm Fin. declaratia 020 nu am precizat vreun nivel estimativ al veniturilor viitoare si nici ei nu mi-au emis nici o decizie de plata anticipata trimestriala.
In concluzie, ce fac acum?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL