Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Asociatie Non-Profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Asociatie Non-Profit


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Zedy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Banii si puterea

Postat 27 September 2008 - 10:44 AM

Asociatia non-profit careia ii tin eu contabilitatea are ca obiect de activitate intretinerea unei cladiri. Asociatia este formata din 7 membri - societati comerciale care isi desfasoara activitatea in cladirea respectiva. Toate utilitatile (apa, energie etc) sunt facturate pe numele asociatiei iar aceasta refactureaza celor 7. Ceva gen asociatia de locatari a unui bloc (dar in cazul nostru avem SC-uri).
1. Credeti ca este nevoie sa trec aceste cheltuieli prin conturile clasei 6 (ct 605) iar cand refacturez am venit clasa 7, sau se poate face refacturare direct prin contul 462 ?
2. Asociatia a achizitionat o usa la intrarea in cladire. Cum inregistrez aceasta usa: -> ca facand parte din patrimoniul asociatiei si amortizez usa (si atunci cum inregistrez veniturile?) sau refacturez mai departe celor 7 (dar cum se vor descurca ei cu a7-a parte din usa fiecare?) ?
Mentionez ca asociatia nu are alte venituri decat cele venite de la cei 7 membri.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL