Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
STOCURI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


STOCURI

3 replies to this topic

#1 carmencristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 06 April 2005 - 02:28 PM

va cer opinia cu privire la urmatoarea problema?

O societatea, are stocuri (ex: materii prime) ce ies din gestiune cu metoda FIFO. Ce credeti despre programele de conta, ce permit contabilului la iesirea din gestiune a acestor stocuri sa aleaga care din articole le trece pe bonul de consum, de ex nu primul intrat, ci al treilea?

eu cred ca ar trebui sa nu fie permisive in acest sens. Sau credeti ca sunt totusi situatii de exceptie?

multumesc



#2 FENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 07 April 2005 - 12:48 PM

Ai dreptate. Metoda FIFO =primul intrat, primul iesit Inseamna ca programul are o eroare de algoritm, soft incomplet, soft in lucru.
Nu trebuie sa fie permisiv. Testati programul vedeti daca nu cumva mai sesizati si alte aspecte si luati legatura cu persoana de la care l-ati achizitionat sa va dea explicatiile necesare.




#3 halmagean cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:oradea

Postat 07 April 2005 - 02:18 PM

Si totusi trebuie lasat un oarecare control asupra alegerii codurilor de materii prime. Exista situatii exceptionale in care s-ar putea sa fim nevoiti sa alegem un alt cod de intrare pentru materialul dat in consum. Daca softul nu permite acest lucru avem o problema. :(
Softul de care dispun eu ofera posibilitatea ca printr-o setare sa pot obtine accesul pe un cod intrare (prin cod intrare intelegem codul creat de soft in momentul receptionarii materialului respectiv). http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
Sa-i spunem eventual un FIFO mai permisiv. :lol:



#4 FENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 07 April 2005 - 03:19 PM

am avut in vedere miscarile (intari-iesiri) in cadrul aceluiasi cod de material, sigur ca da , softul trebuie sa fie permisiv,flexibil,referitor la coduri, sa le pot crea in functie de specificul activitatii respective, in functie si de alte informatii necesare pentru analize , decizii etc
- ex. cod 1500 - p.sp cod in functie de material
intrari
01.01 150 x 1000
15.01. 200 x 2000
25.01 300 x 3000
iesiri
28.01 450
din care
150 x 1000
200 x 2000
100 x 3000
sau pot sa am situatia: coduri in functie de pret
intrari
cod 1500 150 x 1000
cod 1501 200 x 2000
cod 1502 300x 3000
iesiri
cod 1500 150 x 1000
cod 1501 200 x 2000
cod 1502 100 x 3000

sau alte variante de codificare,






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL