Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA-Inspector Resurse Umane - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA-Inspector Resurse Umane

9 replies to this topic

#1 mbgheban

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 April 2005 - 11:31 PM

Pot deveni PFA Inspector de resurse umane?
Exista vre-o lege care sa reglementeze profesia libera de Inspector res... sau
e o activitate independenta din care se obtin venituri comerciale (activitati de servicii prestate în principal întreprinderilor)?

Multumesc.



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 05:01 PM

trebuie doar sa ai diploma de inspector...vezi cursurile de la ITM




#3 mbgheban

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 April 2005 - 07:35 PM

Multumesc, dar cum ma autorizez? Activitate comerciala sau profesie libera?



#4 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2005 - 09:06 AM

Depinde de tine! Cum alegi. Ca SRL cred ca vei atrage mai mult firmele pt. ca vei presta pe baza de contracte de prestari servicii si asa, firmele isi vor trece pe cheltuieli tot ceea ce e legat de activitatea aceasta. Aici, cel mai bun sfat ti-l poate da un economist.
Din pc.meu de vedere, eu as opta pt.firma. La cod CAEN trebuie sa treci - consultanta management - 7114 - Activitãþi de consultanþã pentru afaceri ºi management.
Ada



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2005 - 11:42 AM

e acelasi lucru..oricum emiti factura,inchei contract si reprezinta o cheltuiala deductibila pt orice firma..ideea e ca ca PFA momentan nu poti sa-ti angajezi personal..insa si tu poti face cheltuieli in interesul firmei pe PFA, platesti contributii la stat in numele tau si impozite..ideea e ca nu depui nici un bilant,contabilitatea e fosrte simpla si actele ti le vizeaza anual un inspector..poti inclusiv sa-ti cumperi masina pe PFA, ii deduci amortizarea aferenta etc...

despre SRL cred ca stii mult mai multe si nu are rost sa ti le insir eu aici..



#6 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 10 June 2005 - 04:42 PM

SANDA ILIUTA a spus:

Depinde de tine! Cum alegi. Ca SRL cred ca vei atrage mai mult firmele pt. ca vei presta pe baza de contracte de prestari servicii si asa, firmele isi vor trece pe cheltuieli tot ceea ce e legat de activitatea aceasta. Aici, cel mai bun sfat ti-l poate da un economist.
Din pc.meu de vedere, eu as opta pt.firma. La cod CAEN trebuie sa treci - consultanta management - 7114 - Activitãþi de consultanþã pentru afaceri ºi management.
tocmai am venit de la primaria sectoruli 3; am aflat cu surprindere ca, daca doresti sa te autorizezi ca pfa pe "consultanta" nu se poate: acest cod caen este destinat in exclusivitate societatilor, asa cum mi-a comunicat jurista detasata la primarie de la registrul comertului.



#7 anghelada

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 09 June 2006 - 08:05 AM

Si eu vreau sa ma autorizez PFA cu certificat de Inspector resurse umane.
Am inteles ca nu te poti autoriza pe consultanta, dar pe calificare? Ca pana la urma activitatea de resurse umane nu trebuie sa o incadrezi neaparat in domeniul consultantei.
Daca aflu ceva va spun si voua. Tocmai am rugat pe cineva sa se intereseze la primarie cum ma pot autoriza cu acest certificat.
Si mai este ceva. Ati auzit cumva vreun zvon ca de la anul ITM nu va mai tine carnetele de munca? Ar fi foarte interesant. :wink:



#8 crisssti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Bucuresti, sector 3
  • Interests:pfa

Postat 09 June 2006 - 08:26 AM

Teoretic se poate sa te inregistrezi ca pfa cu orice activitate din cod CAEN, cf legii 378/2005. Practic acest lucru nu se poate pentru ca nu au aparut normele de aplicare a legii, ci doar o nota de fundamentare semnata de Copos de pe vremea cand era functionar de stat.



#9 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 11 June 2006 - 10:18 PM

Interesant subiect .... pe mine ma framanta demult
la fel ...vreau sa ma fac pfa ptr inceput si ma gandeam tot la consultanta in managemnet ....
ia s amerg sa vad si eu ...dar vorbesc de cu totul alta primarie ... nu d ebucuresti ..

O seara buna



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 June 2006 - 06:21 AM

de cate ori pe an se tin cursurile de inspector la ITM?
se mai tin anul acesta?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL