Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cu TVA sau fara? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cu TVA sau fara?

37 replies to this topic

#1 Silver

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2008 - 07:34 PM

o intrebare scurta:

firma din Ro platitoare de TVA efectueaza un serviciu pentru o firma din Franta. serviciul consta in realizarea unui site, iar acest lucru s-a realizat in Ro.
factura o emit catre firma din FR, platesc sau nu TVA?
daca imi da un cod valid de TVA pot sa o trec la scutit?

multumesc anticipat



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 October 2008 - 08:03 PM

daca ai cod valid de TVA, faci factura fara TVA, si scrii "conf.art.150 lit.b.)-Legea 571/2003" (taxa datorata de beneficiar).

Bea



#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 October 2008 - 08:15 PM

Realizarea de site-uri reprezinta servicii furnizate pe cale electronica care sunt servicii intangibile. Daca un prestator stabilit si inregistrat in scopuri de TVA in Romania factureaza servicii intangibile unui beneficiar persoana impozabila stabilita in Comunitate va emite factura fara TVA si va inscrie pe factura mentiunea „neimpozabil in Romania”, iar daca beneficiarul este o persoana neimpozabila stabilita in Comunitate va emite factura cu TVA din Romania.



#4 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 October 2008 - 09:13 AM

tu te incadrezi la art.133 alin 1....ceea ce inseamna ca locul prestarii de servicii este considerat a fi Romania , iar in acest caz se factureaza cu TVA. In general vorbind acuma la acest lucru se refera legea cand reglementeazaa locul livrari . al achizitiei sau al prestarii de servicii : daca locul este considerat Romania atunci se factureaza cu TVA , iar daca locul este in alta tara din Uniune se factureaza fara. In general locul prestarii serviciilor este considerat locul unde isi are sediul prestatorul cu anumite exceptii la care tu nu te incadrezi...prin urmare tu facturezi cu TVA.



#5 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 09:45 AM

uana.be, te rog, sa citestimai departe de alin.1. acel articol la care te-ai referit, si vei gasi:
"(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi: […]
   g) locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiția ca respectivul client să fie stabilit sau să aibă un sediu fix în afara Comunității ori să fie o persoană impozabilă acționând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în același stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:
   [...]
   12. serviciile furnizate pe cale electronică. În cazul în care serviciile furnizate pe cale electronică sunt prestate de o persoană stabilită în afara Comunității sau care are un sediu fix în afara Comunității de la care serviciile sunt prestate, către o persoană neimpozabilă care este stabilită, are domiciliul stabil sau reședința obișnuită în România, se consideră că locul prestării este în România; [...]"

de asemenea, recomand sa citesti si art.1251 CF:
   "26. servicii furnizate pe cale electronică sunt: furnizarea și conceperea de site-uri informatice, mentenanța la distanță a programelor și echipamentelor, furnizarea de programe informatice - software - și actualizarea acestora, furnizarea de imagini, de texte și de informații și punerea la dispoziție de baze de date, furnizarea de muzică, de filme și de jocuri, inclusiv jocuri de noroc, transmiterea și difuzarea de emisiuni și evenimente politice, culturale, artistice, sportive, științifice, de divertisment și furnizarea de servicii de învățământ la distanță. Atunci când furnizorul de servicii și clientul său comunică prin curier electronic, aceasta nu înseamnă in sine că serviciul furnizat este un serviciu electronic; "
Bea



#6 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 October 2008 - 09:56 AM

am citit dar se pare ca nu ai citit destul de atenta nici tu...si eu am citit de 2 ori ..la 12 se specifica clar cazul : persoana stabilita IN AFARA Comunitatii catre o persoana din Romania...pai el nu se incadreaza la aceasta exceptie dat fiind faptul ca acest serviciu se presteaza din Romania catre Franta!

Plus si daca ar fi corect citat articolul ..specifica clar "locul prestarii este considerat a fi Romania"..pai asta ce inseamna?? Ca te suspui legislatiei din Romania! Ce spune legislatia din Romania?? Esti platitor de TVA - facturezi cu TVA! Deci oricum ar trebui sa factureze cu TVA

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 08:09 PM
citare integrala mesaj anterior




#7 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 10:13 AM

locul prestării este considerat a fi:locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiția ca respectivul client să fie o persoană impozabilă acționând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în același stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:serviciile furnizate pe cale electronică. restul dupa "." la punctul 12. este o completare pentru un caz special.

mai citeste o data.
Bea



#8 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 October 2008 - 10:22 AM

noi nu citim aceeasi lege sau cum? Alin 2 prevede derogari prin exceptie de la alin 1..corect?? Buuun! Alin 2 litera g pe care o dai exemplu iti explica niste cazuri din care punctul 12 exemplifica CLAR cui se adreseaza ...adica la litera g este pus SAU (ca e din ro, din comunitate sau din afara ei in urm cazuri..etc.) iar 12 vine si-ti zice clar ca se refera la date electronice prestate DIN AFARA Comunitatii catre RO..caz in care locul este considerat RO...nu inteleg ce-i asa de greu de inteles...nu degeaba sunt aceste puncte de la 1-14 care iti explica clar care situatie e din litera g)....Si revin cu aceeasi intrebare...Ce inseamna pt tine "locul prestarii este considerat Romania?"



#9 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 10:43 AM

se pare ca citim aceeasi lege cu minti diferite(normal).
asteapta si alte opinii, dar eu zic ca la pct.12 este foarte clar: "12. serviciile furnizate pe cale electronică. În cazul în care serviciile furnizate pe cale electronică sunt prestate de o persoană stabilită în afara Comunității sau care are un sediu fix în afara Comunității de la care serviciile sunt prestate, către o persoană neimpozabilă care este stabilită, are domiciliul stabil sau reședința obișnuită în România, se consideră că locul prestării este în România;"
deci dupa punct se explica acel caz special, in care serviciile sunt prestate catre o persoana neimpozabila de catre furnizor in afara Comunitatii, locul prestarii este in RO. aceasta propozitie este complementara celor scrise inainte.

oricum, nu te oblig (ca nu pot) sa intelegi cum inteleg eu, amandoua credem, ca ceea ce intelegem este corect.
asta e.

spor la treaba.
Bea



#10 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 October 2008 - 11:06 AM

Da, intr-adevar este vorba de servicii furnizate pe cale electronoica( pana aici ai nimerit-o) DAR

1. Tu citezi urmatoarele: "În cazul în care serviciile furnizate pe cale electronică sunt prestate de o persoană stabilită în afara Comunității sau care are un sediu fix în afara Comunității"
Din cate stiu eu Romania a aderat la uniunea europeana ( COMUNITATE) la data de 01.01.2007 (corecteaza-ma daca nu stiu eu bine), iar cel care a postat, din cate am vazut eu, nu a specificat ca firma prestatoare(din romania) ar avea vreun sediu fix in afara comunitatii.
In concluzie nu poti incadra aceasta prestatie la pct 12 deoarece incadrarea ei aici ar presupune indeplinirea cumulativa a doua conditii:
a) Serviciile prestate sa fie de natura serviciilor furnizate pe cale electronica - conditie care este intr-adevar indeplinita
b) Prestatorul sa fie stabilit in afara Comunitatii / sa aiba sediu fix in afara comunitatii - conditie NEINDEPLINITA! deoarece prestatorul este persoana juridica romana (Romania e tara membra a uniunii, deci nu se poate afla in acelasi timp in afara ei) si nici nu are un sediu fix in afara uniunii.
2. Chiar daca s-ar incadra la pct 12, si acest punct, ca si art 1, are finalitatea ca locul prestarii se considera a fi Romania, iar un serviciu de aceasta natura pt care locul prestarii este Romania se factureaza INTOTDEAUNA CU TVA.

Constat ca tu nu intelegi doua lucruri:

1. ce inseamna stabilit / avand sediu fix in / in afara comunitatii
2. ce inseamna locul prestarii d.p.d.v. al regimului T.V.A.

mai citeste si Codul de procedura fiscala si normele de aplicare si o sa te lamuresti.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 08:10 PM
citare integrala mesaj anterior




#11 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 October 2008 - 11:26 AM

Unde mai pui, ca in speta de fata, tu nu intelegi cine este beneficiar si cine este prestator.

Conform pct 12 prestatorul trebuie sa fie stabilit in afara comunitatii sau sa aiba sediu fix in afara comunitatii, iar beneficiarul trebuie sa fie roman
In speta de fata prestatorul este roman (din comunitate, evident) iar beneficiarul este francez (tot din comunitate, tot evident).

cu tot respectul, avand in vedere cele enuntate mai sus si in postul meu anterior te-as ruga sa-mi explici cum reusesti cu toate astea sa aplici exceptia de la pct 12 in cazul de fata, si prin aplicarea ei cum ai ajuns la concluzia ca facturezi fara TVA?

Aceasta postare a fost editata de uana.be: 09 October 2008 - 11:31 AM




#12 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 09 October 2008 - 11:36 AM

Deci , in situatia ta, locul prestarii se considera la domiciliul clientului, respectiv Franta, iar pe factura nu treci TVA si specifici "Neimpozabil in Romania". That's all.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 08:10 PM
citare integrala mesaj anterior




#13 mihaitarta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 09 October 2008 - 11:39 AM

Vezi postareatopala_gustav, la Oct 9 2008, 12:36 PM, a spus:

Deci , in situatia ta, locul prestarii se considera la domiciliul clientului, respectiv Franta, iar pe factura nu treci TVA si specifici "Neimpozabil in Romania". That's all.

Imi explici si mie, te rog, de unde ai dedus asta?



#14 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 09 October 2008 - 12:43 PM

Da, din urmatoarele:
1) crearea de websiteuri este furnizare de servicii si nu livrare de bunuri, scrie pe undeva prin CF, nu mai caut acum;
2) locul prestarii de servicii este Franta , dedus din Art.133, lit g) pct12. intrucit "clientul este o persoana impozabila, acționând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în același stat cu prestatorul".
3) locul prestarii fiind in afara tarii , operatiunea nu este impozabila dpv al TVA, intrucit nu se indeplineste pct.b din art 126 (1).

Ce nu este clar si inca nu m-a lamurit nimeni, este daca aceste sume intra in cifra de afaceri ce se calculeaza pentru plafonul de 35000 Eur care implica trecerea la platitor de TVA. Cifra de afaceri este definita ca "valoarea totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfășurate de o mică întreprindere, efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, incluzând și operațiunile scutite cu drept de deducere și pe cele scutite fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) și f), dacă acestea nu sunt accesorii activității principale". Deci problema mea este: operatiunile "neimpozabile in Romania" intra in calculul cifrei de afaceri sau nu, tinind cont ca acolo se specifica "prestari de servicii care ar fi taxabile" ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 08:11 PM




#15 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 01:16 PM

inca o data:
locul prestării este considerat a fi:locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiția ca respectivul client să fie o persoană impozabilă acționând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în același stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:serviciile furnizate pe cale electronică. restul dupa "." la punctul 12. este o completare pentru un caz special.

serviciul este clar incadrat la pct.12, da?
locul prestarii in FR - client francez -persoana juridica impozabila(cod valid TVA), da?
(prestator(furnizor) - roman, da?)

deci NU ESTE IMPOZABILA OPERATIUNEA IN ROMANIA, beneficiarul la randul lui este obligat la plata TVA, in Franta!!!!
Bea



#16 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 01:51 PM

pentru topala_gustav:

operatiunile neimpozabile in Ro nu sunt cuprinse in calculul CA, deoarece nu depind in nici un fel de statutul persoanei care le realizeaza, intra doar livrarile si prestarile care ar fi taxabile daca nu s-ar afla in regimul special de scutire resp.persoana(cum descrie la art.152 alin.2).
Bea



#17 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 October 2008 - 01:56 PM

Da..pusa in nuanta asta e posibil sau cred ca ai dreptate ...Daca precizarea de dupa "." este un caz special (ca sa inteleaga tot omu ce se intampla si in cazul in care prestatorul e din afara catre clientu din uniune) e corect cum ai judecat-o tu! Ma bucur ca am avut aceasta mica "dezabatere" argumentata (indiferent ca eronat sau nu) pt ca majoritatea trantesc niste raspunsuri nefiind in stare sa le argumenteze..oricum mai am putin pana sa fiu concret convinsa :) ..o sa ma uit si in norme si proceduri pt ca e prea interpretabil si totul depinde de o virgula in MO..anyway Ms de discutie:)



#18 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 01:58 PM

nu e vorba de virgula, e vorba de punct, care inseamna sfarsitul unei propozitii.

sper sa te convingi tu insati ca asa este, cum am explicat.

spor si numai bine! :thumbup:
Bea



#19 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 09 October 2008 - 02:20 PM

Vezi postareaBea, la Oct 9 2008, 01:51 PM, a spus:

pentru topala_gustav:

operatiunile neimpozabile in Ro nu sunt cuprinse in calculul CA, deoarece nu depind in nici un fel de statutul persoanei care le realizeaza, intra doar livrarile si prestarile care ar fi taxabile daca nu s-ar afla in regimul special de scutire resp.persoana(cum descrie la art.152 alin.2).

Bravo, asa sustin si eu, sper sa fie de acord si cei de la administratia financiara cu chestia asta.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 09:12 PM

Vezi postareauana.be, la Oct 9 2008, 10:13 AM, a spus:

tu te incadrezi la art.133 alin 1....ceea ce inseamna ca locul prestarii de servicii este considerat a fi Romania , iar in acest caz se factureaza cu TVA. .....In general locul prestarii serviciilor este considerat locul unde isi are sediul prestatorul cu anumite exceptii la care tu nu te incadrezi...prin urmare tu facturezi cu TVA.
Locul prestarii pentru serviciile intangibile furnizate pe cale electronica prestate de catre o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania este considerat a fi locul unde beneficiarul este stabilit sau are un sediu fix pentru care este prestat serviciul, daca beneficiarul este stabilit sau are sediul fix in UE si este o persoana impozabila (inregistrata sau nu in scopuri de TVA)- art. 133 alin.(2) lit.g) pct. 12.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL