Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cu TVA sau fara? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cu TVA sau fara?

37 replies to this topic

#21 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 10 October 2008 - 08:43 AM

Bea m-am lamurit...am discutat cu un expert contabil (care e foarte pasionat de lege si nu-i scap nimic...MO e biblia:) ) si ai avut dreptate...acolo se incadreaza unde ai zis tu si se factureaza fara TVA ...
Lexiroxi...ms ca m-ai citat si ai zis unde se incadreaza...dar daca citeai toate posturile ai fi vazut ca pana la sfarsitul lor am cazut de acord cu Bea asupra aceluiasi lucru..ms oricum



#22 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 October 2008 - 09:31 AM

uana.be, e foarte frumos din partea ta sa revii cu "feedback", merita sa sacrific timp pentru oameni ca tine!
:thumbup:

de altfel, cu toate ca nu sunt expert si nici nu doresc sa devin, si eu sunt pasionata de legislatie, si nu cred, pana nu vad cu ochii litera legii. cred ca in meseria noastra toata lumea asa ar trebui sa se manifeste.

numai bine!

Bea



#23 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 10 October 2008 - 10:00 AM

@Bea : Ms - e normal ca dupa ce m-am contrazis (gresit dupa cum s-a vazut) sa si admit cand cineva are dreptate...acum m-am convins...Oricum imi plac discutiile de genul acesta , cu bun simt si consider ca sunt constructive pt ambele parti..pt unii inseamna ca au mai invatat ceva corect (cazul meu) , iar pt altii ca si-au exercitat/folosit cunostintele si nu e in van ceea ce au asimilat (cazul tau) :) O zi buna si spor la munca!



#24 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 17 October 2008 - 06:46 PM

care este explicatia ca la o fact de leasing nu am tva aferent asigurarii si dobanzii,iar la alta factura am???
merci



#25 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 21 October 2008 - 09:52 AM

la asigurare nu ar trebui sa ai TVA in nici un caz...nu este purtatoare de TVA...E adevarat si eu am intalnit institutii de credit care aplicau (la leasing in general) tva si la asigurari...e o porcarie.
In schimb de ceva vreme si dobanda este purtatoare de TVA...nu a fost , dar acum este! West Credit Leasig este o societate care factureaza asigurarea cu TVA ...gresit,dar asta este! Teoretic exista o lege care spune ca daca primesti o factura intocmita incorect sa o corectezi si sa faci inregistrarile corecte , sa anunti emitentul atat de greseala cat si de faptul ca tu ii vei plati valoarea corectata a facturii..tot in acea lege este stipulat si faptul ca beneficiarul raspunde solidar cu emitentul daca incorectitudinea nu a fost remediata!



#26 roxanabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 21 October 2008 - 11:19 AM

Salutare!

Si eu am acelasi caz, adica singura activitate economica este prestarea de servicii IT, in Romania, pentru beneficiar stabilit in U.E. Operatiunea este neimpozabila in Romania,conform uneia dintre exceptii.
Intrebarea mea este legata de dreptul de deducere, adica: deduc si eventual imi pot recupera TVA pentru achizitiile nationale ?



#27 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 21 October 2008 - 01:21 PM

Daca esti platitoare de TVA, da, daca nu, evident ca nu. Asa cum vad eu lucrurile, prestarile de servicii mentionate de tine sunt ca si "inexistente" dpv al TVA ( nu platesti/nu recuperezi TVA aferent lor), ele luandu-se in calcul, in schimb, la impozitul pe venit. Operatiunile efectuate cu parteneri nationali ( prestari servicii, achizitii, etc) intra in baza de calcul a TVA si ca atare poti recupera TVA-ul aferent achizitiilor. Preferabil ar fi sa ai si niste venituri de la clienti romani ( prestari de servicii IT catre clienti romani), ca sa poti compensa TVA-ul platit cu cel incasat, in loc de a face cerere de rambursare TVA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 12:03 AM
citare mesaj anterior




#28 iulia constantin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 21 October 2008 - 02:22 PM

Am un contract de cumparare in care se specifica plata in 12 luni. Spuneti-mi si mie ce articol din ce lege spune ca nu se mai inregistreaza tva in 4428 si se descarca lunar?



#29 roxanabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 21 October 2008 - 04:21 PM

Multumesc mult pentru raspunsul promt topala_gustav!
Deci daca ma inregistrez ca platitor de Tva imi pot recupera de ex. TVA pentru o masina, chiar daca este un pic mai greu... :thumbup:


Am gasit pe site la mfinante cateva brosuri si pliante care mi s-au parut foarte utile:

http://infotva.mfinante.ro/wps/portal/!...5nCkT:10h8u03pu



#30 mela-dia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 October 2008 - 04:23 PM

Vezi postareauana.be, la Oct 21 2008, 10:52 AM, a spus:

la asigurare nu ar trebui sa ai TVA in nici un caz...nu este purtatoare de TVA...E adevarat si eu am intalnit institutii de credit care aplicau (la leasing in general) tva si la asigurari...e o porcarie.
In schimb de ceva vreme si dobanda este purtatoare de TVA...nu a fost , dar acum este! West Credit Leasig este o societate care factureaza asigurarea cu TVA ...gresit,dar asta este! Teoretic exista o lege care spune ca daca primesti o factura intocmita incorect sa o corectezi si sa faci inregistrarile corecte , sa anunti emitentul atat de greseala cat si de faptul ca tu ii vei plati valoarea corectata a facturii..tot in acea lege este stipulat si faptul ca beneficiarul raspunde solidar cu emitentul daca incorectitudinea nu a fost remediata!

Buna uaana.be,
Si TIRIAC LEASING factureaza asigurarea cu TVA. Pe factura lunara de rata leasing este prinsa si plata asigurarii lunare la care societatea de leasing aplica TVA. Desi specifica asigurare ei o trateaza ca pe o prestare de servicii. Ni s-a specificat ca numai in situatia in care s-ar plati direct cu numerar contra chitanta, nu s-ar mai adauga TVA-ul, dar fiind facturata trebuie sa sa factureze TVA. Baza legala nu au specificat-o.
Poate ne-o comunica si noua cineva.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 October 2008 - 10:52 PM




#31 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 21 October 2008 - 06:36 PM

multumesc pt raspunsuri,noi avem un leasing financiar la Unicredit.O sa-i contactez sa vad ce baza legala imi dau.



#32 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 October 2008 - 10:49 AM

Vezi postareamela-dia, la Oct 21 2008, 04:23 PM, a spus:

Buna uaana.be,
Si TIRIAC LEASING factureaza asigurarea cu TVA. Pe factura lunara de rata leasing este prinsa si plata asigurarii lunare la care societatea de leasing aplica TVA. Desi specifica asigurare ei o trateaza ca pe o prestare de servicii. Ni s-a specificat ca numai in situatia in care s-ar plati direct cu numerar contra chitanta, nu s-ar mai adauga TVA-ul, dar fiind facturata trebuie sa sa factureze TVA. Baza legala nu au specificat-o. Poate ne-o comunica si noua cineva.
Da ..asa sustin si cei de la west credit leasing..in sensul ca ei sustin ca refactureaza ..adica societatea de asigurare le factureaza lor asigurarea si ei ti-o refactureaza tie cand iti emit si factura de leasing...Oricum ar trebui intrebati in ce baza legala o fac...pt ca nu se incadreaza la servicii dat fiind faptul ca in lege este stipulat si acest caz de refacturare ...caz in care este specificat ca nici refacturarea asigurarii nu este purtatoare de tva!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 06:35 PM




#33 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 October 2008 - 11:14 AM

MO partea I : cod fiscal capIX : operatiuni scutite de taxa , art.141 , alin (2) , lit b) : "operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare , precum si prestarile de servicii in legatura cu operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare efectuate de persoanele care intermediaza astfel de operatiuni "
Cu asta mergeti la cei care sustin ca factureaza cu tva pt ca ei presteaza servicii :)



#34 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 October 2008 - 03:35 PM

Vezi postarearoxanabb, la Oct 21 2008, 04:21 PM, a spus:

Multumesc mult pentru raspunsul promt topala_gustav!
Deci daca ma inregistrez ca platitor de Tva imi pot recupera de ex. TVA pentru o masina, chiar daca este un pic mai greu... :thumbup:


Am gasit pe site la mfinante cateva brosuri si pliante care mi s-au parut foarte utile:

http://infotva.mfinante.ro/wps/portal/!...5nCkT:10h8u03pu
Pentru putin, si eu sint intr-o situatie asemanatoare. Atentie totusi, mai sint citeva lucruri la care trebuie sa te gindesti inainte de a cumpara masina pe pfa, si la care partial nu am raspunsuri:
1) asigurarile ( RCA, Casco) ar putea fi mai scumpe decit cele pe persoana fizica;
2) nu stiu daca iti va trebui o imputernicire in cazul in care vrei sa pleci cu masina in afara tarii;
3) daca o vei vinde, va trebui ca 19% din suma sa se duca la stat, ca TVA incasat.
4) e posibil sa mai platesti niste taxe anuale, pe care persoanele fizice proprietari auto nu le platesc.

Daca ai raspunsuri la problemele de mai sus, te rog posteaza-le.



#35 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2008 - 03:47 PM

Vezi postareauana.be, la Oct 22 2008, 12:14 PM, a spus:

MO partea I : cod fiscal capIX : operatiuni scutite de taxa , art.141 , alin (2) , lit b) : "operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare , precum si prestarile de servicii in legatura cu operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare efectuate de persoanele care intermediaza astfel de operatiuni "
Cu asta mergeti la cei care sustin ca factureaza cu tva pt ca ei presteaza servicii :)



aici pot sa vin cu o adaugare- in sensul ca depinde de societatea care factureaza cu tva asigurarile casco si rca - daca societatea nu are ca si obiect de activitate acest lucru - adica nu este broker ( ma refer la leasing) plateste asigurarile casco, rca si taxa de poluare pentru utilizatori la societatile de asigurare cat si la bugetul statului- iar apoi isi recupereaza aceste plati prin refacturare la client - unde aplica tva ...



#36 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2008 - 03:55 PM

Vezi postareatopala_gustav, la Oct 22 2008, 03:35 PM, a spus:

1) asigurarile ( RCA, Casco) ar putea fi mai scumpe decit cele pe persoana fizica;
2) nu stiu daca iti va trebui o imputernicire in cazul in care vrei sa pleci cu masina in afara tarii;
3) daca o vei vinde, va trebui ca 19% din suma sa se duca la stat, ca TVA incasat.
4) e posibil sa mai platesti niste taxe anuale, pe care persoanele fizice proprietari auto nu le platesc.
Daca ai raspunsuri la problemele de mai sus, te rog posteaza-le.
1. la persoanele fizice asigurarile casco si rca sunt mult mai ieftine - depinde si de masina detinuta
2. imputernicire iti trebuie chiar daca esti persoana fizica sau juridica - proprietarul masinii este societatea de leasing
3. ca persoana fizica , atunci cand vinzi ceva , te duci la adm. financiara sa-ti platesti 19%?? - asta nu stiu -poate taxele notariale se platesc -...
4. si persoane fizice platesc taxe anuale -din ianuarie 2008 toata lumea care are auto in leasing s-au declarat ( s-au inscris pe rol cu acest bun) la adm financira .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 06:38 PM




#37 petre_petre5

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 October 2008 - 09:41 AM

Ajutor TVA - sunt pusa intr-o situatie dificila de a alege intre client si administratie

O persona fizica de cetatenie canadiana a solicitat unei firme din Canada un serviciu de transport in ceea ce piveste aducerea unor piese de mobilier in Romania pentru domiciulul temporar pe care il are in tara noastra. Pe parcursul transportului mobila a suferit unele deteriorari. Firma transportatoare a fost asigurata si prin urmare persona fizica trebuia despagubita de firma de asigurari a transportatorului prin refacerea pieselor de mobilier in forma initiala. Societea noastra a fost contactata de catre firma asiguratoare avand sediul in Canada pentu efectuarea unor servicii de restaurare.
Intrebare : Cum va fi intocmita factura fata de firma de asigurari din Canada – cu TVA sau fara TVA ? Mentionam ca societatea noastra este inregistrata in Romania in scopuri de TVA avand cod CIF RO

Clientul a spus fara tva invocand art 133 Cf alin 2 lit g sub pct 7 sau 14; administratie financiata a zis ca este cu tva deaoarece serviciu a fost prestat, conf art 133 alin 1, in Romania desi firma de asigurari este cea care beneficiaza de serviciul meu.
daca ma puteti ajuta va pun la dispozitie si adresa mea de e-mail : contabil_atelier@yahoo.com



#38 marina.e

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2008 - 12:57 PM

Buna,

Mi-a placut schimbul vostru foarte documentat de opinii, pe care l-am urmarit pana la un anumit punct cand devenea foarte tehnic. Eu nu sunt profesez in domeniu, dar va apreciez profesionalismul si de aceea as vrea sa va cer o parere:

prestez, printr-o microintreprindere platitoare de TVA, activitati de traducere pentru beneficiari din Franta. dupa parerea voastra pt aceste servicii ar trebui sa le emit factura fara TVA (in cazul in care ei sunt platitori de TVA acolo) ?

Va multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL