Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Punct de lucru PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Punct de lucru PFA

8 replies to this topic

#1 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 21 October 2008 - 12:23 PM

Buna ziua,
Am inteles de la cei de la Registrul Comertului, cand am luat formularele pentru schimbare conf. OUG 44/2008, ca se considera punct de lucru pentru PFA sediul colaboratorului la care PFA lucreaza zilnic, un numar de ore (ca un fel de angajat, dar avand doar contract de prestari servicii). O fi adevarat, sau am inteles eu gresit?



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2008 - 12:49 PM

PFA are sediul (social) declarat la adresa de domiciliu - cu contract de comodat ptr. o camera.
In formularul dela Reg. Com. poti trece ca loc de desfasurare al activitatii "la sediul tertilor".
In acest fel n-ai treaba cu autorizarea Punctului de Lucru, cum e in cazul SRL.

Dan



#3 Plaiesu Bogdan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 April 2009 - 03:03 PM

Adica daca declar ca desfasor activitati si la domiciliu, trebuie sa-l autorizez ca punct de lucru ?!
Ce inseamna asta ? cum se autorizeaza un punct de lucru ?



#4 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 April 2009 - 10:48 AM

Vezi postareaPlaiesu Bogdan, la Apr 6 2009, 04:03 PM, a spus:

Adica daca declar ca desfasor activitati si la domiciliu, trebuie sa-l autorizez ca punct de lucru ?!
Ce inseamna asta ? cum se autorizeaza un punct de lucru ?
Trebuie sa mergi la Reg Com cu actele sa faci mentiune si sa-ti dea un certif. const. nou. Contra cost.



#5 M.I.B.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 May 2010 - 04:58 AM

Buna ziua,
Sediul meu inregistrat ca pfa, sediul profesional, de domiciliu, este in judetul Ilfov.
Am inchiriat insa si un birou intr-o cladire, de la persoana juridica, in Bucuresti.

Este nevoie sa inregistrez undeva acest birou ? Este punct de lucru ? Pfa nu este inregistrata la Registrul Comertului, deoarece este activitate din profesie liberala.
Trebuie cumva sa depun vreo declaratie la adm.fin. a sectorului respectiv ?
Este conditionata deducerea chiriei de vreun astfel de demers ?

Va multumesc.



#6 M.I.B.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 May 2010 - 10:20 AM

Nu stie nimeni cum sta treaba ?



#7 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2010 - 12:02 PM

Da!
Acest punct de lucru se inregistreaza pe raza sectorului unde este biroul. Exista o "declaratie privind sediile secundare" fara numar pe ANAF. Numai asa se poate deduce chiria . In cazul in care ai si salariati, atunci se completeaza formularul 070.
elenacca



#8 M.I.B.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 June 2010 - 08:48 PM

Vezi postareaElena Pana, la Jun 7 2010, 01:02 PM, a spus:

Da!
Acest punct de lucru se inregistreaza pe raza sectorului unde este biroul. Exista o "declaratie privind sediile secundare" fara numar pe ANAF. Numai asa se poate deduce chiria . In cazul in care ai si salariati, atunci se completeaza formularul 070.


Multumesc. Din alte date gasite cautand acum "declaratii sediu secundar", inteleg ca ar trebui sa o depun la administratia de care face parte sediul principal, iar daca am obligatii de plata din salarii si la administratia pe raza careia se afla sediul principal...
Intortocheate caile...



#9 gheva8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 February 2012 - 12:05 PM

La PFA -uri sediul profesional este acelasi lucru cu punctu de lucru?



Cei de la primaria din comuna unde am sediul PFA-ului imi spun ca punctul de lucru e acelasi cu sediul profesional si trebuie sa platesc niste taxe.


Au ei un regulament in care au zis ca toti agentii economici p

fa, ii , srl tb sa plateasca: firma, gunoi, reclama,program functionare, taxa autorizatie, functionare - toate acestea in fiecare an .


In Regulament scrie insa ca "Acordul se va elibera pentru fiecare punct de lucru al agentilor economici , de pe raza comunei, mai putin pentru sediile unde acestea isi desfasoara activitati administrative").



In certificatul constatator scrie: Activitati care se desfasoara la beneficiari si /sau inafara sediilor proprii.



Da-ti-mi un sfat cum sa vorbesc cu ei, pentru ca amenda e 2500 lei.



Multumesc
.








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL