Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fond mediu deseuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Fond mediu deseuri

3 replies to this topic

#1 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 October 2008 - 08:27 AM

Buna ziua, sunt nou pe forum (dar si in profesie)... nu stiu daca postez bine, dar ingaduiti-ma, va rog.
Lucrez la o societate colectoare de deseuri, iar pentru metalele feroase si neferoase trebuie constiuit un fond de mediu de 3%. Intrebarea este urmatoarea: acest 3% se calculeaza la valoarea intrarilor acestor deseuri sau la valoarea iesirilor?
Pana acum eu am inregistrat 371 = % 461, 446.4, (iar plata 446.4 = 5121) deci l-am inregistrat la valoarea de intrare a deseurilor. Este corect? Va multumesc!



#2 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 23 October 2008 - 02:21 PM

noi vindem deseuri feroase si din ce am vazut eu in o fisa de cont a firmei care ni le cumpara, ei ne retin 3% din valoare fara tva a facturii noastre si platesc(CRED) acest 3% la mediu.

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#3 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 06 November 2008 - 02:12 AM

Fondul de mediu se calculeaza 3% din valoarea facturii dar numai atunci cand cumperi deseuri de la societati sau persoane fizice care nu au autorizatie de mediu. Taxa de mediu se retine doar la prima mana, adica la primul care vinde catre o persoana autorizata.
Monografia contabila

371-401 total factura (adica valoare fara tva, inclusiv 3% fond mediu)
tva - e cu taxare inversa 4426-4427

401-446 - 3% fond de mediu
401-5121 plata prin diferenta a facturii.

Atentie ca in cazul in care ai achizitii de la persoane fizice care fac o afacere din asta si nu declara ca sunt bunuri din gospodarie proprie, adica situatii ocazionale, trebuie sa le retii si impozit pe venit 10% si sa ii declari in declaratia 100 in luna si in 205 anul urmator.



#4 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 06 November 2008 - 10:52 AM

eu achizitionez de la pers fizice din gospodarie proprie si calculez 3% la valoarea deseurilor vandute catre unitatile colectoare si inreg 635=446 si 446=5121.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL