Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impresii examen admitere expert contabil 26 oct 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


impresii examen admitere expert contabil 26 oct 2008


89 replies to this topic

#81 Alexxandra79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 October 2008 - 12:23 PM

Vezi postareaDaniela.Zaharia, la Oct 31 2008, 12:13 PM, a spus:

De ce nu recunoasteti ca au fost vreo 2 ani la rand cand examenu consta in cateva grile si alea erau intr-o carte editata de ceccar..cand au vrut ei sa isi faca
numaru de membrii si au intrat cu toptanu cine a vrut si cine nu a vrut!!!!
Am dat in 2004 accesul, se dadeau numai grile si era ok asa. Oricum trebuia sa inveti, sa parcurgi cartea, dar erau mult mai accesibile subiectele.La aptitudini s-a facut "selectia" . Acest examen a fost mult mai complex. Daca ai luat accesul nu inseamna ca ai devenit deja expert. Trebuie sa treci si de examenul de aptitudini care este suficient de dificil.Nu vad rostul sustinerii a 2 examene care au aceeasi bibliografie si care au cam acelasi grad de dificultate.



#82 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 October 2008 - 02:16 PM

foarte bine spui.
asa vad si eu problema

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 05:56 PM
citare mesaj anterior




#83 Mycky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 October 2008 - 06:26 PM

Vezi postareaevelina26m, la Oct 31 2008, 12:56 PM, a spus:

Vezi postareasory.anghel, la Oct 31 2008, 11:22 AM, a spus:

dar stiti ca sunt foarte multi experti contabili care nu stiu cum a dobandit aceasta calitate???????????
nu este numai cazul meu.foarte multi care practica meseria de contabil de ani si ani poate sa spuna lucrul asta.
Tocmai din aceste motive CECCAR trebuie sa mentina ridicat gradul de dificultate a examenului. Acces la expert contabil trebuie sa aiba doar cei care au niste cunostinte minimale. A fost greu pentru ca a fost multa materie, pe care nu o folosim in practica. Dar nu a fost imposibil, puteam macar sa incercam sa intelegem despre ce-i vorba.
Cum au devenit experti contabili cei despre care vorbesti tu? Copiind, asa cum s-au laudat unii dintre colegii nostrii pe acest forum, din noroc pentru ca o buna perioada s-au dat doar teste grila. E bine gandit examenul de acces asa cum se organizeaza acum. Sa ia doar cine merita, cine a muncit cu adevarat, cine a inteles ceea ce a invatat si nu a tratat cu superficialitate invatatul: "las' ca subiectul asta nu-l mai citesc, mai stiu cate ceva despre el!".

expert contabil trebuie sa fie cel care a putut copia mai bine in ritmul in care s-a dat examenul in octombrie 2008
la cum a fost organizat si cum s-a copiat in unele clase iar in alte nu ...... mi-e scarba totala, scuzati expresia
dar a fost cam precum proverbul "PENTRU UNII MUMA, PENTRU ALTII CIUMA"
ori lasa sa se copieze peste tot ori delo
atunci consideram a fi corect
da frate, am invatat scriu nu am invatat ma relaxez 3 ore si asta este, invat data viitoare
dar nu a fost corect deloc
p-astia nu-i mai verifica si sanctioneaza nimeni
nu se face asa
jalnic si scarbos



#84 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 07:21 PM

Vezi postareaSupremeOn, la Oct 30 2008, 04:05 AM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 29 2008, 07:30 PM, a spus:

Vezi postareabibescu, la Oct 29 2008, 01:53 PM, a spus:

Esti prea proasta daca nu stii sa copiezi ........... pentru proaste ca tine .
pt jignirea de mai sus ti-ai pierdut dreptul de a mai posta pe acest forum :thumbup:

Draga Otilia, cam exagerat, pe bune...
.........
pe de alta parte, limbajul folosit a fost destul de lejer, nu s-au adresat injuraturi dure, sau ceva... te bag in ceva, du-te undeva etc... cuvantul "prost" este folosit si in discutiile amicale...
draga SupremeOn, este clar ca avem coordonate de educatie diferite, te asigur ca nu mi-am permis niciodata sa folosesc cuvantul "prost" sau "proasta" adresandu-ma in mod direct cuiva, fie si intr-o discutie amicala.
poti fi sigur(a) ca m-as fi simtit extrem de jignita daca cineva mi s-ar fi adresat cu expresia "esti prea proasta ca sa..." sau "pentru proaste ca tine", insa inteleg daca cineva (ca tine, de ex) e familiarizat(a) cu astfel de apelative si le trateaza atat de lejer. ca eu nu as accepta niciodata sa fac sau sa mi se faca asa ceva, asta-i alta poveste si tine strict de coordonatele educationale ale fiecaruia (dupa cum am mentionat deja), ca sa nu zic mai mult ...

ti s-a parut un limbaj leger ... pacat ! mie nu mi s-a parut asa, nici pe departe si te asigur ca normele bunei cuviinte zic ca mine.

prin urmare, atat timp cat voi fi moderator pe acest forum, voi ridica - de indata - dreptul de a posta oricui va fi descoperit ca face rabat la bunul simt, oricui va jigni pe cineva asa cum a facut-o bibescu !!

va doresc tuturor o seara placuta :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 October 2008 - 07:23 PM




#85 patrik29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 November 2008 - 10:59 AM

Vezi postareaAMD.Ana-Maria, la Oct 27 2008, 09:45 PM, a spus:

Vezi postareatveratt, la Oct 27 2008, 08:25 PM, a spus:

Si mai am o intrebare, daca-mi poate raspunde cineva...care a fost explicatia/motivul pt care s-au scos grilele? Era suficient sa citesti doar, nu sa aprofundezi asa cum s-a cerut la stilul acesta de examinare...oare la anul cum va fii? :thumbup:

Salutare! Tocmai de aceea s-au scos grilele. Sa nu mai existe acest stil de a toci grilele, si de a invata mecanic raspunsurile. Au vrut ca examenul sa se bazeze in mare parte pe "judecata profesionala", nu pe memorie vizuala... Cel putin asa ne-a povestit d-nul Toma la un curs...
Multa bafta la rezultate!


Da, ce spui tu e adevarat. O d-na binevoitoare ne-a sugerat sa incercam sa raspundem la intrebari folosind "logica", aceasta e "cheia" de acces la profesia de expert contabil. Deci, studiul individual in unele cazuri face minuni. Pot spune ca am trecut aproximativ de 2 ori prin fiecare materie si am sa vad dupa afisarea rezultatelor daca timpul acordat este insuficient, atunci trebuie sa acord mai multa seriozitate si timp pentru pregatirea acestui examen."Multa bafta la rezultate!



#86 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 01 November 2008 - 02:48 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 31 2008, 07:21 PM, a spus:

Vezi postareaSupremeOn, la Oct 30 2008, 04:05 AM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 29 2008, 07:30 PM, a spus:

Vezi postareabibescu, la Oct 29 2008, 01:53 PM, a spus:

Esti prea proasta daca nu stii sa copiezi ........... pentru proaste ca tine .
pt jignirea de mai sus ti-ai pierdut dreptul de a mai posta pe acest forum :thumbup:

Draga Otilia, cam exagerat, pe bune...
.........
pe de alta parte, limbajul folosit a fost destul de lejer, nu s-au adresat injuraturi dure, sau ceva... te bag in ceva, du-te undeva etc... cuvantul "prost" este folosit si in discutiile amicale...
draga SupremeOn, este clar ca avem coordonate de educatie diferite, te asigur ca nu mi-am permis niciodata sa folosesc cuvantul "prost" sau "proasta" adresandu-ma in mod direct cuiva, fie si intr-o discutie amicala.
poti fi sigur(a) ca m-as fi simtit extrem de jignita daca cineva mi s-ar fi adresat cu expresia "esti prea proasta ca sa..." sau "pentru proaste ca tine", insa inteleg daca cineva (ca tine, de ex) e familiarizat(a) cu astfel de apelative si le trateaza atat de lejer. ca eu nu as accepta niciodata sa fac sau sa mi se faca asa ceva, asta-i alta poveste si tine strict de coordonatele educationale ale fiecaruia (dupa cum am mentionat deja), ca sa nu zic mai mult ...

ti s-a parut un limbaj leger ... pacat ! mie nu mi s-a parut asa, nici pe departe si te asigur ca normele bunei cuviinte zic ca mine.

prin urmare, atat timp cat voi fi moderator pe acest forum, voi ridica - de indata - dreptul de a posta oricui va fi descoperit ca face rabat la bunul simt, oricui va jigni pe cineva asa cum a facut-o bibescu !!

va doresc tuturor o seara placuta :biggrin:

Otilia, explicatiile tale foarte tendentioase (la adresa educatiei mele?) nu fac decat sa imi intareasca vointa de a nu mai posta, de a nu-mi mai exprima opiniile cu privire la cele discutate pe aici... ingradirea libertatii de exprimare prin faptul ca nu esti "familiara" cu anumite expresii ale limbii romane (nu pot sa cred ca nu ai auzit folosindu-se cuvantul prost ca si sinonim pentru fraier prin cercurile de cunoscuti) este un lucru cu care nu pot sa fiu deacord, chiar daca respectivul (bibescu, daca zici tu) imi este total necunoscut. Sau, poate , tocmai pentru ca imi este necunoscut... eventual, l-asi fi avertizat. Ciao.



#87 vmvvv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 01 November 2008 - 08:57 PM

Mda ..pareri .si pareri ...,opinia mea personala dupa sustinerea acestui examen este ca a fost la fel ca la toate examenele ..;) ..adica ..unele persoane studiaza foarte mult ..(tocesc) ..altii se bazeaza pe cultura generala ..si pe inspiratie .., eu pot spune ca m-am incadrat in cea de a doua categorie. Multumesc inca o data celor care au rezolvat si postat subiectele . Intr-un fel ii inteleg pe cei din prima categorie ..dar in viata nu se intampla intotdeauna cum ne dorim .
Eu am avut variantele 7 (prima zi) si 9 care au fost ok ..,la doctrina a fost un pic mai dificil ca s-a dat din codul etic , am postat aici ..intrebarile si raspunsurile . Imi amintesc o faza haioasa din timpul examenului ..la expertiza ..am avut intrebare .."capitolul II-desfasurarea expertizei", o persoana din jur a avut aceeasi varianta ca mine , a fost "inspirata" in a raspunde la aceasta intrebare ..eu m-am verificat cu ea ..cand...surpriza ..ea considera corect ..sa dea un raspuns ..de la o problema ..care era ceva de genul "CAPITOLUL II concluzii"..si aici a intervenit ..aceea cultura generala de care vorbeam ..anumite amintiri ..;))..adica mi-am dat seama clar ca nu are cum sa fie aia rezolvarea .. "desfasurarea expertizei" si "concluzii" era cu totul diferit de ce aveam noi de tratat..
In concluzie cum spunea un profesor de al meu din cta ..pe care il stimez foarte mult , citez:"UN EXPERT ...STIE UNDE SA CAUTE ..SI CE SA CAUTE..IN TIMP UTIL"..prietenii stiu de ce!..



#88 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 November 2008 - 03:02 PM

Bine macar...asa cum zicea Denisa pe undeva...ca voi toti, cei care va dati cu parerea acum...si ne povestiti intamplari din timpul examenului, si ne dati ca exemple faptele povestite de ilustrii vostri profesori pe care-i stimati foarte mult...nu ati avut nici cea mai mica intentie de a participa la rezolvari si de a va spune parerea atunci cand unora de pe forumul asta le crapa capul din nevoia de a auzi o parere in legatura cu vreo problema din cele cateva sute-mii...
Atunci cand se incerca a se forma o echipa, trageai cu pusca si nu erau decat vreo cateva persoane, care pot fi numarate pe degete....acum insa....de ce aveti impresia ca intereseaza pe cineva toate nimicurile astea pe care le povestiti voi!!!????



#89 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2008 - 06:17 PM

Vezi postareaSupremeOn, la Nov 1 2008, 03:48 PM, a spus:

Otilia, explicatiile tale foarte tendentioase (la adresa educatiei mele?) nu fac decat sa imi intareasca vointa de a nu mai posta, de a nu-mi mai exprima opiniile cu privire la cele discutate pe aici... ingradirea libertatii de exprimare prin faptul ca nu esti "familiara" cu anumite expresii ale limbii romane (nu pot sa cred ca nu ai auzit folosindu-se cuvantul prost ca si sinonim pentru fraier prin cercurile de cunoscuti) este un lucru cu care nu pot sa fiu deacord, chiar daca respectivul (bibescu, daca zici tu) imi este total necunoscut. Sau, poate , tocmai pentru ca imi este necunoscut... eventual, l-asi fi avertizat. Ciao.
iar ai inteles gresit si fiindca lucrurile sunt atat de clare incep sa ma intreb daca e cu voie sau fara voie, cine e tendentios aici ...

asadar :
1. NU ingradesc nimanui libertatea de exprimare ci DOAR sanctionez limbajul ofensator, cf. regulament. cuvantul "proasta", expresia "esti prea proasta ca sa..." si "pt. proaste ca tine" se incadreaza fara echivoc in aceasta categorie (a limbajului ofensator). nu spun asta pt. ca asa vreau eu ci fiindca este adevarat si de bun-simt.
explicatiile suplimentare ti le-am dat ca raspuns la cele afirmate strict la persoana mea.
2. nu sunt "familiara cu anumite expresii ale limbii romane" si sincer cred ca nimeni n-ar trebui sa fie. am trait mereu si inca traiesc intr-un mediu civilizat unde abaterile de limbaj nu sunt "familiare" nimanui si, ca atare, nu se practica mai deloc.
3. sigur ca am auzit cuvantul "prost" (si chiar mai rau) in cercurile de cunoscuti, asta nu inseamna deloc ca am agreat modul acela de discutie sau ca i-am fost parte, ba mai mult- am incercat sa opresc asemenea jigniri aduse in mod direct cuiva si daca nu am reusit, am plecat de acolo fiindca acela nu mai era un loc acceptabil pt mine
4. din exprimarea sa dura, a fost limpede ca bibescu nu a vrut sa zica "fraier" (nu ca ar fi fost mai frumos, dar oricum era vag "indulcita"). daca vrei, poti reciti mesajul lui si vei vedea ca a si intarit cuvantul "proasta" ca sa nu existe nici un dubiu. este clar ca asta a vrut sa-i spuna colegei noastre si ca s-a referit ca ea nu ar fi fost in stare sa copieze (nu ar fi putut) fiind "prea proasta" = n-o duce mintea.
apoi, cine l-a impiedicat sa utilizeze cuvantul chiar "fraiera" daca asta dorea ?? repet : nu ca ar fi fost acceptabil ...
5. sa nu crezi ca sunt vreo usa de biserica si ca n-am injurat in viata mea, sau nu am gandit despre cineva ca e tampit(a), nesimtit(a) si alte alea ... insa mereu m-am controlat si nu am adresat nimanui injurii in mod direct, fara echivoc si cu atat mai putin in public, iar uneori - iti jur - fac eforturi f mari sa ma stapanesc.

dragilor, haideti sa nu facem, dintr-un mod de exprimare urat si anormal, o normalitate legera, chiar daca acest mod de exprimare jignitor se insereaza ingrijorator de mult, mai ales in limbajul tinerilor - la acestia am auzit atat de multe expresii urate spuse cu atata firesc de-ti sta mintea-n loc. toti cei ce fac asa ceva (tineri sau nu) crezandu-se cool, dau dovada ca au inteles gresit democratia.
din pacate, am vazut ca se folosesc si la televizor asemenea expresii certate cu bunul-simt, chiar in seriale romanesti ... mare - maaare pacat :tongue:

o seara frumoasa. :tongue:

edit : siiii :biggrin: .... sa nu uit : SupremeOn, abia azi (marti, 4 nov) ti-am citit mesajul acela mai amplu de la pag. 3 parca, e f. bun :thumbup: si permite-mi sa subscriu.
o singura mirare am avut : de unde iti venise teama/ideea ca cineva iti va sterge mesajul, de a fost nevoie sa soliciti de 2 ori pastrarea lui in topic ?? nu ai incalcat regulamentul cu nimic, de ce sa ti-l fi sters ?? ba mai mult, mesajul e unul excelent - dupa parerea mea - si cred ca multa l-a apreciat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 November 2008 - 09:16 PM




#90 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 03 November 2008 - 10:52 PM

Vezi postareaMycky, la Oct 31 2008, 06:26 PM, a spus:

expert contabil trebuie sa fie cel care a putut copia mai bine in ritmul in care s-a dat examenul in octombrie 2008
la cum a fost organizat si cum s-a copiat in unele clase iar in alte nu ...... mi-e scarba totala, scuzati expresia
dar a fost cam precum proverbul "PENTRU UNII MUMA, PENTRU ALTII CIUMA"
ori lasa sa se copieze peste tot ori delo
atunci consideram a fi corect
da frate, am invatat scriu nu am invatat ma relaxez 3 ore si asta este, invat data viitoare
dar nu a fost corect deloc
p-astia nu-i mai verifica si sanctioneaza nimeni
nu se face asa
jalnic si scarbos
Foarte bine ai remarcat cine trebuie sa devina expert contabil !
Astora de la barourile " traditionale " le este frica de concurenta facuta de barourile constitutionale !
CECAR are practic monopol !
Nu inteleg de ce sa se dea din audit sau evaluare daca nu pot sa devin auditor sau evaluator !
Le este frica de concurenta , asta este !
Organizarea examenului a fost de toata jena !
Bancile unde am stat au fost pentru copilasi , am facut scurta la mana atunci cand am scris !

Aceasta postare a fost editata de butelie: 03 November 2008 - 10:53 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL