Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sunt patron, la conta ma pricep "oleaca" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


sunt patron, la conta ma pricep "oleaca"

103 replies to this topic

#41 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 14 January 2009 - 08:21 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 14 2009, 10:12 AM, a spus:

Daca 20 milioane lunar e tarif de supravietuire inseamna ca ne meritam soarta.....

Care soarta Oana???Chiar ca sunt curios...o fi incalzirea globala,caderea euro,etc..???
In fine...in business...nu faci "cost controlling" la...contabilul tau...
Pe scara functiilor vitale ale unei afaceri..(alea 5,predate la management)...e ultimul saracul....
Din alta parte faci banishorii...din reduceri de costuri.
PS:Nu am firma de ctb ca nu am nevoie de asa ceva.

Aceasta postare a fost editata de cristian0: 14 January 2009 - 08:22 PM




#42 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 15 January 2009 - 11:48 AM

Sa presupun ca ai picat la management :frusty:
Un "cost controlling" cum pui tu problema nu se face aruncand banii pe geam intr-un departament si taind in carne la altele. Se face cu cap! Trebuie sa fii echilibrat in toate departamentele. Desi nu imi aduc aminte sa fi cerut sfaturi de management sau de facut banishori...

@ Otilia
Ai mare dreptate, dar nu as vrea sa ma risc sa pun toata baza intr-un singur om. Ma rog, orice decizie are dus si intors... Momentan firma imi da siguranta ca nu ma lasa cu fundul in balta (daca pleaca vreun om de acolo cel putin situatia e preluata de altcineva). Pana nu incerc nu voi sti, asa ca poate fac o luna proba cu firma + contabil adevarat in paralel.... :thumbup:




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 01:01 PM

Oana :thumbup: ,

Sunt f multe firme care au pus baza intr-un singur om, asa cum spui tu. Este o solutie care, daca se potriveste activitatii firmei si dorintei patronului, da rezultate f bune.
Pana la urma, nimeni nu e legat de "glie", sigur ca poate exista o fluctuatie de personal mai mare sau mai mica, asta tine si de felul in care se desfasoara lucrurile in firma plecand de la ideea ca selectia s-a facut riguros si, prin urmare, ai ales un om care are cele mai multe sanse sa iti fie potrivit (cu firma ta si cu tine personal - e f important sa poti lucra f bine cu el ca persoana, chiar sa va agreati daca se poate)
Ti-am propus varianta cu contabil propriu angajat nu fiindca nu am incredere in firmele de conta in general, nicidecum, ci fiindca am considerat ca e solutia POTRIVITA pt tine.

Proba de o luna mi se pare destul de greu de realizat fie doar pt faptul ca un contabil bun nu prea accepta per. de proba doar de o luna sau contract determinat doar pe o luna, mai ales daca pleaca din alta parte si nu il iei de pe liber si cam disperat (pot exista si asemenea situatii in viata unui contabil bun). Cred ca per. de o luna e cam putin, abia ajunge sa intre in probleme cat de cat, prima luna la o firma "noua" e luna de foc pt. un contabil, nici el si nici tu nu va puteti da seama suficient daca va "asamblati", eu cred ca e nevoie de vreo 3 luni, daca nu se intampla ceva iesit din comun care sa te faca sa-l da-i afara repejor. Asadar, o per. de 3 luni cred ca e acceptabila ambelor parti, daca se doreste cu adevarat o colaborare de calitate, astfel partile se pot evalua corect.

Trebuie sa te gandesti la toate avantajele si dezavantajele care crezi ca intra in una sau alta din variante. Pana acum, var. cu firmele de conta te-a nemultumit f mult, poate e timpul sa schimbi abordarea, cu toate riscurile ce decurg de aici, daca ele vor exista. E ca in viata personala : daca ceva vezi ca nu te multumeste desi ai incercat de 3 ori aceeasi solutie, e clar ca trebuie sa schimbi fie ceva important in solutie fie solutia cu totul.

Iti doresc sa ai minte limpede si sa iei decizia cea mai buna pt. tine.
Poate mai primesti si alte sugestii de la colegii de pe forum.

Numai bine. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 January 2009 - 01:21 PM




#44 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 15 January 2009 - 02:40 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 15 2009, 11:48 AM, a spus:

Sa presupun ca ai picat la management :thumbup:
Desigur.
Daca iti arat diploma MBA de la Toulouse promiti ca mai lasi din aroganta?

Aceasta postare a fost editata de cristian0: 15 January 2009 - 02:42 PM




#45 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 15 January 2009 - 05:22 PM

Cu hartii te mandresti tu sau cu ce scoti din tine? Hartii am si eu, nu te speria..... Dar topicul nu este despre cine ce hartii are si care e mai arogant decat cine. Pur si simplu te-am tratat cu acelasi ton... degeaba te rotunjesti......



#46 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 15 January 2009 - 06:09 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 15 2009, 05:22 PM, a spus:

Cu hartii te mandresti tu sau cu ce scoti din tine? Hartii am si eu, nu te speria..... Dar topicul nu este despre cine ce hartii are si care e mai arogant decat cine. Pur si simplu te-am tratat cu acelasi ton... degeaba te rotunjesti......
Mi-e clar.Nu ai argumente.
Nici macar pt plata "de supravietuire"a contabilului si de aceea ai parte de raportul calitate/pret.
Pretinzi ca stii contabilitate dar nu ai deloc studii serioase in domeniu.Eventual discutii cu alte patroane...pe care le folosesti drept axiome sau paradigme ale justificarii.
Ascult-o pe D-na Alupei O.Te-a invatat perfect ceea ce tre'sa faci.
Altfel te pierzi in ordine si biletele scrise la contabili si uiti de afacere.
Si incearca a fi mai modesta.
Noroc in afaceri.
Cristian.
PS:Am lucrat intr-o multinationala(vreo' 12 ani)cu "titani" in standardele internationale,care m-au auditat, cu care am facut transpuneri din ctb franceza in cea anglo-saxona a grupului .
Unul ,repet nici unul nu scria biletele,parol.
Iar eu,dupa 20 de ani de contabiltate marturisesc ca nu "ma pricep decat oleaca".
Invat mereu,pt ca intotdeauna lucrurile pe care nu le stii sunt mai multe decat cele pe care le stii.
Nu o sa imi permit niciodata sa ii zic inginerului ce sa faca sau sa il controlez.
Pt.ca o sa cada blocul turn pe mine daca ii fac eu calculele de structura/rezistenta.

Aceasta postare a fost editata de cristian0: 15 January 2009 - 06:12 PM




#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 07:38 PM

Vezi postareacristian0, la Jan 15 2009, 06:09 PM, a spus:

Ascult-o pe D-na Alupei O.Te-a invatat perfect ceea ce tre'sa faci.

multumesc mult pt. apreciere, venita de la tine ma onoreaza si mai mult... :frusty:


Vezi postareacristian0, la Jan 15 2009, 06:09 PM, a spus:

Invat mereu,pt ca intotdeauna lucrurile pe care nu le stii sunt mai multe decat cele pe care le stii.
Nu o sa imi permit niciodata sa ii zic inginerului ce sa faca sau sa il controlez.
Pt.ca o sa cada blocul turn pe mine daca ii fac eu calculele de structura/rezistenta.
perfect adevarat !! :thumbup:



#48 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 20 January 2009 - 03:46 PM

Vezi postareacristian0, la Jan 15 2009, 06:09 PM, a spus:

Vezi postareaoana_008, la Jan 15 2009, 05:22 PM, a spus:

Cu hartii te mandresti tu sau cu ce scoti din tine? Hartii am si eu, nu te speria..... Dar topicul nu este despre cine ce hartii are si care e mai arogant decat cine. Pur si simplu te-am tratat cu acelasi ton... degeaba te rotunjesti......
Mi-e clar.Nu ai argumente.
Nici macar pt plata "de supravietuire"a contabilului si de aceea ai parte de raportul calitate/pret.
Pretinzi ca stii contabilitate dar nu ai deloc studii serioase in domeniu.Eventual discutii cu alte patroane...pe care le folosesti drept axiome sau paradigme ale justificarii.
Ascult-o pe D-na Alupei O.Te-a invatat perfect ceea ce tre'sa faci.
Altfel te pierzi in ordine si biletele scrise la contabili si uiti de afacere.
Si incearca a fi mai modesta.
Noroc in afaceri.
Cristian.
PS:Am lucrat intr-o multinationala(vreo' 12 ani)cu "titani" in standardele internationale,care m-au auditat, cu care am facut transpuneri din ctb franceza in cea anglo-saxona a grupului .
Unul ,repet nici unul nu scria biletele,parol.
Iar eu,dupa 20 de ani de contabiltate marturisesc ca nu "ma pricep decat oleaca".
Invat mereu,pt ca intotdeauna lucrurile pe care nu le stii sunt mai multe decat cele pe care le stii.
Nu o sa imi permit niciodata sa ii zic inginerului ce sa faca sau sa il controlez.
Pt.ca o sa cada blocul turn pe mine daca ii fac eu calculele de structura/rezistenta.

Ce sa zic... esti cel mai tare din parcare... In primul rand nu sunt patroana. In al doilea rand sunt satula de smecheri care se dau mari si care fac kkt praf. Din cauza unora plin de ei si de hartii am ajuns aici. Cand am semnat contractul m-au incantat hartiile, titlurile si experienta anterioara. Ca sa ce? Sa stau sa imi blestem zilele. Sincera sa fiu :NO COMMENT. Pentru mine este un subiect incheiat si.... sa iti dea Dzeu sa treci prin ce am trecut eu din cauza unor oameni prosti plini de hartii si de experiente in multinationale...

Multa bafta! Mie mi s-a acrit de atitudini de mari oameni! :sad:

PS - si dovada de nesimtire (Eventual discutii cu alte patroane...pe care le folosesti drept axiome sau paradigme ale justificarii.) sa sti ca nu a trecut neobservata. Pur si simplu nu merita nici un comentariu in plus :frusty:

Aceasta postare a fost editata de oana_008: 20 January 2009 - 03:48 PM




#49 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 20 January 2009 - 05:34 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 20 2009, 03:46 PM, a spus:

PS - si dovada de nesimtire (Eventual discutii cu alte patroane...pe care le folosesti drept axiome sau paradigme ale justificarii.) sa sti ca nu a trecut neobservata.

Fraza mai continea.....Pretinzi ca stii contabilitate dar nu ai deloc studii serioase in domeniu.. :frusty:
Sau aia nu se vrea observata??? :sad:, :frusty:, :smile:



#50 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 January 2009 - 07:14 PM

cred ca ne atacam de pomana pentru ca profesionistii reusesc intodeauna iar celelelte CASTE nu vor reusi sa ne depaseasca niciodata ,mai bine sa ne gandim la bilanturile pe care le avem de intocmit.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#51 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 21 January 2009 - 02:19 PM

Vezi postareacristian0, la Jan 20 2009, 05:34 PM, a spus:

Vezi postareaoana_008, la Jan 20 2009, 03:46 PM, a spus:

PS - si dovada de nesimtire (Eventual discutii cu alte patroane...pe care le folosesti drept axiome sau paradigme ale justificarii.) sa sti ca nu a trecut neobservata.

Fraza mai continea.....Pretinzi ca stii contabilitate dar nu ai deloc studii serioase in domeniu.. :frusty:
Sau aia nu se vrea observata??? :sad:, :frusty:, :smile:

Poate nu sti ca postezi la topicul ma pricep oleaca.
Daca citeai postul mei din 13 ianuarie vedeai ca am scris "Dar cel mai groaznic gand este "cate alte nereguli or mai fi pe care nu le pot sesiza pentru ca nu sunt de profesie?" Adica pe cele mai multe greseli le vad si le corectez, dar restul?"
Deci.... NO COMMENT... bine ca nu i-ai inventariat ouale lui Nastase sau oile lui Becali.

Daca mai ai nelamuriri, spune-mi. Dar mai intai verifica - sa nu te faci de cacao.....



#52 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 21 January 2009 - 02:26 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 15 2009, 01:01 PM, a spus:

Oana :frusty: ,

Sunt f multe firme care au pus baza intr-un singur om, asa cum spui tu. Este o solutie care, daca se potriveste activitatii firmei si dorintei patronului, da rezultate f bune.
Pana la urma, nimeni nu e legat de "glie", sigur ca poate exista o fluctuatie de personal mai mare sau mai mica, asta tine si de felul in care se desfasoara lucrurile in firma plecand de la ideea ca selectia s-a facut riguros si, prin urmare, ai ales un om care are cele mai multe sanse sa iti fie potrivit (cu firma ta si cu tine personal - e f important sa poti lucra f bine cu el ca persoana, chiar sa va agreati daca se poate)
Ti-am propus varianta cu contabil propriu angajat nu fiindca nu am incredere in firmele de conta in general, nicidecum, ci fiindca am considerat ca e solutia POTRIVITA pt tine.

Intrebare legata de varianta cu un singur contabil. Presupun ca e vorba de un expert contabil. De regula acesta face toata treaba? Sau mai trebuie sa mai am un om la firma care sa introduca datele si expertul face doar tranzactiile importante?

PS - tocmai am descoperit ca sumele unor achizitii intracomunitare au fost mai mult decat dublate (adik am stocul umflat cu mai bine de 1 miliard juma). Si raspunsul pe care il primesc este: Taxarea inversa nu afecteaza platile in nici un fel! Adik achizitiile intracomunitare nu imi afecteaza suma pe care o platesc lunar la TVA.... Desi din cate stiu, TVA-ul aferent achizitiilor intracomunitare se declara prin D300 lunar in cazul nostru si se plateste.... Gresesc?



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2009 - 02:52 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 21 2009, 02:26 PM, a spus:

Intrebare legata de varianta cu un singur contabil. Presupun ca e vorba de un expert contabil. De regula acesta face toata treaba? Sau mai trebuie sa mai am un om la firma care sa introduca datele si expertul face doar tranzactiile importante?
nu e obligatoriu sa ai un expert contabil (dar e f bine daca reusesti), e suficient ca pers. angajata sa fie economist - ca sa aiba drept de semnatura pe bilant, o poti incadra pe fct de contabil sef direct.
cat despre lucrari, trebuie sa ii pretinzi sa iti faca toata treaba cap-coada, inclusiv salariile si depunerea decl., bilant, tot... ca sa nu mai fie nevoie de inca un om la conta primara, introducere date
dupa cum poate ai observat si aici pe forum, contabilii cam fac si partea de personal la firmele mai mici, asa ca e preferabila o crestere usoara a salariului si pt. latura asta, in loc sa mai angajezi un om exclusiv pt. actele de personal.
in mod cert, insa, iti trebuie un jurist bun pe drept comercial -pt. contracte si alte "ghidusii" juridice, insa asta cred ca ai deja :frusty:

despre tva, ti-am mutat partea de mesaj la capitolul de tva ca sa nu amestecam "borcanele" la acest topic, iti dau link-ul imediat

aici e : http://www.conta.ro/...showtopic=33995

pe cei ce doresc sa-i raspunda Oanei in leg. cu problema de tva ii invit sa o faca DOAR acolo, NU aici !!

Oana, te rog sa nu mai pui aici intrebari punctuale pe teme de conta efectiva, nu acesta e profilul topicului ... :sad:

numai bine.



#54 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 21 January 2009 - 02:55 PM

Sar'mana mult. Ma mut pe celalat topic legat de problema aia. :frusty:



#55 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 21 January 2009 - 04:57 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 21 2009, 02:19 PM, a spus:

Daca mai ai nelamuriri, spune-mi.

Sigur ca am.
Cine tine gestiunea in firma ta de a introdus TVA-ul p-acolo?
:frusty:, :sad:, :frusty:



#56 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 22 January 2009 - 03:07 PM

Hartiile alea nu te ajuta sa vorbesti romaneste?
Gestiunea o tin eu. Poti sa explici ce legatura este intre gestiune unde se lucreaza cu produse si TVA? A tine gestiunea inseamna a tine evidenta unor produse la care ma intereseaza pretul fara TVA. In momentul in care in balanta stocul era umflat a trebuit verificata fisa lui 371 si vazut ce s-a intamplat. TVA-ul nu are nici o legatura cu gestionarul :frusty: Incepi sa devi hilar in tentativele tale disperate de a da cu tifla....



#57 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 22 January 2009 - 03:27 PM

Parerea mea este ca ai inceput sa vorbesti singura . . . sau pur si simplu vrei sa ridici scorul la nr. postari ?
Sau ar trebui sa te muti intr-un topic numai al tau...



#58 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 08:20 PM

Dragilor, va rog mult sa lasam deoparte ironiile si cuvintele grele pentru ca am senzatia ca discutia a deviat deja de la mesajul topicului. Avem destule pe cap acum, cu ocazia inchiderii de an...sa mai si zambim un pic, ok?
Numai bine si spor la lucru!
:frusty:
Madalina



#59 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 22 January 2009 - 10:14 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 22 2009, 03:07 PM, a spus:

Gestiunea o tin eu. Incepi sa devi hilar in tentativele tale disperate de a da cu tifla..

Daca stocul e "umflat" din varii motive...
Nestiinta...Neputinta...Necunoasterea...Bileteleleeee....=>
Stocu' ala saracu' tot s-a descarcat ..."pe costuri",poate in mai multe exercitii financiare...ufff...e de rauuuuu...adminuleeee...
Ar fi mai usor.. daca e in anul asta....parol...
Miroase aaaaa....denaturarea rezultatului...(vezi legea aia care "leaga") ..
Siguuurrrr.... numai contabilul e de vina...
Numai caa.. administratorul..a facut NIR-uri...tine gestiunea....a indrumat corespunzator...a semnat..:sad: , :frusty: , :smile:
Ascunde repede scrisoriciile pierdute.. :frusty:
PS1: Aia cu "TVA platita in plus la achizitii UE" poate fi cea mai mica dintre problemele lu'matale...
PS2: "adik","devi"..etc...am inteles ca nu stii contabilitate...decat "oleaca"...dar nici limba romana..:cha (6):, :laugh: ,:laugh: ...

Aceasta postare a fost editata de cristian0: 22 January 2009 - 10:17 PM




#60 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 23 January 2009 - 06:50 AM

Vezi postareamadalinab, la Jan 22 2009, 08:20 PM, a spus:

Dragilor, va rog mult sa lasam deoparte ironiile si cuvintele grele pentru ca am senzatia ca discutia a deviat deja de la mesajul topicului. Numai bine si spor la lucru!

Ai dreptate.
Imi cer scuze confratiilor,dar nu m-am putut abtine vazand cine "ne indruma"...
Aici e un forum de contabilitate.
Nu www.patronu'_atotstiutor_care este.ro...
Spor la lucru!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL